Битола

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од devilbt, 23 април 2005.

 1. total

  total

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  577
  Допаѓања:
  631
  А можеш и да покушаш да не платиш за пијачка и тоа да го искористиш како причина за бокс тренинг со шанкерот, келнерот или вратарот
   
  На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DIJAMANTE

  DIJAMANTE

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  3.949
  Допаѓања:
  1.067
 3. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700
  Рак кај 18 бебиња во Битола во 2016

   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Goran Bt

  Goran Bt локал патриот

  Член од:
  28 јуни 2009
  Мислења:
  6.037
  Допаѓања:
  2.719
  На Klin, ckembarbtt и Krstev им се допаѓа ова.
 6. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700


  Наздравје :icon_lol:
   
  На Huddle и Krstev им се допаѓа ова.
 7. snatch

  snatch

  Член од:
  21 јануари 2018
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  8
  Здраво. Да не знае некој која бензинска пумпа или плинара во Битола продава плин за домакинства и го носи до дома ? Фала
   
 8. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.383
  Допаѓања:
  2.654
  @snatch Макпетрол ако не се лажам носи боци до дома, исто и кај Герзо имаш Пелагонија Петрол и тие имаат гледам возила за достава на плин.
   
  На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
 9. snatch

  snatch

  Член од:
  21 јануари 2018
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  8
  @Пеце Бев зедов од торпедо од дулие, ама за нареден пат ќе знам. Фала.
   
 10. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700
 11. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700


   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Кико Д.

  Кико Д. ULTRAS - way of life

  Член од:
  26 јануари 2010
  Мислења:
  10.808
  Допаѓања:
  8.390
  Ех Битола Битола какви нелуѓе те водат. Браво за луѓето од ПСК Пелистер. Го почнаја реновирањето на Копанки, па му ги тргнаја корпите од жичарата да не можат да носат материјал. Денес со останатите донирани пари бележеа пешачки премини кои се избришани пред училишта па ќе добијат казни од инспекторите кои констаторале неовластено бележвање на пешачки премини. Има уште луѓе шо ја сакат Битола ама неможат да дојдат до израз од лоповите во Општина (дпмне и сдсм).
  Уште еднаш браво за луѓето од ПСК Пелистер, а другите арам да ви се парите шо ги крадите
   
  На BilboBaggins, Huddle и Klin им се допаѓа ова.
 13. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  3.124
  Допаѓања:
  3.700


  Изглеа се токми некој чауш партиски да си го присвои, затоа прават пиздарии.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Кико Д.

  Кико Д. ULTRAS - way of life

  Член од:
  26 јануари 2010
  Мислења:
  10.808
  Допаѓања:
  8.390
  Реакција на ПСК Пелистер после изјавата на професорицата за настаните со Копанки и пешачките

  Отворено писмо до Наташа Петровска,

  По вашите последни изјави не можеме да ве разбереме и најдобронамерно препорачуваме да излезете од чаурата во која сте, за ваше, наше, но пред се', за доброто на граѓаните на Битола. Не е проблемот до неовластеното обележување на хоризонталната сигнализација, туку до ОВЛАСТЕНОТО НЕОБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ХОРИЗОНТАЛНАТА СИГНАЛИЗАЦИЈА. На кого му се заканувате со записници на сообраќаен инспектор? На тие што ве избраа? Сообраќајниот инспектор треба да направи записник и вам да ви нареди под итно да ги обележите необележените пешачки премини. Па не знаете со тоа соопштение колку личите на оние против кои демократската јавност и „Шарената Револуција“ се бореше. Граѓаните на Битола ја препознаа благородноста на нашата акција, акција насочена кон зголемување на безбедноста на нашите деца. Доколку се случи несакан настан на необележан пешачки премин, ќе можете ли мирно да спиете? Вие боја можете да барарате по спецификации на НАСА, но едно мора да разберете, животот не запира, градот живее(сеуште) и доколку институциите не преземаат мерки од нивна надлежност, граѓаните имаат право истите да ги преземат. На кого му наштетивме е основното прашање. Внесувате политика во вашата комуникација со нас. Политикантски е да се полемизира на тој начин со квалификации и полувистини за една во основа позитивна активност.
  За „Копанки“, резимирајте што предложивте: 1. да ја пренесеме сопственоста на општината и 2. КЈП „Нискоградба“ да го управувала домот. И упорно се држите до тоа дека НЕМА ЗАКОНСКА МОЖНОСТ, бла бла.. Не слушате наши аргументи, ви објаснивме дека ЗАКОНСКА МОЖНОСТ ПОСТОИ!(чл.22 и чл.24, ст.2 од Законот за локална самоуправа), понудивме 10.000 ноќевања за наши деца кои на Копанки ќе одржуваат настава во природа, ќе дишат чист воздух, ќе ја засакаат планината...Ништо од се тоа не прифативте. Лично го споменувате Претседателот на ПСК „Пелистер“, човек со интегритет, кој се одважи да се бори за правда и му се спротивстави на вашиот претходник, кој на сличен начин како и вие сакаше барем во прво време планинарскиот дом „Копанки“ да биде сопственост на општината, а потоа... Споменувате години, да, во 2015 се изврши легализација, во 2016 имавме средба со вас и со носителот на изборната листа од вашата партија на која беше договорено да се помогне после изборите. Во 2017 чекавме помош, а во 2018 година се одлучивме да започнеме сами. Клучен момент за таквата наша одлука, а кој не го споменувате, е вашето одбивање да ставите потпис на изготвената апликација за грант од УНДП во висина од 100.000 долари. Апликацијата беше одлично оценета од УНДП, но не го добивме грантот од причини што немавме партнер во локалната самоуправа(по вашето одбивање), партнер кој немаше никакви обврски. Таа е вистината, колку и да е болна. Споменувате јавен интерес бил планинарскиот дом, па кој го спори тоа? Не само јавен интерес, туку и јавно место, термин дефиниран со закон, ама треба да се чита, да се имаат вистински советници. Планинарскиот дом „Копанки“ ќе се обнови и без ваша помош, само ве молиме, не не спречувајте, не одржувајте колегиуми за тоа како да се спречи изградбата на домот. Повикајте не лично, не преку посредници. Ќе разговараме, ќе се убедуваме, ќе се обидиме да го надминиме измислениот проблем, ама и да градиме, а за тоа ни е потребна жичарата.
  „Копанки за сите, сите за Копанки“

  22.08.2018 год. Претседателство на ПСК „Пелистер“
  Битола
   
  Huddle, Goran Bt, Che59 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. ckembarbtt

  ckembarbtt

  Член од:
  8 октомври 2015
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  436
  Политички препукувања,и тие од пск не се цвеќе за мирисање,секоја чест за оние искрените ама има некои шо стварно сакат да профитират преку домот,сума сумарум натето е женската верзија на 2.
   
  На Goran Bt му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: