Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.099
Уште една работа да кажам, некој спомена тука и работа во овие странсиве фирми (Мислам на оние во Бунарџик, Дрекслермаер, она во Битола Кромбер или како и да е). Дали знаете колку луѓе ми се жалат дека ги тераат да исфрлуваат премногу норма? Посебно странските шефови кои знаат само да ламотат, а не знаат да им помагаат? Да не зборам што е по приватниве чевларски и текстилни фирми. Дај ви се молам не е ова држава со германско правосудство, па да се почитува секој закон од работодавачот. Дали знаете колку се злоупотребува она осигурување од 4 работни часа, се враќа К-15, се враќаат пари од плата ако нема остварено норма, се крати од плата на луѓето иако си ја на време завршиле работата? Значи како што пиша членот над мене, спас е само во администрацијата
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Гледам има раздвиженост во темава така да ќе си прашам.Планираме со партнерката оваа година да работиме некаде подалеку од оваа пустелија.Препорачајте/просветлете ме како да најдиме работа и да се спасиме? Некоја агенција која средува за работа во странство или нешто слично ? Германија,Малта што и да е.Очајни сме да заминиме и да најдиме каков било спас.Би работеле што и да е.Двајцата имаме искуство во угостителство но партнерката е стручна масажерка.Сепак би работеле што било.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.548
Гледам има раздвиженост во темава така да ќе си прашам.Планираме со партнерката оваа година да работиме некаде подалеку од оваа пустелија.Препорачајте/просветлете ме како да најдиме работа и да се спасиме? Некоја агенција која средува за работа во странство или нешто слично ? Германија,Малта што и да е.Очајни сме да заминиме и да најдиме каков било спас.Би работеле што и да е.Двајцата имаме искуство во угостителство но партнерката е стручна масажерка.Сепак би работеле што било.
Провери во пораки ти пишав ама може и овде да ти дадам совет ако сакаш.Ако немаш бг пасош најдобро е да одиш преку агенција само ќе ти требаат у старт 500 а плус и за кога ќе се качиш горе додека земеш прва плата сигурно уште најмалку 500 евра само за еден човек а што би можел да ги направиш со неколку месеци работа доле и со добро штедење.Ќе ти предложам и агенција ако сакаш.Ако веќе одиш во странство заеби Малти и такви глупости и качи со до Германија.Нели имате и искуство со угостителство супер а плус и женската како масажерка е можно да најде некоја миноџоб работа и со тие пари да си го плаќате јадењето и превозот.Имаш многу повеќе поволности горе не дека е нешто вааау како што очекував јас ама пак за доле е научна фантастика.Среќно.
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Провери во пораки ти пишав ама може и овде да ти дадам совет ако сакаш.Ако немаш бг пасош најдобро е да одиш преку агенција само ќе ти требаат у старт 500 а плус и за кога ќе се качиш горе додека земеш прва плата сигурно уште најмалку 500 евра само за еден човек а што би можел да ги направиш со неколку месеци работа доле и со добро штедење.Ќе ти предложам и агенција ако сакаш.Ако веќе одиш во странство заеби Малти и такви глупости и качи со до Германија.Нели имате и искуство со угостителство супер а плус и женската како масажерка е можно да најде некоја миноџоб работа и со тие пари да си го плаќате јадењето и превозот.Имаш многу повеќе поволности горе не дека е нешто вааау како што очекував јас ама пак за доле е научна фантастика.Среќно.
Пиши ми во приватна порака и препорачај ми и дај ми совет.Фала ти однапред и фала на одговорот :) Препорачај ми и агенција нешто такво.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
5
Ухх ги исчитав сите страни на темава, и гледам сите истото го зборувате ама секој во своја верзија. Еве 7ма година како истражувам за иселување (фалимијарно, жена и 2 деца). И никако да најдам соодветна држава за нашите потреби. Еве што сватив од истражувања за Канада, Германија, Австралија, Шведска, UK, и по малку скандинавците, се разбира сите во споредба со МК. Све е релевантно и за секого различно (затоа и има препирки помеѓу луѓево на форумов).

Едно е сигурно, платите се секаде ИСТИ, буквално во споредба со МК. Пример... жена ми е мед.сестра, тоа е просек плата од 350-400еу во МК во државно здравство а во приватни во Ск земаат и по 30-35.000 ден. Во Германија и другите од Еу за истата работа земаат околу 1600-1800еу нето. Е сега, ако споредиме што може во Германија да се купи со таа плата и што со оваа плата овде е слично скоро исто со разлика од 5-10%. Но мора да се споредат производи и услуги што се животни трошоци, во смисла, храна, облека, амортизација на дом ШТО Е МНОГУ скапо насекаде, сервис и одржување на возило, социјален живот- театар, кино, ресторант, кафе надвор, игротека за мали деца пример... и уште мнооогу други работи што го чинат животот нормален. И на крај ќе видите дека БУКВАЛНО истите работи се добиваат со таа плата во Германија и оваа плата во Македонија. За споредбата да ви биде точна и јасна МОРАТЕ да се држите принципиелно, значи, за храна одите на сајт или читате по форуми кој производ колку кошта и споредувате со МК, пример 1кгр јаболка минатото зимо во Лајпциг бев на гости беа 2.3еу, додека во МК се од 20 до 40ден. и ако го гледаме примерот со јаболка во МК ќе купам 733кгр, а во Германија 739кгр. (ова само како пример), сервис на возило е мнооогу поскапо во ЕУ него МК. и така натаму. Едно е различно, обртот на пари е поголем во Еу, т.е. работиш со повеќе нули инаку е исто, истите добра ќе ги купиш и овде и таму со платата од било кој сектор. Доктор специјалист овде во МК зема околу 60.000 до 100.000 ден плата, затоа што основица им е мала но пример 6000ден е излегување на терен, 4500ден им е трета смена и така натаму, и кога тој ќе земе 70.000ден ќе купи исто како специјалистот во Германија со 3500 еу плата. Мене што ме интригира за иселување не се парите, затоа што се исти. ТУКУ, квалитетот на тоа што го купуваш и добиваш за услугите, од здравство што е многу важно, образование кое е релевантно каде е подобро дали во МК или во Герм, условите за тоа каде ги трошиш парите- пример во мојот град во МК нема кино и нема затворен базен а во ЕУ го има тоа насекаде и би уживал во тој дел. Не дека МК нема да се управи, верувам дека ќе се среди за 2-3 год после овој притисок од ЕУ и УСА, верувам затоа што буквално живееме со нивни пари и МОРАМЕ да се унапредиме, но јас сум веќе 41 и немам многу време за чекање да се управи. Овде не ми е лошо финансиски, работам сопствен бизнис од мојата 18год и доста сум ок без политички определби и помош од некого, мал но добар бизнис, така да не знам колку вреди од овде да си одам со моите домашни примања од 100.000 ден од прилика пример во Германија за 3500-4000 еу, сепак мислам дека овде со 100.000 повеќе можам него во ЕУ со 4000еу.

Да не се лажеме за МК, факти:
Млад брачен пар со вкупни примања од 40.000ден (2 плати по 20.000ден се работа во било која од новиве фабрики со 3смени)..
МОЖЕ ДА КУПИ... стан од 70квадрата (45.000еу) на 30год исплата (рата околу 200еу) - истото што го прават во Германија, УСА, Австралија и било каде.
Може да купи НОВА КОЛА
Може да оди на летовање и зимовање секоја год.
Може да оди на 4-5дена преку годината на шетање што кошта околу 300-400еу за двајца
Може да оди секој 2-3 ден на кафе
Може да оди на кино 2-4 пати месечно
Може да не штеди за дома за да го наполни фрижидерот
Може СЕ од ова... НО НЕ да купи во исто време и нова кола и нов стан.. па луѓе никој во светот не го може тоа со фабричка плата, ни во Германија ни никаде никој не купува 2 коли на старо, нов стан и сето ова да го прави.
ВО Мк, кафаните се полни, кафичите се полни, продолжен викенд кога е ЦЕЛА МК Е НА ГРЧКА ГРАНИЦА.
Банско е полно 2 месеца од македонци што зимоваат, скијаат јадат и пијат по кафани.
WIZZAIR кој знае колку летови продава по европскиве дестинации за шетање.
И ние Македонците се жалиме немаме пари, епа немаме кога сакаме се одеднаш. Мобилни од по 500еу, по 2-3 коли у фамилија (зато последно верме нема ни паркинзи, гужви по улиците итн), за 200 метра со кола се оди наместо пешки, ни било загадено ЕПА НИ БИЛО. Фушерајските продавници за облека затворија, сите се облекуваат во БРЕНД продавници, пример попуст во спортМ кога има како леб без пари да даваат, а кога има попуст во обичен бутик човек не влегува.
Но, кога одиме во Еу, како живееме, како во МК? ... и се фалиме олку плата зимаме, е да, ама работа-дома-работа-дома, и еднаш месечно ПЕШКИ ќе прошетаме таму у центарот ќе се изнасликаме и ќе јадеме Мекдоналд сендвичи по 2еу и тие ќе ги сликаме :).
Едно сватив, во МК финансиски не е лошо. Не чини здравство, партнерни уредувања на градовите (сепак мене ми значи каде шетам и што гледам), чистота (што е од нас народот), образованието е релевантно затоа што е добро но ние како родители на учениците го уништуваме (многу не сакаат кога нивното дете ќе е искарано зш било немирно).
Друг факт што ми смета е што македонецот бега кога треба да се решава нешто. Не ми се свиѓа ова и ајде ќе се селам, на пример американецот не се сели, туку пробува да го решава тоа, се грижи, протестира или почнува да работи на проблемот и слично. Ние гледаме многу Facebook/интернет и ајде ќе се селиме :). Ваљда затоа уште се немам решено за иселување. Ова не го напишав да се контрирам со некого, туку да споделам мои видување зошто "немаме", и зошто не ни се допаѓа овде, дали се лажеме или не дека таму некаде е поубаво. Позз до сите
Сето тоа со 40.000 ден плата во Македонија? Хахахах... 140.000 ден можда си мислел
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Баш го ценам трудот кој си го изложил со пресметки и факти, доста трудољубиво од твоја страна, но ете ќе се фатам за една работа: велиш пар со примања 40 000, може да купи стан на 30 години, двеста евра рата. Не сум сигурен како пресмета дека може да живее остатокот од месецот со 18 000 денари, зборам за храна и сметки само, не ти ги ни рачунам кафињата и шетањата што си ги пишал. Сигурен си дека дома ти ја водиш економијата а не жена ти?
Целиот текст што го напишав има контекст, а не одделни реченици. Овака е на кратко, НЕ Е МОЖНО да купиш стан и да тераш кафани, кафиња и се, дел може но мал дел. А ние во МК се жалиме дека не можеме да купиме стан оти сакаме и кафани и се, или пак ќе купиме стан па се жалиме дека не можеме кафани и се да тераме. Но германецот во Германија истото го живее, не купува стан и да тера кафани и ресторанти, или ќе купи стан и НЕМА да тера шетање и трошење, или нема да купи стан па ќе има за шетање. Муабетот ми беше дека е ист/сличен стандардот со исто работно место и исти добра кога купуваш тука и таму. Ние македонците не знаеме да ги распределиме парите добро, сакаме и стан, и кола и шетање и кафани и одмори и се, а тоа никаде во светот го нема.[DOUBLEPOST=1550239885][/DOUBLEPOST]
И плус не пресметал дека со 40.000 е невозможно четиричлено семејство да оди на летување и зимување.
Уствари може, ама летување Охрид, Преспа...и зимување тоа би било Крушево.
Горе доле пресметките ти се ок, храната генерално исто добиваат тие во Македонија и тие во странство, ама ако штедиш во Македонија може да ти останат 100 евра, онака хазардско штедење. А ако штедиш во друга држава од тие наведените, ќе ти останат 300 евра. Е сега, за една година штедење во странство ти ќе имаш супер летување и зимување, а во Македонија, како што спомнав...Охрид/Преспа и Крушево.


ЕДИТ- Сега забележав дека си спомнал и киното како дел од трошковите.
Епа јас тука во Малта плаќам 6 евра за еден што ако не се лажам е иста цена како и во Македонија. Пуканки и остали тракатанци се со иста цена како во Македонија. Ај сега тука израчунај ја разликата.
Плус ќе додадам дека цената на автомобилите е горе доле иста, така да во Германија со 4000 евра ќе ти се потребни два до три месеци да купиш кола, додека во Македонија и со плата од 700-800 евра ќе ти се потребни скоро година. Ете тука се тие разлики што го прават животот полесен на Запад.
За летување: Буквално секој западњак планира одмор најмалку 6 месеци однапред а често и годишно, уплаќа сега за летовањето во Септември. Во МК имаш за 80-100еу по човек 10 дена во Грција, 120еу Бугарија на море, 180еу Турција, или 200еу Италија. Германецот за да ги посети овие дестинации му требаат најмалку 1000еу од човек па тие што ќе ги заштеди тој и ти се за истото добро, иако он штеди 300еу а ти 100.
За возило: Не е проблем цената на возилото што ќе го купиш, за рок од 5год имаш мнооогу поголеми издатоци за возило во семејството на запад него во МК и тоа во % од плата рачунато. Прво на запад возиш буквално и леб да си купиш, овде не, на запад многу повеќе возиш за до работа и назад за разлика во МК, ако на тоа ставиме огромни суми за сервис на возилото му иде поскапо на запад, пример Германија имаш МЕСЕЧНО осигурање за кола околу 100 еу + регистрација, + сервис + многу километри и истрошеност на возилото за 5год него овде.
Малта е помеѓу најевтините во ЕУ, пуканки во Германија во кино се 8-10 еу, во МК се 1еу, Ск е нешто поскап[DOUBLEPOST=1550240229][/DOUBLEPOST]
Грубо набрзинка, еве ги моите пресметки за Германија: почетна плата од 1600-1800 зависно кој град, јас би сакал Хамбург таму би ми било 1800 евра почетна плата, првите три месеци ми е бесплатно сместување после тоа треба со цимер да ми најдат соба, просечна кирија колку што истражував Хамбург 500 - 800 евра зависно од квадратура, нека се 600 евра, тоа од човек е 300 евра за кирија, нека се и 300 евра за храна под претпоставка дека и надвор ќе јадам и нема да можам секој ден да готвам, 80 евра месечна карта за низ градот. Тоа се 680, еве ќе заокружиме 700 евра, ова ми се основни трошоци за кои тука ми оди една плата цела, таму ќе ми останат 1100 евра. Тоа е периодот дур си ја повлечам жена ми и детето, нека се 6 месеци до една година максимум. Од тие 1100 евра еве да тргнеме и 500 евра за други работи, што нема да биде случај зашто реално трошам најмногу пари на видеоигри и облека а тоа не се купува секој месец и сум доста штедлив во однос на пари, пак ќе ми останат 600 евра. Во Македонија не можам 600 денари да заштедам. Кога ќе дојде жена ми пак ќе бидат други математиките и пак во секаква пресметка во најлош случај ќе ми останат 500 евра на крај, а мислам дека ќе се 1000 но ајде. Плус зборувам исклучиво за почетна плата. Тука со 45 50 илјади месечно не излегувам на крај, за второ дете не помислувам а сакам 3. Ете, тоа е мојата математика, можда грешам негде ок, плус повисок квалитет на живот услуги добра и немаш канцероген воздух. Затоа секој со свој ум нека пресметува, не може тука со две просечни плати и таму со две горе доле просечни плати исто да биде во никој случај. Од вакви причини истражувајте многу и не се потпирајте на туѓи мислења зашто сите имаат различни намери и капацитети на проценка.[DOUBLEPOST=1550066029][/DOUBLEPOST]
Одмор нема гајле, бабето дедото мама и тато ќе уплатат за пиперки и патлиџани на грчка плажа и така ко паразит до гроб.
Друже ако ти земаш почетна НЕТО плата 1700еу во Германија, значи по струка си или програмер, или доктор, или имаш некој занает или нешто што овде зема почетна плата од 30.000ден а за година дена стасува до 50.000ден најмалку. Ова ти го кажувам затоа што НЕТО плата во германија ПОЧЕТНА од 1700 еу земаат тие струки. А почетна плата на општ работник во Германија НЕТО е околу 1000 еу, медицинска сестра овде во Германија во старечки дом работи и почетна нето плата е 1200еу и за 6 месеци доаѓа до 1300-1400макс и толку од покачувањата. Многу е важно да кажеш, нето плата или бруто, што струка и што овде работиш што таму. Затоа што мојата споредба е за исто работно место.[DOUBLEPOST=1550240576][/DOUBLEPOST]
Лесно е кога пресметките се прават од Македонија. Кога ќе дојдеш тука е сосема друго, ама пак е далеку подобро од кај нас. Јас сум во Англија скоро година и пол (студентска виза, македонски пасош), дури си студент можеш да работиш пола работно време, за одмори цело работно време. Работам во грижа за корисници во фирма за струја (кол центар) за време на одмори цело работно време.
9 и пол фунти од час, тоа тие 1500 фунти месечно, од тоа ќе ти одбијат данок, осигурување, па ке ти дојде околу 1300 (некогаш работев преку времено за 1400 - 1500 да ми дојде), прекувремена работа е 15 од час (значи се плаќа трудот)
550 фунти кирија, 150 - 200 фунти храна , уште 300 за излегување ова она, облека. Некокаш повеќе некогаш помалку, можам да заштедам од 200 до 500 фунти за месец зависно.

Така.
Точна е математикава за UK. И е слична во МК, во кол центар во МК ќе земаш околку 17.000ден ( во телекабел,топшоп или некој кол центар што е просечен а во појака фирма и 20-25.000ден), и со нето 17.000 овде во МК би ги имал истите добра како таму. Разликата е што таму можеш да смениш работа кога сакаш, имаш повеќе мир од тоа што не се плашиш за работата, покултурен народ, здравство подобро итн. А во врска со парите и трошењето е исто/слично.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ако некој има работено во угостителски сектор во Хрватска, на привремена работа нека сподели искуство или нека ме контактира во пп. Ми требаат информации бидејки имам аплицирано на неколку места.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Целиот текст што го напишав има контекст, а не одделни реченици. Овака е на кратко, НЕ Е МОЖНО да купиш стан и да тераш кафани, кафиња и се, дел може но мал дел. А ние во МК се жалиме дека не можеме да купиме стан оти сакаме и кафани и се, или пак ќе купиме стан па се жалиме дека не можеме кафани и се да тераме. Но германецот во Германија истото го живее, не купува стан и да тера кафани и ресторанти, или ќе купи стан и НЕМА да тера шетање и трошење, или нема да купи стан па ќе има за шетање. Муабетот ми беше дека е ист/сличен стандардот со исто работно место и исти добра кога купуваш тука и таму. Ние македонците не знаеме да ги распределиме парите добро, сакаме и стан, и кола и шетање и кафани и одмори и се, а тоа никаде во светот го нема.[DOUBLEPOST=1550239885][/DOUBLEPOST]
За летување: Буквално секој западњак планира одмор најмалку 6 месеци однапред а често и годишно, уплаќа сега за летовањето во Септември. Во МК имаш за 80-100еу по човек 10 дена во Грција, 120еу Бугарија на море, 180еу Турција, или 200еу Италија. Германецот за да ги посети овие дестинации му требаат најмалку 1000еу од човек па тие што ќе ги заштеди тој и ти се за истото добро, иако он штеди 300еу а ти 100.
За возило: Не е проблем цената на возилото што ќе го купиш, за рок од 5год имаш мнооогу поголеми издатоци за возило во семејството на запад него во МК и тоа во % од плата рачунато. Прво на запад возиш буквално и леб да си купиш, овде не, на запад многу повеќе возиш за до работа и назад за разлика во МК, ако на тоа ставиме огромни суми за сервис на возилото му иде поскапо на запад, пример Германија имаш МЕСЕЧНО осигурање за кола околу 100 еу + регистрација, + сервис + многу километри и истрошеност на возилото за 5год него овде.
Малта е помеѓу најевтините во ЕУ, пуканки во Германија во кино се 8-10 еу, во МК се 1еу, Ск е нешто поскап[DOUBLEPOST=1550240229][/DOUBLEPOST]
Друже ако ти земаш почетна НЕТО плата 1700еу во Германија, значи по струка си или програмер, или доктор, или имаш некој занает или нешто што овде зема почетна плата од 30.000ден а за година дена стасува до 50.000ден најмалку. Ова ти го кажувам затоа што НЕТО плата во германија ПОЧЕТНА од 1700 еу земаат тие струки. А почетна плата на општ работник во Германија НЕТО е околу 1000 еу, медицинска сестра овде во Германија во старечки дом работи и почетна нето плата е 1200еу и за 6 месеци доаѓа до 1300-1400макс и толку од покачувањата. Многу е важно да кажеш, нето плата или бруто, што струка и што овде работиш што таму. Затоа што мојата споредба е за исто работно место.[DOUBLEPOST=1550240576][/DOUBLEPOST]
Точна е математикава за UK. И е слична во МК, во кол центар во МК ќе земаш околку 17.000ден ( во телекабел,топшоп или некој кол центар што е просечен а во појака фирма и 20-25.000ден), и со нето 17.000 овде во МК би ги имал истите добра како таму. Разликата е што таму можеш да смениш работа кога сакаш, имаш повеќе мир од тоа што не се плашиш за работата, покултурен народ, здравство подобро итн. А во врска со парите и трошењето е исто/слично.
Ama razlikata e so 500 funti mozes da ides na vikend vo Pariz, ili 2 meseci × 500 da zastedis mozes ubav odmor da si ovozmozis. So tie vo Mk so ke ti ostanat ne mozes mn mn da patuvas. Edvaj za eden odmor vo Crna Gora istavav.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.099
Ama razlikata e so 500 funti mozes da ides na vikend vo Pariz, ili 2 meseci × 500 da zastedis mozes ubav odmor da si ovozmozis. So tie vo Mk so ke ti ostanat ne mozes mn mn da patuvas. Edvaj za eden odmor vo Crna Gora istavav.
Каква Црна Гора пријателе? За Грција е Лас Вегас во однос на цените
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.408
За летување: Буквално секој западњак планира одмор најмалку 6 месеци однапред а често и годишно, уплаќа сега за летовањето во Септември. Во МК имаш за 80-100еу по човек 10 дена во Грција, 120еу Бугарија на море, 180еу Турција, или 200еу Италија. Германецот за да ги посети овие дестинации му требаат најмалку 1000еу од човек па тие што ќе ги заштеди тој и ти се за истото добро, иако он штеди 300еу а ти 100.
За возило: Не е проблем цената на возилото што ќе го купиш, за рок од 5год имаш мнооогу поголеми издатоци за возило во семејството на запад него во МК и тоа во % од плата рачунато. Прво на запад возиш буквално и леб да си купиш, овде не, на запад многу повеќе возиш за до работа и назад за разлика во МК, ако на тоа ставиме огромни суми за сервис на возилото му иде поскапо на запад, пример Германија имаш МЕСЕЧНО осигурање за кола околу 100 еу + регистрација, + сервис + многу километри и истрошеност на возилото за 5год него овде.
Малта е помеѓу најевтините во ЕУ, пуканки во Германија во кино се 8-10 еу, во МК се 1еу, Ск е нешто поскап[DOUBLEPOST=1550240229][/DOUBLEPOST]
Друже ако ти земаш почетна НЕТО плата 1700еу во Германија, значи по струка си или програмер, или доктор, или имаш некој занает или нешто што овде зема почетна плата од 30.000ден а за година дена стасува до 50.000ден најмалку. Ова ти го кажувам затоа што НЕТО плата во германија ПОЧЕТНА од 1700 еу земаат тие струки. А почетна плата на општ работник во Германија НЕТО е околу 1000 еу, медицинска сестра овде во Германија во старечки дом работи и почетна нето плата е 1200еу и за 6 месеци доаѓа до 1300-1400макс и толку од покачувањата. Многу е важно да кажеш, нето плата или бруто, што струка и што овде работиш што таму. Затоа што мојата споредба е за исто работно место.[DOUBLEPOST=1550240576][/DOUBLEPOST]
Па и да планира две години наназад, он има повеќе опции.
Македонецот има среќа што Грција е близу па ете, ќе види убава дестинација во животот. Да бевме на локација Белорусија, никогаш немаше да знаеме што е тоа море. Па и на тие места што се оди во Грција се едни од најефтините.
Се знае кои македонци идат во Миконос и оние малку полуксузни места, оние што можат без проблем да отидат и Шпанија, Франција, Турција, Египет. Додека, секој западњак може да си дозволи бар еднаш во животот да иде на полуксузно летување од Миконос а да не мора да заглавува по банки или да чека парите од свадба.

Кога веќе збориме за возење, кажи колку е цената на горивото на Запад и колку е во Македонија. Разликата е некои 20-30 центи по литар, додека платата е неспоредлива. Значи и да вози за леб (иако не е така како што збориш ти) него не го кошта премногу. Само за споредба, во Македонија има се повеќе дизелаши и плинаши додека во Европа е обратно.
Да не зборам за еко автомобили, Македонија е 5 години назад.
Еве овде во Малта, да купиш нов гланц еко автомобил државата ти помага директно со 5 до 7 илјади евра.
Ако сакаш да купиш скутер добиваш 600 евра за скутер кој чини 1500 евра.
Регистрација на еко автомобили не постои за првите 10 години, додека кај скутер тоа се 5 години.
За да ја наполниш батеријата на скутерот треба да платиш 25 центи со кои можеш да возиш 60 км.
За автомобил те чини 1 евро за сто и нешто километри.

Само да разјаснам, Малта не е една од понајевтините држави во Европа.
Минатиот месец бев во Валенсија и таму е буквално двојно поефтино од Малта.
Малта била една од поефтините, сега сигурно е на добар пат да биде меѓу една од најскапите држави за живеење.
Цената на становите е како таа во Германија, на некои локации и поскапа.

А ова што го збориш за платите во Германија ми е за неверување. Толкави се во Малта. Јас имам разговарано со премногу луѓе кои живеат таму и платите се далеку подобри од тоа ти што го прикажа.

Како и да е, многу е глупо да кажеш дека македонецот и германецот со просечна плата горе-доле добиваат исто.
Тоа може да го каже некој кој заработува премногу во Македонија и незнае што е да ти легнат 200 евра за цел месец или некој кој е дел од владата па работи по форуми да ги задржи младите во Република Северџанија, или ако повеќе милувате Република Тралала.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.099
Па и да планира две години наназад, он има повеќе опции.
Македонецот има среќа што Грција е близу па ете, ќе види убава дестинација во животот. Да бевме на локација Белорусија, никогаш немаше да знаеме што е тоа море. Па и на тие места што се оди во Грција се едни од најефтините.
Се знае кои македонци идат во Миконос и оние малку полуксузни места, оние што можат без проблем да отидат и Шпанија, Франција, Турција, Египет. Додека, секој западњак може да си дозволи бар еднаш во животот да иде на полуксузно летување од Миконос а да не мора да заглавува по банки или да чека парите од свадба.

Кога веќе збориме за возење, кажи колку е цената на горивото на Запад и колку е во Македонија. Разликата е некои 20-30 центи по литар, додека платата е неспоредлива. Значи и да вози за леб (иако не е така како што збориш ти) него не го кошта премногу. Само за споредба, во Македонија има се повеќе дизелаши и плинаши додека во Европа е обратно.
Да не зборам за еко автомобили, Македонија е 5 години назад.
Еве овде во Малта, да купиш нов гланц еко автомобил државата ти помага директно со 5 до 7 илјади евра.
Ако сакаш да купиш скутер добиваш 600 евра за скутер кој чини 1500 евра.
Регистрација на еко автомобили не постои за првите 10 години, додека кај скутер тоа се 5 години.
За да ја наполниш батеријата на скутерот треба да платиш 25 центи со кои можеш да возиш 60 км.
За автомобил те чини 1 евро за сто и нешто километри.

Само да разјаснам, Малта не е една од понајевтините држави во Европа.
Минатиот месец бев во Валенсија и таму е буквално двојно поефтино од Малта.
Малта била една од поефтините, сега сигурно е на добар пат да биде меѓу една од најскапите држави за живеење.
Цената на становите е како таа во Германија, на некои локации и поскапа.

А ова што го збориш за платите во Германија ми е за неверување. Толкави се во Малта. Јас имам разговарано со премногу луѓе кои живеат таму и платите се далеку подобри од тоа ти што го прикажа.

Како и да е, многу е глупо да кажеш дека македонецот и германецот со просечна плата горе-доле добиваат исто.
Тоа може да го каже некој кој заработува премногу во Македонија и незнае што е да ти легнат 200 евра за цел месец или некој кој е дел од владата па работи по форуми да ги задржи младите во Република Северџанија, или ако повеќе милувате Република Тралала.
Ме интересира онака, даваат некои субвенции или како што пиша горе за купување точаци, бидејќи во некои земји во Европа знам дека така прават дравите?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.408
Ме интересира онака, даваат некои субвенции или како што пиша горе за купување точаци, бидејќи во некои земји во Европа знам дека така прават дравите?
Колку што знам не.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Сега моментално на Телма има емисија за колку луге си заминале од "државава"
Доктор од Делчево напуштил работа и заминал на црно да бере јаболки во Италија :( Не верувам дека бил испод 450€ плата и тоа работел доктор, а сепак си заминал за таму аргат да биде.Епа сега видете тие што ја пропагиравте тезата дека тие со 400€ плата не им се исплатело да заминат :tapp:
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Сега моментално на Телма има емисија за колку луге си заминале од "државава"
Доктор од Делчевско напуштил работа и заминал на црно да бере јаболки во Италија :( Не верувам дека бил испод 450€ плата а сепак си заминал.Епа сега видете тие што ја пропагиравте тезата дека тие со 400€ плата не им се исплатело да заминат :tapp:
1. Можност за заработка
2. Економска стабилност
3. Социјална програма
4.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
1. Можност за заработка
2. Економска стабилност
3. Социјална програма
4.
У Меминген ли си?Тоа е она градче кај аеродромот во близина на Минхен?Каде си сместен и колку плаќаш кирија ако не е тајна?Мислам дали имаш цел стан за себе или делиш смештај со некого?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom