Библијата

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Еве ти една "слика" на душата, па ти одлучи која религиозна етикета треба да има на неа.
Седум глави.
Одлично. :)

Премногу зборувате напамет и онака како би сакале според вас да бидат нештата уредени.
Всушност премногу зборувате секако!
Добро е што расправате за световни ствари инаку отиде се во неповрат...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Седум глави.
Одлично. :)

Премногу зборувате напамет и онака како би сакале според вас да бидат нештата уредени.
Всушност премногу зборувате секако!
Добро е што расправате за световни ствари инаку отиде се во неповрат...
Слабо математика, на "сликата " има осум глави.:coffee:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Седум глави.
Одлично. :)

Премногу зборувате напамет и онака како би сакале според вас да бидат нештата уредени.
Всушност премногу зборувате секако!
Добро е што расправате за световни ствари инаку отиде се во неповрат...
Доволно е да ја погледнам големината од твоиве пишани монолози и веднага ми стануе јасно кој овде премногу млати празна слама, а ништо не кажуе...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Премногу зборувате напамет и онака како би сакале според вас да бидат нештата уредени.
Всушност премногу зборувате секако!
Добро е што расправате за световни ствари инаку отиде се во неповрат...
Кажи им, кажи им ти како треба.
Они не знаат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
За крај, почни да си даваш одговори кои се по твојот мерак. Сигурен сум дека ќе бидат „оние вистинските„.
Веќе почнав да си давам одговори. Единствено исправна е христијанската црква. Почнувајќи од крстоносните војни, преку спалување на противниците на црковните догми (Џордано Бруно), па сè до денешната педофилија што ја практикуваат свештениците.
И јас не смеам да се спротивставувам повеќе за да не ја доживеам судбината на Џордано. Кај смеам да се спротивставувам на една религија (која работи по Библијата - нели??)? Ќе ме постават на клада, макар после 100 години признале дека сум бил во право (како и Џордано).

А научив уште нешто.
MIKI1 има само површни познавања од Библијата, па си дава свои произволни заклучоци. А и нема дарба за добро изразување при пишувањето (како што немам ни јас), па постојано врти лево десно со некои фолови.
F.E.A.R. е прилично „поткован“ со знаење за Библијата. И стилот на изразување му е добар. Но и тој не може да најде директни одговори на „глупи“ прашања.
Хептаграм XI има добри познавања и многу добар стил на пишување. Не се најде „маж“ да му реплицира со ароганција каква што се употребува во репликите насочени кон мене. Ви одржа вистинска лекција. Велат дека пред вистината и Боговите (пак множина:)) ја симнувале капата. Епа тоа што го напиша тој е вистина.

ПС
Ах, заборавив.
ЗА КРАЈ!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Кажи им, кажи им ти како треба.
Они не знаат.
Сега ти не знаеш или они не знаат?
И кажав како треба:
Премногу зборувате напамет и онака како би сакале според вас да бидат нештата уредени.
Всушност премногу зборувате секако!

Да додадам, бидејќи слабо се разбираме: премногу зборувате напамет за „духовните“ ви ствари тука,... во комбинација со омраза и сарказам - комбинација лудило.

Но секако, вие си знаете најдобро ;)


Слабо математика, на "сликата " има осум глави.:coffee:
Мртва глава - многу не вреди, освен ако не си мајстор :sneaky:
[DOUBLEPOST=1549832472][/DOUBLEPOST]
Доволно е да ја погледнам големината од твоиве пишани монолози и веднага ми стануе јасно кој овде премногу млати празна слама, а ништо не кажуе...
Ти едвај твојата библија од мака седна да ја прочиташ и тоа само делот каде што се зборува за Исус, бегло читајќи го делот на евреите - зарем да очекувам јас ти тука да читаш било кој, посебно оној што има критика кон твоето христијанство, оној што се сомнева во стварите, во полезноста од едно верување и религија како христијанството...?

Не е до големината на размислите тука, тебе ти се распалува пеколниот огин од размислите што не ти одговараат тука за библијата и како е кованица од стари учења, кои се профанизирани и искасапени за да се создаде егзотерично верување како експеримент за да напредува човештвото!

Можеби некој ќе даде примери, јас немам време да го оправдувам христијанството и неговата злоба и да му ги намалам породилните му болки што изродило толку многу секти и учења низ времињата...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хептаграм XI има добри познавања и многу добар стил на пишување. Не се најде „маж“ да му реплицира со ароганција каква што се употребува во репликите насочени кон мене. Ви одржа вистинска лекција. Велат дека пред вистината и Боговите (пак множина:)) ја симнувале капата. Епа тоа што го напиша тој е вистина.
@Хептаграм XI ,

имаш свој (потенцијален) следбеник у претурањето „ништо„ у „празно„.

@Паланчански ,

све што те занима, прашуј го Хепта...Он ионака не знае, така да ќе се најте двајцата у вашето незнаење.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Незнаење е дел од догматските религии кои го величат на големи врати верувањето во она што го рекол некој „свет“ отец или дедо....
Не знам зошто „блажен е оној што поверувал, а не видел“ - читај, не знај ништо, верувај ако ти оди ок со твојот универзум до кај си стигнал - го префрлаш на другите кои ни под разно не го прифаќаат ова мнение како валидно и полезно за човекот.

Незнаењето создава догми, една од нив е самото христијанството. Ти не знаеш. Ти раскажуваш и прераскажуваш ствари кои сите сме ги читале - барем мислам дека оној што коментира на ваква тема треба да ја има читано библијата... колку и да не се сложува со ставовите изнесени таму!

Не бараме никој да ни раскажува света книга, ниту пак да ни ја толкува - бидејќи нели - незнаење, догма итн итн.. да не зборувам дека немате авторитет за да коментирате вакви ствари..
Како беше: светите отци за нас искоментирале се, ни објасниле се ние само да веруваме и да се надеваме да бидеме подобри денес, по можност и утре! ТАКА?

Реков јас многу зборувате напамет ама ајде... сепак вие си знаете :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Мртва глава - многу не вреди, освен ако не си мајстор :sneaky:
..
Зависи од која страна гледаш нештата имаат или немаат вредности , од таму каде се седумте глави или од таму каде е смртта (мртвата глава).
Треба да се искусат и двете страни.
Ако смртта застане до тебе , не се плаши кога ќе го изговори твоето име , погледнија во очи и поздрави ја..таа не ти е душман.;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Ако смртта застане до тебе , не се плаши кога ќе го изговори твоето име , погледнија во очи и поздрави ја..таа не ти е душман.;)
Ова што го глаголаш ме потсетува на „Книгата на Законот“, како и на „Liber XV", но смртта има голема моќ само над верниците од стариот еон.

Темата е сепак Библијата, ваква или онаква, со 66 или 13 книги, секташка или не - во која се глагола за „втората страшна смрт“ и „гревот“ - темел на целата потреба од спасување и спасител, кој би останал без работа ако се се решеше во првиот дел :)

П.С. Поопасно е кога животот ќе застане до тебе и ќе ти го каже името, а ти како кукавица ќе одстапиш заради стариот еон и боговите кои воскреснуваат - од пусти страв ;)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050

Ова што го глаголаш ме потсетува на „Книгата на Законот“, како и на „Liber XV", но смртта има голема моќ само над верниците од стариот еон.

Темата е сепак Библијата, ваква или онаква, со 66 или 13 книги, секташка или не - во која се глагола за „втората страшна смрт“ и „гревот“ - темел на целата потреба од спасување и спасител, кој би останал без работа ако се се решеше во првиот дел :)

П.С. Поопасно е кога животот ќе застане до тебе и ќе ти го каже името, а ти како кукавица ќе одстапиш заради стариот еон и боговите кои воскреснуваат - од пусти страв ;)
:)
Го изостави временскиот интервал кој животот мора да го употребува , па не случајно смртта секојпат ќе одстапи место на животот кој мора да има чиста "шофершајбна" за да стигне во нејзина "прегратка".:P

Него овој Паланчанец го главеше за момок?
На Мики1 треба да му плаќате што ви е дежурен член на теми христијанство , со кого вашите потенцијални членови ги покажуваат своите "мудрости" .:facepalm:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Поезија и њуејџ говори... „омилени“.
Кој рече дека христијанинот не е платен? Преплатени се во овој еон, што мислиш ти :)

Ништо не сум изоставил, кажано е толку колку што треба да ти се каже. Ни буква повеќе.

За крајот, кој што нели - е апсолутно непотребен (како и целиот пост што си го напишал):
Секој што не се сложува со христијанската догма и библијата de facto би бил муслиман, нели - по ова твоето?

А и за која Библија зборуваме? Или е небитно?

„Сите зборови се свети и сите пророци вистинити; освен што тие разбираат малку“
- Книга на Законот, I:56

Мисли малку...
Не ти се допаѓа што зборува @Паланчански за Библијата и христијанството и ова е твојот обид за што?
И мене не ми се допаѓа, можеби е млад човек - има време за читање, та и евреите не се лесни за читање...
Тука има христијани што никој не читаат и само прераскажуваат сказни... и ете не, тука си муабетиме, секој со своето... никој ниту распнат, ниту ништо - нема да правиме светци заради религија.

Но зборување сешто, само не на тема, само за да се каже нешто е посилно од целата јога и целата философија што ја глаголате тука, а не ја применувате - знам. :)
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Кај забега со моабетот бре Хепта?

Еден од проблемите во контест на темата е самиот пишан збор, не зборуваме само за библија, туку за секоја духовна или филозофска книга .
Како да се придобијат одредена група луѓе кој би имале иста религиска или филозофска цел (во повеќето случаеви е мир, љубов, хармонија, самоосознавање и др) и притоа би се залагале за нејзина афирмација во општеството.

Па откако се зголеми бројот на членовите таа идеа би прераснала во идеологија, а со тоа се отвара "фронт" на војување со останатите религии и филозофии.
Значи пишаниот збор станува темел на нивната идеологија- верување и сето тоа што после следи е историја на страдање на човештвото.
"Семоќните" богови преку пишаниот збор успеаа да го разделат човекот, оној ист човек кој тие го "создале" стана орудие за борба за нивниот опстанок...на вечните богови, пророци и филозофии.

Кај забега светот?

Тука во таа палета од богови, религии, филозофии спаѓате и вие.
Но, тоа е реалноста, секој за себе ќе тврди ова или она, ние сме добрите тие лошите, тие се во стариот , ние во новиот еон и други нивни забегани спредби.И ајде, нека им биде по верувањето, но тука не застанува никој и понатака ќе се вреѓаат луѓето , затруени од пишаниот збор кој како слепци ќе го држат , постираат, препишуваат ..во гради ќе се удираат не баре мислиш од мајчина утроба они го извадиле.

С'е се менува , можеби еден ден пишаниот збор или говор ќе биде застарена алатка за пренос на информација.
Јас викам има две клучни работи кој би ги промениле работите.
1. Општеството за да ја изгуби моќта и контролата врз луѓето, запри го јавното сметање на времето.

2.Религиите и разните филозофии да престанат да го делат и трујат народот, забрани им го пишаниот збор.


п.с.Хепта, предходно две реченици напишав , а ти протолкува според твоето сваќање...ако не е христијан тогаш е муслиман.
Не Хепта, не е така!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Мене ми се допаѓаат вакви размисли од поединци, посебно ако ги шират истите во нивниот круг на битисување - се разводенува темелот на стариот еон, нус производ се секташки размисли, но ништо страшно.

За последното:
„Не е така.“ Се сложуваме дека ако некој глагола негативно за христијанската догма и нивната философија не значи дека е муслиман, затоа прашав:
За крајот, кој што нели - е апсолутно непотребен (како и целиот пост што си го напишал):
Секој што не се сложува со христијанската догма и библијата de facto би бил муслиман, нели - по ова твоето?

Мисли малку...
Не ти се допаѓа што зборува @Паланчански за Библијата и христијанството и ова е твојот обид за што?
Немаше потреба да споменуваш „момок“ и индиректно да поврзуваш човек со моите философски размисли и кој сум јас бидејќи тој истиот има размисли различни од оној на христијанинот. Подло и злобно и апсолутно непотребно.

Бројноста како идеја или надеж дека е мерило за вистинитоста и исправноста на едно учење постоеше само во стариот еон и сеуште ете кај такви како тебе опстојува несвесно дека сеуште важи истото. Но не важи. Друга е тајната денес. Многупати сум го зборувал ова.
Во библијата на христијаните дури и се напнува да се проповеда, да се заморуваат сите, да се осудуваат сите, цели држави да се дефинираат дали се православни, католички, христијански итн итн, сите да бидат едно та исто, догма итн итн...

Сосема спротивно зборуваат „Светите Книги на Телема“, кои сигурно си ги читал - не се долги, но содржат убави тајни :) Можеби не си ги разбрал и не ти ги откриле тајните бидејќи сеуште цицаш од Библијата надевајќи се на Каменот на мудроста :)

Ова другото што си пишувал, не вреди да го коментирам - освен дека се сложувам дека сè се менува. Затоа догмата во Библијата не може да опстои денес. И тука се сложуваме.

Во „Книгата на Законот“ вели:
„Но твоето свето место ќе биде негибнато низ вековите: иако со оган и меч ќе биде спалено и разурнато, сепак таму невидлива куќа стои, и ќе стои сè до падот на Големиот Еквинокс; кога Хрумакис ќе се воздигне и тој со двојниот стап ќе го преземе мојот трон и место.
Друг пророк ќе се воздигне, и ќе донесе свежа треска од небесата; друга жена ќе ја разбуди страста и обожувањето на Змијата; друга душа на Бога и на Ѕверот ќе се смешаат во свештеникот на глобусот; друга жртва ќе ја извалка гробницата; друг крал ќе владее; и благослов нема веќе да се излева Кон Сокологлавиот мистичен Господ!“
- Liber AL, III:34

И Телема ќе одмине ... човештвото мора да опстане!



 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Хепта не навлегуваме во содржината на било која духовна книга, ниту како и на кој начин луѓето ја преставуваат.Она за кое зборуваме е начинот како некој бог или ангел користи еден човек како медиум преку кого пренесува информација до човештвото.

За да опстане информацијата треба да се запише и понатака отпочнува неговото пренесување од колено на колено, од еден народ на друг народ , дали е тоа пренесувано со сила или не, нема да го разглабаме.
Да останеме со разговорот само на тоа пренесување информација од бог или ангел до човек.

Зошто некое битие би пренел порака само на еден човек па после тој да ја шири, дали со говор во вид на приказна или би ја запишувал, небитно.
И зошто човек би прифатил или би се потчинил да биде користен како врска помеѓу човештвото и битието?

Еве да речеме дека човештвото е во одреден духовен развој и потрбно е да се усмери т.с. промени и подготви за следниот степен, што во реалноста не е баш така, пре би рекол дека паѓа духовниот развој.

Овие пренесени духовни филозофии, верувања и религии всушност го уназадуваат духовниот развој.Човекот се повеќе се врзува со материјалниот свет , додека духовниот останува на маргините од не испитано, не истражено и не докажано постоење, и тука ги кршат копјата верниците , атеистите, луѓе што следат некој филозофија ...од исток до запад.Се разбира има и такви кој ќе се удираат во гради како тие знаат и имаат некакви духовни тајни и слично.

Премногу разлики во човештвото, премногу пренесени информации од "боговите", па и од нив различни толкувања, па повторно поделби и страдања.Тие битијата кој пренесувале закони, кажувале мудрости, не предвиделе во кој смер се движи човештвото..
Каде е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom