Бесплатна eнергија - возможно или не?

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Neemo, 18 јули 2009.

 1. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
  Неемо.....мора баш наковална да биде, или возилото ти е подвижна работилница?
   
 2. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.036
  Допаѓања:
  44
  Мора наковална друго неврши работа а ножеш даси го употрбуваш возилото како сакаш тоест повече наменско да биде

  абе имаш магнет имаш наговална магнетот се движи,околу наковалната како планетите околу сонцето со магнетизам, има притисок има ланец,се се врти и колава вози
   
 3. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
  Абе арно вика конкретниот.....сликата е нејасна или нешто криеш...

  -имаш фиксирана наковална и магнет......фиксен преден ланчаник несврзан со ништо ..а сепак се врти???????
  -задниот ланчаник ти се врти колку да се врти...у празно.....нигде не пренесува......
  - а и кочницата ти вришти!!!!

  ...не си го направил и сокрил во лампреија....да не си изоставал елементи?

  Ама важно амортизер си ставил на седиштето:pos2::pos2:
   
 4. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.036
  Допаѓања:
  44
  И доста бе сакате само дами украдете идеи дај кажете некоја ваша идеа


  Абе шоима дати објаснувам јас си имам дукументи,изумот го виделе професори и го потврдиле и сие патентиран
   
 5. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
  Ова ми звучи ко еден наш омилен член!:vozbud:
  Ти дојде и тебе паметот..не се расфрлаш повеќе со идеите наоколу...
   
 6. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.036
  Допаѓања:
  44
  е доста беше со расфрлање на идеи
   
 7. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
  Е арно викаш.....да Бил Гејтс така се расфрлаше со идеите.....просјак ќе беше сега...

  ..добро сега...тој малку и си подкраднуваше туѓи идеи...па оп патент на нив..
   
 8. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.036
  Допаѓања:
  44
  Јаааааааааааааааааа
  ти сакаш патент да лупнеш на мојата идеја а ајдук
   
 9. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Безплатна енергија не постои...

  И да постои, апашиве светски, ке смислат како на луѓето да им ги влечат парите од џеб + да ги заглават со кредити па цел живот да ти помине во работа (и секс во уши). Кога можат да наплаќаат за вода, и еден куп други трошоци, очекувајте дека ке почнат и воздухот да го наплаќаат. Така да безплатната енергија малце потешко.
   
 10. Mangavadu

  Mangavadu пролетер

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  695
  Допаѓања:
  42
  Бесплатна енергија не постои, се се сведува на трансформација на енергија од некорисен во корисен вид. Од било каква во електрична.

  Човештвото најблиску до бесплатна енергија дојде со пронаоѓањето на нуклеарната енергија.
   
 11. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  човештвото ЛЕЖИ и се БАЊА во бесплатна енергија, при што таа нуклераната е само чачкање меца у п...а и барање беља, но нажалост сеуште е на ниво на глупава овца, со нешто малку попаметни овчари кои безмилосно го стрижат и уште дооолго ќе се препелка во тоа калта на бедата...се додека штрковите не почнат да испорачуваат малку повеќе Ламберти...:)
   
 12. Ханзо

  Ханзо Гостин

  Се мислело, на филозофско ниво. Имале флешови, претпоставувале, си комбинирале убави идеи. Се докажало дека атомот не е најмала честица, која и така не можеле да ја видат оние кои го претпоставиле нејзиното постоење, и имале различна претстава за тоа...само името е исто. Претпоставувале дека Земјата е плоча зашто од човечка перспектива изгледа така, докажале дека не е. И така натаму... Но, сè што е докажано математички е непобитен факт. А првиот закон на термодинамиката уредно поддржан математички вели дека перпетум мобиле - јок.
   
 13. Mangavadu

  Mangavadu пролетер

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  695
  Допаѓања:
  42
  Кажи бе која е таа „бесплатна енергија“? Не да забегуваш со маалско-философско-метафизичко-алхемичарски муабети.
   
 14. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  маалско-философско-метафизичко-алхемичарски муабети?????????????????????
  хе,хе.......но батали....не ми се праи сега таков муабет...
   
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.975
  Допаѓања:
  7.754
  Па и да успеат да направат такво нешто, никој нема да го даде џабе, ниту да го дистрибуира било каде бесплатно.
   

Сподели преку: