Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

 • Германија

  Гласови: 68 26,6%
 • Шведска

  Гласови: 46 18,0%
 • Италија

  Гласови: 11 4,3%
 • Франција

  Гласови: 6 2,3%
 • Малта

  Гласови: 8 3,1%
 • Обединетото Кралство

  Гласови: 20 7,8%
 • Ирска

  Гласови: 15 5,9%
 • Белгија

  Гласови: 4 1,6%
 • Холандија

  Гласови: 24 9,4%
 • Данска

  Гласови: 14 5,5%
 • Австрија

  Гласови: 14 5,5%
 • Словенија

  Гласови: 15 5,9%
 • Полска

  Гласови: 11 4,3%

 • Вкупно гласачи
  256

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Наредната економска криза слична на онаа од 2008 ќе биди полоша, не знам кога ќе биди, не знам што ќе ја предизвика ама знам дека ќе биди полоша тоа го тврдам сигурно. При таква криза најдобра опција човек да биди во околина каде што се чувствува свој безбеден. Пожелно е домот или станот засолништето да е негово или на неговите блиски, без кирија и без хипотека, долгот на кредитни картички, потрошувачки кредити, лизинг или кредит за возило да се на минимум или воопшто да ги нема. Колку од вас можат да го потврдат ова дека се без долгови? Јас сум еден од нив ама пак ме лазат морници од тоа што ни спремаат, можеби сум само параноичен ама криза ќе има, и не сум спремен за тоа. При тотален колапс на деиндустријализација, криза во финансиски сектор, најдобро е да си во близина на лушекои што им веруваш, на кои би им помогнал кои би ти помогнале. Планот е сите да сме должни од луѓе, држави, корпорации и долгот да е неотплатлив.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
618
Поени од реакции
409
Наредната економска криза слична на онаа од 2008 ќе биди полоша, не знам кога ќе биди, не знам што ќе ја предизвика ама знам дека ќе биди полоша тоа го тврдам сигурно. При таква криза најдобра опција човек да биди во околина каде што се чувствува свој безбеден. Пожелно е домот или станот засолништето да е негово или на неговите блиски, без кирија и без хипотека, долгот на кредитни картички, потрошувачки кредити, лизинг или кредит за возило да се на минимум или воопшто да ги нема. Колку од вас можат да го потврдат ова дека се без долгови? Јас сум еден од нив ама пак ме лазат морници од тоа што ни спремаат, можеби сум само параноичен ама криза ќе има, и не сум спремен за тоа. При тотален колапс на деиндустријализација, криза во финансиски сектор, најдобро е да си во близина на лушекои што им веруваш, на кои би им помогнал кои би ти помогнале. Планот е сите да сме должни од луѓе, држави, корпорации и долгот да е неотплатлив.
Кога стана збор за параноја.. Биди моментално во УК за време на Брегзит да те видам хаха

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Кога стана збор за параноја.. Биди моментално во УК за време на Брегзит да те видам хаха

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Можно е Брегзитот како настан да предизвика имплозија на Светската Економија, а можи и не.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
306
Поени од реакции
288
На indeed и слични сајтови вадат нон стоп статистики за мин, просек и макс плати во секоја област, таму провери за платата.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Galway?seeThePricesForMobile=true
Еве за цените да знаеш ориентационо, прилично е точна страната.
:D
Prilicno e netocna stranata !!!
Ovie statistiki koi gi nudish nemaat mnogu vrska so realnosta, vo princip uslovite na teren se vo domenot na rastegliva kategorija.
Ovaa provincija vo Irska e dobar primer kako ne treba.
1. Cenite koi se dadeni vo analysata ako se tochni (se somnevam) se uzhas, za edna Irska pa ushte i nekoja vukojebina kade mozhat da (pre)zhiveat samo onie koi se rodile tamu, veruvam golem del i ne izdrzhale pa se nekade iseleni.
Sporedbata so München kako referenten grad,so index povisok od 3, poniski trosoci za zhivot e sosema netochen. Ova zatoa sto mi se poznati cenite i uslovite vo München. Spored analysata Galway e mnogu poskap. Hrana i pijaloci, garderoba, motorno vozilo itn. München e daleku popovolen, ima izbor od discount-eri pa imash povekje opcii. Ona po shto M. e broj 1 se troshoci za domuvanje, stanovi nema a i toa shto se nudi e ekstremno skapo, sepak cenite koi se dadeni za Galway ne otstapuvaat mnogu. Ispagja deka imaat isti troshoci za zhivot.

Ima edna rabota koja mnogu malce se spomnuva po temive, a se vika socijalen zhivot. Koga eden stranec kako od Mars padnat ke se spushti vo eden grad kako Galway i kje gi prebrodi detskite bolesti (rabota, stan, egzistencija...) doagja do temata socijalen zhivot kontakti druzhenje Vo vakvo mesto shansite za takvo neshto ti sé lokalniot pub (so provincijalcite koi i sami ne se sakaat) ili na shalter vo lokalnata poshta ako imash nekoja rabota da zavrshish. Drugo nema !

Inaku klimata vo Irska, devet meseci dozhd i veter i tri meseci losho vreme.
Ova ti se mnogu vazhni elementi koi vprochem ti ja davaat smislata na zhivotot tamu kade kje se naselish.

Na tema plati, lichen dohod i sl., tvoja omilena tema, treba da znaesh kako nastanuvaat tie statistiki. Ti samiot mozhesh da se registrirash na sajtot i da prijavish fake plata od 90.000,-.€/godishno kako shef na sektor vo nekoja pharma industrija so povekje od 10.000 vraboteni. Obichno prijavuvaat onie koi imaat so shto da se pofalat pa taka se dobivaat dosta visoki cesto nerealni sumi. Za eden novodojdenec/stranec, pa i matichen ama pochetnik mnogu teshko e da dobie pozicija vo takva firma na povisoko nivo, obichno mali i sredni pretprijatija se pochetna osnova, kade platite se daleku poniski.

Suma sumarum: teorijata i praksata kako i sekogash ne korespondiraat. Moj sovet, ostavi toa bukvarite, spushti se vo realniot sektor, ako vekje imash nekavi ambicii.

Јас сум еден од нив ама пак ме лазат морници од тоа што ни спремаат, можеби сум само параноичен ама криза ќе има,
Da, samo si paranoichen ! Znaesh li sto im se sluchuva na paranoicite vo uslovi na vojna ?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.988
Поени од реакции
15.354
Мое мислење. Индивидуално е. Од Македонија заминав поради тоа што сакав подобри услови за образование, за поперспективна работа по образованието, а и во тоа време имаше доста политички притисоци врз моите родители, иако со факултет ги избркаа од работа, приватното им пропадна но и додека работеа бевме поприлично сиромашни чак и за тогашните македонски стандарди.
Јазикот го совладав одма во 2 месеци, го вежбав со кого ќе стигнам, зборував како навијан, во секоја можна минута чак и сам со себе го вежбав. Со тек на време ги совладав и дијалектите. Денес освен по име и презиме локалците не можат да ме препознаат дека сум странец. Ама.... Кога ќе дознаат дека не сум староседелец... Одма е односот поинаков. Не те дружат, на разговор за работа или не те викаат или ти нудат сума пониска од онаа на моите колеги староседелци иако не се разликуваме. Искрено разлувам за промена на името и презимето баш од оваа причина, ми се смачи од дискриминација ради тоа.
Во сите овие години тука пријателства слабо. Овде онде по некој пријател ќе имав ама и тоа по некое време се губеше. Е сеа некои може ќе речат дека било до мене. Не знам може е до мене до карактерот мој мада не сум намќор. Ама па кога отидов на еразмус еден куп пријатели стекнав, кога доаѓав на одмор исто. Но тоа веќе не е важно. Сега сум во години кога пријателства нема, кога имаме други приоритети, кога интересите и парите и работата се поважни па сите имаме други приоритети па не е тоа битно. Битно е за помлад човек, да не го фаќаат депресии. Коа си постар е сеедно.
За работа. Шо знам. Сум во релативно барана струка иако кога беше економската криза и јас го јадев стапот. Работев свашта и живеев доста мизерно. Пред кризата нешто и ќе потрошев, купував добра облека, секоја зима одев на сноубординг, секое лето македонија,сега ништо, најминимално живеам. Купувам во лидл храна и облека, облеката ја шијам кога ке се скине, се возам со бус, иама 7 години стар мобилен од 50 евра, живеам во мувлосана дупка со цимери (ако не ми верувате можам и слики да прикачам). Работам на 2 места. Едното по струка другото на црно кога имам време во ресторан. Друштво неам, женска неам, деца неам. Нема ни абер дека ќе имам нешто од тоа. Песимист сум по однос на тоа.
Не знам што да кажам. Порано кога бев помлад ме фаќаа некои депресии, секој млад човек сака да троши да излезе, да има пријатели, женска. Јас ништо од тоа немав. Во животов се на се имам испиено 1 пиво, онака буквално коа бев на факс прва година на една забава ме натераа и оттогаш ништо. Со женско имам бидено само еднаш во цел мој живот и тоа за пари со проститутка чисто онака да видам што е тоа се*с. Единствен порок ми беа видео игри односно една игра лиг о леџендс ама престанав да ја играм. И тоа онака некое време од немајкаде играв од досада кога немав што да правам пошо немав друштво. Станав зависник последната година и пол. Стигнав и до мастер во пикот на мојата зависност на еув серверот. Ама шо знам не ми се игра више неам месеци играно, не сакам да сум зависник. земав сеа демек нова сезона една партија изиграв и ја избришав, ме мрзи треба на ново по цели денови да вежбам ужасно бавни ми се реакциите пошо неам долго играно.
Сума сумарум. Не знам што да кажам. Јас сум деформисан човек, станат сум дегенерик тотално променет. Некои че речат па зашто не се вратиш? Па не знам, со македонци тука слабо имам контакти пошо се страшно привремени луѓе. Во македонија долго не сум бил, контактите со тек на време се губат, дури имам и филинг дека сум заборавен, а и македонскиот менталитет на оговарање, сеир и слично не ми одговара. Едноставно се навикнав вака да живеам. Истотака знам дека за работа би било тешко за мене, ќе ме искористува некој максимално за ич пари. Боље да сум благо депресивен во странство и да иам полн акаунт пари него во македонија да не можам глава да кренам и да сум сиромав. Едноставно некои лиѓе неаме среќа во животот, не сме родени под среќна ѕвезда.
Одете кај што ќе одете, ви пожелувам успех и среќа, ама вардете немојте да завршите како мене. Најдете начин да имате и пари и живот.
Во Германија си?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.094
Поени од реакции
8.963
Наредната економска криза слична на онаа од 2008 ќе биди полоша, не знам кога ќе биди, не знам што ќе ја предизвика ама знам дека ќе биди полоша тоа го тврдам сигурно. При таква криза најдобра опција човек да биди во околина каде што се чувствува свој безбеден. Пожелно е домот или станот засолништето да е негово или на неговите блиски, без кирија и без хипотека, долгот на кредитни картички, потрошувачки кредити, лизинг или кредит за возило да се на минимум или воопшто да ги нема. Колку од вас можат да го потврдат ова дека се без долгови? Јас сум еден од нив ама пак ме лазат морници од тоа што ни спремаат, можеби сум само параноичен ама криза ќе има, и не сум спремен за тоа. При тотален колапс на деиндустријализација, криза во финансиски сектор, најдобро е да си во близина на лушекои што им веруваш, на кои би им помогнал кои би ти помогнале. Планот е сите да сме должни од луѓе, држави, корпорации и долгот да е неотплатлив.
Буци бе preper си станал :pos:

Железни парички си чуваш закопани? Конзерви со рок од 10 години ? Оружје нешто? Нафта, бензин ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Буци бе preper си станал :pos:

Железни парички си чуваш закопани? Конзерви со рок од 10 години ? Оружје нешто? Нафта, бензин ?
А замисли ситуација си во милионски Западноевропски град, немаш кеш а паѓа системот на картички, со што би се прехранил, дали би ограбил продавница за храна или контејнер?
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.924
Поени од реакции
10.872
А замисли ситуација си во милионски Западноевропски град, немаш кеш а паѓа системот на картички, со што би се прехранил, дали би ограбил продавница за храна или контејнер?
Eve scenario za Fallout 5, nesto kao prequel.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.094
Поени од реакции
8.963
А замисли ситуација си во милионски Западноевропски град, немаш кеш а паѓа системот на картички, со што би се прехранил, дали би ограбил продавница за храна или контејнер?
Во таков случај ќе одам во Лас Вегас :D
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Во таков случај ќе одам во Лас Вегас :D
Во САД има невреме сега, поларен студ до -55 степени целзиусоиви, зафаќа простор каде што живеат околу 70 милиони жители. Кои ќе поминат подобро спремните или неспремните дека можеби ќе снема струја, храна, замрзни вода и водоводен систем?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.728
Поени од реакции
17.808
Лугето кои јас ги познавам а се заминати во странство се вака со платите
Возач на школски автобус во Швајцарија
5500€
Салатер во елитен ресторан исто Швајцарија
4500€
Брачен пар мажот столар жената фризерка кои живеат во Шведска близу граница и одат на работа во Норвешка
11.000€ заедно двајцата
Сопственик на фирма за мониторинг и обезбедување во Франфурт Германија
12.000€ чисти на крај на месец
Инженер за вентилациони системи и климатизација во Швајцарија
10.000 €
Аргат во Доналдс :D Германија
1100€
Шофер на камион Германија
2000€
Вилушкарист во Германија 1800€
Кранист на мобилен кран рафинерија Виена,Аустрија
4500€
Освен со оној у Мекдоналдс со секој од овие моментално би се сменил,па можда и со него а тука заработувам помеѓу 60-70.000 ден месечно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.094
Поени од реакции
8.963
Во САД има невреме сега, поларен студ до -55 степени целзиусоиви, зафаќа простор каде што живеат околу 70 милиони жители. Кои ќе поминат подобро спремните или неспремните дека можеби ќе снема струја, храна, замрзни вода и водоводен систем?
Бате ти живееш со страв од нешто што ќе се случи во идно неопределено време. Кога ќе ти најават или сам согледаш нешто ќе си се спремиш и ти и твоето семејство. Барем во САД убаво ги известуваат за проблеми со невреме за да складираат се што им треба.

А и овде тоа не недостасува, доволно е да го следиш на фејсбук, Славчо Поповски :)

Лани летото кога беше невремето во Грција, два дена унапред си се спремив, си најдов место за колата на повисоко во случај на поплава, храна и се друго што треба за неколку дена.

Ова ти што го правиш е баш препер, тие се спремаат за dooms day.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.924
Поени од реакции
10.872
Лугето кои јас ги познавам а се заминати во странство се вака со платите
Возач на школски автобус во Швајцарија
5500€
Салатер во елитен ресторан исто Швајцарија
4500€
Брачен пар мажот столар жената фризерка кои живеат во Шведска близу граница и одат на работа во Норвешка
11.000€ заедно двајцата
Сопственик на фирма за мониторинг и обезбедување во Франфурт Германија
12.000€ чисти на крај на месец
Инженер за вентилациони системи и климатизација во Швајцарија
10.000 €
Аргат во Доналдс :D Германија
1100€
Шофер на камион Германија
2000€
Вилушкарист во Германија 1800€
Кранист на мобилен кран рафинерија Виена,Аустрија
4500€
Освен со оној у Мекдоналдс со секој од овие моментално би се сменил,па можда и со него а тука заработувам помеѓу 60-70.000 ден месечно.
Мислам дека 1300 евра е минимална плата во Германија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.170
Поени од реакции
38.352
Во САД има невреме сега, поларен студ до -55 степени целзиусоиви, зафаќа простор каде што живеат околу 70 милиони жители. Кои ќе поминат подобро спремните или неспремните дека можеби ќе снема струја, храна, замрзни вода и водоводен систем?
Maкедонците во Чикаго веќе почнаа да си ги пакуваат куферите и да фаќаат авион за Македонија.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.728
Поени од реакции
17.808
Мислам дека 1300 евра е минимална плата во Германија.
1100 зема,ги ебат како сакаат.Дури знам за еден случај ке му префрлат плата повисока сума па ги вади дел и у кеш им ги враќа[DOUBLEPOST=1548956540][/DOUBLEPOST]Возач на камион шлепер Америка,Чикаго
120.000 $ годишно
Супервизор со докторат банка Канада
20.000 $ месечно
Диџеј со завршено средно електро,завршен курс за конструктор на нафтени платформи во Африка
15.000 $
Возач на камион во рудник Австралија
15.000 $ (австралиски)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom