Битола

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.515
Поени од реакции
3.306
Od kaj ispadnaja tolku, kolku lokalni izbori imavme?
Tuku nejse, znaes koj od koja partija bese, pamtis?
Delov mislam od SDSM ama ne sum siguren, Cile bese od SDSM, Zlatko Vrskovski isto od SDSM, za Dejan Ristevski pojma nemam.
Не сум сигурен дали пред сиљан мицевски беше делов ама тој беше од вмро, циле од сдс*, ристовски од лдп па вршко од сдс*и се знај талески од дп*не и наташа сдс*
Edit :
Дефинитивно прв бил Дејан Ристевски од ЛДП од 1992-1996 после е Сиљан Мицевски од СДС* 1996-2000 па Златко Вршковски СДС* 2000-2005 Владимир Талески ДП*НЕ од 2005-2017 Наташа Петровска СДС* 2017-2021
Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.788
Поени од реакции
8.174
Не сум сигурен дали пред сиљан мицевски беше делов ама тој беше од вмро, циле од сдс*, ристовски од лдп па вршко од сдс*и се знај талески од дп*не и наташа сдс*

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Mislam deka toj bese, Delov od Strezevo ama nekako mi e cudno bas vo tie vreminja 1990 do 1996 VMRO da ima gradonacalnik koga togasnata SKM-PDP posle SDSM gi drzese site direktorski mesta vo drzavni firmi i poznacani funkcii vo gradot nasledeni od socijalizmot. LDP i SDSM ti e edno te isto ;)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.515
Поени од реакции
3.306
Mislam deka toj bese, Delov od Strezevo ama nekako mi e cudno bas vo tie vreminja 1990 do 1996 VMRO da ima gradonacalnik koga togasnata SKM-PDP posle SDSM gi drzese site direktorski mesta vo drzavni firmi i poznacani funkcii vo gradot nasledeni od socijalizmot. LDP i SDSM ti e edno te isto ;)
Делов беше само против кандидат да беше нешто во Стрежево и најзалужен за Курделец и Битолското блато да се исуши така нешто имам слушнато не се сеќавам јас треба да прашам

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.788
Поени од реакции
8.174
Делов беше само против кандидат да беше нешто во Стрежево и најзалужен за Курделец и Битолското блато да се исуши така нешто имам слушнато не се сеќавам јас треба да прашам

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Delov bese direktor vo Strezevo od osnovanjeto ama stvarno ne se sekjavam od cija partija bese kandidat za gradonacalnik i dali bese voopsto gradonacalnik? Stvarno be koj bese pred Siljan Micevski?
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.515
Поени од реакции
3.306
Delov bese direktor vo Strezevo od osnovanjeto ama stvarno ne se sekjavam od cija partija bese kandidat za gradonacalnik i dali bese voopsto gradonacalnik? Stvarno be koj bese pred Siljan Micevski?
Епа ти пишав иди дека е Дејан Ристевски оралниот хирург нема кој друг ти се до сега што ги пишав погоре малку иди проблем во годините оти нели треба мандатот да биди по четири години ама на Вршко иди пет дали со војната нешто се одложи или во 2004 со новата локална сапоуправа и тој проклет закон дека некој прашања не заслужуваат одговор не паметам добро шо како беше и од каде иди 5 години Златко В

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.842
Поени од реакции
6.145
Не бе шо да ми смета ама паѓа вочи дека само за нив дека пишиш на темата синкир нема шо друго да се пиши инаку кучињата лаат караванот си врви

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Темата е за Битола, Поинаку се иницијатива од, и само за Битола.

Тоа шо не ги сакаш е твој проблем,

Не успеа да ја купи ДПМНЕ Габриела како остатокот од Народна на Љубчо.

Инаку двојче беше прв крадоначалник после новиот закон за локална самоуправа, со далеку пошироки ингеренции за разлика од тие пред него, така да нема основа за споредба.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.515
Поени од реакции
3.306
Темата е за Битола, Поинаку се иницијатива од, и само за Битола.

Тоа шо не ги сакаш е твој проблем,

Не успеа да ја купи ДПМНЕ Габриела како остатокот од Народна на Љубчо.

Инаку двојче беше прв крадоначалник после новиот закон за локална самоуправа, со далеку пошироки ингеренции за разлика од тие пред него, така да нема основа за споредба.
За се си во право само не дека не ги сакам Поинаку баш бев за нив на последните локални ама сега и од нив сум разочаран ништо посебно само муабети реклама и толку со мали акции претходно беа по радикални и беа подбри сега тапа прозирна гола полтика за собирање гласови ништо друго
Значи да се разбериме подобри се од амебите на дп*не и сдс* ама далеку од тоа што требаше да бидат и реална трета опција поздрав и дури не заигра таа палката ништо не бива од градот

P. S. Ако добро се сеќавам Габи прво беше во дпмне па во народна па после во поинаку

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.788
Поени од реакции
8.174
Епа ти пишав иди дека е Дејан Ристевски оралниот хирург нема кој друг ти се до сега што ги пишав погоре малку иди проблем во годините оти нели треба мандатот да биди по четири години ама на Вршко иди пет дали со војната нешто се одложи или во 2004 со новата локална сапоуправа и тој проклет закон дека некој прашања не заслужуваат одговор не паметам добро шо како беше и од каде иди 5 години Златко В

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Znaci za Delov lapusus napraviv. Zatoa nikako ne mi idese vo toa vreme toj da bidi gradonacalnik .
Автоматски споено мислење:

Инаку двојче беше прв крадоначалник после новиот закон за локална самоуправа, со далеку пошироки ингеренции за разлика од тие пред него, така да нема основа за споредба.
Imalo nemalo, do Dvojce site gradonacalnici ispagja deka bile od SDSM ili tamu nekoj nivni koalicii. Posto mi vrtite nekoj muabeti deka Bitola pred Dvojce bese u picku mater grad. Vo realnosta bese dupka, slepo crevo.
Popravime ako gresam no ete potsetime koj pred niv nesto bilo sto napravil vo gradot ili za gradot. Po sto pozitivno e poznat bilo koj od niv, vklucitelno i ovaa sega?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.842
Поени од реакции
6.145
За се си во право само не дека не ги сакам Поинаку баш бев за нив на последните локални ама сега и од нив сум разочаран ништо посебно само муабети реклама и толку со мали акции претходно беа по радикални и беа подбри сега тапа прозирна гола полтика за собирање гласови ништо друго
Значи да се разбериме подобри се од амебите на дп*не и сдс* ама далеку од тоа што требаше да бидат и реална трета опција поздрав и дури не заигра таа палката ништо не бива од градот

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Шо можат да направат двајца советници против две партиски машинерии инсталирани низ цел систем 30г?

Истите предлози кои СДСМ ги даваше околу загадувањето неколку месеци пред минатите локални како опозиција во Советот на Битола а ДПМНЕ беше против, кога ја презедоа локалната власт СДСМ, Поинаку ги стави буквално истите на дневен ред, СДСМ гласаше воздржано а ДПМНЕ ги поддржа.
Ова се случува во 6 месеци, може и помалку.

Критичка маса никаква во градот ако не пуштат насоки од партиите, одма стројници пуштаат ако гугни некој нешто настрана, само зависи дали со морков или стап. И ти ми велиш палка, а тоа глас не пушта никој...


Imalo nemalo, do Dvojce site gradonacalnici ispagja deka bile od SDSM ili tamu nekoj nivni koalicii. Posto mi vrtite nekoj muabeti deka Bitola pred Dvojce bese u picku mater grad. Vo realnosta bese dupka, slepo crevo.
Popravime ako gresam no ete potsetime koj pred niv nesto bilo sto napravil vo gradot ili za gradot. Po sto pozitivno e poznat bilo koj od niv, vklucitelno i ovaa sega?
Нема споредба, баби и жаби мешаш, тие пред двојче немаа никакви ингеренции ниту пак имаа буџет како него, е сеа згора на се тоа, двојче со толкав буџет и овластувања шо остави позади него после 12г?

Провери колку пари вкупно се потрошени од Општина Битола за време на владеењето на двојче, и шо имаат од тоа битолчани.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.788
Поени од реакции
8.174
Нема споредба, баби и жаби мешаш, тие пред двојче немаа никакви ингеренции ниту пак имаа буџет како него, е сеа згора на се тоа, двојче со толкав буџет и овластувања шо остави позади него после 12г?

Провери колку пари вкупно се потрошени од Општина Битола за време на владеењето на двојче, и шо имаат од тоа битолчани.
Da zaboraviv, nema velosipedska pateka, zatvoren bazen i stadionot ne go renovira. Toa bese taka ?
Siljan go pamtam po staklenata , ama toa e negova ne e na gradot. Ne se sekjavam koj go naredi granitot niz korzo i vo osnova toa e toa vo megjuvreme , da ne recam pred i potoa. Niti nesto se renoviralo, niti ulica nekoja detalno se sredila, bukvalno nisto. Do toa izglea bese, do budjetot.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2014
Мислења
541
Поени од реакции
821
тие пред двојче немаа никакви ингеренции ниту пак имаа буџет како него
То шо велиш, немаа ингеренции да направат ништо за градот, ама затоа имаа ингеренции да покрадат се и сешто.
Во право си.
И исти курац се и едните и другите та и овие двајцата шо ги застапваш тука ти.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.515
Поени од реакции
3.306
Шо можат да направат двајца советници против две партиски машинерии инсталирани низ цел систем 30г?

Истите предлози кои СДСМ ги даваше околу загадувањето неколку месеци пред минатите локални како опозиција во Советот на Битола а ДПМНЕ беше против, кога ја презедоа локалната власт СДСМ, Поинаку ги стави буквално истите на дневен ред, СДСМ гласаше воздржано а ДПМНЕ ги поддржа.
Ова се случува во 6 месеци, може и помалку.

Критичка маса никаква во градот ако не пуштат насоки од партиите, одма стројници пуштаат ако гугни некој нешто настрана, само зависи дали со морков или стап. И ти ми велиш палка, а тоа глас не пушта никој...
Нема споредба, баби и жаби мешаш, тие пред двојче немаа никакви ингеренции ниту пак имаа буџет како него, е сеа згора на се тоа, двојче со толкав буџет и овластувања шо остави позади него после 12г?

Провери колку пари вкупно се потрошени од Општина Битола за време на владеењето на двојче, и шо имаат од тоа битолчани.
Ќе почнам од назад мемој да си носиш водата само на твоја воденица утоп ќе се напрајш нема повеќе будали во градот

Шо има да се проверува некаде просек по 20 мил евра беше буџетот од кои на почетокот 16,18,20 за на крај мислам стигна до 22 милионо евра а сега се уште некој милион повеќе но мора да се каже дека повеќе од половината шо значи околи 14 милионо се блок трансакции диркетно се префрлаат за образование, култура па јавни претпријатија за плати придонеси шо значи пак е мал буџетот на градот а будалата напрај само кружни текој ништо друго а натето накголема финиширана инвестиција му се донациите за рехабилитација на џамиите и едните и другите па ако сакаш и третите се исто лајно!

Сега за мојот дел пак од назад како бе нема критичка маса па од кај влегоја твојте во советот ако нема критична маса да не му ги даде некој поклон местата во општина, зарем малку протести се напраја кажи има не друго место независни советници во поголемите градови дај не заебавај тука ако нема крирична маса кај има, плачи градот за трета здрава опција барем Битола секогаш скоро била инает и имало луѓе да бараат правда и вистина можи малку на број ама секогаш доволно гласни но овај пат мислам сите ги прокоцкаа шансите и пак ќе остани по старо
За советот нема шо да ми кажуваш има видеа на нет кој сака можи се да види и таму паѓаат маските на сите во советот само да знајш која мизерија се сите како шо спомена пример за воздухот едни прифаќаат други воздржани и караванот врви а овие твојте изгубени во простор и време препишале исти предлози од порано сега демек ќе ги заебат ќе ги прифатат па дури последно почнаа да препишуваат предлози и ситни нискобуџетни популистички проекти од прилеп факинг прилеп и кавадарци па мајкому стара за шо ги гласавме за да се мериме и да се препишува од кавадраци и прилеп толку тие твоите немаат капацитет за еден нивни автохтон прокет(за кичињата скитници за сексот на бубачките) да го истераат до крај или важно да се излези на говорница 5 минути да се збора то шо сака народот да го слушни за да имаат рекламен материјал на фб абе ајде дно дна работата беше да бидат подобри да сменат направат нешто милум или силум а не тепала за муви да делат на шо личи то а од друга страна чукаат дневници од комисии и пак ништо немаат променето
За крај викаш шо можат епа ако не можат нека си одат за шо ги гласавме за шо? Јас да му кажам шо треба и како треба да направат нели два мандати тера габи нели имате тим, канцеларии шо прајте четири години сајкали ќе ја барате наташа како двојче да ја плукате само не оди бе златен така поќе само со плукање помина то време поќе не се лажат луѓето ај ќе бираме по мало зло па глас не кренавте за ништо име се смена на државата ало вие како пички ќутевте демек едно помочано соопштение не извадовте да крените глас да бидите со народот а референдумот пак пички ќутевте да не ве сечат од некоја амбасада ќе нема муфте ништо па демек за Битола сте море мајката а градот кај е во северна е сега барајте си будали, друга работа толку немаат твоите капацитет ако немаат свои прокети да направат напишат нешто нека запрат нешто да сопрат нешто ако не чини во градот туку цело време за ситници се фаќаат сега последно за Драгорот имало загадување абе кај вие воздухот за тоа ве гласавме абе земете таму, уствари требаше до сега сега е касно да земат да тропаат урлаат кршат протестираат да прават протести да поднесуваат точки на дневен ред нешто како оние во собрание со амндманите да го стопираат советот барем за една работа барем за воздухот да си останеа до крај на барањето тие шо напраја ништо се побара ефтина струја за градот еднаш не одбија сега пак исто за поени каде бе вака алооо море секој ебан ден требаше до сега да прат провлеми да се протестира блокира рек било што а не да се радуваат на пет минути извадено од контекст видео на фб кај шо излегваат мангупи а цело време по три сати дремат таму во советот за ништо а најчешит беа седниците преку нет резил кој е за 16 кој е воздржан 14 коалиција смрти за градот и едните и другите па и третите сето тоа за дневница и ништо повеќе сите да се молат на едно дете адвокат(советник) да кажи дали е процедурално или не предлогот барањето абе резили се сите до еден за тоа деца златни земајте пасошите и бегајте и дувајте од оваа вукојебина и проклет град не не заслужуваат а тркалата нека се валкаат во калта за ситно!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.007
Поени од реакции
4.300
Де бре луѓе како да не знајме шо се случува, Поинаку си ја билдаат цената за наредните локални, пишав еднаш без нивните гласови нема да можат вмро и сдсм да добијат градоначалник и без советниците од поинаку нема да можат да направат мнозинство во советот. Така да ќе ги видиме и Габи и Чулако ко ќе лапнат директорско место како ќе се понашаат. За Габи знајме сите, не и е ова прв пат во советот или прва партија во која е, ќе видиме најголемата понуда која ќе ја добие каква ќе биди.

Не знам сдсм што ќе прават за да останат на власт, Милевски градоначалник, Поинаку ќе им бараат директорски места...
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.377
Поени од реакции
14.913
Оваа Мери Ковачевска, му е сопруга на Васко Ковачевски од порано или потазе сопруга?:icon_mrgr:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.842
Поени од реакции
6.145
Ај добро утро,

Da zaboraviv, nema velosipedska pateka, zatvoren bazen i stadionot ne go renovira. Toa bese taka ?
Siljan go pamtam po staklenata , ama toa e negova ne e na gradot. Ne se sekjavam koj go naredi granitot niz korzo i vo osnova toa e toa vo megjuvreme , da ne recam pred i potoa. Niti nesto se renoviralo, niti ulica nekoja detalno se sredila, bukvalno nisto. Do toa izglea bese, do budjetot.
Циле беше градски парк, шеталиште, Партизанска, Булеварот и чаршијата...испаѓа најмногу направил.

То шо велиш, немаа ингеренции да направат ништо за градот, ама затоа имаа ингеренции да покрадат се и сешто.
Во право си.
И исти курац се и едните и другите та и овие двајцата шо ги застапваш тука ти.
Не дека не си во право, ама тоа сакаат да постигнат, да бидеме сите индиферентни према арамилукот шо го прават.


Ќе почнам од назад мемој да си носиш водата само на твоја воденица утоп ќе се напрајш нема повеќе будали во градот

Шо има да се проверува некаде просек по 20 мил евра беше буџетот од кои на почетокот 16,18,20 за на крај мислам стигна до 22 милионо евра а сега се уште некој милион повеќе но мора да се каже дека повеќе од половината шо значи околи 14 милионо се блок трансакции диркетно се префрлаат за образование, култура па јавни претпријатија за плати придонеси шо значи пак е мал буџетот на градот а будалата напрај само кружни текој ништо друго а натето накголема финиширана инвестиција му се донациите за рехабилитација на џамиите и едните и другите па ако сакаш и третите се исто лајно!

Сега за мојот дел пак од назад како бе нема критичка маса па од кај влегоја твојте во советот ако нема критична маса да не му ги даде некој поклон местата во општина, зарем малку протести се напраја кажи има не друго место независни советници во поголемите градови дај не заебавај тука ако нема крирична маса кај има, плачи градот за трета здрава опција барем Битола секогаш скоро била инает и имало луѓе да бараат правда и вистина можи малку на број ама секогаш доволно гласни но овај пат мислам сите ги прокоцкаа шансите и пак ќе остани по старо
За советот нема шо да ми кажуваш има видеа на нет кој сака можи се да види и таму паѓаат маските на сите во советот само да знајш која мизерија се сите како шо спомена пример за воздухот едни прифаќаат други воздржани и караванот врви а овие твојте изгубени во простор и време препишале исти предлози од порано сега демек ќе ги заебат ќе ги прифатат па дури последно почнаа да препишуваат предлози и ситни нискобуџетни популистички проекти од прилеп факинг прилеп и кавадарци па мајкому стара за шо ги гласавме за да се мериме и да се препишува од кавадраци и прилеп толку тие твоите немаат капацитет за еден нивни автохтон прокет(за кичињата скитници за сексот на бубачките) да го истераат до крај или важно да се излези на говорница 5 минути да се збора то шо сака народот да го слушни за да имаат рекламен материјал на фб абе ајде дно дна работата беше да бидат подобри да сменат направат нешто милум или силум а не тепала за муви да делат на шо личи то а од друга страна чукаат дневници од комисии и пак ништо немаат променето
За крај викаш шо можат епа ако не можат нека си одат за шо ги гласавме за шо? Јас да му кажам шо треба и како треба да направат нели два мандати тера габи нели имате тим, канцеларии шо прајте четири години сајкали ќе ја барате наташа како двојче да ја плукате само не оди бе златен така поќе само со плукање помина то време поќе не се лажат луѓето ај ќе бираме по мало зло па глас не кренавте за ништо име се смена на државата ало вие како пички ќутевте демек едно помочано соопштение не извадовте да крените глас да бидите со народот а референдумот пак пички ќутевте да не ве сечат од некоја амбасада ќе нема муфте ништо па демек за Битола сте море мајката а градот кај е во северна е сега барајте си будали, друга работа толку немаат твоите капацитет ако немаат свои прокети да направат напишат нешто нека запрат нешто да сопрат нешто ако не чини во градот туку цело време за ситници се фаќаат сега последно за Драгорот имало загадување абе кај вие воздухот за тоа ве гласавме абе земете таму, уствари требаше до сега сега е касно да земат да тропаат урлаат кршат протестираат да прават протести да поднесуваат точки на дневен ред нешто како оние во собрание со амндманите да го стопираат советот барем за една работа барем за воздухот да си останеа до крај на барањето тие шо напраја ништо се побара ефтина струја за градот еднаш не одбија сега пак исто за поени каде бе вака алооо море секој ебан ден требаше до сега да прат провлеми да се протестира блокира рек било што а не да се радуваат на пет минути извадено од контекст видео на фб кај шо излегваат мангупи а цело време по три сати дремат таму во советот за ништо а најчешит беа седниците преку нет резил кој е за 16 кој е воздржан 14 коалиција смрти за градот и едните и другите па и третите сето тоа за дневница и ништо повеќе сите да се молат на едно дете адвокат(советник) да кажи дали е процедурално или не предлогот барањето абе резили се сите до еден за тоа деца златни земајте пасошите и бегајте и дувајте од оваа вукојебина и проклет град не не заслужуваат а тркалата нека се валкаат во калта за ситно!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Не знам шо подразбираш по твоите, од овие од Поинаку никој не познавам лично а немам ни потреба, јас се вратив пред два месеци а десет претходно не бев тука, ако не беше пандемијата пак сега немаше да бидам тука,

Тоа шо си спомнал за Референдумот шо беше со осум можни одговори на три во едно прашања, паметно изиграле шо се дистанцирале, има мега, гига патриоти во Битола, тие се правеа на три и пол, шо останува за другите, посебно Поинаку како чисто локална иницијатива. Знаеш какви се, се шо не чини овие во Битола велат од Скопје така им наложиле, а тие па од Скопје велат тие големите од надвор...испаѓа за се некој друг е крив. Фактички тие некои од надвор ги тераат да се хохштаплери, инаку тие се сите ангелчиња во слободно време.

За се друго горе долу се согласувам, прво има еден куп развојни фондови како од ЕУ така и САД и др. земји, за кои нема апсолутно никаков интерес некој од општина да земи да изработи проект, најголем дел од проектите кои се со ЕУ табла во Битола и околијата се добиено во Грција и преку програмата за пограничен развој се слева некоја банка тука, ако е до нас ни тоа нема да биде.

Двојче спичка преку 250 милиони евра во свое време, имаше и директни финансиски инекции кога се докусуруваше Битола во време на братучедите, преку основачки удел на јавни претпријатија во приватни фирми, тие пари испарија во воздухот, неколку милиони евра.

Битола нема никаков ќар за тоа шо две третини од ел. енергија за цела МКД доаѓа од РЕК, а на сметка на тоа има енормно висока стапка на канцерогени заболувања, и тука си во право, само и тие од СДСМ и ДПМНЕ се битолчани, не се од Марс паднати а се прават наудрени. Имаат партиско членство кое е составено исто од битолчани, и изгледа никој нема проблем од нив со тоа шо се случува со градот.

Проекти и иницијативи може да се предлагаат еден куп во советот, и тука си во право, зошто не го прават тоа не знам, од Поинаку тврдат дека се отворени за секакви предлози и сугестии, колку се навистина отворени не знам, а прашање е колку има желба за подобро утре кај битолчани, масивна евакуација има во градот на младите, а тие згради креваат како да треба бегалци од Сирија да сместуваат место да се ориентираат кон зелени рекреативни површини како за град кој РЕК го труе со децении веќе.

Потполно се согласувам дека треба поинаков пристап, само пак да речам, прашање е колку и тие неколку илјади кои гласале за Поинаку се спремни да излезат на протести кои се однесуваат на битолски проблематика, а и тие самите кај и да се свртат со критики било која пиздарија е или на СДСМ или на ДПМНЕ, друг не бил никој на власт во Битола. Не им е и нив лесно верувам.

Апатичен е градот, нема никаква живост, никакво подобрување нема на повидок, уште овие ако не се од Поинаку троа да бекнат некој муабет асален, и останува да се договорат ДПМНЕ и СДСМ да глодаат по една година наизменично од тоа шо отана од Битола, нема потреба од избори.
 
На врв Bottom