Бело прање

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Aleks_ko, 2 април 2009.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.952
  Допаѓања:
  131.844
  Совет од гинеколог би бил најдобро решение. :smir:
   
 2. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.037
  Ima edni vaginaleti, ne mi teknuva kako se vikaat, se stavaat tri dena i minuva, toa e najcesto (beloto pranje) vid na gabicna infekcija, najesto predizvikana od hrana, antibiotici itn, ne cini, treba da se tretira. Najubavo, pomini na lekar i ke imas mirna glava. Nisto strasno ne e, ama sepak.
   
 3. Stre3T Danc@

  Stre3T Danc@ The definition of #BFABB

  Член од:
  10 април 2009
  Мислења:
  1.691
  Допаѓања:
  144
  Бело прање се јавува при почеток на месечен циклус обично (кај оние што сеуште не го имале,значи). Јас лично откако циклусот ми стана редовен немам бело прање.
  По сексуални односи има, да, но ако е со непријатен мирис и ако зачестува препорачлива е посета на гинеколог или константна хигиена секој ден. Исто така прочитав дека и тоалетната хартија има улога во такви инфекции. :wink:
   
 4. elena_e

  elena_e

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  41
  Гинеколозите препорачуваат да не се користат парфимирани влошки и обоена и парфимирана тоалетна хартија. За промена на вагиналниот секрет (боја, густина, мирис), треба да се посети гинеколог, доколку има причина за загриженост. Подобро е да се лечи навреме. Терапиите се со орални и вагинални таблети.
   
 5. hellracer_ka

  hellracer_ka воденичарка.

  Член од:
  20 септември 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  vaginaletite se vikaat kanesten,po tri se vo edno pakuvanje i se 270 den.no najdobro prvo treba da se posovetuva covek so ginekolog pa posle da vidi so treba da pravi :salut:
   
 6. zimzelen

  zimzelen

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  2
 7. Marionka_z

  Marionka_z Omnia mea mecum porto

  Член од:
  16 јануари 2009
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  29
  Ако го имаш нон стоп и те нервира или во поголема количина оди на гинеколог, ќе се најде решение. Може да е од инфекција, може да е од настинка, ама не е страшно. Вагиналети, крема и ќе се реши.
   
 8. wild dolphin

  wild dolphin Мал човек а голем ждерач

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  1.702
  Допаѓања:
  217
  бело прање се појавува како резултат од работатат на жлездите а најмногу го има после менструалниот циклус кога има гоелма овулација и работа на хормони, а како се решава никако смао миење ништо повеќе, после оние 5 плодни ( кои нели настапуваат по менструациајта) белото прање се губи!

  ако го има нонстоп тогаш е резлутат на настинак некоја или поглемо работење на хормони и вон менструалниот циклус што мислам енормално за малда девојка!


  :pipi:
   
 9. Стив

  Стив

  Член од:
  23 ноември 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали може да добијам објаснување за евентуалните симптоми за можна инфекција од жените кон машките и за последиците од белото прање кај мажите,начинот на лечење од можни инфекции од истото ( имам појава на тенок слој бела материја околу венецот на пенисот што мене ми личи на тенко лупенје на слузокожзата на пенисот околу венецот),...

  поздрав
   
 10. peperutka25*

  peperutka25*

  Член од:
  21 ноември 2008
  Мислења:
  1.157
  Допаѓања:
  17
  Mnogu cesta pojava ,jas nemam takvi problemi no znam deka maslo od kantarion posle tusiranje mnogu pomaga a isto taka i med na uloska ..ili tamponi od kantarion :pipi:
   
 11. MIL

  MIL Гостин

  a isto taka i med na uloska ... Ambasadorke med na uloska ?:pos2:
   
 12. Стив

  Стив

  Член од:
  23 ноември 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Еј МИл ти имаш некое стручно мислење за појавата која ја спомнав?
   
 13. Drama Queen

  Drama Queen Sky Catcher

  Член од:
  2 септември 2007
  Мислења:
  1.740
  Допаѓања:
  64
  Другарка една ги користи сега моментално и ми вика дека сега и е многу зголемено белото прање, го чувствува како и тече па ме интересира дали е тоа нормално при терапијата со овие апчиња? Дали ги имаш користено кажи ми пред да ми одговориш :smir: Пред тоа имаше бело прање кое не мирисаше ама сепак го имаше многу и затоа побара помош од гинеколог кој и ги препорача овие вагинални таблети .
   
 14. Magde.

  Magde. Модератор

  Член од:
  13 септември 2007
  Мислења:
  5.649
  Допаѓања:
  3.673
  Јас користев вагиналетки поради големите болки за време на циклусот и осеќав течење ама тоа беше од вагиналетките затоа што се топат.
  Нема ништо лошо да ги користи зашто се на база на растенија, нема никакви хемикалии, така да не може да бидат штетни.
  Ама ако осеќа дека и е полошо од шо и беше, нека оди на консултација со гинекологот, можеби треба да става други.
  Знам дека моја другарка ставаше баш за бело прање, тој месец и следниот и течеше помалце ама после пак исто.

  Сепак, најубаво е да се консултира со гинекологот зашто секој организам е различен. :smir:
   
 15. green apple

  green apple

  Член од:
  10 август 2010
  Мислења:
  183
  Допаѓања:
  7
  Тоа е нормална појава, а за да се избегне тоа влажно и непријатно чувство постојат секојдневни влошки.
   

Сподели преку: