Битола

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
А тоа било работата. Ингеренциите. Ене кај е Октомври. Ке добиеме нов очув па ке правиме муабет по некоја година. Баш ме интересира колку училишта ке се направат, колку улици темелно ке се реконструираат, колку нови работни места ке се отворат или генерално колку ке се крени стандардот во градот баш по заслуга на новиот очув, кој и да биди тоа. Јас ти нагласив , ако ти имаш нешто против Двојче, јас имам десет пати повеќе лошо мислење за него
И јас ти нагласив дека и од градскиот очув од СДСМ не очекувам ама баш ништо спектакуларно, да се надеваме само дека нема да биде полош. Начинот на кој функционираше град Битола пред и после законот за локална самоуправа се огромни, се стекна со голем прој на права ама и обврски. Така да џабе се тегниме пред тоа коа не може да се псоредува, а за очекувањата ти напишав, така да нема шо да прајме муабет по некоја година, да не е полошо само.

Каква врска имаат потребите на вработените и нивните очекувања со било што. Ете јас имам потреба од 3000 евра плата и три работни дена во неделата со скратено работно време. Ти можеби имаш потреба од 5000 евра плата и воопшто да не се појавиш на работа пошто куќа градиш па едно што ти требаат пари немаш ни време да одиш на работа. Некој има потреба од нова кола од 20000 евра. Секој си има потреби и желби. А во реалноста биди среќен да најдиш редовно платена работа со нормално работно време оти невработеноста е 30 %.
Види вака, ти ме имаш помешано со овој Неловски прецедник ли е или шо од УМС на ДПМНЕ шо земал 50000 ден плата во АЕК а немал стапнато на работа, јас тоа шо си го пишал го неам ни помислено, тука ти е некоја забуна направена.
Тоа шо си пишал нема врска со дискусијата, ова нема врска со мене.

Шо очекуваш да ти одговорам на ова? Да си кажваме басни. Тоа ти иди некако оти Заев не си ја пушти керкаму да бери пиперки на нива ако било толку убо. Глуп ти е муабетот од старт. Зошто би ги пуштиле кога можат и се на позиција да им обезбедат многу повеќе и многу подобро. Како и сте моќници секаде во свет. Па како и сите родители кога сме кај тоа. Ти би си го пуштил детето ете не таму, нека оди во РЕК ама не во канцеларија туку со лопата на ископот а можеш да го сместиш на многу подобра, поплатена и почиста позиција. Ете почни од тебе.
Така да не ти продавам магла туку ти си живееш во некоја утопија од народните приказни каде царот го пуштил син му да учи за грнчар или така нешто за да им даде пример на другите наместо да биди принц и да ужива во статусот. Дај немој со вакви муабети, смешни се.
Басни, сказни, а може и малку реалност, муабетот не е глуп ако си доволно паметен да ја сфатиш поентата.
И пак со народни мудрости бе, царот и грнчарот, уште и утопија напишал, ти кој сакаш да го смени тоа, да дојди некој од Америка или од Германија?
Така било низ цел свет, сите моќници правеле така, каде тоа, во Боливија?
Јас пример видов синот на газдата на фабрика како работи на виљушкар, немаше врска со менаџмент, други беа платени за тоа, ама после работно време пак си влезе во Мустанг батката.
Ова утопија е за тебе?
Го сфаќаш ова?

Не се работи за инцидентно вработување на некој, се работи за разработена шема која го убива системот, свесен си за тоа?

Дали тебе ти е јасно дека ништо не функционира како шо треба?

Нема врска ова со партиски муабети, еве се смена власта се виде приказната до некаде, тек се чуваат за да поминат локалните глумат нешто, после тоа во полн ек, и ти ми велиш во старт глуп ти е муабето, полека бе.

Намесетен конкурс за вработување е корупција, се одговара законски, настрана фактот шо се губи на квалитет за времетраење на работен век на тој шо го вработиле на таков начин, институцијата губи на капацитет... а од друга страна имаш некој кој со труд постигнал успех во формално образование и него го пушташ на линија во Кромберт и Шуберт пошто невработеноста била висока?!

Ти свесно продаваш магла?

Со демотивација од типот „ама не можиш то да го смениш“ или „од секогаш така било“ така и ќе си остани.
Јас и ти на различна фрекфенција сме, џабе се тегниме.

Ти сто пати да напиши Двојче не чини, ако го кандидираат пак, ќе си го заодружиш дека е за твојте и толку од муабетот.

Ако мрда некој, одма нешто морковче, некој да вработиме, ако нема проблем ќе му напрајме па за да можиме да му помогниме, екстра субвенција некое старт ап грантче, ако не стапот, инспекции и деликвенти-сеа не знајш доста се униформирани од таквите со полициски овластувања. Ете тоа е реалноста.[DOUBLEPOST=1503744455][/DOUBLEPOST]
а бе ќе има активности ќе има неопходни работи кои мора да се направат нема то да биди “седиме и враќаме долгови“ али мора да почекаме какова вест ќе ни кажат за состојбата
Зависи од минусот и приходот. Една институција во Битола беше заглавена од предходен директор со машала сума на пари. Имаше и некои пријави кои нормално завршија длабоко во фиоките и шкафовите на обвинители. (Ова беше во време пред бомбите) и нормално кога почна да се бранува површината партијата си стави нов директор овој тивко го повлекоа на друго работно место. Новиот директор не смееше да каже шо затекна на функцијата, по налог од одозгора потпиша примопредаја и следни 6 години полека ги враќаше парите и забашуруваше незаконитости. Во тие 6 години на 0 беа сведени активностите на институција, пари се пренасочуваа кон долгови, се ускратија многу тековни работи... и сега е се во ред.
Не можам да најдам која е состојбата на битолската општина како пример колку долгува, колку и должат, кои се годишни редовни трошоци а колкави и се приходите.
како и да е знаејќи ја особата која моментално е градоначелник, го жалам оној кој ќе го наследи.
Не се вадат овие на изговори, пред камеи документи и пресметки. Луѓе тоа е реалноста. Али немам појма овие предходните криеа огромни долгови сметки фактури секој ден излегува некој скандал или афера со милионски суми и тоа не по општини или министерства туку и по државни фирми или приватни кои биле блиски со власта. Не знам дали до нова година ќе имаме воопшто ќе имаме приближно точна бројка за состојбата на сите нивоа. Пошто Општината ај шо потроши пари не знаеме колку долгови има оставено кои допрва треба да ги враќа новата влас која не се слагаше со тие задолжувања но сепак моа да ги превземе обврските.
Најбитно од се е да се направи систем кој нема да го дозволи тоа во иднина ма која партија била на власт.
Уште одсега терен се припрема?

Немаше пари општината многу големи долгови од сега?

Таму нема советнци од опозицијата да обезбедата информации за финансиска состојба на општината, еве сега централана власта е нивна, шо има тука проблематично?

Ако се пласирале лажни информации ќе си одговара некој, вака во старт приказни: ама ДПМНЕ...не се продаваат.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Уште одсега терен се припрема?
Ce припрема да се види до каде се финансиските состојби, секој ден излегуваат шокантни вести, шо дека имаше опозиција и во собрание и антикорупциски и разни комисии, кога ете само во скопје 37 фирми не плаќале данок години? можи 100 милиони евра не се уплатени. Можи 50, можи 200.
Шо дека имало опозиција и во Штип кога таму градоначалнико изел по кафани и ресторани 72.000 евра за 4 години. Шо дека имаше опозиција која централен регистер мимо закон префрла стотици иљади евра на приватна фирма.....
Многу работи, тендери, договори и трошења се правени зад затворени врати или со заборчување. Сега треба наназат 10 години да се трага низ архиви и фиоко документи уплатници анекси тендери и за секој сомнителен случај да се отвори истрага а во исто време и да се продолжи со нормална работа. Некои работи кои на први поглед изгледаат како криминал ќе се утврди дека имаат покритие, документи или дека сепак биле во склад со закон, многу работи за кои бевме убедени дека се законски ќе испаднат криминални.
Али мора да се исчисти куќата, да се тргне ѓубрето да се постават работите на свое место и така чиста да се одржава во иднина.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Ce припрема да се види до каде се финансиските состојби, секој ден излегуваат шокантни вести, шо дека имаше опозиција и во собрание и антикорупциски и разни комисии, кога ете само во скопје 37 фирми не плаќале данок години? можи 100 милиони евра не се уплатени. Можи 50, можи 200.
Шо дека имало опозиција и во Штип кога таму градоначалнико изел по кафани и ресторани 72.000 евра за 4 години. Шо дека имаше опозиција која централен регистер мимо закон префрла стотици иљади евра на приватна фирма.....
Многу работи, тендери, договори и трошења се правени зад затворени врати или со заборчување. Сега треба наназат 10 години да се трага низ архиви и фиоко документи уплатници анекси тендери и за секој сомнителен случај да се отвори истрага а во исто време и да се продолжи со нормална работа. Некои работи кои на први поглед изгледаат како криминал ќе се утврди дека имаат покритие, документи или дека сепак биле во склад со закон, многу работи за кои бевме убедени дека се законски ќе испаднат криминални.
Али мора да се исчисти куќата, да се тргне ѓубрето да се постават работите на свое место и така чиста да се одржава во иднина.
Сега има поткрепа од централна власт, имаш куп механизми на располагање, нема изговор за борба со корупција, освен ако не сакаш да продолжиш со исти практики на трошење и вработување.

Абе добро сеа, за воља на вистината и во Куманово директорот на Водово таму потрошил 100к евра по кафани, Струмица се знае кој фирми работат, еве за Центар излезе службенци тамошни капитал со вредност од нивна просечна плата за 50год, ама добро, имале додатни приходи :)

Не оди некако работата како шо треба, ама темата е за Битола, да не ја валкаме со туѓи фекалии, си имаме доволно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не оди некако работата како шо треба, ама темата е за Битола, да не ја валкаме со туѓи фекалии, си имаме доволно.
Битола е град во изумирање, од 100.000+ жители падната е на можеби 60.000. За неколку децении ќе стане археолошки локалитет
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Битола е град во изумирање, од 100.000+ жители падната е на можеби 60.000. За неколку децении ќе стане археолошки локалитет
Битола не може да стане археолошки локалитет ако е издигната врз еден, Херакле Линкестис, како и да е, е дел од него.

Инаку се согласувам дека е град во изумирање, ама па од друга страна не гледам некој да прави нешто да утврди фактичка состојба во локална самоуправа, вклучително јавни прептпријатија, расположливи ресурси, долгови каква е кондицијата, и да некој кандидат претедендент да ја води општината, да настапи заедно со својот тим, да каже јас ќе бидам на чело на овој тим, да каже кој поединечно ќе води кое јавно претпријатие, сегменет од локалната самоуправа и секој од нив одделно да презентира конкретен акациски план за подобрување на постојна сосотјба, санација и понатамошен развој, вака како ми стои, епизодата купи ден помини од серијалот лажи, лажи, лажи ме.

Тоа би било скандинавски, европски, прозападно, логички...или сполај му, коа има овци ќе стрижиме?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Ако ме прашуваш мене да, побитна е таа конзерва пошто на 4000 души им обезбедува плата. Стадинонот на колку луѓе ке им донеси леб дома, спортската сала исто. Шо е до мене нека ги срушат. Не би вложил ни денар во нив. Кур ме заболе мене за стадионот, спортската, затворениот базен, велосипедската патека, планинарскиот дом и ред други глупости. Или по твоја логика можи дома децата ке ми трпат за леб ама битно фудбал ке гледам во нов стадион и ракомет во нова сала и ке се прошетаме до Копанки.
За чист воздух не ме смеј. Сега се сетивте дека е загаден воздухот? Рек не е од вчера тука, 40 години е таму каде што е. Или магично ке се исчисти воздухот сега зимата, нема да има загадување исто како и пред 10 години.
Имам чувство дека се тинејџер правам муабет или преку сила со некој од 20 години. Па и уште најверојатно спортски тип па незнам што ме чуди муабетот што го правиш. Тркни пред кладилница, ќе ти почнат утакмиците. Од кај знајш можи ке фатиш нешто.[DOUBLEPOST=1503741442][/DOUBLEPOST]
И то шо велиш.
Ете ќе речиме дека е празна. Море не празна, во минус е.
Колку време според тебе тоа би било изговор за било што?
За четири години ке ја поднаполни ? За 8 можеби?
Вака како постар и поискусен што предвивуваш?
колку ти е умот еднонасочен покажува и тоа дека нон стоп ми реплицираш како да од оваа страна се наоѓа партија или член на политичка партија, да ти поедноставам му реплицираш на чесен лојален граѓанин кој гледа со отворени очи ја става Битола како за во 21ви век а не во крепосниот среден век
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Битола не може да стане археолошки локалитет ако е издигната врз еден, Херакле Линкестис, како и да е, е дел од него.

Инаку се согласувам дека е град во изумирање, ама па од друга страна не гледам некој да прави нешто да утврди фактичка состојба во локална самоуправа, вклучително јавни прептпријатија, расположливи ресурси, долгови каква е кондицијата, и да некој кандидат претедендент да ја води општината, да настапи заедно со својот тим, да каже јас ќе бидам на чело на овој тим, да каже кој поединечно ќе води кое јавно претпријатие, сегменет од локалната самоуправа и секој од нив одделно да презентира конкретен акациски план за подобрување на постојна сосотјба, санација и понатамошен развој, вака како ми стои, епизодата купи ден помини од серијалот лажи, лажи, лажи ме.

Тоа би било скандинавски, европски, прозападно, логички...или сполај му, коа има овци ќе стрижиме?
И така ќе идат 20.000 мигранти во Битола, предходната власт веќе направи згради и станови за нив во старата касарна, па можи градоначелник ќе ни биде Иса бен Алепи па ќе воведе конечно ред во градот со сечење раце на криминалци бесење на педери и распнување на нарко дилери.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
И така ќе идат 20.000 мигранти во Битола, предходната власт веќе направи згради и станови за нив во старата касарна, па можи градоначелник ќе ни биде Иса бен Алепи па ќе воведе конечно ред во градот со сечење раце на криминалци бесење на педери и распнување на нарко дилери.
Не можи со 20к гласови да победи, можи само ако го поддржува некоја од партиите, во случајот која би била таа?

И ти како поддржувач на СДСМ би гласал за некој шо ќе ти сечи рацете прво па распнат да те обеси?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не можи со 20к гласови да победи, можи само ако го поддржува некоја од партиите, во случајот која би била таа?

И ти како поддржувач на СДСМ би гласал за некој шо ќе ти сечи рацете прво па распнат да те обеси?
можат пошто во битола од 60.000 граѓани 25.000 се малолетни, а од другите 10.000 ќе гласаат за ВМРО, 15.000 за СДСМ 5.000 за други партии, 5.000 нема да излезат на гласање а мигрантите сите ќе гласаат за својот кандидат
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
можат пошто во битола од 60.000 граѓани 25.000 се малолетни, а од другите 10.000 ќе гласаат за ВМРО, 15.000 за СДСМ 5.000 за други партии, 5.000 нема да излезат на гласање а мигрантите сите ќе гласаат за својот кандидат
А од кај знајш дека мигрантите коа ќе видат какви благонадежни кандидати (можи и кандидатки) нудат СДСМ и ДПМНЕ нема да го променат мислењето?

Битно не ми даде мнение за долу цитираното, почитуван, влијателен и истакнат члену,


Инаку се согласувам дека е град во изумирање, ама па од друга страна не гледам некој да прави нешто да утврди фактичка состојба во локална самоуправа, вклучително јавни прептпријатија, расположливи ресурси, долгови каква е кондицијата, и да некој кандидат претедендент да ја води општината, да настапи заедно со својот тим, да каже јас ќе бидам на чело на овој тим, да каже кој поединечно ќе води кое јавно претпријатие, сегменет од локалната самоуправа и секој од нив одделно да презентира конкретен акациски план за подобрување на постојна сосотјба, санација и понатамошен развој, вака како ми стои, епизодата купи ден помини од серијалот лажи, лажи, лажи ме.

Тоа би било скандинавски, европски, прозападно, логички...или сполај му, коа има овци ќе стрижиме?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Мене ми е битно да прочитам твое мислење по однос на цитираниот текст:

Инаку се согласувам дека е град во изумирање, ама па од друга страна не гледам некој да прави нешто да утврди фактичка состојба во локална самоуправа, вклучително јавни прептпријатија, расположливи ресурси, долгови каква е кондицијата, и да некој кандидат претедендент да ја води општината, да настапи заедно со својот тим, да каже јас ќе бидам на чело на овој тим, да каже кој поединечно ќе води кое јавно претпријатие, сегменет од локалната самоуправа и секој од нив одделно да презентира конкретен акациски план за подобрување на постојна сосотјба, санација и понатамошен развој, вака како ми стои, епизодата купи ден помини од серијалот лажи, лажи, лажи ме.

Тоа би било скандинавски, европски, прозападно, логички...или сполај му, коа има овци ќе стрижиме?
Благо речено е некултурно да се одбие да се даде мнение, така?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мене ми е битно да прочитам твое мислење по однос на цитираниот текст:
e де се знае дека моето мислење ќе биде феноменално, мудро, полно со факти и со бриљантно изведен заклучок (уз доза на хумор)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
e де се знае дека моето мислење ќе биде феноменално, мудро, полно со факти и со бриљантно изведен заклучок (уз доза на хумор)
Па баш затоа и ми е битно и чекам да го прочитам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
колку ти е умот еднонасочен покажува и тоа дека нон стоп ми реплицираш како да од оваа страна се наоѓа партија или член на политичка партија, да ти поедноставам му реплицираш на чесен лојален граѓанин кој гледа со отворени очи ја става Битола како за во 21ви век а не во крепосниот среден век
Се гледа. Одма ме убеди :)
Инаку чисто процедурално и јас сум лојален граѓанин и на градот и на републиката и не сум член на нити една политичка партија.
Тоа дека имаме различни ставови и гледишта не те прави тебе ништо повеќе лојален граѓанин од мене. Едноставно имаме различни гледишта за случувањата.
А како ти ја ставаш Битола во 21 век само ти си знаеш. Од утре ке речиме во 21 век сме и магично сите проблеми ке исчезнат, ќе нема загадување,ќе нема корупција, ќе нема невработеност и платите ќе бидат 2000 евра. Или ајде да ја затвориме конзервата и сите други кои нудат работа пошто мали биле платите и ке си седиме дома невработени и ќе си чекаме додека не дојде некој да понуди 2000.
Во меѓувреме ке гледаме фудбал и ќе пишиме спортска.[DOUBLEPOST=1503776736][/DOUBLEPOST]
Басни, сказни, а може и малку реалност, муабетот не е глуп ако си доволно паметен да ја сфатиш поентата.
И пак со народни мудрости бе, царот и грнчарот, уште и утопија напишал, ти кој сакаш да го смени тоа, да дојди некој од Америка или од Германија?
Така било низ цел свет, сите моќници правеле така, каде тоа, во Боливија?
Јас пример видов синот на газдата на фабрика како работи на виљушкар, немаше врска со менаџмент, други беа платени за тоа, ама после работно време пак си влезе во Мустанг батката.
Ова утопија е за тебе?
Го сфаќаш ова?
За другиот дел од постот мање више исцрпен е муабетот па да се сконцентрираме на овој.
Јас најмалце сакам некој странец да ми диктира и уредува републиката, посебно кога тој странец не ми е на изборна листа. Арно ама за жал поголемиот дел не го делат моето мислење, напротив.
Да така а низ цел свет. И во Боливија и во САД и во некое племе во африка. Колку претседатели или политичари знаеш што биле од народот за народот. Јас во поновата историја знам само за еден. Тој на Уругвај. Толку. Ти си видел на некој газда син му возел виљушкар( и после работа си седнал во мустангот). Прво колку се процентуално такви газди. И тоа е битно. Еден на милион можеби?
Јас имам видено на пример на газдата син му воопшто не ни иди на работа и има возен парк колку помал град. Колку се како твојот пример , колку се како мојот пример?
Друго кој после ке ја наследи фабриката. Кој ке биди газда. Син му што возел виљушкар или некој што бил за плата. Татко му да не го избрка од работа можи ако не го вози како што треба. И како ке го избрка од работа, што ке му речи земи си го мустангот и мрш во вилата на море да не те гледам. Отпуштен си.
Така да да утопија е , исто како Уругвајскиот претседател. Една ластовичка не ја прави пролетта.
Не се работи за инцидентно вработување на некој, се работи за разработена шема која го убива системот, свесен си за тоа?

Дали тебе ти е јасно дека ништо не функционира како шо треба?

Нема врска ова со партиски муабети, еве се смена власта се виде приказната до некаде, тек се чуваат за да поминат локалните глумат нешто, после тоа во полн ек, и ти ми велиш во старт глуп ти е муабето, полека бе.

Намесетен конкурс за вработување е корупција, се одговара законски, настрана фактот шо се губи на квалитет за времетраење на работен век на тој шо го вработиле на таков начин, институцијата губи на капацитет... а од друга страна имаш некој кој со труд постигнал успех во формално образование и него го пушташ на линија во Кромберт и Шуберт пошто невработеноста била висока?!

Ти свесно продаваш магла?
Свесен сум бе, кој не е свесен. Ти сега то го увиде? Ја откри Америка. Не е некоја тајна нити пак нешто ново. И што со тоа. Ќе го менуваш системот ? Смени го. Повеќето ќе ти бидат благодарни но во меѓувреме треба од нешто да се живее дури го менуваш. И како планираш тоа да го направиш?
Тоа повеќе ме интересира отколку откривање на топла вода повторно и повторно.

Со демотивација од типот „ама не можиш то да го смениш“ или „од секогаш така било“ така и ќе си остани.
Јас и ти на различна фрекфенција сме, џабе се тегниме.

Ти сто пати да напиши Двојче не чини, ако го кандидираат пак, ќе си го заодружиш дека е за твојте и толку од муабетот.

Ако мрда некој, одма нешто морковче, некој да вработиме, ако нема проблем ќе му напрајме па за да можиме да му помогниме, екстра субвенција некое старт ап грантче, ако не стапот, инспекции и деликвенти-сеа не знајш доста се униформирани од таквите со полициски овластувања. Ете тоа е реалноста.
Добро де не те држи некој. Смени го системот. Јас нити ке ти поможам нити ке ти одможам. Ете ти имаш револуционерен дух во тебе , јас си се водам од друга филозофија. Проблемот е што како што можеш и самиот да забележиш во овие изминати 30 години дека повеќето го немаат твојот револуционерен дух во себе и не се баш многу за промени освен секако деклартативно колку да се речи. Во првата укажана прилика одма ќе заборават за што се бореле. Барем такви примери сега во последно време имаш еден куп, посебно од шарените. Е сега да беа повеќето како тебе на пример незнам можеби, ама не се и тоа е тоа.
За Двојче мислам дека бев доволно јасен исто како и што бев јасен кај кого ке оди мојот глас на следните избори така да нема потреба повеќе што тука да се мантра. Немам јас мои твои, јас си го гледам само мојот интерес.
И да земам субвенции и никој досега не ми рекол нити ми побарал нешто за возврат. Можи сум исклучок шо знам.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
За многу години празникот колега ;)

За другиот дел од постот мање више исцрпен е муабетот па да се сконцентрираме на овој.
Јас најмалце сакам некој странец да ми диктира и уредува републиката, посебно кога тој странец не ми е на изборна листа. Арно ама за жал поголемиот дел не го делат моето мислење, напротив.
Да така а низ цел свет. И во Боливија и во САД и во некое племе во африка. Колку претседатели или политичари знаеш што биле од народот за народот. Јас во поновата историја знам само за еден. Тој на Уругвај. Толку. Ти си видел на некој газда син му возел виљушкар( и после работа си седнал во мустангот). Прво колку се процентуално такви газди. И тоа е битно. Еден на милион можеби?
Јас имам видено на пример на газдата син му воопшто не ни иди на работа и има возен парк колку помал град. Колку се како твојот пример , колку се како мојот пример?
Друго кој после ке ја наследи фабриката. Кој ке биди газда. Син му што возел виљушкар или некој што бил за плата. Татко му да не го избрка од работа можи ако не го вози како што треба. И како ке го избрка од работа, што ке му речи земи си го мустангот и мрш во вилата на море да не те гледам. Отпуштен си.
Така да да утопија е , исто како Уругвајскиот претседател. Една ластовичка не ја прави пролетта.
Многу неконзистентни ствови имаш, од една страна не сакаш стрнаско влијание а сакаш странски инвестиции, тоа „странското“ не е добредојдено само кога ги тегне за уши твоите политички миленици или генерално таков став имаш?
Сите кои се нашите изборни листи, се и во некои чудни тефтерчиња надвор од Републиката, да е потрагично вложуват многу трду да бидат на тие листи, однапред, од позитивната страна, так функционира светот, е сеа како велиш тука изволте повелете смени го светот бе колега. Или една ластовичка како нашава Република не ја прави пролетта? Една ко ниедна велиш тука, чек подолу да видиме како ти врти народната мудрост во корист на политичките ти миленици.


Хозе Мухика настрана, човекот поминал во затвор исто толку време ако не и повеќе од колку што ДПМНЕ имаше речиси апсолутна власт во Републикава, ама за идеали, немаше миле ми текна, округло па на ќоше и слично, налет тоа вози Волксваген Буба, не да речам нешо од стилот на нашиве политичари, значи не вреди ниту да стави во ист муабет човекот со нашиве.

Е сеа, не знам како тоа исто е се како кај нас кај тие шо ни солат памет, има и таму корупција и се тоа, ама па за чудо животниот стандард докај шо видов е баеги поарен, како можи исти биле тие политичари со нашиве, и таму корупција а се подобори од нас?
Велиш еден бил таков газда син му виљушкар шо вози, можи и еден да е, ама порано еден него ниеден, така велам јас.
Таму од 50 парчиња некој пет ќе укради, кај нас од 5 ќе украдат 4 и уше се думаат шо да напрат со последното, ако може пола да го украдат, ти пак ми кажваш басни една ластовичка.

Свесен сум бе, кој не е свесен. Ти сега то го увиде? Ја откри Америка. Не е некоја тајна нити пак нешто ново. И што со тоа. Ќе го менуваш системот ? Смени го. Повеќето ќе ти бидат благодарни но во меѓувреме треба од нешто да се живее дури го менуваш. И како планираш тоа да го направиш?
Тоа повеќе ме интересира отколку откривање на топла вода повторно и повторно.


Со твојот став никогаш и никако, ти тука не сакаш да напишеш дека не можи така, едноставно мнозинството губи, кога бе од тие судии и полицајци ќе добиеш закон и ред коа они стигнале таму на незаконски начин?
Ти тука на мрсење ма*иња на форум велиш остај сеа не можи тоа, шо напрај топла вода откри, ќути си, а мене ме прашваш како?
Со тебе никако, се дури наоѓаш начин да релативизираш незаконски постапки за некој плус да ти пиши, вака ќе биди, другиот истото за другите...е затоа е вака.


Добро де не те држи некој. Смени го системот. Јас нити ке ти поможам нити ке ти одможам. Ете ти имаш револуционерен дух во тебе , јас си се водам од друга филозофија. Проблемот е што како што можеш и самиот да забележиш во овие изминати 30 години дека повеќето го немаат твојот револуционерен дух во себе и не се баш многу за промени освен секако деклартативно колку да се речи. Во првата укажана прилика одма ќе заборават за што се бореле. Барем такви примери сега во последно време имаш еден куп, посебно од шарените. Е сега да беа повеќето како тебе на пример незнам можеби, ама не се и тоа е тоа.
За Двојче мислам дека бев доволно јасен исто како и што бев јасен кај кого ке оди мојот глас на следните избори така да нема потреба повеќе што тука да се мантра. Немам јас мои твои, јас си го гледам само мојот интерес.
И да земам субвенции и никој досега не ми рекол нити ми побарал нешто за возврат. Можи сум исклучок шо знам.

Ме изнасмеа, револуционерен дух напиша :)

Кој систем да смениш, имаме легислатива, проблем е факторот човек, со умисла се прави негативна селекција кај нас да може да се манипулира со конкретни позиции и преку истите тие и комплетни институии, за ова треба револуција?

Дај бе гола вода сме ние, а за одмагање, уште во старт дефетистички настап, тоа е трасирање за пораз, посебно сега после се шо се случи кај нас. Ама делумно си во право, 5 века турци, генетски не модифицирале, наведната глава сабја не ја сечи ќе ти речат и толку, згора и и во Југославија тоа шо имаше национален дух се скастри и искалеми, е сеа думај, оваа е филозфијата наша.

За ова со Шарена револуција се согласувам во целост, до даска копија на тоа против кобајаги шо се бореа, ама па од друга страна и За заедничка МКД не се покажа нишо поразлично, значи тоа беа партиски приредби во суштина. Така испадна.
Макар шо во Шарена ревоулција имаше
некој автентичност за разлика од другите кои ептен беа шаблонски, е сеа тоа еднаш се продаде и доби поддршка, НВО сектор исто, тешко за уште еднаш истото.

Јас пак за субвенциите иам и поинакво искуство а и поинакви информации, шо е жалосно, само се нема желба тоа да се промени треба да се надохнади потрошенто сеа, јасно е како ден, тек после локални забите ќе ги покажат. Исклучок не си, ама не си ни правило а треба да си ова второто.

Е сеа јас покакавме темата со сандард без врска муабети од друа тема, кажи ми ти сеа еве @Let 3 не се изјасни, за ова како ти фаќа умот за локланите:

Инаку се согласувам дека е град во изумирање, ама па од друга страна не гледам некој да прави нешто да утврди фактичка состојба во локална самоуправа, вклучително јавни прептпријатија, расположливи ресурси, долгови каква е кондицијата, и да некој кандидат претедендент да ја води општината, да настапи заедно со својот тим, да каже јас ќе бидам на чело на овој тим, да каже кој поединечно ќе води кое јавно претпријатие, сегменет од локалната самоуправа и секој од нив одделно да презентира конкретен акациски план за подобрување на постојна сосотјба, санација и понатамошен развој, вака како ми стои, епизодата купи ден помини од серијалот лажи, лажи, лажи ме.

Тоа би било скандинавски, европски, прозападно, логички...или сполај му, коа има овци ќе стрижиме?
Да се согласиме дека не се согласуваме, да тераме на Битолата само, ти по твое мислиш дека ридот Тумбе кафе треба да биде населено место ако се намалува популацијата, или поради РЕК да биде зелена зона споена со градски парк и огоромен рекреативен дел?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom