Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Ако не ти чини Европа, имаш УСА (Флорида, Калифорнија, Тексас итн), Австралија со одлична клима и плата, а и не ти треба БГ пасош.
Sakam da im potenciram deka neizbezen fakt e deka klimata u mk e potopla i poarna, a oni se inatat tamu vremeto bilo poarno.

Inaku USA, Aus se drug svet predaleku, i kade kade potesko za odenje zosto us i aus koga tuka e spanija i tenerife

Vika toplo/ladno subjektivno bilo, na nekogo 20 mu bilo zesko na nekogo ne, fakt e deka skandinavija e kocan ladno i toa 2/3 od godinata, ako e taka onda subjektivna e i zarabotuvackata, nekoj e zadovolen so 300-400 eu plata, nekoj lakomi za 2000 evra plata, bas istata sporedba kako klimata
Se znae deka No.1 faktor za beganje e niskata zarabotuvacka vo fuck-natava drzava
Автоматски споено мислење:

I vakvi temi treba da se zabranat za diskusija
Toj so bega kjutenkata bega i ne lae po forumi
I neka ne sirat dezonformacii vaka bilo taka bilo
Dodeka nekoj ne otide sam da uvidi sto e i kako e nemoze da znae
Baska kako so spomna nekoj treba snaodlivost za vo stranstvo i pred se hrabrost
A za zivotot, toa zavisi od covekot kako ke go pomine slobodnoto vreme
Автоматски споено мислење:

Ич не разбираме ние, Западна Европа само на слика ја имаме видено :pos: aбе оди бегај таму. Само мерак ми е што се повеќе млади се иселуваат и никој веќе ни ви паѓа на Баба Рога глупостите.

Ајт, ќе ми изгори помфритов, се враќам на работа.
Neka se selat i onaka nisto korist od niv ako se tuka, samo treba zabrana za vlez za site so prestojuvale podolgo od 6 meseci od makedonija, a ne ke se kurcat posle tuka demek pari imale voa noa, neka se kurcat tamu gore na zapad

Samo platata im vredi gore, i so se pokulturni kako narod, u smisla ne frlaat tolku gubre kako tuka, te pozdravuvaatv, inace drugoto se e zimi kurot polno so alahakbari od site strani
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Ne se site ustruceni so begaat, poisplatlivo za beganje e za minimalcite so cel zivot bi zarabotuvale 200-300 evra ovde, so bg pas ogromna prednost za '' ne ustrucen kadar''
со минималец не касаш маде ни таму кај што ќе избегаш, со минималец ќе бидеш на ниво како во северна а може и на пониско ниво ако мислиш да живееш со 40 сати работа неделно Понеделник до Петок. Повеќе им се исплати на стручните лица да се иселуваат него на некој што преживува во Северна а ќе преживува и во ветената земја.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Абе дечки јас можам да кажам дека после една година помината во Шведска дека сеуште имам мака да се навикнам на климата. Не се сметам за тешко адаптибилна особа, сум живеела и Америка на различни места и никогаш не ми било толку тешка адаптацијата како тука.
Не се проблем 28-те степени во лето, проблем е што таа температура ја има 5-6 дена во годината. Цел јули времето беше УЖАС, не престана да врне, кога остатоткот од Европа ја зафати топлотен бран тука беше 11 степени. На 26ти јули затопли цела една недела, и крајот на август имаше една недела топла. Јуни беше добар, но не толку топол. Мај исто така имаше неколку топли денови. И толку беше летото. Јас ги извадив зимските работи веќе да ги носам, моментално сум по џемпер. Проблем ми е што кратко трае таа топлото. Не мора да се 40 степени како дома, ама 11 степени на лето некако не ми оди. Минатото лето било топло, со температури од 30 степени, ама тоа се дешава еднаш и ќе се раскажува со генерации мислам :D
Зимата како зима, не е толку ладна, ама пак трае долго. До средина на април некаде носев зимски капут на мене, не пролетна јакна.

На некој му одговара ова, некој има потешкотии. Мене времето многу ми влијае на расположение и не знам дали можам да се замислам цел живот да го поминам тука. Цел декември и јануари сонце не видов, таков подочњак и бледо лице никоаш сум немала, се си мислев некој здравствен проблем имам. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Tie prikaski za kvalitet na zivot ne drzat voda. Punto
Сакаш да кажеш дека ист е квалитетот на живот во Македонија и било каде на запад? Ако ти е ист квалитетот тогаш ти си тој што е во заблуда на темава.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Samo platata im vredi gore, i so se pokulturni kako narod, u smisla ne frlaat tolku gubre kako tuka, te pozdravuvaatv, inace drugoto se e zimi kurot polno so alahakbari od site strani
Toa so vikas bace, nema podobro od doma, sea citam nekoj niz Lisice i Aerodrom setal so sekira i umrtvuva zivotni, neso nekoj od sepsa pocinale na klinika, zaboraveni gazi ova ona, eve tret pat ja servisiram kolata od dupkite so gi ima po patistata, ali zdravje se so pomin. Se se zaborava koga ke ja primis platata od 200 evra.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
со минималец не касаш маде ни таму кај што ќе избегаш, со минималец ќе бидеш на ниво како во северна а може и на пониско ниво ако мислиш да живееш со 40 сати работа неделно Понеделник до Петок. Повеќе им се исплати на стручните лица да се иселуваат него на некој што преживува во Северна а ќе преживува и во ветената земја.
Kolku plata zimaat tie ustruceni lica ajde pisi
Minimalec ovde so raboti u fabrika zima 250 evra, u ger pa i holandija za istata rabota zimaat 6-7x poveke, znaci oni za istata rabota vredat kako 6 luge u mk taka? Ja vikam poisplatlivo e za nekoj tuka so se krepel so 250 evra, tamu da zima 1800 evra, a za strucnite, toa nekoj epten picku mater doktorirani luge, programeri kojsto se u minimalen broj da receme i nemoze sekoj da bide ucen doktor ili programer, generalno zemeno za prosecen graganin kojsto nema previse da paga u filmovi ima mnogu poise pari na zapad negoli posrani 250 evra tuka, inace oti odat na pecalba u italija ili bilo kade niz zapadnava evropa, deka nema pari tamu a, nema so tuka poise da se diskutira, za pari poarno e na zapad, toa e se propaganda so cel nivniot narod da lezi ili raboti na administraciski pozicii, a balkancite da rmbaat amali tamu po sendvicari, bausteli, fabriki itd.
Автоматски споено мислење:

Абе дечки јас можам да кажам дека после една година помината во Шведска дека сеуште имам мака да се навикнам на климата. Не се сметам за тешко адаптибилна особа, сум живеела и Америка на различни места и никогаш не ми било толку тешка адаптацијата како тука.
Не се проблем 28-те степени во лето, проблем е што таа температура ја има 5-6 дена во годината. Цел јули времето беше УЖАС, не престана да врне, кога остатоткот од Европа ја зафати топлотен бран тука беше 11 степени. На 26ти јули затопли цела една недела, и крајот на август имаше една недела топла. Јуни беше добар, но не толку топол. Мај исто така имаше неколку топли денови. И толку беше летото. Јас ги извадив зимските работи веќе да ги носам, моментално сум по џемпер. Проблем ми е што кратко трае таа топлото. Не мора да се 40 степени како дома, ама 11 степени на лето некако не ми оди. Минатото лето било топло, со температури од 30 степени, ама тоа се дешава еднаш и ќе се раскажува со генерации мислам :D
Зимата како зима, не е толку ладна, ама пак трае долго. До средина на април некаде носев зимски капут на мене, не пролетна јакна.

На некој му одговара ова, некој има потешкотии. Мене времето многу ми влијае на расположение и не знам дали можам да се замислам цел живот да го поминам тука. Цел декември и јануари сонце не видов, таков подочњак и бледо лице никоаш сум немала, се си мислев некој здравствен проблем имам. :D
Klimata u svedska toa e nekoj da podrzi i da kaze deka e zimi kurot
Автоматски споено мислење:

Сакаш да кажеш дека ист е квалитетот на живот во Македонија и било каде на запад? Ако ти е ист квалитетот тогаш ти си тој што е во заблуда на темава.
Da ja imame tuka taa plata od zapadnoevropski standardi, nikoj ne bi begal na zapad ako tuka za istata rabota da receme zima sredna plata od 900 evra namesto segasnive 300 evra, ama bidejki nikogas ne se smenilo i nikogas nema da se smeni zatoa ke se iseluvaat tie so se vo moznost, i za edno 2-30 god tuka edvaj ke ima narod, a za kvalitet na zivot toa se budalastini
Автоматски споено мислење:

Toa so vikas bace, nema podobro od doma, sea citam nekoj niz Lisice i Aerodrom setal so sekira i umrtvuva zivotni, neso nekoj od sepsa pocinale na klinika, zaboraveni gazi ova ona, eve tret pat ja servisiram kolata od dupkite so gi ima po patistata, ali zdravje se so pomin. Se se zaborava koga ke ja primis platata od 200 evra.
Nikoj ne vika deka e poarno tuku deka i evropa e zmk polna so migrantib, samo so zimaat visoki plati i posredeni ulici so imaat i ne frlaat tolku gubre kako tuka, tuka da bese istata zapadnoevropska plata retko koj ke ja napustese drzavava, mozebi nekoj od lakomost i azdisuvanje
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Da ja imame tuka taa plata od zapadnoevropski standardi, nikoj ne bi begal na zapad ako tuka za istata rabota da receme zima sredna plata od 900 evra namesto segasnive 300 evra, ama bidejki nikogas ne se smenilo i nikogas nema da se smeni zatoa ke se iseluvaat tie so se vo moznost, i za edno 2-30 god tuka edvaj ke ima narod, a za kvalitet na zivot toa se budalastini
Абе и баба ми да имаше тркала, автобус ќе ја викавме. Мислам со вакви муабети... :)

Одамна не е проблемот тука (MKD) само платата. И 10,000 евра да земаш месечно, животот во Македонија ќе ти биде сведен на животот на лабораториски контролирана бактерија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Kolku plata zimaat tie ustruceni lica ajde pisi
Minimalec ovde so raboti u fabrika zima 250 evra, u ger pa i holandija za istata rabota zimaat 6-7x poveke, znaci oni za istata rabota vredat kako 6 luge u mk taka? Ja vikam poisplatlivo e za nekoj tuka so se krepel so 250 evra, tamu da zima 1800 evra, a za strucnite, toa nekoj epten picku mater doktorirani luge, programeri kojsto se u minimalen broj da receme i nemoze sekoj da bide ucen doktor ili programer, generalno zemeno za prosecen graganin kojsto nema previse da paga u filmovi ima mnogu poise pari na zapad negoli posrani 250 evra tuka, inace oti odat na pecalba u italija ili bilo kade niz zapadnava evropa, deka nema pari tamu a, nema so tuka poise da se diskutira, za pari poarno e na zapad, toa e se propaganda so cel nivniot narod da lezi ili raboti na administraciski pozicii, a balkancite da rmbaat amali tamu po sendvicari, bausteli, fabriki itd.
Автоматски споено мислење:


Klimata u svedska toa e nekoj da podrzi i da kaze deka e zimi kurot
Автоматски споено мислење:


Da ja imame tuka taa plata od zapadnoevropski standardi, nikoj ne bi begal na zapad ako tuka za istata rabota da receme zima sredna plata od 900 evra namesto segasnive 300 evra, ama bidejki nikogas ne se smenilo i nikogas nema da se smeni zatoa ke se iseluvaat tie so se vo moznost, i za edno 2-30 god tuka edvaj ke ima narod, a za kvalitet na zivot toa se budalastini
Автоматски споено мислење:


Nikoj ne vika deka e poarno tuku deka i evropa e zmk polna so migrantib, samo so zimaat visoki plati i posredeni ulici so imaat i ne frlaat tolku gubre kako tuka, tuka da bese istata zapadnoevropska plata retko koj ke ja napustese drzavava, mozebi nekoj od lakomost i azdisuvanje
Sto da ti kazam, siromastija. Germancite dane se site doktori? Minimalec e minimalec ama ne znaci deka 90% od naselenieto go zema tuku deka ispod toa nema a pokje i te kako ima. Lugje ziveat vo Germanija so minimalec, normalno ne vodat luksuzen zivot ama egzistencijata im e ovozmozena. Duri na tie sto zemaat socialna pomos. Hrana i pokriv imaat. Sporedi so Makedonija. Koja egzistencija imas so 250 Evra plata? Pokraj toa sto cenite na mnogu raboti se duri poskapi od tuka taa plata moze i za nedela dena da letne.

Tuku druga rabota deka ne e sve do platata. Pocisto e, ne e tolku zagadeno (vozduhot), zdravstvoto daleku podobro, obrazovanie podobro, pravni drzavi, parkoj, rekreacija i za bez pari, podobri patista, i red drugi faktori koi se podobri od Makedonija. Ok, nema tolku kafe mafe gluposti ama ne go gledam toa kako nekoj Faktor. Sporedi samo prosek na zivot vo Makedonija 76 godini EU pet godini pokje, Svedska 82,5 godini. Ima nesto i pokraj, pored tebe, nepogodnata Klima.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Kolku plata zimaat tie ustruceni lica ajde pisi
Minimalec ovde so raboti u fabrika zima 250 evra, u ger pa i holandija za istata rabota zimaat 6-7x poveke, znaci oni za istata rabota vredat kako 6 luge u mk taka? Ja vikam poisplatlivo e za nekoj tuka so se krepel so 250 evra, tamu da zima 1800 evra, a za strucnite, toa nekoj epten picku mater doktorirani luge, programeri kojsto se u minimalen broj da receme i nemoze sekoj da bide ucen doktor ili programer, generalno zemeno za prosecen graganin kojsto nema previse da paga u filmovi ima mnogu poise pari na zapad negoli posrani 250 evra tuka, inace oti odat na pecalba u italija ili bilo kade niz zapadnava evropa, deka nema pari tamu a, nema so tuka poise da se diskutira, za pari poarno e na zapad, toa e se propaganda so cel nivniot narod da lezi ili raboti na administraciski pozicii, a balkancite da rmbaat amali tamu po sendvicari, bausteli, fabriki itd.
Абе бадијала да се објаснуваме, минималец е минималец, со минималец нема ни пари ни живот кај сакаш да одиш, ако одиш на запад и планираш да живиш од минималец, подобро оди на социјала, лажи кради, цицај го системот зш ке се отепаш од работа за истотот живот ко тој што се плеснаал на социјала со жена 2-3 деца.
Оди работи за минималец, 8 сати денот( не 12) живи нормален живот со твој стан ( не со уште 3-4 во иста соба) и све останато па после дојди врати се и кажи како ти е поисплатливо.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Minimalecot gore podobro zivee negoli tuka i sam da si 600 evra da gi frlis za kirija pa 300 evra ke imas za dzeparlak, tuka so kurac, i nikoj ne vika deka treba da bides minimalec, toj so znae jazik ke si najde rabota so se zima do 1800 evra, ama toj so go siri dupeto i tie ke mu bidat malku
абе може живее ама не го живее животот што го замислил пред да замине од од дома,преживува..., не би продолжувал,го извртуваш муабетот, мразам такви муабети, само на кратко, нема опшество во кое со минималец имаш добар живот.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Muabetite vi odat vo pogresen pravec. Nikoj ne odi vo stranstvo da raboti za minimalec. NO za pocetok kolku da se snajdis i da imas egzistencija minimalecot ti garantira osnoven zivot. E sega ako si posol veke stranstvo za podobar zivot ke gledas na najdis rabota so povisoka plata. Toa zavisit od poedinecot, neli. Ali kako sto e sega situacijata skoro sekade e platata pogolema od minimalecot, osven ako si vo nekoi od fast Food restoranite koi i onaka pravat dogovori so maks 30 mesto 40 saati nedelno. Taka da muabetot za minimalecot e fantomska diskusija.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Ako zboruvame za rabota ne treba samo da gledame na platata tuku opsto uslovite na rabota. Ne se nikade perfektni i sekade ima firmi koi ne pocituvaat zakon ama od lugje sto dosle ovde site se mnogu zadovolni od uslovite na rabota. Primer soferi: Mi kazuvaa deka vozele kamioni pretovareni i so nebezbedni kocnici i drugi tehnicki propusti (gumi itn.) pa pokraj toa sto imaa strav za svojot zivot sekojpat postoese opasnost da zemat nekogo na dusa. Primer doktori: Gi znaeme sostojbite vo makedonskite bolnici i nemanjeto osnovni instrumenti za rabota pocnuvakji od sredstva za desinfekcija pa do inekcii i drugo. Doktorite se ostaveni vo tie uslovi da rabotat so dilema deka sekoj pacient moze da zakace nekoja infekcija. Ovde go nemaat toj strav pa i nemaat nikakov nedostig na osnovni instrumenti.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
epa brale objasni mu na voj pogore
дечко овој погоре се вклучи во муабетот од кога ти го напиша следново:

Ne se site ustruceni so begaat, poisplatlivo za beganje e za minimalcite so cel zivot bi zarabotuvale 200-300 evra ovde, so bg pas ogromna prednost za '' ne ustrucen kadar''

Е сега ти што не знаеш да се држиш до дискусија и до твојот став па муабетот го пренасочуваш во друг правец тоа е веќе друга работа и твој проблем, затоа и реков не сакам да продолжувам да водам таква дискусија, не знаеш да дискутираш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Bace daj pomogni voa profilov kako se brise, da ne se zamaram vise so kajganava, onaka ne sum aktiven
само одјави се и заборај ја лозинката, доволно е тоа, или отерај упм некој од главниве на форумов, тие ќе завршат работа да не се замараш со кајганава.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Не знам која е поентата цело време, гледам и на социјалниве мрежи, се објавуваат некакви срцепарателни носталгични текстови, од анонимни читатели, дека на запад не е бајка, дека ги малтретираат, дека не ги сакаат, ладно било, не искачале, не се дружеле, 280 дена од годината се ноќ, сонце има само за празници, и ред други глупости, и стандард се вртат истите. Зошто е толкава бројката на заминати, ако таму е полошо?

Зошто се чека година дена за термин за работна виза, ако на никој не му се иде во ладните земји????????????? Тоа што идете да аргатите, и да ги работите најдолните работи (за стално, не за привремено снаоѓање), притоа не знаете јазик на државата во која живеете, а да не зборам за правила, традиции, обичаи, култура и слично. Зошто ниеден од стручните кадри од оваа вукојебина, кои заминаа на запад да печалат пари и да се надоградуваат, не се вратил ни еден што го познавам? Ама има разлика од стручен кадар и аргат. Како прво, стручниот кадар во старт е попаметен, пообразован, сигурно знае, или барем оди на курс за странскиот јазик,за да се вклопи полесно во општеството. А класичниот работник, необразован (без навреда), нит планира да учи јазик (ej so ke ucam bratmi, sfe makedonci sme u mekdonalco, shnel shnel, ja ja i tolku dosta tije), нит знае нешто од културата или нешто за народот. За да се вклопиш некаде, треба да си лесно адаптивен, и да научиш како живеат и работат они. Може на запад не си го губат денот во кафиња, кладилници, и седенки у парк и пафкање све и свашта, ама дека не знаат да живеат не е точно. Си имаат доволно пари, си одат на излети, екскурзии, посети на држави, фестивали, настани од било каков тип. Посериозно ја сфаќаат работата од нас, ама па затоа и они се таму кај што се. Тие што се бунат, слободно вратете се во оваа вукојебина, има работа за сите :)

Од лично искуство за летна работа, подобро бев прифатен од останатите работници германци, како и што имав позитивно искуство со 80% од вработените, комшиите, рандом минувачи и слично, само ради тоа што го знам јазикот, а и многу знам за самата држава. (Не го зборам ова за да се пофалам, ама на пример јас никогаш не би одел во Франција да работам, бидејќи знам дека нема да се уклопам, ме мрзи уште еден јазик да учам од 0 (освен ако се мора, мада не ми лежи, повеќе ми лежи холандски, шведски, дански)).Истото важи и за В.Британија. А лесно е да отидам во овие две земји на работа, и да плукам од таму дека ништо не чини, дека не е како во Македонија, не е топол народот, врнело, вака-така.

Rđavom kurcu i dlake smetaju :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom