Београдски Синдикат

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Београдски синдикат е хип-хоп група составена од единаесет членови од Београд. Групата е основана во 1999 година на 21 март со здружување на две хип-хоп групи, „Ред Змаја“ и „ТУМЗ“ (Техника Управљањем Микрофоном и Знањем). Нешто подоцна во групата се приклучиле MC flex i Шеф сале и во 2005 Прота.

Членови на групата се:

Блажо
Оги
Деда
Дарко
Ђолођоло
Шкабо
Дајс
MC Flex
Шеф Сале
Прота
ДЈ Ајрон
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Редот на Змејот на крајот на деведеситите години го основале тројца рапери, Ѓока,Владица и Бока .ТУМЗ групата настана во 1998 година и броела 4 члена.Позади себе има оставено неколку песни и заеднички настапи.
На 21.3.1999 година неколку дена пред почетокот на бомбардирањето на Белград званично настана Београдски Синдикат , бендот кој во наредните години дефинитивно ја измени музичката сцена .На заедничкиот концерт трите млади хип-хоп групи се фузираа и створен е Синдикатот, осмочлената герилска рап формација .
При крајот на 1999 на БС им се придружува деветиот член Шеф Сале А.К. на концертот во домот на младите .Групата во тоа време почнува интензивно да ги осмислува своите настапи.Правени се миксови од матрици,први заеднички песни ...Но и тогаш една од клучните работи беше спонтаноста и непредвидливоста на настапите, нешто што и денес е белег на БС . Групата на почетокот правеше повеќе хип-хоп журки отколку прави концерти а со нив во тоа време настапувале и некои од сегашните познати имиња како Џус,Бед Копи итн ...


Момциве прават топ музика, а погодни се за дигање адреналин или напалување пред некоја важна работа .Имаат јаки текстови кои обработуваат тематика од секојдневниот живот, проблеми со дрогата, криминалот,економската ситуација ...

Лични фаворити ми се Алал Вера,Сви заједно,Ја у животу имам све,Пороци Београда,Слатке мале малолетнице,Право кроз ветар ...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Се чека последниот албум на Београдски Синдикат по кој што ќе се повлечат. Ненормална храброст имаат дечките, без влакна на јазикот кажуваат како стојат работите, организираат протестни концерти и сл. Ѓолоѓоло и Шкабо се најдобрите од оваа група многу повеќе од МЦ-а туку и активисти и уметници. Дури бев во Белград да го купам нивното ЦД и огромен углед и се позитивен модел на младите рапери таму.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Редот на Змејот на крајот на деведеситите години го основале тројца рапери, Ѓока,Владица и Бока .ТУМЗ групата настана во 1998 година и броела 4 члена.Позади себе има оставено неколку песни и заеднички настапи.
На 21.3.1999 година неколку дена пред почетокот на бомбардирањето на Белград званично настана Београдски Синдикат , бендот кој во наредните години дефинитивно ја измени музичката сцена .На заедничкиот концерт трите млади хип-хоп групи се фузираа и створен е Синдикатот, осмочлената герилска рап формација .
При крајот на 1999 на БС им се придружува деветиот член Шеф Сале А.К. на концертот во домот на младите .Групата во тоа време почнува интензивно да ги осмислува своите настапи.Правени се миксови од матрици,први заеднички песни ...Но и тогаш една од клучните работи беше спонтаноста и непредвидливоста на настапите, нешто што и денес е белег на БС . Групата на почетокот правеше повеќе хип-хоп журки отколку прави концерти а со нив во тоа време настапувале и некои од сегашните познати имиња како Џус,Бед Копи итн ...


Момциве прават топ музика, а погодни се за дигање адреналин или напалување пред некоја важна работа .Имаат јаки текстови кои обработуваат тематика од секојдневниот живот, проблеми со дрогата, криминалот,економската ситуација ...

Лични фаворити ми се Алал Вера,Сви заједно,Ја у животу имам све,Пороци Београда,Слатке мале малолетнице,Право кроз ветар ...
браво за преводот!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263


Најкул текстот од оваа група, а истовремено толку точен .
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245


Најкул текстот од оваа група, а истовремено толку точен .

Svi zaborave na dogovore.Natrpane satnice
Zbog bronzanog tena tvog tela mlade ratnice
Zbog andjeoskog lica zbog dve zvezde danice
Zbog kose boje klasja sa Panonske oranice
Vestina majke prirode sve premasila je granice
Slatka mala maloletnice,primi moje cestitke
Sa svog pijedestala ti inspirises pesnike
Intelektualce I ulicne gresnike
Izjednacujes u zelji da bar jednom kresnu te.


Ете тоа ми се допаѓа кај синдикатот имаат некој уникатен пристап во текстовите.

Исто така мој фаворит
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73

Svi zaborave na dogovore.Natrpane satnice
Zbog bronzanog tena tvog tela mlade ratnice
Zbog andjeoskog lica zbog dve zvezde danice
Zbog kose boje klasja sa Panonske oranice
Vestina majke prirode sve premasila je granice
Slatka mala maloletnice,primi moje cestitke
Sa svog pijedestala ti inspirises pesnike
Intelektualce I ulicne gresnike
Izjednacujes u zelji da bar jednom kresnu te.


Ете тоа ми се допаѓа кај синдикатот имаат некој уникатен пристап во текстовите.

Исто така мој фаворит
леле нз ни јас како не ја ставив но сепак браво тоа е и мој фаворит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom