Биткоин (Bitcoin) фарма и електрична потрошувачка

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Уф колку си грешка друже алал да ти е. Какво ти е тоа истражување? 4500 долари се доста пари. Еден antminer од 1400$ вади 13 TH/s. Значи, можеш да си дозволиш 3 antmineri што ќе вадат 29 TH/s. Според моментална цена на bitcoin ќе вадиш месечно, плус-минус околу 1050$. За струја ќе трошиш околу 150$ со фактот дека еден antminer цепа PS od 900w, а цената на струја во МК е околу 0.08$ KW/h.

Сума сумару, за околу 5 месеци ти се враќа инвестицијата.

2ра опција, ако сакаш да седиш дома и да не се замараш со гуглање на какви се mineri постојат, со струја и со остали глупости, едноставно уложуваш 4500$ во cloudmining. Повторно, за околу 6 месеци си ја враќаш инвестицијата. Ова праиме муабет ако остане оваа цена. Нормално е дека може да падне у вода се, но сепак, која инвестиција ти е сигурна? А пак, нели, сите се надеваме дека ценава ќе се крева повеќе и повеќе.

Според мене, најпрофитабилно е уложување во cloudmining, каде и да падне цената на биткоинот, ќе можеш алокација на хашот да направиш. Нејкеш веќе биткоин, префрли се во Етер. Нејкеш Етер, префрли се во Zcash итн итн.

пс: Купете ја Монако коин. Вчера беше 7, денес е 11 долари. Тргнете на страна цената, прочитајте што нудат дечките. Според мене оваа паричка ке биде топ.
Уф колку сум во право :)
Тој antminer што кошта 1450$, e Аtminer D3 и вади 15 GH/s, 1200w, со тој хашрејт си убедливо зијан.
Тие модели што ќе вадат 13 ТХ/s и повеќе ги нема уште во продажба (горе десно ти пишува "Coming soon"), само ги најавуваат, а чисто се сомневам дека ќе ги продаваат по 1400$
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ги нема у продажба за таа цена дека се купени сите.

Јас зборев за овој - https://www.antminerdistribution.com/antminer-s9/ и 13.5 TH/s вади.

Тоа што го нема у продажба не го менува фактот дека ќарот е голем. Тој што го купил на време, периодов му е одличен. Графички неможеш да најдеш, мнг е логично дека и овие се продаваат како алва.

Со вклучена струја у цена и со 1300w, имаш околу 400$ профит
Скриншот:
ин:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ги водов тој, го нема во продажба, цената 1450$ e за кантата D3, S9 сигурно нема да го видиш за 1450$.
Другарчето погоре пишал дека S9 кошта околу 3300$[DOUBLEPOST=1503001785][/DOUBLEPOST]Значи кошта 3300$ до тука да стигне, плус трошоци за испорака, царина и ддв. Со се сите трошоци може крајната цена да фати скоро 4000$.
Ќе ти треба 1 година само да ја вратиш инвестицијата. Ти да вложиш сега 4000$ за една година ќе ги дуплираш, па види сега.
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Абе се убаво само да најдеш некаде да го укључаш дек шо не плаќаш струја се исплаќе. Така поминах 3 год. Сега тешко од ка ми дојде разликата 800 евра ;)
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Ги водов тој, го нема во продажба, цената 1450$ e за кантата D3, S9 сигурно нема да го видиш за 1450$.
Другарчето погоре пишал дека S9 кошта околу 3300$[DOUBLEPOST=1503001785][/DOUBLEPOST]Значи кошта 3300$ до тука да стигне, плус трошоци за испорака, царина и ддв. Со се сите трошоци може крајната цена да фати скоро 4000$.
Ќе ти треба 1 година само да ја вратиш инвестицијата. Ти да вложиш сега 4000$ за една година ќе ги дуплираш, па види сега.

D3 не е за копање биткоин, коа не ти се јасни некои работи за џабе не се буни, моментално како што се најавува Д3 би требало да биде најисплатлив miner, ќе се користи за копање DASH, а со тој хеш-рејт и моменталната тежина, потребната количина DASH за да се исплати ќе ја копа за една недела, но сепак такви се математиките зошто сега слабо се копа DASH-от, првата пратка од Д3 ќе биде во Септември, секако дека ке има пад на исплатливоста ама сепак како и да е сигурно ќе биде еден од најисплатливите "копачи", ако не повеќе барем во наредниов период што следи, додека не се преплави со Д3-ки
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
D3 не е за копање биткоин, коа не ти се јасни некои работи за џабе не се буни, моментално како што се најавува Д3 би требало да биде најисплатлив miner, ќе се користи за копање DASH, а со тој хеш-рејт и моменталната тежина, потребната количина DASH за да се исплати ќе ја копа за една недела, но сепак такви се математиките зошто сега слабо се копа DASH-от, првата пратка од Д3 ќе биде во Септември, секако дека ке има пад на исплатливоста ама сепак како и да е сигурно ќе биде еден од најисплатливите "копачи", ако не повеќе барем во наредниов период што следи, додека не се преплави со Д3-ки
Зборуваш во идно време, еве кажи во моментот дали и со што е исплатиливо да се копа.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Зборуваш во идно време, еве кажи во моментот дали и со што е исплатиливо да се копа.

со s9, дневно по 15-16 $ профит на моменталната тежина и цена на биткоинот, со риг со 6 графички (рх 570/580) 13-14$ копање етер(со гтх 1060 нешто помалце)
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
со s9, дневно по 15-16 $ профит на моменталната тежина и цена на биткоинот, со риг со 6 графички (рх 570/580) 13-14$ копање етер(со гтх 1060 нешто помалце)
а со копање нива може уште повеќе
:D
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
А више кога сме у копањево.. Копа некој со 1060ки? Подолго време?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
има уште еден начин да се "копа", ни струја ни треба ни Аtminer.Ова може да прават само луге кој што имаат знаење и искуство да профитираат на долг период во кладење на една утакмица. www.onehash.com е кладилница на која се кладиш со БТ, може да се почнеш со мала сума и ако си профитабилен автоматски ти доаѓа исто како да копаш.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Што мислите до коллу ќе паѓа? Моментално е 3100 и во слободен пад.
Before 15 September midnight, exchanges shall publish closing announcements, and announce a schedule to stop the trading of all virtual currencies. New user registration shall be stopped immediately after the announcement.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Што мислите до коллу ќе паѓа?
На 1200-1300 би требало да се стабилизира, толку беше пролетва подолг период. После тоа настапи шпекулативно пумпање на цената, сега мора назад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom