Библијата

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Во овие два цитата е вметната целата вистина за Библијата.

Во училиште наставничката му диктира на еден ученик, а тој тоа го запишува на табла , додека другите ученици само читаат тоа што е напишано на таблата. После одреден период дел од овие ученици прераснуваат во учител(к)и. Сега некој од нив диктира, еден ученик пишува, другите само читаат од таблата. Но новиот учител(ка) многу работи не разбрал добро, нешто заборавил, нешто измислил за да ги пополни празнините... Се создава искривена верзија на почетниот диктат. Уште неколку пати така и Библијата добива само еден бог, наместо 12 врховни богови Старогрчката митологија води потекло од староегипетската, оваа од староакадската, оваа од некоја друга (можеби од бабилонската), таа од некоја поранешна.
И се доби Библијата со еден Бог (но Исус сепак има 12 апостоли), наместо 12 врховни (инаку ги има неброено) во сите претходни што ги наведов.
.
Дискутиравме за концептот на "учење" , оној сам зачеток каде учителката му шепнува на еден ученик,а тој запишува на табла.Да речеме дека за во тој период на дамнешни времиња можеби тој концепт и бил корисен , малку луѓе биле писмени , сеуште на почеток од развој било човештвото , усмено се пренесувале информациите во вид на приказни, идеална средина еден да пренесува. Било потребно време додека "класот" достигне поголем број каде учениците самостојно би читале, некој и да истажуваат, други да доживуваат ,а повеќето да останат само на верување (денешно време).Но, зборовите (пишани или изговорени) прераснаа во кафез од светата книга во која не смее да се промени ниту еден збор/јота(небитно која).

Со поглед од таков кафез ,разбирливо е да се обвини самиот човек како единствен кривец за матење на самиот извор,но таков начин на размислување е идентичен со Адамовиот кој му кажа на господ...жената која ТИ ми ја даде ме натера да јадам од забранетио плод.
Ако веќе си се усмерил во длабоки мисли, размислувај како да се заштити човештвото (од самиот себе), а не како да се обвини.

Дали човештвото е на таков сатадиум од развој каде што учителката ќе им "зборува" на сите деца , наместо само на едно?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дали човештвото е на таков сатадиум од развој каде што учителката ќе им "зборува" на сите деца , наместо само на едно?
Човештвото го надмина тој стадиум . Сега децата (за жал) и кажуваат на учителката што треба да прави.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Човештвото го надмина тој стадиум . Сега децата (за жал) и кажуваат на учителката што треба да прави.
Ако е така како што викаш, зошто уште од таблата читаат и се расправаат за тоа што пишувало , кој што изменил и одземал , која табла е вистина ,а која лага , која е од стар, а кој од нов еон?
Учителката не ја виделе сеуште, а камо ли да и кажуваат што да прави!:(
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ти дискутираш онака како што умот ќе ти сервира, без да си запознаен со традицијата на Евреите, и преку која се обидуваш да си најдеш оправдувања да зборуваш глупости за Телема и новата магиска формула за човештвото, нормално мешајќи ја со христијанските догми за да ни укажеш како човекот е грешен до самата срж на неговото постоење ...
Ако е така како што викаш, зошто уште од таблата читаат и се расправаат за тоа што пишувало , кој што изменил и одземал , која табла е вистина ,а која лага , која е од стар, а кој од нов еон?
Учителката не ја виделе сеуште, а камо ли да и кажуваат што да прави!:(
И не одговори зошто се избира ЕДЕН Пророк за новото време! Без разлика на учење...
И ниту најде одговор која е разликата од пророците од стариот еон и новото време. НЕ е толку тешко, само бара малку посериозно истражување и некој час повеќе работа. Сакаш јас да ти укажам на разликата!?

Земи Зохар и коментарите за Берашит и ќе видиш зошто се расправа за „Таблата“. Не може да креваш прашина ако не ги знаеш Евреите и нивната историја и размисли.
Преку христијанството и нивната Библија, залудно креваш врева и прашина...

Да не зборувам дека треба и истокот да се научи, бидејќи - многу доаѓа од таму.
Оние што ја знаат историјата што е пишувано, бришено од таа „табла“ не расправаат, само зборуваат дека и ова новото сега, ќе биде избришано и нема страшно ништо во тоа.

Зошто има страв кај вас кои верувате во стариот еон дека е завршена таа страница, нови се искушенијата и симболите?
Како не разбирате дека таблата е една? :)
Ако не можеш да поминеш преку тоа, тоа е твоја внатрешна ствар на која мора сам во тишина да ја сработиш. Не да креваш залудно врева и да сметаш на другите бидејќи ти имаш работа!

Никој не зборува за боговите, за учењата дека се лага! Туку дека догмата мора да се замени со практични достигнувања, нови ритуали, нови симболи, нови искушенија кои ако ги помине човек, нормално е да биде посилен, подобар, помудар...
Ние зборуваме дека „тие“ малку разбираат, има разлика.
Како разбираш, така и судиш по форумов.

Нов Еон значи нови симболи, нова философија нови постигнувања бидејќи старите се... до тука, не може поеќе. Толку е. Може само да зборуваме сега за тоа и ништо повеќе во однос на божественото и човекот.

П.С. ТИ знаеш кој што видел, кој што не видел... ох бре гордост проклета кај ги раѓаш твоите синови... така зборуваше едно време и за смртта, како си ја поминал и си над сите... жално Сонце.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Ти дискутираш онака како што умот ќе ти сервира, без да си запознаен со традицијата на Евреите, и преку која се обидуваш да си најдеш оправдувања, нормално мешајќи ја со христијанските догми... :)


И не одговори зошто се избира ЕДЕН Пророк за новото време! Без разлика на учење...
И ниту најде одговор која е разликата од пророците од стариот еон и новото време. НЕ е толку тешко, само бара малку посериозно истражување и некој час повеќе работа. Сакаш јас да ти укажам на разликата!?

Земи Зохар и коментарите за Берашит и ќе видиш зошто се расправа за „Таблата“. Не може да креваш прашина ако не ги знаеш Евреите и нивната историја и размисли.
Преку христијанството и нивната Библија, залудно креваш врева и прашина...

Оние што ја знаат историјата што е пишувано, бришено од таа „табла“ не расправаат, само зборуваат дека и ова новото сега, ќе биде избришано и нема страшно ништо во тоа.

Зошто има страв кај вас кои верувате во стариот еон дека е завршена таа страница, нови се искушенијата и симболите?
Како не разбирате дека таблата е една? :)
Ако не можеш да поминеш преку тоа, тоа е твоја внатрешна ствар на која мора сам во тишина да ја сработиш. Не да креваш залудно врева и да сметаш на другите бидејќи ти имаш работа!

Никој не зборува за боговите, за учењата дека се лага! Туку дека догмата мора да се замени со практични достигнувања, нови ритуали, нови симболи, нови искушенија кои ако ги помине човек, нормално е да биде посилен, подобар, помудар...
Ние зборуваме дека „тие“ малку разбираат, има разлика.

Нов Еон значи нови симболи, нова философија нови постигнувања бидејќи старите се... до тука, не може поеќе. Толку е. Може само да зборуваме сега за тоа и ништо повеќе во однос на божественото и човекот.

П.С. ТИ знаеш кој што видел, кој што не видел... ох бре гордост проклета кај ги раѓаш твоите синови... така зборуваше едно време и за смртта, како си ја поминал и си над сите... жално Сонце.
Пак табли се нудат!!
Сосема разбирливо е дека поинаков начин за пренос на иформации од табла не познавате, затоа се нудат како некое решение, земи ова прочитај или она научи.До кога со тој кафез на зборови, симболи, филозофии?:facepalm:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Пак табли се нудат!!
Сосема разбирливо е дека поинаков начин за пренос на иформации од табла не познавате, затоа се нудат како некое решение, земи ова прочитај или она научи.До кога со тој кафез на зборови, симболи, филозофии?:facepalm:
Не е ТАБЛИ. ТАБЛА Е! Едно човештво имаме!
Постојано си зборуваш едно та исто...

Познаваме. Зарем не зборуваме за пракси ние, Телемитите? Каде во Библијата најде оправдување за ова што го зборуваш? Или зборуваш напамет бидејќи се лутиш на двајца Телемити што ти матат „изворот“?
Зошто мислиш дека само она што тука се зборува, толку и се знае и може?

Нели зборувавме дека на дете што не знае да брое до 10, не може да му дадеме кибрит и динамит. Нема да ја крене карпата што му смета на видикот, туку најпрво ќе си скине прстите!
Ти си такво дете: не знаеш ништо, бараш премногу бидејќи си нестрплив, а и немаш искуство! Сигурно на сон ти се појавила светлина, некој збор два и сега трчаш по мене како загар да ми кажуваш за некаква си симболика која нема врска со реалноста... ниту со мене.

Кога ќе можам со твоја дозвола да ти влезам во умот и диретно да ти пренесам инфо, до тогаш ќе мора вака, со писанија и книги :)
Или ако човекот знае магика во заедништво со јога - директно ќе има искуство со кој сака бог... но сепак тоа ќе биде само негова вистина и негово разбирање, бидејќи богот дава симболи кои се разбирливи за дадениот Бог од микрокосмосот, бидејќи нели како што е горе, така долу ти реков ми рече.
Затоа и има Пророци!

Но преку верување и догма - не постои начин да се постигне директна комуникација. Зошто свештеници и посредници? Зошто стариот еон?
Ова е и прашањето на дамнешни учења кои беа истиснати (заминаа во илегала само) од рано-христијанските „мистици“ - зошто не секој кој што има волја да ги има истите пракси и да надмине?

Зошто се држеш до Библијата и и бараш оправдување денес? Ти смета Телема? Извини, ајде ќе го вратиме распнувањето и гревот назад на голема врата! :D
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Не знам што подразбирате под поимот астрологија. За мене тоа претставува гатање од ѕвездите (и планетите, мислеле дека и тие се ѕвезди). Во секој случај ѕвезди баш многу и не се споменуваат.
ПС
Ах, да. Мудреците од истокот следеа ѕвезда која се гледала и преку ден (можно е - не велам НЕ „ѕвезда“ да се гледа и дење) за да го пронајдат Исус кога се родил.
Гатање е сосема различно од местоположба на ѕвезди, планети, останати небесни тела, нивното движење, нивната поставеност една према други. А се тоа алегориски е напишано во Библијата, а и сите други претходни книги. Само треба да се прочита дел од астротеологија и ќе се согледа врската меѓу планетите и боговите. :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068

Не е ТАБЛИ. ТАБЛА Е! Едно човештво имаме!
Постојано си зборуваш едно та исто...

Познаваме. Зарем не зборуваме за пракси ние, Телемитите? Каде во Библијата најде оправдување за ова што го зборуваш? Или зборуваш напамет бидејќи се лутиш на двајца Телемити што ти матат „изворот“?
Зошто мислиш дека само она што тука се зборува, толку и се знае и може?

До коскта те боли што во еден кош сте со останатите религии и филозофии кој имаат исти концепт , шепнато на уво на еден и напишано на табла.
Не треба да се пениш толку , ништо не можеш да промениш, а камоли букви да смениш во вашата света книга..зборовите премногу те врзале за една филозофија затоа и бладаш.

Нели зборувавме дека на дете што не знае да брое до 10, не може да му дадеме кибрит и динамит. Нема да ја крене карпата што му смета на видикот, туку најпрво ќе си скине прстите!
Ти си такво дете: не знаеш ништо, бараш премногу бидејќи си нестрплив, а и немаш искуство! Сигурно на сон ти се појавила светлина, некој збор два и сега трчаш по мене како загар да ми кажуваш за некаква си симболика која нема врска со реалноста... ниту со мене.
Трчам??
Да не се преценуваш толку, можеше да се развие добра дискусија ... тоа дете/човештвото треба да се заштити (од самиот себе), тоа го кажав предходно.
Ти брзаш да навредиш и омаловажиш, наместо да промислиш без притисок од време, зборови и емоции.
Кога ќе можам со твоја дозвола да ти влезам во умот и диретно да ти пренесам инфо, до тогаш ќе мора вака, со писанија и книги :)
Или ако човекот знае магика во заедништво со јога - директно ќе има искуство со кој сака бог... но сепак тоа ќе биде само негова вистина и негово разбирање, бидејќи богот дава симболи кои се разбирливи за дадениот Бог од микрокосмосот, бидејќи нели како што е горе, така долу ти реков ми рече.
Затоа и има Пророци!
Да влезеш во мојот ум???
Хепта, веќе почна да забегуваш !!


Но преку верување и догма - не постои начин да се постигне директна комуникација. Зошто свештеници и посредници? Зошто стариот еон?
Ова е и прашањето на дамнешни учења кои беа истиснати (заминаа во илегала само) од рано-христијанските „мистици“ - зошто не секој кој што има волја да ги има истите пракси и да надмине?
Начинот за еден посредник го исполни своето , да не речам и дека го завлече човештвото во правец каде единствена комуникација со говор/фонично и пишан текст за пренос на информација тој не познава.
Трендот на еден пророк треба да се промени.


Зошто се држеш до Библијата и и бараш оправдување денес? Ти смета Телема? Извини, ајде ќе го вратиме распнувањето и гревот назад на голема врата! :D
С'е додека човек размислува од позиција на една фаза од неколкуте кој ги доживува во текот на својот живот , никогаш нема да разбере дека спроти него стои самиот тој само во некоја покасна или порана фаза од промените.
Ако се водите со мотото човештвото пред с'е , тогаш треба да ги прилагодите промените во една целина како истото би имало некој ефект.

Мене не ми смета никој, а тебе?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Трендот на еден пророк треба да се промени.
Јас не сакам ништо да менувам. Нема потреба од менување. Системот е одличен. Се зависи колку знаеш, колку можеш и да не бараш она што не те следува бидејќи толку ти е природата сега.

И колку не разбра што мислам со тоа „да влезам во твојот ум“ од 1 до 10, а јас очекувам пророци и Евреите да ги разбираш?

И како мислиш да се промени „трендот еден пророк“ кога ете сеуште не можеш да најдеш нишката од стариот и новиот еон... Сеуште дискутираш за стариот еон и не разбираш кои се разликите на старо-еонските пророци со сегашното време...
Чекам јас... можеби за година две и ќе ми кажеш дека знаеш и разбираш.
Е тогаш ќе имаме дискусија. Вака, нема за што да дискутирам со тебе бидејќи зборуваш напамет, како би сакал ти да биде... не разбирајќи ги промените.

Ти сеуште не знаеш ништо за пророците од стариот завет, кои се спомнуваат во Библијата, а ќе менуваш „тренд“. Да беше ти пророк, да те видам дали ќе менуваше :)
Ти си сега против христијанството и Библијата, дека треба излегување од таа догматска матрица заглавена под мантиите на свештениците?
Дали јас добро те читам или ти се испушти?

Ми се допаѓа ова промена во говорот... секштаки бидејќи си врзан со стариот еон, трудејќи се да го прераскажеш на свој начин, но сепак добро е, има мрдање. Подобро вакви размисли да има повеќе, отколку свештеници и мирјани да обвинуваат се и сешто за да догмата добие некоја светлина!
Кој живот, кои фази... една капка во океанот едвај ќе се сеќаваш на 80 години кои ти биле родители, тој фази зборува. Значи колку се бљуткави овие „романтизми“ собрани од Де Мело и оној Коељо...

Ова се тие фази, големата мудрост што ја проповедаш тука? :)
Ја „кинеш“ Библијата и Евреите - ти давам рака за тоа.

Без Магика и Јога - нема фази. Или ова не е точно за тебе?
И Библијата е против Магика и Јога!
Зошто?

Ама ок. Подобро њу ејџ бладања отколку Библијата некој да ми ја оправдува како начин на постигнување на човештвото денес. Посебно кога жената денес ја има моќта.

П.С. Сега зборуваш како муслиманите, поточно суфизмот. Пак стар еон. Иса е страдалник. :)
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Нормално дека системот ти одговара исто како и на христијаните , муслиманите и сите останати на кои им е посеано преку пишан текст , шепнат на еден.
А еоните на таквите им се потребни како "матка" во кој како машко семе ќе трчаат сите за да еден ја има среќата да му се шепне закон за следниот еон.

Повторно си ја вртиш водата на твојата бразда и толкуваш погрешно.
Не можеш секој кој ќе напише став или мислење што е различен од постоечките верувања или филозофии да си го препишеш како придвижување кон некој нов еон на кој печат на сопственост ставил вашиот пророк. Звучиш како јеховин сведок!!

Промените постојат и се составен дела од човековото постоење , не зборуваме тука на тоа кој на што ќе се сеќава или не, дали е капка во море или не.
Зборуваме за промените кој сакал ти или не , се присутни одамна и ќе постојат.
бебе, дете, момче , тинејџер/пубертет, оформена личност, зрел човек и старец.
Седум промени, седум глав змеј ...тоа е сликата на душата.
Ако се стремиш кон , човештво пред с'е, потребно е да ги имаш очите од сите седум промени , па да имаш целосна слика од мозаикот наречен човек, вака стар еон , нов еон, тие христијаните оние муслиманите, тао, пророците од стаиот еон , ние од новиот еон....бладање, пенење, чаталење ...така "фрлаш " оган од една глава.

Не разбрав што си мислел со тоа да влезеш во мојата глава?!?
Тоа му доаѓа исто како кога би рекол:
Да ги разбудиме мртвите и да ги прашаме кој е нивниот пророк, дали читаат од табла, во кој еон се.
Ме разбра што сакам да кажам?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
За жал, те разбрав и морам да ти дадам повторно совет: да го баталиш стариот еон и она што си до сега читал и разбирал. Заборави едноставно. Полна чаша не собира ново вино... само хаос ќе направиш, а и тоа го правиш.

Дете момче оф леле :)

Значи се сложуваш дека промени има, нема место за догми во светот... затоа го сакам системот. Заради промените. И за систем зборувам системот кој „ги менува еоните“, а не системот во самиот еон :)
Има разлика!
Библијата малку ја развлекоа, но писменоста и учењето докажавме дека се битна алатка против догмата! Погледни ги ѓаконите по портали како даваат толкувања за жената, ја разводенуваат строгоста од нивната света книга... А што друго ќе прават?
Кој сака денес неспособна жена до него?
Сакаш ти таков сопатник или сопатници низ животот?

Јас реков дека сакам промени, мутации, што е спротивно од догмa... и знам дека и овој Еон ќе одмине... и новото учење за разлика од Библијата не вели „крај на светот“, туку вели крај на ова време, кога ќе се појави нов Пророк со сосема нов Збор и Закон за тоа идно човештво.

Остави ти јас како звучам, пола од стварите што ги зборувам тука не ме разбираш што ти кажувам, си ги преведуваш преку својата матрица на симболи бидјеќи не сакаш од инает да учиш ништо ново! Постојано пермутации правиш со исти ствари... со години.
Затоа бидејќи знам дека се тешки новите симболи, споделувам од каде да се научат симболите за да не се прави глупо преведување заради незнаење!

Седум глави, седум промени, тоа било Ѕверот? Ќе ја искинам сега мојата омилена книгам, дознав што е Ѕверот! :D
Ох, па имаме и толкување сега и на виденијата на св. Јован и неговата Апокалипса и стравот дека сепак на Исток после 2000 години ќе се воздигне „друг“.
Браво, @alf :)


И сега, ти што ја толкуваше Библијата, ја толкуваше за да ти се погоди калапот со она во кое што ти веруваш, човек, дете, маж или имаш и ти виденија?
По глаголањава твои, ти ја вадиш Библијата надвор од христијанството и неговите секти и сам и бараш логика? Само за да не бидеш христијанин?
Хм, чудно.

 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Небитно е толкувањето, како е запишано и тоа не е важно..и зборовите и симболите го губат своето значење откако истите се надминат.
Забораваш Хептаграм XI,а постојано те потсетувам да не користиш како матрица од своето постоење (еден период, една глава, еден пар очи).
Уште се препелкаш во зборови и симболи, уште еони ...не Хепта тоа ќе го нема..како?

п.с.следниот пат да ме погледнеш во очи кога ќе се видиме..ќе ти кажам како.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Небитно е толкувањето, како е запишано и тоа не е важно..и зборовите и симболите го губат своето значење откако истите се надминат..
Не се губи значењето, туку не се ниту знае, а се обожава да се зборува за ствари кои не се знаат... Да не бидеме возгордеани дека нешто знаеме, а всушност со ништо не сме докажале дека сме вредни за да ни се доверат симболи кои содржат моќ да ги отклучат тајните на сите учења!

Егзотеријата ја кренаа во стариот еон во вера која е над се, за „бедните по дух“. Во догма со коментари на свети книги само од избрани. Тоа е големиот проблем со Библијата. Која такви ко тебе, кои не го разбираат новото време, бараат и се обидуваат Библијата да ја оживеат со свои толкувања, со симболи земени од секаде (бидејќи денес е многу лесно за 7 дена да се запознаеш површно со било кое учење) и да давате навидум „нови значења“, езотериски :)

Но незнаењето не може да се бори против окупаторот.

Ако е небитно толкувањето, зошто ти толкуваш(е) по она како ти си разбираш и го преставуваш како нечија вистина на разни теми за светите книги од стариот еон? Зошто ни ги толкуваше? И тоа бааги различно од евреите и светите отци... Дали си ти повеќе од нив, дали богот ти има зборувано, да си избраник, а не знаеме и не ни кажуваш или само даваш свое видување?

Тоа е исто симболот на стариот еон. Секоја будала која дошла до 3 книги во животот или имала превојни тешки моменти во животот, се дрзнала да коментира свети книги за други луѓе, што секој стих значел и како... и да создава уште поголем хаос, без да може другите да истражуваат и на свој начин го применат кажаното!
Тоа е догма. Нормално, зад такви луѓе, застанувала „Црква“ како поттикнувач на догмата, заради стравот од „крајот на времињата“. Не кажаа дека крајот доаѓа за нивното учење бидејќи ЧОВЕШТВОТО надминува постојано!

Ти ме обвини дека велам како Библијата е лага. Никаде не сум го рекол тоа. Јас коментирам за тоа како Библијата го направи максимумот за човештвото, заедно со Куранот и не доведе до ова денес... Дека мирјанинот, задоволен само со верување како ќе постигне единство, заборави на истокот и како се доаѓа до единство (јога значи единство).

Ако е лага, ќе беше лага и новиот Закон сега... по кој и постоиме и дејствуваме. Од внатре имаме порив да бараме, да проверуваме, да тестираме...
Да беше старото време, немаше да ја чуствуваме слободата,светлината, животот и љубовта кон повисокото како денес! Со свои начини, без закани дека некој бог ќе ти суди за тоа „кој си ти“.

Токму коментарите и толкувањата од „авторитети“ на тоа време, направија нешто што го закочи човештвото многу.... И ете, ти доаѓаш, со комбинирани од тебе симболи, собрани од секаде, за да си објасниш нешто што мислиш дека е така, и го проповедаш на другите... Па и расправаш универзални симболи како значат токму само тоа што ти мислиш дека значат. И тоа е врвот на твоето глаголање тука и на други форуми со години... Како на пример за Ѕверот напоменат во Откровението на Јован... :)
Има и други визии, не само на овие смртници...

Се тепаш како тоа има пророци и зошто не ти или некој друг не бил избран за Пророк и зошто не одеднаш, push the button и сите да бидеме ресетирани во новото време!
Тоа е прашање кое секој треба да си го постави - зошто јас не сум избраниот...
Ќе те оставам да медитираш со четирите јоги кои се една - за да видиш каде грешиш со ваквите прашања.

 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Целиот пост ти од еднонасочно гледиште , концетрирано на земјено расудување каде се бара физички доказ , вистина да се изговори на уво и тогаш и само тогаш ќе се успокоиш од некоја си само за тебе познат пат по кој чекориш, а до тогаш луташ!
Премногу огин ,гнев и омраза кон тие кој си ги замислил како непријатели , нешто без кое и самиот не можеш да го замислиш своето постоење.
Што е занење?
Имаш ли ти воопшто престава како се ресетира нематеријалниот свет ,за да направиш промена во материјалниот?
Ти следиш обратен процес, ресетирање на материјалното, промена на таблата , застанување пред симболите , јога , ритуали , квалификација на стар еон и нов еон,сето тоа е промена во материјалниот свет , но нематеријалниот ...оној од каде доаѓа душата , таму ништо не е променето.Постојано ќе се враќате во истата кал!!
Децата ќе личат на вас (родителите) , но внатре ќе го имаат истиот "ликот" на стариот седмоглав ѕвер , кој ќе биде јаван од еонот(стар или нов-небитно)!
Иста содржина во различно пакување, што сте промениле "горе" ....НИШТО.

Библијата и секоја друга книга која е диктирана на уво, го замнуваат семето кое се всадува во човека додека е во материјалниот свет, затоа и промената се одвива само во материјалниот свет, се засилува зборот во самиот човек кој вродува со плод според изворот на текстот.
За некој верување во бог, за друг начин и филозофија на живеење, за други самоосознавање..но каде нештото вродило плод , таму и ќе го снема- во материјалниот свет.
И толку човештвото, постојано ќе стои на ивицата од материјалното држејќи се за зборовите, времето , симболите , јогата и други ритуали.
Мислиш тоа е поторебно како духовна еволуирање на човештвото?
Промена на еони , како нешто кое е сосема нормално да одбележи зачеток на нешто ново?...Не Хепта, не е така. Не може материјалното да биде репер на нематеријалното, ако тоа еволуира ( материјалното) , нематеријалното оди во обратен правец , таа привидна промена ќе испука тогаш кога ќе мислите дека сте го достигнале зениотот , но нематеријалното ќе го достигне својот минимум.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
"I behold a small dark orb, wheeling in an abyss of infinite space. It is minute among a myriad vast ones, dark amid a myriad bright ones."
- Liber Porta Lvcis

Да, промена на еони значи промена на нешто ново... и промената доаѓа „од горе“ и таму е сменето...
„На Исток, друг мистичен Бог седи на Тронот!“ кажано технички, иако ќе разбереш малку... бидејќи не можеш да се откачиш од старото време кое сепак има длабок корен кај тебе, без разлика на твоите секташки толкувања и оправдувања...

Затоа и промена има на многу нивоа (види таму Евреите и нивните кабалистички толкувања на законот).
Во секоја промена, Земјата се капе во крв... иако нели библијата ни вели: нема крвни жртви.

Кој зборува за материјално, нематеријално... сам ми додаваш зборови во уста за да има за што да ми коментираш?
Да немаше промена, немаше ниту ти да зборуваш сега за ова... како не разбираш?
Дадено ти е да имаш искуства, да разбираш како сакаш, колку сакаш... но тоа не значи дека ќе постигнеш нешто. Дека ќе научиш, да - искуството ќе си го направи своето.
Се ќе се промени... мислам дека ова ми е трет пат како расправам.

Јас ништо не знам за нематеријалното (не знам што ти значи тоа нематеријално)... да се чуствуваш подобро ова :)
Со новите учења денес, дознаваме дека се е поврзано, енергија која вибрира... Така да ова старо-еонско делење на „материјално“ vs „нематеријално“ е оскудно познавање на природата!


Ти не ме ниту читаш или намерно не сакаш да прифатиш дека има промена во свеста на човештвото што значи слобода на било кој план, живот на било кој план, нормално, и љубов!
Пак расправаш за симболите и учења, а како што знаеме сите - ти не фаќаш книга за да научиш нешто за историјата и старите учења и симболите, барем она што е дозволено да се испечати за да биде достапно за секој... Не знам што си запнал да ме убедуваш дека нема промена на учењата, кога ти освен секташко тумачење на Библијата - друго не ми нудиш.

Библијата не е диктирана „на уво“. Батали ги ти сказните од деството или она што читаш по нет. Седнете научете нешто за историјата на Евреите (како и зошто се предавал законот низ нивните тешки времиња), Рим и племињата од пустините околу Галилеја, можеби и малку подалечниот Исток... аман - не е толку тешко. Што продавате „магла од мудрости“, смешно е веќе, само за да бидеш „unique“ ќе создадеш сешто од маглите чии темели ќе стојат на што? Песок...

Библијата диктирана на увце... што увце ќе беше тоа, со векови... да не ја помеша со „Книгата на Законот“? Ти велам јас не правиш разлика од стариот еон и учењата и праксите и со она сега...
Знам, во зародиш е „детето“... замисли кога ќе стане „момчак“ - според твојата симболика и разбирање :) Бидејќи не можеш да се одалечиш од оваа проклета планета и нејзината сенка!

П.С. Многу малку познавања имаш, премногу конфузно ми зборуваш... мислам дека доволно си кажавме. Ќе треба да се повторувам. Ќе ја ослободам темава да надојде „нова крв“ :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom