Битола

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Многу неконзистентни ствови имаш, од една страна не сакаш стрнаско влијание а сакаш странски инвестиции, тоа „странското“ не е добредојдено само кога ги тегне за уши твоите политички миленици или генерално таков став имаш?
Сите кои се нашите изборни листи, се и во некои чудни тефтерчиња надвор од Републиката, да е потрагично вложуват многу трду да бидат на тие листи, однапред, од позитивната страна, так функционира светот, е сеа како велиш тука изволте повелете смени го светот бе колега. Или една ластовичка како нашава Република не ја прави пролетта? Една ко ниедна велиш тука, чек подолу да видиме како ти врти народната мудрост во корист на политичките ти миленици.
За многу години колега :)
За мене не е те едно те исто странско влијание во политиката и странски инвестиции. Како ти си го сврсти во една иста работа незнам. Да странското влијание во политиката на една држава не е добредојдено генерално. Истиот став ќе го имав за кого и да се работеше ако тоа ти беше муабетот.
Зборовите суверена и независна сепак имаат некое значење така? Затоа постојат служби на кои тоа им е работа така и да остани. Кај нас очигледно потфрлија.
Хозе Мухика настрана, човекот поминал во затвор исто толку време ако не и повеќе од колку што ДПМНЕ имаше речиси апсолутна власт во Републикава, ама за идеали, немаше миле ми текна, округло па на ќоше и слично, налет тоа вози Волксваген Буба, не да речам нешо од стилот на нашиве политичари, значи не вреди ниту да стави во ист муабет човекот со нашиве.
Не ни сакав да ја правам споредбата со нашите, туку онака на глобално ниво. Знаеш друг некој таков? Исто неможам да се сложам со твојата констатација со апсолутната власт која наводно ја имаше ВМРО, далеку од тоа, многу далеку но не е оваа тема за тоа.
Е сеа, не знам како тоа исто е се како кај нас кај тие шо ни солат памет, има и таму корупција и се тоа, ама па за чудо животниот стандард докај шо видов е баеги поарен, како можи исти биле тие политичари со нашиве, и таму корупција а се подобори од нас?
Велиш еден бил таков газда син му виљушкар шо вози, можи и еден да е, ама порано еден него ниеден, така велам јас.
Таму од 50 парчиња некој пет ќе укради, кај нас од 5 ќе украдат 4 и уше се думаат шо да напрат со последното, ако може пола да го украдат, ти пак ми кажваш басни една ластовичка.
Незнам. Ти шо викаш шо е работата? Зошто како одиш од тука на запад се поарно и порано е.
Можи е до менталитетот, можи поинаку се воспитувани, можи гени се во прашање, можи турците се криви.
Со твојот став никогаш и никако, ти тука не сакаш да напишеш дека не можи така, едноставно мнозинството губи, кога бе од тие судии и полицајци ќе добиеш закон и ред коа они стигнале таму на незаконски начин?
Ти тука на мрсење ма*иња на форум велиш остај сеа не можи тоа, шо напрај топла вода откри, ќути си, а мене ме прашваш како?
Со тебе никако, се дури наоѓаш начин да релативизираш незаконски постапки за некој плус да ти пиши, вака ќе биди, другиот истото за другите...е затоа е вака.
Остави го мојот став. Мојот став е таков каков што е, работата е таква да според мене не може ништо посебно да се промени за неколку генерецаии и затоа не се ни трудам да го променам туку да се прилагодам. Тебе те прашав како планираш тоа да го промениш. Што ти предлагаш ?
Ме изнасмеа, револуционерен дух напиша :)

Кој систем да смениш, имаме легислатива, проблем е факторот човек, со умисла се прави негативна селекција кај нас да може да се манипулира со конкретни позиции и преку истите тие и комплетни институии, за ова треба револуција?

Дај бе гола вода сме ние, а за одмагање, уште во старт дефетистички настап, тоа е трасирање за пораз, посебно сега после се шо се случи кај нас. Ама делумно си во право, 5 века турци, генетски не модифицирале, наведната глава сабја не ја сечи ќе ти речат и толку, згора и и во Југославија тоа шо имаше национален дух се скастри и искалеми, е сеа думај, оваа е филозфијата наша.

За ова со Шарена револуција се согласувам во целост, до даска копија на тоа против кобајаги шо се бореа, ама па од друга страна и За заедничка МКД не се покажа нишо поразлично, значи тоа беа партиски приредби во суштина. Така испадна.
Макар шо во Шарена ревоулција имаше
некој автентичност за разлика од другите кои ептен беа шаблонски, е сеа тоа еднаш се продаде и доби поддршка, НВО сектор исто, тешко за уште еднаш истото.
Значи истото од погоре да не се повторуваме.
Фактор човек или менталитет . Проблемот е што кај нас огромното мнозинство ако не скоро па сите го имаат тој менталитет. Значи прво за да има било какви шанси за некаков прогрес треба да се промени менталитетот. Е сега како планриаш да промениш нешто што ни е толку длабоко врежано, со векови да не речам само ти си знаеш. Ете јас радо би прочитал.[DOUBLEPOST=1503945898][/DOUBLEPOST]
ас пак за субвенциите иам и поинакво искуство а и поинакви информации, шо е жалосно, само се нема желба тоа да се промени треба да се надохнади потрошенто сеа, јасно е како ден, тек после локални забите ќе ги покажат. Исклучок не си, ама не си ни правило а треба да си ова второто.
Доста веројатно да има такви работи, не спорам за тоа, нити пак би ме зачудило. Пак се се сведува на мито корупција или со друго зборови менталитет.[DOUBLEPOST=1503947557][/DOUBLEPOST]
Е сеа јас покакавме темата со сандард без врска муабети од друа тема, кажи ми ти сеа еве @Let 3 не се изјасни, за ова како ти фаќа умот за локланите:
Ништо не ми фаќа умот за локалните. Се е каша попара. Но ако гледаме историски наназад владеењето на СДСМ со нивните градоначалници неможам баш да го гледам како светла точка во историјата на градот, баш напротив. Искрено не верувам дека нешто се има променато во нивната матрица ако судиме по случувањата и постапките на државно ниво, така да не гледам некој оптимизам. Замрсена е работата и ако тепа ВМРО. Ќе ја гледаат како опозициска општина и сите срања што доаѓаат со тоа. Работата магаре да ти го бапни или змија да те апни. Посакувам да победи СДСМ од проста причина што ја имаат власта на државно ниво па работите би оделе поглатко за арно или за лошо.
Да се согласиме дека не се согласуваме, да тераме на Битолата само, ти по твое мислиш дека ридот Тумбе кафе треба да биде населено место ако се намалува популацијата, или поради РЕК да биде зелена зона споена со градски парк и огоромен рекреативен дел?
Делот кај војската е веќе урбанизиран и тоа е завршена приказна. За самиот рид немам некој став, нити посебно ми значи нешто како таков. Ридој има колку да сакаш. Од друга страна ако луѓето купуваат плацеви и градат тогаш незнам што е муабетот со намалување на популацијата. Сигурно ги прават за да живеат во нив.
За РЕК и загадувањето не гледам дека нешто баш тој рид помага. Ридот си е тука од секогаш, и сега мање више е уште зелен со дрвја со се, па пак има загадување. За РЕК треба нешто друго да се смисли. Ако ти е толку до ридовите и дека тие имаат нешто врска со тоа тогаш имаш цел еден гол рид, море не рид, помала планина од кај еврејски гробишта правец германски гробишта па до клучката кај Ротино. После пожарот тој рид седи гол иако имаше обиди за негово пошумување.
Исто кога гледаш од Тумбе Кафе према Пелистер пак имаш огоремен дел кој не е пошумен и седи така гол. Така да ако ти е за зелени зони имаш ридови колку ми ти душа сака.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
За многу години колега :)
За мене не е те едно те исто странско влијание во политиката и странски инвестиции. Како ти си го сврсти во една иста работа незнам. Да странското влијание во политиката на една држава не е добредојдено генерално. Истиот став ќе го имав за кого и да се работеше ако тоа ти беше муабетот.
Зборовите суверена и независна сепак имаат некое значење така? Затоа постојат служби на кои тоа им е работа така и да остани. Кај нас очигледно потфрлија.

Не ни сакав да ја правам споредбата со нашите, туку онака на глобално ниво. Знаеш друг некој таков? Исто неможам да се сложам со твојата констатација со апсолутната власт која наводно ја имаше ВМРО, далеку од тоа, многу далеку но не е оваа тема за тоа.

Незнам. Ти шо викаш шо е работата? Зошто како одиш од тука на запад се поарно и порано е.
Можи е до менталитетот, можи поинаку се воспитувани, можи гени се во прашање, можи турците се криви.

Остави го мојот став. Мојот став е таков каков што е, работата е таква да според мене не може ништо посебно да се промени за неколку генерецаии и затоа не се ни трудам да го променам туку да се прилагодам. Тебе те прашав како планираш тоа да го промениш. Што ти предлагаш ?

Значи истото од погоре да не се повторуваме.
Фактор човек или менталитет . Проблемот е што кај нас огромното мнозинство ако не скоро па сите го имаат тој менталитет. Значи прво за да има било какви шанси за некаков прогрес треба да се промени менталитетот. Е сега како планриаш да промениш нешто што ни е толку длабоко врежано, со векови да не речам само ти си знаеш. Ете јас радо би прочитал.

Доста веројатно да има такви работи, не спорам за тоа, нити пак би ме зачудило. Пак се се сведува на мито корупција или со друго зборови менталитет.
Добро се разбравме, така ни било пишано, или од пишаното не се бега, како сакаш речи го.
Јас да ти кажам како ме чепкат, така и чепкам, освен во приватни разговори не сум коментирал никогаш јавно, уше помалку на форум или било кој социјална мрежа пошто не ни иам профили, арно ама и тоа им сметаше, не било демократски :) па се заозбилија, епа сеа...


Ништо не ми фаќа умот за локалните. Се е каша попара. Но ако гледаме историски наназад владеењето на СДСМ со нивните градоначалници неможам баш да го гледам како светла точка во историјата на градот, баш напротив. Искрено не верувам дека нешто се има променато во нивната матрица ако судиме по случувањата и постапките на државно ниво, така да не гледам некој оптимизам. Замрсена е работата и ако тепа ВМРО. Ќе ја гледаат како опозициска општина и сите срања што доаѓаат со тоа. Работата магаре да ти го бапни или змија да те апни. Посакувам да победи СДСМ од проста причина што ја имаат власта на државно ниво па работите би оделе поглатко за арно или за лошо.
Замрсена е, сеа СДСМ знаат дека имаат добри шанси да победат, и си ги вадат очите кој клан да добие градски очув, не за друго да ја оживат Битолата, од другата страна се ребрат сеа кој да трча почесен круг и во кампањата да му ги плескаат на Двојче успесите, пак чаушите си останват горе долу истите, тие и селекција прат на кандидатите, да не се погоди некој неподобен да смени нешто на поарно.Без разлика на резултатот од изборите, на крај иста песна ќе биди. Под услов да нема притисок.
Инаку тоа со матрицата стара на СДСМ, како стои се согласувам, ама пак да речам дека откако функционира како локална самоуправа е во рацете на ДПМНЕ, можи ќе ги почудат па ќе напрат нешто.
Е сеа шом уше од ТАТ фаци таму се маткаат...
За тој однос на локална самоуправа со централна власт по однос партиска припадност зависи од кандидатот, а мислам дека и има некој притисок да не прават такви мајмунски опструкции, така да не знам, ако е некој шо станва од столчето на телефон од Скопје коа ќе му се јават, џабе е се.

Делот кај војската е веќе урбанизиран и тоа е завршена приказна. За самиот рид немам некој став, нити посебно ми значи нешто како таков. Ридој има колку да сакаш. Од друга страна ако луѓето купуваат плацеви и градат тогаш незнам што е муабетот со намалување на популацијата. Сигурно ги прават за да живеат во нив.
За РЕК и загадувањето не гледам дека нешто баш тој рид помага. Ридот си е тука од секогаш, и сега мање више е уште зелен со дрвја со се, па пак има загадување. За РЕК треба нешто друго да се смисли. Ако ти е толку до ридовите и дека тие имаат нешто врска со тоа тогаш имаш цел еден гол рид, море не рид, помала планина од кај еврејски гробишта правец германски гробишта па до клучката кај Ротино. После пожарот тој рид седи гол иако имаше обиди за негово пошумување.
Исто кога гледаш од Тумбе Кафе према Пелистер пак имаш огоремен дел кој не е пошумен и седи така гол. Така да ако ти е за зелени зони имаш ридови колку ми ти душа сака.
Тоа било со пари од Блиски исток реализирано, за поситуирани мигранити, доктори и инженери да дојдат да живеат таму, затоа така е истуркан тој проект, едните го прoeктираа другите го реализираа, а велиме се празни градот, станови куп непродадени, еве имаш во центарот инфраструктурни проблеми таму турбо се вложи, има нешто ;)

Него тој ридот од другата страна на градот не моеш да го споиш со Градскиот парк, стадионот и спортската сала се тука, зоолошката и Тумбе кафе, не моеш да направиш таков рекреативен простор таму како тука, плус овој дел веќе имаше употребливи макадамски патеки од армијата, еден зелен појас цел. Јас како шо глеам таму освен чаушите шо кренаја згради, а интересно е кој се инвеститори и проектанти, има по некој индивидуален објект за домување, нема ни десет куќи а комплетна инфарструктура е направена и години тој проект се тера, дури и притисок бил вршен на тие скоро бакшиш шо ги зеле местата да напрат нешто многу штуро било вака, и да не му текни на некој делумна измена да направи на тој дел кај Стрчин и нагоре према Смолево, па дури и со минирање се пробива трасата. Како и да е, тоа шо остана да се пренамени во рекреативен простор и тоа со пари од ЕЛЕМ, ретрибуција за погодностите од РЕК. А загадувањето има чаре, уште пред 30г рекол некој центрлана топлификација со истиот тој РЕК, кај шо требало филтри да има уше кога станаваме земја аспирант за ЕУ, ама ете има побитни работи, се средваше државата од друг аспект затоа.

Така да тој дел ти шо го предложи не пасува за ова јас шо предлагам, можеа таму не згради, облакодери да напрат, и према ПП и према ОХ има простор колку сакаш, ама таму ги нема овие објекти да ги споиш да создадеш една целина.
По знам јас, така си мислам, најголемата пешачка зона да ја споиш во најголемата зелена зона, ако се намалува популацијата на градот не гледам логика да градиш објекти за домување? Како и да е, че го прајме муабето пак, само да не биди полошо од сеа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
@Klin малце апдејт за градот и пожарната и дали има недостаток на опрема или воља.
Еве ти линк па види што им фали повеќе.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
@Klin малце апдејт за градот и пожарната и дали има недостаток на опрема или воља.
Еве ти линк па види што им фали повеќе.

Готово сеа, ме убеди, ама во шо не знам, дека никој не е крив, таков е менталитетот?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Готово сеа, ме убеди, ама во шо не знам, дека никој не е крив, таков е менталитетот?
Ништо не те убедвам туку те оставив сам да си извадиш заклучок од приложеното.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ништо не те убедвам туку те оставив сам да си извадиш заклучок од приложеното.
Да не треба пожарната да го воспита детето да не прави такви работи? Си има татко и мајка, ако нив не им е гајле шо прави детето и како се понаша, зошто на пожарникар би му било гајле??
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Да не треба пожарната да го воспита детето да не прави такви работи? Си има татко и мајка, ако нив не им е гајле шо прави детето и како се понаша, зошто на пожарникар би му било гајле??
Незнам пожарникар, пожар , отворен оган во зграда :toe:.
Си викам то му е работа .
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Ништо не те убедвам туку те оставив сам да си извадиш заклучок од приложеното.
Една ластовица не ја прави пролетта велиш, така да, по иста логика од еден случај не можеш креираш мислење за цела ТППЕ Битола.Можи немаја гориво во возилата, па неможеа да одат на интервенција.
Исто со милицијата, ете @Let 3 вели фалат униформи, можи сам беше чоеко во цела полициска станица од шо фалат полицајци па не знаеше шо да напрај попрво, не можиш на еден случај да донесиш заклучок.
Ќути шо не прашале за која партија си, дали си за нашите ;)

Мајтап настрана, за се ова има пропишано ако се пријави како да се делува, кај нас лошо е шо е изграден став ако се пожалиш за вакво нешто, одма како тужи баба те гледаат, плачко, па шо сакате бе и сл...згора поќе од сигурно колегите ќе најдат чаре како да ти го дотераат умот, да те еб*т за пример да не му текни и на друго по твојо умо да тргнат, иначе и итна медицинска помош не се ништо подолу, ако се работи за повозрасен човек, уште и хронично болен не доаѓаат. Јбга, вечна, библиска.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Една ластовица не ја прави пролетта велиш, така да, по иста логика од еден случај не можеш креираш мислење за цела ТППЕ Битола.Можи немаја гориво во возилата, па неможеа да одат на интервенција.
Исто со милицијата, ете @Let 3 вели фалат униформи, можи сам беше чоеко во цела полициска станица од шо фалат полицајци па не знаеше шо да напрај попрво, не можиш на еден случај да донесиш заклучок.
Ќути шо не прашале за која партија си, дали си за нашите ;)

Мајтап настрана, за се ова има пропишано ако се пријави како да се делува, кај нас лошо е шо е изграден став ако се пожалиш за вакво нешто, одма како тужи баба те гледаат, плачко, па шо сакате бе и сл...згора поќе од сигурно колегите ќе најдат чаре како да ти го дотераат умот, да те еб*т за пример да не му текни и на друго по твојо умо да тргнат, иначе и итна медицинска помош не се ништо подолу, ако се работи за повозрасен човек, уште и хронично болен не доаѓаат. Јбга, вечна, библиска.
Се е можно. Можи и не им се работеше оти немаја нови чорапи. Или дека зградата нема лифт. Или дека мала им била платата. Можи чекаја да се разгори да не одат за џабе. Кој да ги знае.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Се е можно. Можи и не им се работеше оти немаја нови чорапи. Или дека зградата нема лифт. Или дека мала им била платата. Можи чекаја да се разгори да не одат за џабе. Кој да ги знае.
Има посебен активен веш кој не дозволува дехидрација на телото поради специфичноста на задачите на пожарникарите, кај нас тоа можи ако ја земат грците Битола, тешко иначе.
Тоа со лифт не знам, ама во пожарната Битола нема возило шо совладува поголема висина од 6ти спрат, а има достс објекти повисоки, и тоа шо е не знам дали е во приправна состојба, ете за лифтот муабетот, е сеа двојче пак си купи ново возило оваа или ланска година. Ај да не биди двојче, општината набави за градскиот очув.
Сум поминал некое време во пожарната по икс причини, видов доста, џабе обид да испериш нешто, само да земи некој со мибилен да сними видео низ ентериер и опремата и да го стави на ју тјуб.
Тоа другото со тренирање работна дисциплина се постига за неколку месеци, во рок од еден ден можи да се научи која екипа била на смена и кој го кренал телефонот, и да му кажат шо да прај, командирот на ТППЕ на двојче му одговара.
Исто за милицијата, ама нема кој пошо нема ќар од тоа, по нашиот ум.

Имаше видео ги слушнав кои се уф еСДеСо кандидати за градски очув, можи и маќеа, јасно ми е колку е сато. Можи две имиња да ср подголтнат, другото се...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Има посебен активен веш кој не дозволува дехидрација на телото поради специфичноста на задачите на пожарникарите, кај нас тоа можи ако ја земат грците Битола, тешко иначе.
Тоа со лифт не знам, ама во пожарната Битола нема возило шо совладува поголема висина од 6ти спрат, а има достс објекти повисоки, и тоа шо е не знам дали е во приправна состојба, ете за лифтот муабетот, е сеа двојче пак си купи ново возило оваа или ланска година. Ај да не биди двојче, општината набави за градскиот очув.
Сум поминал некое време во пожарната по икс причини, видов доста, џабе обид да испериш нешто, само да земи некој со мибилен да сними видео низ ентериер и опремата и да го стави на ју тјуб.
Тоа другото со тренирање работна дисциплина се постига за неколку месеци, во рок од еден ден можи да се научи која екипа била на смена и кој го кренал телефонот, и да му кажат шо да прај, командирот на ТППЕ на двојче му одговара.
Исто за милицијата, ама нема кој пошо нема ќар од тоа, по нашиот ум.

Имаше видео ги слушнав кои се уф еСДеСо кандидати за градски очув, можи и маќеа, јасно ми е колку е сато. Можи две имиња да ср подголтнат, другото се...
Шо перам бе шо ти е тебе, арен си ? Де немале гаќи, де немале возила што надминуваат 6 метри ? Шо ке биди следно, немале хеликоптер со клима уред оти такви биле условите на работа. Е такви се де, шо мислеја тие ко ојдоја пожарникари, дека ке прават снешко белич во снегот. Речи бе не им се работи и толку. Не го тупи за џабе. Никој не е од вчера.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.050
Поени од реакции
6.657
@Klin малце апдејт за градот и пожарната и дали има недостаток на опрема или воља.
Еве ти линк па види што им фали повеќе.
пожарна сакаш да гони пиромани :pos:

е ова ти беше ВРВ :vozbud::cuc:[DOUBLEPOST=1504123469][/DOUBLEPOST]
Има посебен активен веш кој не дозволува дехидрација на телото поради специфичноста на задачите на пожарникарите, кај нас тоа можи ако ја земат грците Битола, тешко иначе.
Тоа со лифт не знам, ама во пожарната Битола нема возило шо совладува поголема висина од 6ти спрат, а има достс објекти повисоки, и тоа шо е не знам дали е во приправна состојба, ете за лифтот муабетот, е сеа двојче пак си купи ново возило оваа или ланска година. Ај да не биди двојче, општината набави за градскиот очув.
Сум поминал некое време во пожарната по икс причини, видов доста, џабе обид да испериш нешто, само да земи некој со мибилен да сними видео низ ентериер и опремата и да го стави на ју тјуб.
Тоа другото со тренирање работна дисциплина се постига за неколку месеци, во рок од еден ден можи да се научи која екипа била на смена и кој го кренал телефонот, и да му кажат шо да прај, командирот на ТППЕ на двојче му одговара.
Исто за милицијата, ама нема кој пошо нема ќар од тоа, по нашиот ум.

Имаше видео ги слушнав кои се уф еСДеСо кандидати за градски очув, можи и маќеа, јасно ми е колку е сато. Можи две имиња да ср подголтнат, другото се...
седи бато пожарна спремна имаме со опрема и персонал стог сено не може да угасни
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.846
Шо перам бе шо ти е тебе, арен си ? Де немале гаќи, де немале возила што надминуваат 6 метри ? Шо ке биди следно, немале хеликоптер со клима уред оти такви биле условите на работа. Е такви се де, шо мислеја тие ко ојдоја пожарникари, дека ке прават снешко белич во снегот. Речи бе не им се работи и толку. Не го тупи за џабе. Никој не е од вчера.
Тоа арен е релативна работа ептен, по твои не сум мислам, него друг ми е муабетот, баш ме интересира колку возила за ПП и опрема е набавена одкако ТППЕ Битола е под капата на Општина Битола, а во исто време да речиме колку и какви службени возила се набавени за потребите на локалните апаратчици, тоа едно, е сеа последно е дека за 100к еврулиња ќе се печати некој памфлет за „сработеното“ до сеа, за тие пари можеш комотно да набавиш поволно возило какво шо недостасува, еве линк и линк за такви половни возила под 100к. колку шо знам може да се бара ослободување од царина и др давачки за нив.
По потреба можи цел регион да го покрива истото, само да не му затреба, после касно е ако се вчади некој.

Освен донации од едно пп возило за урбана намена и две за шумски, не знам дали уште има две нови возила од ДЗС тука и како се на располагање и сл ама толку стои од набавка на опрема, чаре само да земи некој да сними се комплет внатре и да го стави анонимно на интернет па да се расправаме дали му се работи или не, како и да е под директна ингеренција се на градоначалникот, и опремата а и работната дисциплина се негова одговорност.
И тоа шо не му се работи некој за то шо е платен, има некој друг платен да му најди чарето него и така си оди... баш никој не е од вчера.

Дури не излези некој кандидат со цел тим, да кажат кој со кој сектор или јавно претпријатие ќе раководи, секој одделно да изложи во каква ситуација според распложливи податоци е негов ресор, да изложи конкретен план за работа и сл, џабе ни е се, згора треба пожртвуваност за тоа, да си создаде многу непријатели, да изгуби лично и на крај да не се надева на аплауз од никој, најмалку од битолчани, плус на ова ако згреши и да го плукаат иако вложил се од себе, пошто непријателите тоа ќе чекаат само, е сеа ова ни во сон за Битола го нема, не па на јаве. Ги знаат состојбите многу добро сите инволвирани и никој не крева џева и не се замара, најмалку слободарска опозиција, не вервам да му е страв, ако не друго можи од собраниска говорница да биди, ама сигурен сум дека се дебело мотивирани за тоа, така да ќе чмај градот како досега.


пожарна сакаш да гони пиромани :pos:

е ова ти беше ВРВ :vozbud::cuc:[DOUBLEPOST=1504123469][/DOUBLEPOST]
седи бато пожарна спремна имаме со опрема и персонал стог сено не може да угасни
Никој со прст не мрдал то е то, и уште ќе ти речи не му се работело, а и за то шо не му се работи пак тие истите се задолжени, ама шом ги гласаат малце е тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom