Бемки

Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
Имам прашање за сите на форумов. Дали некој има т.н. бемки (mole)на лицето или некаде на телото и дали биле кај дерматолог на преглед, тој каква дијагноза ви кажал, дали ви предложиле нивно вадење (ако се бенигни-неопасни), кој начин на нивно вадење ви предложил (криотерапија со течен азот, електрокатерација, хируршки, ласерски,со креми). Дали било успешно вадењето, на кој начин и колку тоа чини во Р. Македонија. Конкретно ме интересира криотерапија, наводно била најдобра со најмалку негативни ефекти и било ефтино
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Имам прашање за сите на форумов. Дали некој има т.н. бемки (mole)на лицето или некаде на телото и дали биле кај дерматолог на преглед, тој каква дијагноза ви кажал, дали ви предложиле нивно вадење (ако се бенигни-неопасни), кој начин на нивно вадење ви предложил (криотерапија со течен азот, електрокатерација, хируршки, ласерски,со креми). Дали било успешно вадењето, на кој начин и колку тоа чини во Р. Македонија. Конкретно ме интересира криотерапија, наводно била најдобра со најмалку негативни ефекти и било ефтино
Прочитај на претходните страници имам пишувано мое искуство со вадење на бемките. Позз
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Имам бемка на лицето, 2 сантиметри над устата. Епа не е рамна него е испакната и ја имам од мал, синоќа ми се подула малце и забележав има белко, како пубертетските брунки шо испаѓаат, а такви имам неколку моментално на лицето (пубертетски). Е сеа дали е можно внатре во бемката да испадне таква брунка, да почекам 2-3 дена да видам резултати или да одам на доктор? @Gregor
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Na ramoto imam dve bemki, no na ednata mi se napravile kako mn sitni beli tockicki.. Dali nekoj imal takov problem ili znae shto e toa?
 

Attachments

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Na ramoto imam dve bemki, no na ednata mi se napravile kako mn sitni beli tockicki.. Dali nekoj imal takov problem ili znae shto e toa?
Ја имав една бела точка, поголема од твоите, и ми помина за една недела сама од себе, без никакво мачкање..
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Следнава недела имам закажано за отстранување на бемка во државна. Ме интересира дали се вади со анастезија и колку време стојат конците?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Следнава недела имам закажано за отстранување на бемка во државна. Ме интересира дали се вади со анастезија и колку време стојат конците?
Локална анестезија, процедурата трае десетина минути. Конците мене ми ги извадија за 2 недели мислам, а во меѓувреме почнаа и сами да паѓаат.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас имам поминато мини-операција за тргање на бемка.Ја имав од мали нозе веднаш над десното уво на глава.Морав веднаш да ја извадам поради што ми ја поткачи ја на фризер и од страв од инфекција.Беше закажана утрото на Пластична во Државна'со локална анастезија и ласер горење.Ми ја тргна,траеше 15 минути,ти чури глава и мирисаш запалено,најинтересно беше.Ме завиткаа и рекоа толку и оди си одма можеш.Бев буквално 18 дена со дупка од десната страна на главата :) :) :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Пред 10 години ми се појави бемка на десниот образ околу 1 см, и лани летото добив нешто осип и во спиење сум ја откорнала со чешање , никаде немаше крв ... И почна да ми зараснува и сега ми е испакната и како корупка , како да се суши и малце ме чеша .... Што би можело да биде што ми е како корупка ? Исто околу бенката ми е црвенкаста ... Сакам да ја остранам ама на лицето ми е не сакам да имам лузна ...
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Дечки помагајте нешто мастови креми има ли по аптекиве наши без рецепт? имам на лице една од раѓање малечка по сите критриуми као што гледам не е опасна ама ми смета естетски
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Дечки помагајте нешто мастови креми има ли по аптекиве наши без рецепт? имам на лице една од раѓање малечка по сите критриуми као што гледам не е опасна ама ми смета естетски
Користи заштитен фактор 50 ка и шо помалце излагање на сонце.Бемките во комбинација со висок UV индекс можат да бидат многу опасни!:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки помагајте нешто мастови креми има ли по аптекиве наши без рецепт? имам на лице една од раѓање малечка по сите критриуми као што гледам не е опасна ама ми смета естетски
Вадење само ако дерматолог откако ќе прегледа со дерматоскоп и ќе увиди дека нема опасности. Секако и по вадењето ќе мораш неколку месеци да не излагаш на сонце, или па ептен да ги ограничиш излагањата преку ден на лето само на идење и враќање од работа и со фластер на местото.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Малечка и му смета естетски, а јас што да кажам што имам милион. :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Си бил на дермоскопија?Шом ги имаш во голем број добро е да одиш на контрола од време на време.
Ништо опасно не е, затоа и се така оставени.
Од раѓање се и најблиските имаат, само смета при бричење и шишање, па мора поголемо внимание.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom