Бело прање

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Aleks_ko, 2 април 2009.

 1. Aleks_ko

  Aleks_ko

  Член од:
  25 март 2009
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  0
  me interesira sto koristite za da go namalite i koga i zosto se pojavuva
   
 2. Annabel

  Annabel Неутрална*

  Член од:
  18 декември 2008
  Мислења:
  1.298
  Допаѓања:
  178
  Треба хигиена.Секојдневно туширање со гел за интимни делови (јас од нивеа го користам најмногу ми одговара).
  Нормално е сето тоа-на тој начин се прочистува вагината и во зависност од месечниот циклус варира густината и количината на истекување и исто така тоа е заштита и од инфекции.
  Како и да е,не би требало белото прање да мириса лошо(секако има некој мирис ама не треба да е лош).
  Доколку се случи тоа,се работи за инфекција и течноста најчесто има мирис на риба или метал и е посивкаста од нормалната (нормалното бело прање е нели-бело :) ). Тука веќе посета на гинеколог е задолжителна.
  Најчесто се појавува пред овулација или после сексуален однос.
  Сепак не претерувај во триењето и миењето на гениталиите со сапуни и други средства кои ја намалуваат pH вредноста на вагината затоа што на тој начин ќе ги “измиеш“ и добрите бактерии кои те заштитуваат од инфекции :wink:
   
 3. ~BlueBerry~

  ~BlueBerry~ *I love my dreams*

  Член од:
  8 јануари 2008
  Мислења:
  1.102
  Допаѓања:
  63
  да, а миризбата зависи и од исхраната премногу зачинета храна, како на пр со лук или кромид прават и спермата и вагиналниот секрет да мирисаат јако и неубаво но во “нотата“ на оној нормалниот значи, само со појак интензитет, се што е различно е веќе од друго :)
  гинеколозите советуваат НЕсекојдневно носење на дневни влошки бидејќи предизвикуваат други иритации, но можеби е и индивидуално. количината на секретот може да се зголеми и поради настинка и како шо кажа анабел помеѓу 2 циклуса, а за во однос на секретот со пред или по сексуалните односи, не сум најкомпетентна, а и знам дека ако девојката има обоен секрет дефинитивно е инфицирана со нешто... е сеа може да биде обична инфекциичка а пу пу недај боже и нешо повише... затоа ако се забележе чуден мирис и потемна боја подолго време, треба да се посете лекар
   
 4. DRACARYS

  DRACARYS

  Член од:
  20 ноември 2008
  Мислења:
  5.924
  Допаѓања:
  2.378
  Интересно, покомплицирани се стварите кај вас женските.. Кај нас „мужите“ нема кизниј какви работи како тоа бело прајне и она што ти иде една недела месечно.
   
 5. Аниии

  Аниии Гостин

  Е да комплицирано е... Не викам не:icon_roll
   
 6. Мармеладова

  Мармеладова Tale of the inexpressible

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  1.741
  Допаѓања:
  182
  Се појавува и при земање на јаки лекови, па затоа некои се пијат во комбинација со Б комплекс.
   
 7. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.674
  Допаѓања:
  8.589
  Особено антибиотиците, секогаш даваат и спортивен ефект во однос на вагиналните секрети, бело прање затоа се препорачува хиконцил антибиотик тој не предизвикува бело прање, а сепак помага при санирање на болеста со која се носите во моментот, да се внимава на сапуни, шампони за премивање и не е лошо редовна контрола на гинеколог, чисто да си бидете на раат.
   
 8. rubyred

  rubyred

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  18
  Е, блазе си ви за тоа.

  Инаку не се очекува од нас да мирисаме на цвеќе инаку не би биле жени, но доколку настанат измени во секретот и невообичаен мирис како што кажа Анабел се работи за бактериска вагиноза и се оди на лекар.
   
 9. tigrica

  tigrica

  Член од:
  25 април 2009
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  samo NEO-PENOTREN e spas za taa rabota.(kandida, belo pranje i dr. bakterii)i za ovie(vaginaleti) ne e zadolzitelna poseta na ginekolog.rezultat se javuva uste so prvata vaginaleta.
   
 10. VeS

  VeS .

  Член од:
  16 мај 2008
  Мислења:
  4.690
  Допаѓања:
  2.298
  Најчесто се појавува пред менстурација. Досега не сум имала некои поглеми проблеми, користам дневни влошки и си уживам..
  Кажаја и другите ако веќе се забележува некоја промена во миризбата и бојата сигурно се работи за некаква инфекција.
   
 11. brilijantin

  brilijantin

  Член од:
  9 ноември 2008
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  А од што се добива?
   
 12. Малата

  Малата Smile..It Confuses People

  Член од:
  2 јуни 2009
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  2
  Белото прање е една најсекојдневна појава кај сите девојки.. Во зголемена количина е само пред и по менстуралниот циклус,а доколку зголемена количина се појавува почесто тогаш е препорачливо да се разговара со гинеколог.

  Подолу прочитав дека некоја девојка користи интимни гелови,избегни ги бидејќи иако на сите пишува гинеколошко тестирани сепак не се здрави.. во нашите вагини имаме некои габички како што е кандида албиканс и при користење на тие гелови може да се активира и од киселинска да прејде во базна .. верувајте им на природните хормони кои што се лачат..Сепак колку поприродно толку подобро :)
   
 13. Daniel-PrIx

  Daniel-PrIx cAiR-cRew

  Член од:
  14 јули 2008
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  2
  A me interesira dokolku zenata ima belo pranje i ima odnosi , kakvi se posledicite za mazot??Moze li da doe do nekoja si infekcija na penisot ili sta ja znam

  pozz i fala odnapred :smir:
   
 14. NICE GIRL

  NICE GIRL

  Член од:
  23 мај 2009
  Мислења:
  789
  Допаѓања:
  21
  може да се дојде до инфицирање на пенисот ако не се користи кондом и секако пред тоа женското има некоја инфекција и тогаш течноста добива чуден мирис кога мокриме не пече бојата станува потемна
  но доколку нема никаква инфекција не е ништо заразливо тоа го има секоја жена и нема врска со сексот
   
  На Duduk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. inlove

  inlove

  Член од:
  20 септември 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да прашам нешто во врска со белото прање. Го имам во нормални количини бело е и не мириса лошо но после сексуално односи има лош мирис.
   

Сподели преку: