Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Јас лично повеќе ги гледам западните земји од следните аспекти: подобар стандард, помалку нервози со политика, подобро здравство (иако во голем дел од нив е изгор скапо и често не ти е покриено), подобро образование за децата, поголем избор на работни места па нема да те боли глава ако те избркаат дали ќе бараш со години пред да најдеш нова работа, почист воздух и општо околина и барем да не се нервираш за основите работи (храна, возило, недвижностите се и таму проблем но мислам побрзо ќе стигнеш таму до кров над глава со кредитите отколку тука).
Ovde sekoj zbor ti e na mesto.
Posebno za politikata i izbor pri rabotno mesto.
Ednashka dadov otkaz zatoa shto nemozhev da go podnesam mestoto kade shto rabotev, si zemav edna nedela slobodna zatoa shto znaev deka posle edna nedela odma kje pochnam da rabotam.

На место е споредбата, ама ти не ме разбираш.
Ти се жалиш дека гледаш луѓе во мкд по кафеани, а ти рмбаш за 1300 евра од кои повеќе од пола ти се трошоци за кирија и храна.
Не пробувајте да се споредувате со останатите, гледај тебе дали ти е добро и каде ти можеш да извадиш максимум.
Ако ти во мкд немаш можност да заработуваш повеќе од 400-500 евра со твојата професија, тогаш Малта ќе ти биде земја од соништата, али ако во мкд заработуваш некоја просечна плата тогаш немаш есап да одиш во Малта за плата од 1300 евра, се делиш од семејството и пријателите, одиш во непозната земја за на крај на месец да не можеш да тргнеш ни 200 евра на страна.
А девелопери и слични професии не знам колку земаат таму, сепак со 1500 евра плата во мкд има многу кои со пушка не ги бркаш од тука, особено ако имаат и поткрепа плус од семејството во поглед на недвижности, кола, помош при гледање на децата и тн.
Prichinata za koja se preseliv prvichno ne bea finansiite. Zarabotuvav okolu 350 vo Makedonija so troshkovi ne povekje od 500 denari mesechno.
Prichinata zashto napushtiv e pregolemoto prisustvo na politikata megju mladite i nemanje idnina od pogled na toa deka za da ziveam sam kje morav da chekam moite da skinat konci.
Ovde vekje razmisluvam za da pobaram kredit od Banka za moj sopstven dom i optimisticki gledam na taa situacija zatoa sto poznavam mnogu lugje koi lesno dobile kredit od 180.000 € so normalna plata.

P.s. imase ushte edna prichina za koja izbegav, a toa e shto jas sum si stoner i retko koga uzivav vo duvanjeto vo Skopje od prichina shto morash da se kriesh po dupki kako glushec.
Tuka slobodno zapali vo restoran, nikoj nema na krivo da te pogledne, duri moze i da te zamolat za dim.
Znam ne e tolku bitno ova, ama ete, mene mi smetashe toj odnos na alfite prema duvajlite.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Колку години ти е детето што сака да живее во САД?
детето е 11-12 години, уште не е зрел за да знае што сака ниту пак знае што сака, али јас онака го зедов како пример. Муабетот ми беше дека ако јас живеам во АУС не значи дека и децата тука ќе останат, над 300К австралианци живеат во Англија, вклучувајќи тука и австралијанци со македонско потекло, има наши луѓе кој што отишле во АУС во 50тите или покасно а денес нивни потомци 3та 4та генерација живеат во Англија.

или еве ќе го земам пример дечково професионален танчер Michael Dameski, лично го познавам татко му, детево е родено во Сиднеј а сега детево живее во Америка.
https://www.youtube.com/watch?v=jp3U5E4DVKU
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
900
Поени од реакции
459
детето е 11-12 години, уште не е зрел за да знае што сака ниту пак знае што сака, али јас онака го зедов како пример. Муабетот ми беше дека ако јас живеам во АУС не значи дека и децата тука ќе останат, над 300К австралианци живеат во Англија, вклучувајќи тука и австралијанци со македонско потекло, има наши луѓе кој што отишле во АУС во 50тите или покасно а денес нивни потомци 3та 4та генерација живеат во Англија.

или еве ќе го земам пример дечково професионален танчер Michael Dameski, лично го познавам татко му, детево е родено во Сиднеј а сега детево живее во Америка.
https://www.youtube.com/watch?v=jp3U5E4DVKU
Јас па знам доста Американци што сакаат да живеат во Австралија. :)

Да напрајме размена.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Јас па знам доста Американци што сакаат да живеат во Австралија. :)

Да напрајме размена.
може,..јас не знам многу за американци ама британци има со лопата да ринеш што сакаат да живеат во АУС. Денес е такво времето, време на глобализам, зависи кој што наумил, затоа и ми беше мислењето, пример АУС може да биде супер за луѓе со добар факултет, за мајстори со добар занает, за џаболебари на социјално, преваранти кој што сакаат да го искористуваат системот и слично ама за луге кој што сакаат да прават пример кариера поврзана со музика, или фудбал нема што да си губи време во АУС, огромен број на деца што имаат пример фудбалски потенцијал, фаќаат авион за европа уште на 15тина години, пошто ваму системот за тоа е невидено срање, и тоа такво срање што не знам дали има некаде на друго место во светот.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Има ли некој што отишол да работи во германија за подолго ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Квалитетот на живот е бр. 1 факт, причина како сакате и тоа не може да се деаргументира.[DOUBLEPOST=1548778420][/DOUBLEPOST]
Таму во земјите по западот владее едно просто правило- Ум царува,ум робува,ум гуски чува.Неможам да ве разберам тие што сте заминале,што може друго да ве мачи освен ако ве пука носталгија.Некни еден пишти вришти, у Немачка се чуствувал граѓанин од втор ред.Да не му се веруе на човек.Ај да каже му фалат неговите,стари болни да имал мајка татко па да му било жал,или да бил разделен од жена дете ке го разберам.Ама сиротиот чекал у Немачка еден месец за лекарски преглед.Абе во рок од 3 месеци 4 пати ме враќаат на клиника немале реагенси.Леле што трпи земјава...
Македонци во Љубљана кукаа чекале 20 минути за на забар, истите сигурно после на Скајп им пишат на внуците седете, арно е таму.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Македонци во Љубљана кукаа чекале 20 минути за на забар, истите сигурно после на Скајп им пишат на внуците седете, арно е таму.
Македонци во Германија (ваљда од Охрид беа) гласно збореа дека каснел возот/метрото 3 минути, кај се видело ова, глупости. Тоа што нигде освен у Скопје нема воопшто асален јавен превоз нема везе нели, ама у германија тапа било шо каснело 3 минути :D

Kвалитетот на живот, како и малограѓанството и некултурата се главни фактори за бегање на сите од оваа вукојебина :))
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Гледам 4 гласови за Ирска. Ќе биде некој љубезен да пренесе искуство? :)
Социјалните бенефиции се добри, добар квалитет на живот. Доколку немаш недвижнини, скапи се кириите, доколку имаш скапи се даноците. Работа има во ит секторот, и е добро платено, останатите професии се да преживееш. Не очекувај дека ќе ти остане нешто, но нема да си гладен.
Прекувременото обично го плаќаат 1.3-1.5.
Пожелно да стартуваш со капитал во резерва
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
детето е 11-12 години, уште не е зрел за да знае што сака ниту пак знае што сака, али јас онака го зедов како пример. Муабетот ми беше дека ако јас живеам во АУС не значи дека и децата тука ќе останат, над 300К австралианци живеат во Англија, вклучувајќи тука и австралијанци со македонско потекло, има наши луѓе кој што отишле во АУС во 50тите или покасно а денес нивни потомци 3та 4та генерација живеат во Англија.

или еве ќе го земам пример дечково професионален танчер Michael Dameski, лично го познавам татко му, детево е родено во Сиднеј а сега детево живее во Америка.
https://www.youtube.com/watch?v=jp3U5E4DVKU
Америка не е баш сјајна за живеење во моментов, голем дел од нејзините жители се селат во Канада и на други места низ светот, не е баш социјално наклонета, скапичка за живот, доста чкарт образование, немаат сите покриено здравствено, ган контрол тапа и тн. така да Австралија мислам е далеку подобра од Сад во моментов за живеење за средната и ниската класа.
Сепак кој како му одговара, ако ти скиснало таму слободно барај си чаре на друго место, сепак гледај мкд да не ти е примарен избор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Америка не е баш сјајна за живеење во моментов, голем дел од нејзините жители се селат во Канада и на други места низ светот, не е баш социјално наклонета, скапичка за живот, доста чкарт образование, немаат сите покриено здравствено, ган контрол тапа и тн. така да Австралија мислам е далеку подобра од Сад во моментов за живеење за средната и ниската класа.
Сепак кој како му одговара, ако ти скиснало таму слободно барај си чаре на друго место, сепак гледај мкд да не ти е примарен избор.
америка мене ми последна дестинација, не ни ја имам на листа на размислување, онака ја земав ко за пример, во друг контекст ми беше муабетот,инаку ако решам да се селам 2-3 опции се во план, Европа во земја со англиски јазик значи УК или правец Македонија. Ако се решам за селење низ АУС, највероватно некое помало крајбрежно градче,што би се рекло онака пола пензионерски.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
америка мене ми последна дестинација, не ни ја имам на листа на размислување, онака ја земав ко за пример, во друг контекст ми беше муабетот,инаку ако решам да се селам 2-3 опции се во план, Европа во земја со англиски јазик значи УК или правец Македонија. Ако се решам за селење низ АУС, највероватно некое помало крајбрежно градче,што би се рекло онака пола пензионерски.
За време на преселба, мислам дека најголемиот фактор е познавање на јазикот. Како и што сме сите во странство дојдени за работа и подобар живот, познавањето на јазик овозможува да не започнеш од нај долу. Муабетот ми е да не си на градежно, туку да почнеш од незнам - келнер.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom