Бизнис во Грција?

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imam nekoja ideja za preku leto pa me interesira sajt za zaposluvanje vo Grcija t.e kade mladite grci apliciraat za rabota kako kaj nas sto ima sajt primer najdi rabota pa agencija za zaposluvanje ajde pomois ako nekoj znae
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Тие вода во очите немаат , ти пари ќе бараш од нив :) Нели гледаш , се молат да им отидат туристи да фрлат паричка , 1/3 од облеката им е Made in Macedonia :) Инаку , кога сме веќе кај темата, па и не плаќаат баш добро , другарче беше пред 2 години кога и не беа толку западнати во кризата дневницата ( на црно ) била околу 50 евра, сега може да е и дупло помалце. Среќно , во секој случај.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Imam nekoja ideja za preku leto pa me interesira sajt za zaposluvanje vo Grcija t.e kade mladite grci apliciraat za rabota kako kaj nas sto ima sajt primer najdi rabota pa agencija za zaposluvanje ajde pomois ako nekoj znae
Не ме сваќај погрешно ама знам од сигурни извори т.е момци кои беа таму уште кога не беше волку лоша ситуацијата.
Работа нема, таа што постои е слабо платено башка за разлика од тогаш ситуацијата е многу пати полоша.
Мој совет ти е барај си го ксметот во друга земја.
Во секој случај со среќа.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Гејциве беа Буржоазија пред 2 години, сега се тапа. Да почнам од администрација, кај нас 20 илјади што зимаат кај нив, 3 илјади евраа зимаа административците во Атина, толку не зимат во Германија, е сега зимаат по 1500. Они беа научени на многу висока нога, сега живеат скромно, но пак се подобри од нас. Угостителството не се плаќа многу, моментална ситуација како келнер/шанкер 500-600 евра со платен смештај и јадење. ПОрано зимаа и до 800-900 евра. Најдобра работа во хотелисерството е белбој околу 900 евра плата и бакшиш оди цел за тебе кој како ти остава. Порано за молерај се плаќаше многу во грција дневница до 60-70 евра, сега се движат од 30-35 евра. Праски берење и рзни овошки порано по 50-60 евра сега 25-30, тоа е...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ne ne ne ne se razbirame ne sakam jas da rabotam vo Grcija kako kelner, moler itd ... tuku da se zdruzam so nekoj grk i da pecalime od turistite sto odat tamu prehrana e biznisot prodavanje kifli na plaza tamu se 1 evro jas da gi spustam nekoj cent da ponudam nesto razlicno i mislam deka ce uspejam no ne gi znam zakonite tamu a i mi treba nekoj sto zboruva grcki( ne mnogu da se razbere so grcite sto se na plaza) a sto saka da raboti kako prodavac na plaza za 3-4 meseci dodeka e sezonata ..A od Grci pari da zemes ne ni pomisluvam ama mozebi nekoe evro ce padne te da kupat na dete nekoja kifla i ovde e kriza otkako sum se rodil pa ludjeto ziveat nekako i kupuvaat nekoi proizvodi

A blagodaram na Revenger za postot interesen post
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Ne ne ne ne se razbirame ne sakam jas da rabotam vo Grcija kako kelner, moler itd ... tuku da se zdruzam so nekoj grk i da pecalime od turistite sto odat tamu prehrana e biznisot prodavanje kifli na plaza tamu se 1 evro jas da gi spustam nekoj cent da ponudam nesto razlicno i mislam deka ce uspejam no ne gi znam zakonite tamu a i mi treba nekoj sto zboruva grcki( ne mnogu da se razbere so grcite sto se na plaza) a sto saka da raboti kako prodavac na plaza za 3-4 meseci dodeka e sezonata ..A od Grci pari da zemes ne ni pomisluvam ama mozebi nekoe evro ce padne te da kupat na dete nekoja kifla i ovde e kriza otkako sum se rodil pa ludjeto ziveat nekako i kupuvaat nekoi proizvodi

A blagodaram na Revenger za postot interesen post
Ова ти е интересен бизнис..добра идеја имаш... и лесна заработка пред се...само проблем е тоа што грците и не нe обожаваат баш нешто во последно време како што можеш веќе да приметиш и сам..па може мештаните да ти прават проблем..а ова не ти зависи од нив туку од сезоната..колку ќе има туристи и сл. а сигурно ќе има доста..
сепак мислам дека ти е подобро да одиш некаде Црна Гора,Хрватска,Бугарија и сл,него Грција,затоа што како прво не би морал да бараш партнер,а како второ јазикот ни е скоро ист,се се разбираме..
Цените за кифлички им се движат од 1.50е па се до 4е. па сега ти види..плус кај нив на плажа никој нема такво нешто,нема шанкови или штандови со храна,само ресторани се.. ,сладолед и пијалоци...
А притоа плус они ги обожаваат македонците дефинитивно и одлично ги прифаќаат,нема да имаш проблем никаков апсолутно..никој не те задева!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бизнисот и парите не познаваат националност и вера. Само незнам колку ќе ти веруваат они тебе за да почнеш со нив бизнис. Особено на некој таков сајт.
Боље распрашај се по пријатели кој стои добро со некој Грк иначе нема шанси да почнеш така со нив. А ако купуваш од кај нив, тогаш нема никаков проблем во односите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom