Бенефиции за крводарителите во Македонија

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Тоа ќе е потврда или уште еден печат ќе удараат во здравствената книшка? Бидејќи некаде бараат не само да имаш печат за ослободување од партиципација, туку да носиш и фотокопија, а некогаш бараат и фотокопија од првата страна на книшката.
Инаку со печатот имаш бесплатна физикална терапија(тоа го користев пред 2 години, за сите беше по 500ден за 10-15дена, за мене 0. За снимки магнетна/компјутер се наплаќа по 7-9000, со сини картони спуштаат на 500-700, но со потврдата/печатот = 0ден.
Да не пишувам во друга тема ќе прашам овдека. Уште кога беше првото пререгистрирања нели имавме да потполниме барања за електронски здр. картички, остававме мобилни да ни се јават бла бла... Што бидна со тоа, еве веќе 2 години и кусур пројдоа, никој ништо не се јавува. Дали треба да се оди во фзо или да прашувам кај матичната до кај е процедурата? Се работи за невработени лица. Сини картони немаме дома од јули можеби, дали престанаат да издаваат, господ знае.
Како што ми кажаа тоа новото е потврда која си ја фотокопираш и оставаш по една копија за секоја услуга ,исто ко до сега.

А за плавите картони да не треба да идеш да си ги зимаш од ФЗО ,мислам дека сега е така по ново.Тие помали фирми со помал број на вработени така прават мислам.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Za elektronska treba da se odi vo FZO, po skalite levo dole, za skopjani, mislam, de
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
Тоа ќе е потврда или уште еден печат ќе удараат во здравствената книшка? Бидејќи некаде бараат не само да имаш печат за ослободување од партиципација, туку да носиш и фотокопија, а некогаш бараат и фотокопија од првата страна на книшката.
Инаку со печатот имаш бесплатна физикална терапија(тоа го користев пред 2 години, за сите беше по 500ден за 10-15дена, за мене 0. За снимки магнетна/компјутер се наплаќа по 7-9000, со сини картони спуштаат на 500-700, но со потврдата/печатот = 0ден.
Да не пишувам во друга тема ќе прашам овдека. Уште кога беше првото пререгистрирања нели имавме да потполниме барања за електронски здр. картички, остававме мобилни да ни се јават бла бла... Што бидна со тоа, еве веќе 2 години и кусур пројдоа, никој ништо не се јавува. Дали треба да се оди во фзо или да прашувам кај матичната до кај е процедурата? Се работи за невработени лица. Сини картони немаме дома од јули можеби, дали престанаат да издаваат, господ знае.
Да не ве имаат избришано? На одреден период ги бришат зашто треба да се пријавите повторно во фондот како невработени во периодот од 01.02 до 31.03 во тековната година, после тоа се бришат тие што не се пријавени.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
На стоматологија веќе нема бенефиции за крводарители , бев денес и пари бараат за се.
Објаснувањето беше дека фондот не им ги исплаќал или каснел со префрлање со средствата па се решиле да го укинат тоа.
Уште еден идиотизам.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Да, јас пак таман добив право и одма прашав на Стоматологија, ама веднаш ме откачија дека таму не ми важело и дека си наплаќаат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
Немогуче...[DOUBLEPOST=1449005847][/DOUBLEPOST]
На стоматологија веќе нема бенефиции за крводарители , бев денес и пари бараат за се.
Објаснувањето беше дека фондот не им ги исплаќал или каснел со префрлање со средствата па се решиле да го укинат тоа.
Уште еден идиотизам.
Дарителите на крв кои даруваат крв повеќе од десет пати се ослободени од Партиципација во цената на некои здравствени услуги како:

  • амбулантно-поликлиничка здравствена заштита
  • лабараториски прегледи и анализи
  • ренгентски прегледи, ехографски снимања, преглед со скенер и магнетна резонанца
  • специјалистички лекарски преглед
  • болничко лекување и рехабилитација (заклучно со 30-тиот ден, вклучувајќи и болничка исхрана)
  • лекување на болести на уста и заби

Беше на болести на уста и заби или на друг оддел?

помош @Ilumious
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Немогуче...[DOUBLEPOST=1449005847][/DOUBLEPOST]
Дарителите на крв кои даруваат крв повеќе од десет пати се ослободени од Партиципација во цената на некои здравствени услуги како:

  • амбулантно-поликлиничка здравствена заштита
  • лабараториски прегледи и анализи
  • ренгентски прегледи, ехографски снимања, преглед со скенер и магнетна резонанца
  • специјалистички лекарски преглед
  • болничко лекување и рехабилитација (заклучно со 30-тиот ден, вклучувајќи и болничка исхрана)
  • лекување на болести на уста и заби

Беше на болести на уста и заби или на друг оддел?

помош @Ilumious
Ништо чудо да е точно, ќе прашам и ќе пишам за најсигурно ама не верувам да лажат со оглед на тоа во какво стање е клиниката :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Немогуче...[DOUBLEPOST=1449005847][/DOUBLEPOST]
Дарителите на крв кои даруваат крв повеќе од десет пати се ослободени од Партиципација во цената на некои здравствени услуги како:

  • амбулантно-поликлиничка здравствена заштита
  • лабараториски прегледи и анализи
  • ренгентски прегледи, ехографски снимања, преглед со скенер и магнетна резонанца
  • специјалистички лекарски преглед
  • болничко лекување и рехабилитација (заклучно со 30-тиот ден, вклучувајќи и болничка исхрана)
  • лекување на болести на уста и заби

Беше на болести на уста и заби или на друг оддел?

помош @Ilumious
Ако идеш да лечиш заб ,ти е 150ден (ставање лек,умртвување нерв и сл) ,а ставањето пломба е 450 ден. Е сеа мислам рекоа ако те пратат со упат на специјалист од кај матичната како на пример чистење камен и полирање тоа не се плаќа. Или се плаќа само нешто. Поим немам тетката на шалтер рече се се плаќа сеа , а крводарителите ке се собирале сеа и ке имало состаноци или сл.
+ не ми ни побара копии од потврдата ,само пари.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
Ако идеш да лечиш заб ,ти е 150ден (ставање лек,умртвување нерв и сл) ,а ставањето пломба е 450 ден. Е сеа мислам рекоа ако те пратат со упат на специјалист од кај матичната како на пример чистење камен и полирање тоа не се плаќа. Или се плаќа само нешто. Поим немам тетката на шалтер рече се се плаќа сеа , а крводарителите ке се собирале сеа и ке имало состаноци или сл.
+ не ми ни побара копии од потврдата ,само пари.
За чистење камен и полирање не треба упат, а инаку тоа до сега не се плаќаше... За лечење и пломбирање искрено ми текнува дали сум бил откако ја добив потврдата и дали сум платил. Ќе идам како и да е периодов и ќе дознаам и на моја кожа...
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Не знам дали видовте, но од денес најавија електронска потврда за крводарителите и дека Институтот за трансфузиологија и сите здравствени установи биле поврзани, па така немало да има потреба да ги носиме нашите потврди туку дека установата е должна по службена должност да провери дали си крводарител.

Се разбира во Вечер тоа е најавено како „револуција и дека од денеска ги добиваме старите бенефиции:)

Воедно во текстовите се вели дека:

Додаде дека проектот почнал со потпишување Меморандум за соработка со Институтот за трансфузиона медицина за размена на податоци за крводарители, за ослободување од плаќање на партиципација за користење на сите видови здравствени услуги на примарно и секундарно ниво на здравствена заштита, освен за партиципација кај матични стоматолози на примарно ниво, лекови на рецепт и лекување во странство.

 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
:bravobe::bravobe::bravobe:
маркетинг спин тимот заслужува едно огромно :bravobe: , генијално направено ова , со еден удар три муви , башка поени се збираат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.506
И многу јасно, поголемиот дел не ни знаат како било претходно, сега само ќе се воодушевуваат...
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Комедии еј, не можам да се изначудам што прочитав. Шо мајка бараат дечкиве да работат у штази , со ваква креативност можат и у Apple да работат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
До сега на трансфузиологија имам давано 15пати крв, и сеа ке бегам од таму и ке идам кај Жан Митрев ,на филип 2ри после 5или6то давање ти следи еден бесплатен преглед на тие машините што се плаќа по неколку илјади евра за преглед,а за над 10 пати има опрација гратис за не дај боже.
Од каде ти се овие информации?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Од каде ти се овие информации?
Ова ми го кажаа на трансфузиологија кога давав, не знам 13ти 14ти пат ми беше мислам и ми рече тој зашто уште тука даруваш , што не идеш у Филип втори... , имаше и на сајтот нивни за бенефициите ,сеа не можам да најдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom