Биро за вработување

Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
Се работи за мене,до 20.10.2021.,бев во работен однос,после тоа не дадов јас отказ ми даде фирмата отказ.
Сега моментално сум без работа,
се пријавив и во биро за вработување
дека сум невработен, а еден пријател
ми кажа и дека ми следуваат
11 илјади денари месечно од државата дури 6 месеци
јас за ова појма немам,и прв пат слушам.
Па сакав овде да прашам дали е точно тоа ??
 
Последно уредено:

Флеш

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
7.083
Поени од реакции
6.068
Се работи за мене,до 20.10.2021.,бев во работен однос,после тоа не дадов јас отказ ми даде фирмата отказ.
Сега моментално сум без работа,
се пријавив и во биро за вработување
дека сум невработен, а еден пријател
ми кажа и дека ми следуваат од
11 илјади денари месечно од државата дури 6 месеци
јас за ова појма немам,и прв пат слушам.
Па сакав овде да прашам дали е точно тоа ??
Појди прашај си во агенција што ти следи и што ти следи од фирма неисплатено ....
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
Појди прашај си во агенција што ти следи и што ти следи од фирма неисплатено ....
Абе и да отидам мислиш ти толку се разбираат и они,појма немаат ни они
бев за здравствен картон да извадам у фонд за здравство,душата ми излезе ,5 пати се враќав ,а сите документи ги носев,стаиле еден шипо на шалтер ,прав овчар,и дечкото појма нема што треба да сработи,
Затоа прашувам тука некој да не знае,дали ми следува за да знам дали да бркам работа,да не се заебавам за џабе
 

Флеш

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
7.083
Поени од реакции
6.068
Абе и да отидам мислиш ти толку се разбираат и они,појма немаат ни они
бев за здравствен картон да извадам у фонд за здравство,душата ми излезе ,5 пати се враќав ,а сите документи ги носев,стаиле еден шипо на шалтер ,прав овчар,и дечкото појма нема што треба да сработи,
Затоа прашувам тука некој да не знае,дали ми следува за да знам дали да бркам работа,да не се заебавам за џабе
Ako sakas da si zemis sto ti sleduva ,ke trcas ako treba .... Sigurno nema da ti gi dadat taka .... Prasuvaj i baraj rabota megu vreme .... Staj se u aktivni barateli na rabota,ne pasivni .... Sekoj mesec idi .... Vidi kolku dena ,neiskoristen odmor,k15 i dru raboti od rabota sto ti duzat,baraj si .... ne znam koja ti e situacija .... isto vidi za otkaz ako ti dale od rabota,mora i pismeno izvestuvanje da ti dadat od nivna strana za prekin i razlog . Ako nema nisto,imas pricina za trudova ....
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
Другар јас тука прашувам дали знае некој
дали ми следува,ако следува секако дека
ќе бркам работа.Прво да се осигурам дека
ми следува па ќе трчам нормално,
јас ова го слушнав од пријател
дека и он земал 6 месеци по 11 илјади денари,и незнам колку е точно затоа прашувам,ако знаеш нешто пиши дали ми следува ,а за тоа дека треба да идам во агенција тоа и јас го знам
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
403
Поени од реакции
768
Има некои услови кои ако ги исполнуваш ќе земаш некој денар, три месеци мислам.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.671
Поени од реакции
16.361
Се работи за мене,до 20.10.2021.,бев во работен однос,после тоа не дадов јас отказ ми даде фирмата отказ.
Сега моментално сум без работа,
се пријавив и во биро за вработување
дека сум невработен, а еден пријател
ми кажа и дека ми следуваат
11 илјади денари месечно од државата дури 6 месеци
јас за ова појма немам,и прв пат слушам.
Па сакав овде да прашам дали е точно тоа ??
https://av.gov.mk/paricen-nadomestok.nspx

Повели, овде имаш информации. Времето на добивање на надоместокот зависи од твојот работен стаж, а висината е определена на 50% од просечно исплатената плата која ти е исплаќана во последните 24 месеци.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
https://av.gov.mk/paricen-nadomestok.nspx

Повели, овде имаш информации. Времето на добивање на надоместокот зависи од твојот работен стаж, а висината е определена на 50% од просечно исплатената плата која ти е исплаќана во последните 24 месеци.
Ти благодарам многу на ова брат ,ова го барав
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
82
Поени од реакции
48
Дечки бев до агенцијата
ми рекоа дека е поминатп
повеќе од месец дена
и немам право на надоместок
и неможам барање да поднесам
има ли шанси некакви да
поднесам барање пак??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom