Битола

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Кои станбени комплекси жити се. На прсти се бројат кои згради имаа можност за парно . Колку од нив некогаш било когаш го проработиле е сосем друг муабет. Имаше можеби пред 10 години или повеќе една акција се рестартираја котланите и толку. Повеќето уште другата година се откажаја најверојатно поучени од топлификација во Скопје. Настрана тоа дека тие котлани се на мазут.
Друга работа што како да подзаборавивте дека не толку оддамна домаќинствата покрај што се грееја на теромо печки имаше и еден голем дел што се грееја на печки на нафта, еден огромен дел кои не се грееја на струја се грееја на јаглен и секако на дрва. Најголем дел на оние домаќинства кои имаа дома спорведено инсталација за парно котлите исто така им беа на јаглен или на нафта.
И како шлаг на сето ова популацијата на Битола барем колку што се изначитавме последните неколку години е скоро дупло намалена од тоа што беше пред да речиме 20 години.
Со други зборови не толку оддамна за греење покрај струјата најчест избор како енергенс за греење се користеше фосилно гориво. А да дрвата не спаѓаат во фосилно гориво онака чисто информативно да ти кажам. И РЕК на јаглен работи едно тричетриесет години( барем така велат :cautious:).
Затоа и те прашав ти одсекогаш беше загрижен за пм честичките или од ко ви ставија мерачи.
П.с од мал сум ваков ;)
Не бе, ко напиша жити све ме збуна, суеверен сум дека.

Значи според тебе, кој функционер е корумпиран, проневерил пари, си ја вработил цела фамилија на државна цицка на местени конкурси, се снашол паметен е, ти да си на негово место исто ќе постапиш, нема шо да се коментира.

Воздухот од стално е таков, само сега дека има мерачи пострашно делува, ама не треба плашење, РЕК загадува одамна, а тоа шо на територија на општина Битола никој не знае конкретно колку пати е повисока е стапката на канцерогени заболувања е оти така на било пишано, судбина, јбга.

Кој не му чини пато под нозе сумирано велиш, нема шо да се менва тука, менталитетот е таков.

Да те прашам ете шом си од мал така бистар, на Петар Владиката клисар да не му си?

:sneaky:

Ете за одржлив урбан развој на градот кој ќе се секира, даскал по ОТП и ветеринар. Ама од нашите се битно.


Еве и предлог мерки, пошто сегашната власт ја изненади зимата и ладното време, не очекуваа зголемено загадување како изминатите неколку години, не стигнаа да изработат акциски планови за ништо од секирација за битолчани,




;)
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840

Шминканио пуфки продаваше и ја изнервира Габриела :pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Не бе, ко напиша жити све ме збуна, суеверен сум дека.

Значи според тебе, кој функционер е корумпиран, проневерил пари, си ја вработил цела фамилија на државна цицка на местени конкурси, се снашол паметен е, ти да си на негово место исто ќе постапиш, нема шо да се коментира.

Воздухот од стално е таков, само сега дека има мерачи пострашно делува, ама не треба плашење, РЕК загадува одамна, а тоа шо на територија на општина Битола никој не знае конкретно колку пати е повисока е стапката на канцерогени заболувања е оти така на било пишано, судбина, јбга.

Кој не му чини пато под нозе сумирано велиш, нема шо да се менва тука, менталитетот е таков.

Да те прашам ете шом си од мал така бистар, на Петар Владиката клисар да не му си?
Тебе ко мал да не те викаја captain obvious пошто имаш ненормално голема способност да го заклучиш очигледното.
Види ти можиш еден километар постови да напишиш на кајгана милион линкови од твитер да ставиш, ако сакаш и стој на глава прави пред општината или самозапалисе исто ќе ти се фати ако со тоа си сакал или си имал намера да промениш нешто. Јбг таква ни е матрицата, менталитетот. Сто пати ти кажав. И ако и после се што се случува неможеш да се помириш со тоа не ти сум јас крив, уште помалце е мој проблем. Јбг многу малце луѓе гледаат онака како ти што сакаш да гледаат, а и од тие малце кога ќе дојдат на некаква позиција стануваат уште помалце. Јас барем сум искрен и ти кажвам отворено и искрено. Ете можи во крвта ми е тоа ама би постапил исто како и тие или барем како повеќето од нив. А да ги критикувам за нешто што и сам би го направил да ми се даде можност мислам дека би било малце лицемерно од моја страна. Тоа е вистината , сакаш љути се сакаш не.
П.с не сум баш некој верник по нити еден верски стандард, така да не не му сум на Петар ништо. Ако баш толку те интересира и за коледе мрсам и одам на оган и око не ми трепнува што мислат правите верници околу тоа, нити пак оние за чист воздух или било кој кога сме кај тоа.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Тебе ко мал да не те викаја captain obvious пошто имаш ненормално голема способност да го заклучиш очигледното.
Види ти можиш еден километар постови да напишиш на кајгана милион линкови од твитер да ставиш, ако сакаш и стој на глава прави пред општината или самозапалисе исто ќе ти се фати ако со тоа си сакал или си имал намера да промениш нешто. Јбг таква ни е матрицата, менталитетот. Сто пати ти кажав. И ако и после се што се случува неможеш да се помириш со тоа не ти сум јас крив, уште помалце е мој проблем. Јбг многу малце луѓе гледаат онака како ти што сакаш да гледаат, а и од тие малце кога ќе дојдат на некаква позиција стануваат уште помалце. Јас барем сум искрен и ти кажвам отворено и искрено. Ете можи во крвта ми е тоа ама би постапил исто како и тие или барем како повеќето од нив. А да ги критикувам за нешто што и сам би го направил да ми се даде можност мислам дека би било малце лицемерно од моја страна. Тоа е вистината , сакаш љути се сакаш не.
П.с не сум баш некој верник по нити еден верски стандард, така да не не му сум на Петар ништо. Ако баш толку те интересира и за коледе мрсам и одам на оган и око не ми трепнува што мислат правите верници околу тоа, нити пак оние за чист воздух или било кој кога сме кај тоа.
Во ред. Среќни празници!
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840


Кога нѐ лажевте – тогаш или сега?

Долго се трудам да го задржам во себе бесот кој го имам за она шо ја труе Битола. Ќутам и чекам. Оти, нели, се чека само нешто да кажам за одма да ме нападнат и да речат: режимот поарен ти беше???

А навистина сакав да им дадам барем 100 дена. На овие нашите, локалните. И можи не е толку проблем времето, колку што е начинот на кој се однесуваат кон нас. Кога велам “нас“, мислам на оние кои беа со “нив”. Во едни поинакви времиња. Опозициски.

Слушам и гледам, ќе сликале за да откријат што ја загадува Битола. Зошто ви е тоа? Не морате, нема потреба од сликање. Доволно ќе биди само да ги отворите фејсбук профилите на сите оние кои денес седат во фотелјите, а кои не така одамна со свирчиња бараа чист воздух.

Колку и да сме народ со кусо паметење, прекратко е времето и пресериозен е проблемот за да можи така лесно да заборавиме кој од нив, кога и што зборувал и пишувал. Укажуваа дека воздухот кој го дишиме нѐ засега сите нас, дека времето ги разголува лагите, дека вратата на болката во нечии домови се отворила, дека секоја недела во Битола има по два нови пациенти заболени од рак и дека тоа е бројка која сите треба да нѐ разбуди. Ама, падна снегот ги покри трагите…

Денес се потсмевате на сето она што до вчера, јас, вие, ние… заедно го баравме. Се срамам оти бев наивна и верував дека вие, “новите“, нема да сте такви како претходните. Дека ќе имате малку поќе љубов и одговорност кон сопствениот град. Дека до вас ќе допри маката на вашите сограѓани. Нашата битолска мака. Дека ќе го вклучите алармот, ќе повлечите црвена линија и ќе речите: доста Битола тивко умираше! Ама испадна дека наместо чист воздух, многумина барале вдомување и парче од колачот за себе. Ништо поќе од тоа.

Отворете ги профилите и на оние другите, кои денес се “поголеми католици од Папата“ кога е во прашање борбата за здрава животна средина, кои се “смртно“ загрижени за воздухот кој нѐ труел. Истите тие не така одамна, до пред само некој месец тврдеа оти нема загаденост, оти битолчани дишат “релативно чист воздух“? Небулозна изјава од која веројатно се срамеа и самите тие. Оти такво нешто не постои. Оти воздухот е или чист, или загаден, трето – нема!

Се мислам, ќе биде ли непристојно ако и едните и другите ги прашам: немате ли срам? Остана ли малку гордост во вас? Не ви е ли непријатно од самите себе и вашата дволичност? Кога сте лицемерни – тогаш кога сте во опозиција или кога сте на власт? Кога нѐ лажевте – тогаш или сега? Менувањето на вашите политички ставови на дневна основа во зависност од вашата популистичка агенда, можам да го сфатам. Ама кога тоа го правите на штета на здравјето и животите на битолчани, тоа ниту сакам, ниту можам да го разберам.

Човечкиот живот нема цена. Доволно е лошо тоа што Битола се празни, што младите секојдневно заминуваат по белиот свет. Затоа не смееме да дозволиме партиските интереси да надвладеат над основното човеково право, правото на живот и здрава животна средина. Одговорноста за тоа подеднакво ја имаме сите и никакви оправдувања не се дозволени.

ПС: Секоја сличност со актуелните настани и личности е намерна.

 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Nekoj da ne znaj so se desava so hdtv mega ,na yt ne se aktivni poke od mesec?
Znam deka bea tesno povrzani so minatata garnitura pa zato prasvam:)
 
K

kicodarker

Гостин
Nekoj da ne znaj so se desava so hdtv mega ,na yt ne se aktivni poke od mesec?
Znam deka bea tesno povrzani so minatata garnitura pa zato prasvam:)

Не никнаа за да го подобрат расипаниот медиумски етер, туку беа обични гласила со шо-годе пополнета програма додека не дојди главното, да се лае по вестите.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Шо е работата со фабриката за канабис вработвале 600 луѓе моментално каде? кој? кога? има некој инфо?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Шо е работата со фабриката за канабис вработвале 600 луѓе моментално каде? кој? кога? има некој инфо?
Сега мислам дека ќе вработат 30-40, па за понатаму бројката ќе расти накај 500, то барем шо имам разбрано. Иначе, се наоѓа во старата индустриска под линија негде, не знам точно.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Исправка за локацијата, негде накарши Цермат по индустрискиот пат, кај Јавор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom