Битола

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од devilbt, 23 април 2005.

 1. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  А стадионот, а велосипедската патека, а копанки, а затворен базен?
   
  На mandak му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735
  Сеа не сум, а и не сакам да бидам адаптибилен као тебе, не дека не моажам, лесно е тоа.
  За визија признавам, ненадмината досега креативност на наши простори прикажа претходната власт.
   
 3. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  Тоа твоето се вика со глава низ ѕид, ама ако не те боли терај. Додуша реално вака форумски револуционери колку да сакаш. Имаш тука и врвни ебачи, врвни. бизнисмени, врвни шофери. Абе цела елита е собрана на форумот.
  Во право си за креативноста на прошлата власт. Сега малце да одмориме и да се подосадваме. Шо се вика здив да земиме некоја година.
   
 4. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  6.221
  Допаѓања:
  6.597
  Абе стварно женски дуел ќе имало или Двојче ќе го кандидираат немиениве?
   
 5. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Не се прај ништо со плата, макар била и 3000 евра месецо, секој чесен човек го знае тоа.
  Можи само ако во тоа пежото искршено влези најлонска црна вреќа полна со евра, со сума на пари шо пола Битола не можи да ги спечали и потроши во десет години со платите од Крмоберт и Шуберт. Во време на режим, од режимски бизнисмени.
  И да се делат како шо лешинари вртат околу леш.

  Да ти дадат концесија на плажа, да имаш кафичи кај шо се пуши кој кај сака, кај шо не се дава фисклана никогаш, и како борец за правда и демократија да бидиш нелегална, нечесна кокуренција на останатите угостители во градот.И ова во време на режим, да не занј на шо да помисли чоек :)

  --- Споено дупло мислење, 10 септември 2017 ---
  Тврдоглав сум. Уше првио пат кога напиша револуционер ме изнасмеа, сега пак, какви сака нека се.
  За тие другите врвните не знам, експертски и не знам какви, не сум ни од нив, никој и ништо шо чкрта на форумот од време на време. Визија имам, ама имаат и многу попаметни и поначитани од мене, сум им ја видел, ама седат маргинализирани.

  Имав прилика да ги видам проектните решенија за приодите во Битола, Технички Факултет од Битола, и колеги нивни од Хрватска и Словенија ги сработија, од нив ништо не се виде. Исто и во поглед на урбанизмот и просторното планирање, сум учел нешто ;)

  Да се разбериме, дури не се средат јавните набавки и вработување, џабе е се, мора да има дисперзија на одговорност, кој одстапува од ова, доживотна забрана за работа во јавен сектор. Од сите советнички групи претставник во комисија плус општинари.

  Дури не видам конкретни предлози со промоција нацел тим, кој сектор каде ќе води, џабе, иста песна пак значи.
  Досга имаа време да си набават податоци, и да се направи акциски план и секој да кажи шо планира да реализриа и подобри во првите сто дена, првата година, во спротивно уше од сега да си најави оставка.
   
  Последно уредено: 10 септември 2017
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  Мислам дека досега требаше да сфатиш дека неможеме да се разбериме. Проблемот е во секој еден од нас, така не воспитале, така сме растеле, така растеле и ги воспитале нашите родители и така ги растеле и ги воспитале нивните родители итн итн итн. Прво тоа треба да се промени матрицата, а за тоа да се промени треба да поминат неколку генерации барем делумно да се избриши менталитетот кој го имаме. Јас моментално не гледам ама никаква желба или идеја нити да се почни со некакви промени а не пак реализација.
   
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735

  @мкд владе морам да те поздравам со едно холивудско видео, со хероизмот на битолските пожарникари :)

  Гледај како се борат да го спасат москвичот, по поло мајчиња се фрлаат како арслани, замисли за љуѓе да се работи, в`оган ќе се џитнат одма.  Него еве една кандидатка за градска мајка (или маќеа ќе покажи времето) е позната, се чека на другата, имаат и по една „независна“ листа и по еден „независен“ кандидат, колку да не биди аплата работата :)

  Јас миселв ќе има бич фајт, арно ама погодена работата никако гомненици да не испливаат на површина, ничии, демек да се задржи некое ниво, а уствари цела работа е да се одржи некаква привидна поделба, да не се открива корупција шо уствари е заедничка, лека, полека станува јасно дека постои криминална спрега.

  Глеам пак на менталитетот се вадиш, не дека не можиме, нејкиме да се разбериме.
   
 8. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  А бре , а замисли да имаја грчки термо гаќи. Со раце ќе го изгаснеја :).
  Менталитетот е најлогично објаснување само што не сакаш да ја прифатиш реалноста. Кога со тоа ќе се помириш да видиш како лесно ќе се разбериме. Вака како на некој Швеѓанец кој прв пат во животот стапнал на балканот да пробвам да му објаснам некои работи. Не оди таа работа.
   
 9. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  @Klin да не се пријави доброволец случајно пошто гледам нешто Пелистер како да гори.
   
 10. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735

  Еве на пат сум, качвам нагоре,


  П.С Знам дека не идиш ти, нема субвенции за ова ;)

   

  Прикачени податотеки:

  Последно уредено: 18 септември 2017
 11. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  Кај сакам да му го земам лебот на пожарникарите.А и не сум нешто патриотически расположен па да се пријавувам доброволец па уште и за пожар да гаснам.
  Туку бреј мајката многу пожари оваа година и сите сами од себе се запалија. Хммм
   
 12. maxer

  maxer

  Член од:
  17 јануари 2014
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  766
  Добро бе дали некогаш ќе запре ова лудило.

   
  Последно уредено: 21 септември 2017
 13. mandak

  mandak матапрчо

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  516
  Кој психопат би ги гласал вмро кај нас сакам да знам !
   
  На total и Avenger99 им се допаѓа ова.
 14. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735
   
  На mandak му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735
  Проблемот со ромите во Битола – огледало на проблемите во нашиот град!

   

Сподели преку: