Безвоздушни гуми

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
веке некое време по нет го следам напредокот на овој тип на гуми за автомобили, автобуси, камиони па дури и градежни машини ERW -energy return weel (тркало што ја враќа енергијата) ... всушност се работи за израчуната спрега на отпор и тежина на возилото во однос на земјината тежа. пресметаната спрега (отпор) на федерите или металот би требало да го замени она што е притисок на воздух во гумите... е сега мене ме мачеше дали е тоа стандарден отпор на секое тркало по димензија или...? затоа што и сами знаете дека за секоја кола според тежината се пумпаат гумите соодветно како што рекол производителот.. како и да е, иноваторот за овој тип на гуми е верувале или не американец. се вика Брајан Русел. тој прв го иновирал овој начин на поставување на гуми на тркалата и тврди дека ова е по безбедно, по цврсто и по сигурно одколку досегашните стандардни гуми на пумпање.
еве го неговото презентирање на нет:


понатака некои слични иновации заштитиле и патентирале и јапанците. оваа технологија нашла примена кај градежни машини и секако во армијата. на следниве 2 клипа ке видите презентација на возило од армијата и на градежна машина...

јас начелно, од сите видеа што ги видов до денес не најдов и не видов некаков соодветен доказ дека се по безбедни. се разбира, ако сите елементи на стандардна гума се задржани, а исфрлен е моментот на дупната или експлодирана гума, тогаш да.. само во тој сегмент овие би биле подобри а во друг сегмент кој...?
исто така тврдат дека заштедува и до 50% од трошокот на возење на автомобилот.. како? со намаленото триење на асвалтот... па уаууу... не треба да си глуп за да сватиш, дека ако го намалиш триењето на асвалтот, тогаш и безбедноста ти се намалува, затоа што кочниот траг ти се зголемува...

како и да е, едно тест видео помеѓу овие нови гуми и стар тип на гума со иста димензија:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
vo sekoj slucaj odlicna ideja samo ne znam kolku bi mozele da izdrzat pritisok ovie gumi na primer kaj boing 707 pritisok masa na avionot niza faktori ...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Добра идеја,сепак ако биле практични мишелин,гуд иар,данлоп,фајарстоун....... одамна би размислувале,тестирале или откупат лиценца за да ги пуштат во комерцијална продажба.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Да затворам вулканизерот ако почне ова масовно да се произведува...
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
која е оваа вукојебина, а при нагло кочење што ке се деси, на фелна ли ке кочи? тоа материјалот ке си ебе мамата, а кога ке се излижи ’’гумата’’ треба и бандаж да се менува? ако е така ке биде изгор скапо
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сепак се врти.... некој така рекол...
... па добро бе кој џабе протрачи стотина години и којзнае колку пари во развој на пневматиците за да пак се вратиме на старите добри полни гуми....:D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сепак се врти.... некој така рекол...
... па добро бе кој џабе протрачи стотина години и којзнае колку пари во развој на пневматиците за да пак се вратиме на старите добри полни гуми....:D
Овие на полни гуми личат?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Добра идеја,сепак ако биле практични мишелин,гуд иар,данлоп,фајарстоун....... одамна би размислувале,тестирале или откупат лиценца за да ги пуштат во комерцијална продажба.
па една од поентите е што токму мишелин откупиле права и лиценци и веке ги произведуваат истиве гуми...
првиот клип е тест со слики на ауди а вториот клип еистото ауди во која лугето си се претставуваат дека се од мишелин и потврдуваат дека тестот со аудито е нивни, гумите се нивни и на крај претставуваат исти такви гуми на количка за инвалиди (електрична) и мотор на 4 тркала.. поентата им беше презентирање на гумите... глеј те ги и двата клипа... и ај погодете маскотата што ги откри новите 2 уреди, чив заштитен знак е?

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
па една од поентите е што токму мишелин откупиле права и лиценци и веке ги произведуваат истиве гуми...
првиот клип е тест со слики на ауди а вториот клип еистото ауди во која лугето си се претставуваат дека се од мишелин и потврдуваат дека тестот со аудито е нивни, гумите се нивни и на крај претставуваат исти такви гуми на количка за инвалиди (електрична) и мотор на 4 тркала.. поентата им беше презентирање на гумите... глеј те ги и двата клипа... и ај погодете маскотата што ги откри новите 2 уреди, чив заштитен знак е?

Мишелин
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
која е оваа вукојебина, а при нагло кочење што ке се деси, на фелна ли ке кочи? тоа материјалот ке си ебе мамата, а кога ке се излижи ’’гумата’’ треба и бандаж да се менува? ако е така ке биде изгор скапо
зарем стварно мислиш дека не израчунале и на таа спрега, при кочење, нагло вртење и слично? како што реков, до сега сконтав само дека нагазната површина на гумава, во однос на патот-асвалтот е намалена-очигледно е... и тоа носи негативни мислења кај мене во однос на издржливоста и перформансите при побрзо возење.

за менување на гумата, кога ке се потроши... колку што сконтав до сега, оваа гума се монтира на сите бандажи. бандажот се преработува, за да му паше новиов начин и после се мења само гумата и толку... ама и тоа не ме голица толку многу колку што ме голица моментот дека возењето со овие гуми е за 50% по големо одколку со обичните гуми... е тоа ме голица.... пази, 50% е доста јак коефициент... да праевме муабет за 5-10% немаше ни темава да ја отворам...нити да размишљам... ама 50%... е тоа е сериозно... ако е точно тоа, тогаш ке испадне дека наместо плин да монтираш на колата, поекономично ке ти биде да си ставиш вакви гуми, зашто на плин заштедата е до 40%... па оние 10% ке бидат у залиха за моментот кога ке дојде да се мењаат гумите...

а тек и плин и овие гуми... па возењето нанекоја машина од 4.000 кубика и 600 коња ке биде исто како да возиш југо.... зборам у потрошња гледано нели...

плус, како што приметив во целиот муабет се збори и за камиони и автобуси...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Околу цении има инфо.Комплет ќе се менива или стандард како до сега
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Сепак се врти.... некој така рекол...
... па добро бе кој џабе протрачи стотина години и којзнае колку пари во развој на пневматиците за да пак се вратиме на старите добри полни гуми....:D
многу ме интересира, каде ти виде полни гуми? последен пат полни гуми видов на тротинетот на керка ми... уште само таму се користат полни гуми... ај поубаво види ги клиповиве и види за што станува збор...
--- надополнето: 25 декември 2011 во 02:53 ---
Околу цении има инфо.Комплет ќе се менива или стандард како до сега
е тоа е нај интерсното... не видов за цени нигде... еве си земам обврска јас лично, да појдам до претставништвото на мишелин во скопје (знам каде е) и да подискутирам со одредени личности... па ке дадам инфо.. во меѓувреме било кој ако знае нешто нека пише, зашто пред среда-четврток, нема шанси да идам до кај нив...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Аудито во кривини некако понестабилно е.Многи повеќе потскоктнува од вообичаено + подолга е траекторијата на застанување.Можеби треба уште експерименти за развој!!!Гедам дека се заштрафени со штрафови,сигурно имаат направено некоја математика за издржлвоста на штрафовите(8.8;10.9;11.9;12.5)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Аудито во кривини некако понестабилно е.Многи повеќе потскоктнува од вообичаено + подолга е траекторијата на застанување.Можеби треба уште експерименти за развој!!!Гедам дека се заштрафени со штрафови,сигурно имаат направено некоја математика за издржлвоста на штрафовите(8.8;10.9;11.9;12.5)
тоа со штрафовите, ако приметив убаво е во иновативниот дел, презентирано од брајан русел. во поновите изведби од мишелин, нема штрафови, туку друга технологија на прицврстување на гумата со бандажот... ваљда оној оквирот што го маваа со чекан во некој од клиповите е решењето за прицврстување...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
многу ме интересира, каде ти виде полни гуми? последен пат полни гуми видов на тротинетот на керка ми... уште само таму се користат полни гуми... ај поубаво види ги клиповиве и види за што станува збор......
Ептен ситничар си бил бе...човек не смее ни да се позаебава...
... и пак ќе ти кажам... тоа што се изрезбарени, шупливи, сегментирани, изработени од нови материјали пак не го менува фактот дека во суштина се полни гуми.

... и не е никаква новотарија... сличен концепт имаат Dormeo душеците за кревет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom