Битола

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од devilbt, 23 април 2005.

 1. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  ...подарок може да се даде до износ од 100 Е противвредност, све што е над треба да се спроведе тендер за набавка, прашање како општината Битола го набавила овој ТВ или цената е 6 000 ден?

  [​IMG]

  инаку цитирам ,, ...Да донесеме малу радост и среќа во нивните животи, да можат повеќе да се дружат во оваа просторија, да уживаат и да споделуваат заеднички моменти. Ова е најмалку што може Општина Битола да направи за нив,..,, зашто да направи најмалку што може, а да не направи најповеќе што можи за оваа категорија на деца?

  [​IMG]

  зашто да не им ја опреми целосно занималната и со други работи да речеме компјутери, справи за гимнастички вежби што се потребни да речеме на едно дете со аутизам или глувонемо? зарем присуството на 70 тина деца од 3-17 години со интернатско сместување околу 30 деца да добијат само еден единствен телевизор од Општината на толкуте милиони што премиерот им ги додели на сите општини?
  ...ај ќе прашам друго, до каде е донациската акција почната при крајот на 2016 година за отварање на „Сензорна соба“? тогаш имаше најавата од општина Битола за доделување на половина милион денари за реализирање на „Сензорна соба“ дали овие деца ја добиле ова „сензорна соба“ која е многу важна за добар психо-физички развој и напредок на ова категорија на деца? или само еден ТВ од 200 Е доволно да се покрие ветуваното 9 000 Е? мислам ејјј, повеќе сте смешни отколку сте за фалење! :facepalm:
  п.с.
  или тоа ќе биде резерва за дежаву правдање каде отидоа парите на општината?:toe:
   
  Последно уредено: 3 декември 2018
  На WilliamTell и Goran Bt им се допаѓа ова.
 2. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.889
  Допаѓања:
  4.082
  :popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:
   

  Прикачени податотеки:

 3. NonameMacedonia

  NonameMacedonia

  Член од:
  22 август 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  57
  Здраво
  Јас едно време студирав во Битола, пред 10 -15 години и тогаш Битола беше многу убав, развиен град и имаше многу раздвиженост по Широк Сокак. Сега гледам на интернет и на телевизија дека Битола многу заостанува економски и културно зад другите градови, некои ја споредуваат и со градови како Радовиш, Свети Николе , Ресен и слично. А дека веќе многу заостанува и веќе неможе да се споедува со градови како Прилеп, Кавадарци, Штип, Струмица и слично. Едноставно спомнуваат дека Битола полека умира и едноставно животот станува досаден во Битола.
  Навистина нема повеќе касарна во Битола? Па полата економија во Битола довагаше од Касарната? Исто така како е е со студенти гледам на Википедиа Штипскиот Факултет има скоро двојно пореќе суденти од Битолскиот Универзитет, како што спомнав според википедиа.
  Моето прашање е дали има дел вистина ова што го читам на интернет или не е до толку пропадната Битола?
   
 4. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  ... Битола има Академските студиски програми од додипломските студии ги оспособуваат студентите за влез во вториот циклус на универзитетски студии, а академскиот назив којшто студентите го добиваат по нивното завршување гласи bachelor, инаку има 10 факултети и 1 висока школа,

  1. Технички факултет УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  2. Економски факултет
  3. Факултет за туризам и угостителство
  4. Педагошки факултет УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  5. Факултет за биотехнички науки УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  6. Факултет за безбедност УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  7. Правен факултет
  - Правни студии (додипломски) - Битола
  8. Технолошко-технички факултет УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  9. Факултет за информатички и комуникациски технологии УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - четиригодишни
  - Информатички науки и комуникациско инженерство
  • информатички науки и пресметковно инженерство
  • софверско инженерство
  • компјутерска графика и програмирање на видео игри
  • комуникациски технологии
  • компјутерска форензика
  • информациски системи
  • примена на Е-технологии
  • Машинска интелегенција и инженерство на производствени системи
  • ИКТ претприемништво, иновации и менаџмент на мали бизниси
  УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ - тригодишни
  10. Ветеринарен факултет ИНТЕГРИРАНИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ СТУДИИ (ПРВ И ВТОР ЦИКЛУС) - петгодишни

  [​IMG]

  ... така да не може да се спореди Универзитетот во Битола со Универзитетот во Штип, ехееее хееее денес Штип е понапред од Битола, самиот Универзитет во Штип во себе интегрира 12 факултети и 3 академии со до сега 30 000 студенти!
  ...еве појди од фактот дека Штип има Факултет за Медицински науки (Стоматолошки Фармацевтски),
  а Битола единствено има само Виша школа за медицински среден кадар (општа медицинска сестра, медицински лаборантски аналитичар, физиотерапевти, радиолошки технолози, акушерки, санитарни инжинер) !

  [​IMG]

  ...смотани битолчани, први беа во МКД со Универзитетот т.е. Висока школа за медицинска сестра уште од 1979 год и така остана, зошто не успеа да биде Универзитет за Медицински науки со излегвање на кадар како доктори, стоматолози и фармацевти, ај донт ноу? :toe:
   
  Последно уредено: 9 декември 2018
  На kicodarker и NonameMacedonia им се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.776
  Допаѓања:
  29.221
  академски почеток на пост
   
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  .. не знам на што мислиш или што мислиш, но да речеме дека очекуваш академско изразување на форумов (демек само од мене?), или требаше да почнам во стил на ,,... бро,те були курот, ако не ги завршиш сите 5 години на факс, зш само со три години ќе бидеш со 180 ЕКТС кредит, како половичен јебен бачалор?..,, :D
   
 7. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.889
  Допаѓања:
  4.082
  ти да не си битолското чупе од рекламата за битолска млекара
   
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.776
  Допаѓања:
  29.221
  Ќе бидам добар и ќе ти објаснам.
  нема замерка на јазикот, дали е литературен или е сленг, не е битно тоа
  нема замерка на правописот, не битно ни тоа
  болдираново што сега го пиша има многу поголем смисол од претходното
  еве уште еднаш, прочитај:
  Каков смисол има оваа реченица? (која, да биде иронично, зборува за академии и слично)
   
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  ... е то да видиш ...академски смисол ! :)
  еве ќе бидам добра и ќе ти покажам,
  [​IMG]

  а смислата ја изгубија уште во првиот момент според збрката „на преводот“ највероватно користејќи го поимот факултет за медицинска сестра и други медицински среден кадар, така да средниот кадар е во заблуда дека нивното две или тригодишно доучување т.е. „факултет“ е ист со факултетот на високообразовна институција за Медицински науки, но не се тие криви ...криви се „нашите образовни стручњаци“
  ... за да ти доловам како грешно се толкува еве ќе те прашам, што е доказ за завршено средно образование и како го објаснуваш поимот факултет за медицинска сестра или факултет за физиотерапевти?

  [​IMG]

  т.е. како може да заврши медицинска сестра/техничар факултет и да биде „дипломирана“ сестра/техничар со дипломски студии?

  [​IMG]

  и пази, дипломирана сестра има можност за постдипломски студии специјалистички или магистерски :D
  сега што ќе речеш? :D
   
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.776
  Допаѓања:
  29.221
  :facepalm:
  --- Споено дупло мислење, 13 декември 2018 во 00:32 ---
  не ни читав понатаму
  ми е страв
   
  Последно уредено: 13 декември 2018 во 00:32
  На total му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  ...а интерпункцијата добра? а? ти поставив некои прашања, оти не ги одговори?
   
 12. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.776
  Допаѓања:
  29.221
  ме боли кур за интерпункцијата
   
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.060
  Допаѓања:
  3.122
  ...а за мене те боли? :rolleyes:
   

Сподели преку: