Берза Продавам/Купувам сајтови домејни

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
И факт плус- во МарНет владее страшна бирократија и треба реформи под итно :helou:
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Хехех зашто бе?? Шо ке бидне?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не е Марнет овластен за да се меша во продажбата на овој домејн. Марнет е регистар за домејни со .мк завршница. Исто така постојат регистри во светот каде можете да си изберете завршница по веша желба, па така да цела филозофија на Марнет паѓа во вода. Тоа е за Марнет.

Додека за продажба на домејн во конкретниот случај Марнет нема никакви ингеренции, затоа што домејнот не е во сопственост на Марнет. Плус темава е отворена за продажба на домејни, што тоа е нормален бизнис во светот.

Планирав еднаш да се занимавам со овој бизнис. Пред 1 година, а може и повеќе не се сеќавам баш најдобро, со членот Vodkamixx и уште двајца сакавме да направиме ваков бизнис. Сакавме да го купиме univerzum.com и закаснивме еден ден за негова регистрација. Домејнот беше веќе регистриран 23 часа пред ние да го регистрираме. Сега univerzum.com е во сопственост на Маџар Телеком. А добро ви е познато од колкав калибар е Маџар Телеком, па така да ако го регистриравме домејнот пред нив со свесен памет ќе им побаравме 100 000 еур. за откуп.
Прочитај што напишав... Истото и јас го кажав, марнет ти е овластен за .com.mk или .mk домејни. Секој обид за трговија со ОВИЕ домејни, може да ве кошта тужба, бидејки Марнет се овластени за тие домејни.

Инаку во остатокот од светот, трговијата со домејни е најнормална работа.
 
Член од
12 април 2009
Мислења
41
Поени од реакции
2
Пример ако му продам јас некому домен ,како че го плаќа после купавачот доменот?? а јас морам да го плаќам..Неми малце јасно во ова
Ми иде да се насмеам, но не е фер затоа што има луѓе кои не го знаат ова. Кога ќе ти го откупи некое лице твојот домејн, во Марнет, како што спомнав во предходен пост, првите 3 пати во месецот се бесплатни да се сменат имеснките опсужувачи. Па така ако јас ти го купам sajt.com.mk ти ќе им пишеш на Марнет како технички контакт да ги променат именските опслужувачи и да додадат скорс ново днс и скрос нов технички и административен контакт и скрос нов регистрант на истиот домејн. Тоа е лесно како песна, само треба човек да знае.

Абе смееш да продаваш, ама никој да не знае :) Смешно е што толку е ефтино да купиш домеин од мар нет и едино шо ти треба е креативност.
Шпекулации има дека Унет ги има прилично мноооооогу домеини купено на времето па после тоа има заработувано многу пари од тоа
Ова е повеќе од вистина ;)
Унет како Унет, им падна популарноста во Македонија како интернет провајдер. Но со сигурност можам да ти тврдам дека Унет се најдобри во Македонија. Не најдобри за провајдерски услуги, најдобри за услуги со регистрација на домејни, веб едитиација и слично. Како што постојат фирми ќерки, во овој случај со неголема сигурност можам да кажам дека Марнет е фирма ќерка на Унет. Марнет не е во сопственост на Унет само затоа што е државен регистар и неможе да се купи.

Прочитај што напишав... Истото и јас го кажав, марнет ти е овластен за .com.mk или .mk домејни. Секој обид за трговија со ОВИЕ домејни, може да ве кошта тужба, бидејки Марнет се овластени за тие домејни.

Инаку во остатокот од светот, трговијата со домејни е најнормална работа.
Откако ќе регистрираш домејн во Марнет воопшто домејнот не е нивен и неможат да ти се мешаат што ќе правиш ти со него. Домејнот е во сопственост на регистрантот. Така да тужби и слично нема да пристигнат на ничија адреса. Тужба може да ти стигне ако и само ако не си ги подмирил фактурите кои се облигаторни за наплата.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Напишано од IVANOVSKI
Ми иде да се насмеам, но не е фер затоа што има луѓе кои не го знаат ова. Кога ќе ти го откупи некое лице твојот домејн, во Марнет, како што спомнав во предходен пост, првите 3 пати во месецот се бесплатни да се сменат имеснките опсужувачи. Па така ако јас ти го купам sajt.com.mk ти ќе им пишеш на Марнет како технички контакт да ги променат именските опслужувачи и да додадат скорс ново днс и скрос нов технички и административен контакт и скрос нов регистрант на истиот домејн. Тоа е лесно како песна, само треба човек да знае.
Јас лично несум регистрант на доменот,го имам рег.од хостинг компанија преку нив и нивно име си има за регистрант
 
Член од
12 април 2009
Мислења
41
Поени од реакции
2
Јас лично несум регистрант на доменот,го имам рег.од хостинг компанија преку нив и нивно име си има за регистрант
Епа тогаш тие се сопственици. Домејнот е твој се додека им плаќаш на хостинг компанијата. Ти си обврзан кон нив и ти неможеш да го продадеш. Ако некогаш се случи да има побарувачка за јаки пари за тој домејн хостингкомпанијата ќе го продаде тебе ќе те обештети со мала пара и да сме здрави и живи. Затоа се што правам на нет со домејни стои мое име.

Ајде да не лупаме офф топик веќе да преминеме на главното. Значи овој домејн WWW.LUSHTHERAPY.COM не го продавам туку го ПОДАРУВАМ. Домејнот е регистриран на godaddy па кој сака да го има нека пише. Се што треба да направи е да ги смени ДНС серверите и да ги постави тие на неговиот хост.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
леле офтопици имаме постиранооо...:toe::toe: Има и други начини да се продаде домен со .мк.. пример.. јас ти го продавам тебе доменот 600евра ти ми даваш парите...
и ке си плашташ ти во марнет или јас ке плаштам годишно и ке ти касирам, и со здравје да ги трошиш парите:)
:eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic:
 
Член од
12 април 2009
Мислења
41
Поени од реакции
2
леле офтопици имаме постиранооо...:toe::toe: Има и други начини да се продаде домен со .мк.. пример.. јас ти го продавам тебе доменот 600евра ти ми даваш парите...
и ке си плашташ ти во марнет или јас ке плаштам годишно и ке ти касирам, и со здравје да ги трошиш парите:)
:eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic::eek:ftopic:
Ич не те разбрав. Како може ако ти мене ми продадеш домејн 600 еур, јас да си платам во Марнет а ти да ми касирас. Не ја свакам поентата.

Кратко и јасно. Ако ми го продадес домејнот sajt.com.mk најпрво треба да е твој. Ако е твој. Ти давам пари. Ти преку пошта им праќаш молба на Марнет за промена на именски опслужувачи. Во неа ќе пишува. Ве замолувам именските опслужувачи од регистрантот на домејнот sajt.com.mk од Стале Попов, адреса таа и таа, Днс тоа и тоа, да ги префрлите на Пере Тошев, адреса таа и таа, ДНС тоа и тоа со променет административен и технички контакт. Технички контакт Тој и Тој, административен контакт Тој и Тој.

Во мојот одговор Тој и Тој, таа и таа и слични изрази се земени како дефолтни за да не нарушам ниедна приватност.

После таа молба, што нормално треба да биде усвоена ти си газда на домејнот, сопственоста ја префрлуваат на трето лице, а ти како бифши газда немора ич да се секираш што и како со домејнот понатаму, затоа што во фактурата и во регистарот се што е твое ќе биде избришано.

И да не заборавам WWW.LUSHTHERAPY.COM го подарувам, кој го сака нека пише.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Јасно:)) Многу отидовне со :eek:ftopic:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ич не те разбрав. Како може ако ти мене ми продадеш домејн 600 еур, јас да си платам во Марнет а ти да ми касирас. Не ја свакам поентата.

Кратко и јасно. Ако ми го продадес домејнот sajt.com.mk најпрво треба да е твој. Ако е твој. Ти давам пари. Ти преку пошта им праќаш молба на Марнет за промена на именски опслужувачи. Во неа ќе пишува. Ве замолувам именските опслужувачи од регистрантот на домејнот sajt.com.mk од Стале Попов, адреса таа и таа, Днс тоа и тоа, да ги префрлите на Пере Тошев, адреса таа и таа, ДНС тоа и тоа со променет административен и технички контакт. Технички контакт Тој и Тој, административен контакт Тој и Тој.

Во мојот одговор Тој и Тој, таа и таа и слични изрази се земени како дефолтни за да не нарушам ниедна приватност.

После таа молба, што нормално треба да биде усвоена ти си газда на домејнот, сопственоста ја префрлуваат на трето лице, а ти како бифши газда немора ич да се секираш што и како со домејнот понатаму, затоа што во фактурата и во регистарот се што е твое ќе биде избришано.

И да не заборавам WWW.LUSHTHERAPY.COM го подарувам, кој го сака нека пише.
Ако не си го дал, дај пиши ми на мене.
waz.13@hotmail.com / ПП.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Типот или тимот кои го продаваат сајтот нека си ја чукнат малце главата. Како прво името на домејнот е со 18 букви, а како второ е со .info завршница. Дизајнот е Joomla CMS, така да тоа секој може да го направи, уште да биде по спортот и да пишува типови. Едно што незнам е колкав хост имаат, но тоа е релативно, ако се купи домејнот лесно може да се смени хостот. Ако ме прашате лично мене овој домејн би го проценил на 50 евра преку сила.


Типот сепак добро го води сајтот и напредува ако ја продава и соодржината цената е супер.

Инаку е сајт со Page Rank 4 цената е над 1000 еу без разлика што е .инфо
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Јас за 1.000 евра ќе си купев маркетинг (реклами) на познати места, макар 1 ден. Луѓето ке видат она тоа и сајтот ќе има голема посетеност ако има интересни содржини (ќе се потрудам за тоа). И гледај dr.Virus сајтот ќе вреди дупло повеќе. А и првпат слушам за сајтов. Јас мислам дека 1.000 евра не вреди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom