Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Тачно, се рмба, во претходна фирма и јас рмбав по више од 12 саата. Е кога ќе отидеш скроз сам у странство и ќе немаш ни кој да те праша ни како ти е, ни што ти е, тогаш прај се курназ и објаснувај се со други. Тачно, ете и јас сум програмер во Македонија и сум размислувал за надвор и не само ради пари туку поради поквалитетен живот, ко чист воздух, поквалитетна храна и вода, средено здравство, луѓе со елементарна култура и свест за све што ги опкружува особено природата итн. Парите не ми се причина да заминам од тука веруј.
Види сеа, да се иселиш од државата ради чист воздух и поквалитетна храна и да отидеш во земја кај што не знаеш никој треба да си луд. Ја зборам за елементарни услови за живот у 21 век, како редовна плата и регулирано работно време. Ова ти што го збориш се first world problems за 90 посто од државата.
Пројде времето коа пар луѓе биле у странство и тука како домородци им ги слушале мислењата за тешкиот живот. За скапата кирија од 800 евра на 2000 евра плата, а ти тука со 300 евра живееш со 3 генерации у иста куќа зашто месечната кирија во Скопје ќе ти земе 2/3 од платата.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Да, да, ако си вработен таму зимаш по 5000 долари плата и све ти е бесплатно, чисти ги тргаш на крај од месец.

Па тоа и пишував, за таков случај што мисли да се врати и тоа не на одмор, али ти веќе све знаеш, а уште си тука? :)[DOUBLEPOST=1535530867][/DOUBLEPOST]

И у Шведска се наоѓа за 700 - 800 евра кирија во Стокхолм да речеме. Али први комшии ќе ти бидат Сомалијци и Сиријци. Во Стокхолм за двособен стан во јужниот дел на Стокхолм кај што немаш многу мигранти се движи од 1300 евра до 1500 евра. Прогуглај од/до аеродром такси да те однесе/земе дали ќе најдеш за поевтино од 450 - 500 евра. Шведска ја спомнувам ко најпосакувана дестинација на форумов, на страна што и работам во шведска фирма у моментов.
Океј за Шведска, ама јас зборев за цените кои ги кажа за Германија. Имам неколку другари кои работат таму, знам колку се цените. Јас сум во Франција и Англија и знам убаво дека Германија < Франција < Англија spored ceni
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
Не ти зборувам на памет, член од најтесно семество ми е надвор, а и јас е прашање на месеци кога ќе ја добијам во рака иселеничката.
Со болдираното го завршуваме муабетот на оваа тема со тебе, затоа што тука е идеална онаа "сит на гладен не верува", во моментот таа професија ти е најдобро платената во мкд, сите останати технички науки, па дури и се останато се за 30-70% полошо платени во просек,. Уште факултет незавршен работа и просечна плата, за 3 години искуство веќе си над 800 евра колку и да си бил дудук, а со пет другариве што работат фронтенд се веќе над 1200 сите. Оди прашај градежни инженери каде се позадоволни, тука за 250-500 евра плата се акаат по градилишта ко грешни ѓаволи, а учеле факултет каде коса им паднала од цртање, математика, физика, статика, челици. ..или надвор каде платите им се на ниво на тие од програмерите.
Кога македонскиве градежни фирми би земале работа и на странски пазари и македонските градежни инжењери би земале и поголеми плати. Кога си ограничен на македонски пазар таа е цената на трудот, кај ит секторот 99% од проектите на кои се работи се за странски клиенти.
Види сеа, да се иселиш од државата ради чист воздух и поквалитетна храна и да отидеш во земја кај што не знаеш никој треба да си луд. Ја зборам за елементарни услови за живот у 21 век, како редовна плата и регулирано работно време. Ова ти што го збориш се first world problems за 90 посто од државата.
Пројде времето коа пар луѓе биле у странство и тука како домородци им ги слушале мислењата за тешкиот живот. За скапата кирија од 800 евра на 2000 евра плата, а ти тука со 300 евра живееш со 3 генерации у иста куќа зашто месечната кирија во Скопје ќе ти земе 2/3 од платата.
Не знам зошто ти е тоа чудно ако неќеш да конзумираш сомнително месо и да дишеш загаден воздух, детето да ти оди во нормална градинка а не во градинка во која ќе ги бутнат 3 деца у кревет пошто немаат доволно кревети или во болница во која не им работи ниту еден ехо апарат. Ако тоа не опфаќа квалитет на живот и елементарни услови за живот тогаш не знам што друго се елементарни услови за живот. Кога ќе се иселиш прва ствар која што ќе ја приметиш е баш тоа, не колку иљади евра земаш плата, и кај си имал повеќе, а кај помалку, и животот да го сведуваш на цифри.
Океј за Шведска, ама јас зборев за цените кои ги кажа за Германија. Имам неколку другари кои работат таму, знам колку се цените. Јас сум во Франција и Англија и знам убаво дека Германија < Франција < Англија spored ceni
Не сум кажал ништо за Германија, ниту знам некој кој што работи таму, али да, е доста популарна дестинација на форумов. За Англија знам исто дека во Лондон кириите се изгор. Имаш и посебна тема за Лондон на форумов.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.847
Sekoj sto saka da si proba srekata nadvor treba da proba, pred se e edno dobro iskustvo, nekoj ke bide zadovolen,nekoj ne.Ali ako nekoj napise nesto sto ne im se dopaga nesto na drugite ne mora odma napadi of site strani, nikoj nikogo ne go ubeduva sto da pravi, sepak e forum za diskusija, koj saka neka se seli, koj ne e zadovolen neka se vrati.Jas licno ne sum bas najsreken, I planiram vo tekot na narednive 7 do 9 meseci da se vratam doma, znam deka ke bidam proglasen za lud ama taka sum odlucil.
Kako pricini za mojata odluka ima poveke, ali nabrojam nekolku, sobrakajov ne mozam da go podnesam,me vadi od pamet, edna sobrakajka i cel grad e afektiran, primer vcera 8 kilometri gi vozev ebani sat i 35 min.Druga pricina mi smeta takanarecenava multikultura, ne deka mrazam drugi rasi ama kakva necivilizirana stoka se ima naseleno I uste se doseluva toa e uzas, isto kriminal droga kolku kur ti saka, ednostavno ne ja sakam sredinata vo koja ziveam.Da ja spomnam moze i najvaznata, ne sum zadovlen od nacinot na koj rastat decata, od obrazovanie pa do zabava, ke dojde vikend namesto decata da igraat so deca a jas da se relaksiram, treba jas da odam so niv da gi pazam ili da gi druzam, jas zalepen za niv tie za mene, druga robota sve sto imaat izmisleno za zabava za decata e vistinska krazba vo odnos na cenite.Ne znam kolku od tie sto komentiraat ovde se so deca vo stranstvo ama da rastis deca bez pomos e navistina tesko.Najdobra kombinacija e koga decata se veke malku pogolemi koga ke mozat i po nekoj sat da rabotat a roditelot ne mora pred niv zad niv celo vreme.
Za kraj, sekoj sto ima idea za nadvor, dobar im pat, znam deka ima luge sto imaat potreba, znam luge i od bes sto odat ,takov e trendot, good luck to all.
 
Н

невидливио

Гостин
Муабетов за селење не е за тие 5% на кои во Македонија им е топ. Нив ќе им е супер со години.

Муабетот е за тие што не знаат како ќе ја платат струјата зимава, а се на диета од ајвар со леб со години.

Пола држава избега, тие зеле кажуваат краставиците не се вкусни во странство... Џизас Крајст...[DOUBLEPOST=1535595169][/DOUBLEPOST]
Sekoj sto saka da si proba srekata nadvor treba da proba, pred se e edno dobro iskustvo, nekoj ke bide zadovolen,nekoj ne.Ali ako nekoj napise nesto sto ne im se dopaga nesto na drugite ne mora odma napadi of site strani, nikoj nikogo ne go ubeduva sto da pravi, sepak e forum za diskusija, koj saka neka se seli, koj ne e zadovolen neka se vrati.Jas licno ne sum bas najsreken, I planiram vo tekot na narednive 7 do 9 meseci da se vratam doma, znam deka ke bidam proglasen za lud ama taka sum odlucil.
Kako pricini za mojata odluka ima poveke, ali nabrojam nekolku, sobrakajov ne mozam da go podnesam,me vadi od pamet, edna sobrakajka i cel grad e afektiran, primer vcera 8 kilometri gi vozev ebani sat i 35 min.Druga pricina mi smeta takanarecenava multikultura, ne deka mrazam drugi rasi ama kakva necivilizirana stoka se ima naseleno I uste se doseluva toa e uzas, isto kriminal droga kolku kur ti saka, ednostavno ne ja sakam sredinata vo koja ziveam.Da ja spomnam moze i najvaznata, ne sum zadovlen od nacinot na koj rastat decata, od obrazovanie pa do zabava, ke dojde vikend namesto decata da igraat so deca a jas da se relaksiram, treba jas da odam so niv da gi pazam ili da gi druzam, jas zalepen za niv tie za mene, druga robota sve sto imaat izmisleno za zabava za decata e vistinska krazba vo odnos na cenite.Ne znam kolku od tie sto komentiraat ovde se so deca vo stranstvo ama da rastis deca bez pomos e navistina tesko.Najdobra kombinacija e koga decata se veke malku pogolemi koga ke mozat i po nekoj sat da rabotat a roditelot ne mora pred niv zad niv celo vreme.
Za kraj, sekoj sto ima idea za nadvor, dobar im pat, znam deka ima luge sto imaat potreba, znam luge i od bes sto odat ,takov e trendot, good luck to all.
Пријателе. Не сакам да ти се мешам твој е изборот. Ама вака форумски муабет.
Ако не е тајна кој град е тоа толку неквалитетен за сообраќај и деца?
Зошто на пример не пробаш во друг или помал град таму? Или Нов зеланд? Не морат баш дингере одма Македонија. Или дојди на еден подолг одмор пример еден месец види што е како е ситуацијата испитај дали ќе те бендиса.
Финтате е што Македонија е многу променета од порано. Скопје е Катанга, затка сооброќај исто, на лето 50 степени не се диши, народот лош ифрит. Се се врти околу пари. Пријатели само ако се од твојот град од порано што ги знаеш, нови во скопје тешко. За деца што да ти кажам растат ко во секој голем град...
Од друга страна надвор од Скопје си е по ок и народ и сообраќај и деца можат да трчаат кај сакаат ама на крај пак треба да ги пуштиш во Скопје да студираат еден ден. Мое дете да треба да го пуштам во Скопје во животов би плачел би липал.

Да се разбереме австралиска виза е премија. Човек еднаш има таква прилика. А и самото селење било каде си е трошок, луѓе заеми земаат или станови продаваат за да одат Австралија.
 
Последно уредено од модератор:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.847
Муабетов за селење не е за тие 5% на кои во Македонија им е топ. Нив ќе им е супер со години.

Муабетот е за тие што не знаат како ќе ја платат струјата зимава, а се на диета од ајвар со леб со години.

Пола држава избега, тие зеле кажуваат краставиците не се вкусни во странство... Џизас Крајст...[DOUBLEPOST=1535595169][/DOUBLEPOST]
Пријателе. Не сакам да ти се мешам твој е изборот. Ама вака форумски муабет.
Ако не е тајна кој град е тоа толку неквалитетен за сообраќај и деца?
Зошто на пример не пробаш во друг или помал град таму? Или Нов зеланд? Не морат баш дингере одма Македонија. Или дојди на еден подолг одмор пример еден месец види што е како е ситуацијата испитај дали ќе те бендиса.
Финтате е што Македонија е многу променета од порано. Скопје е Катанга, затка сооброќај исто, на лето 50 степени не се диши, народот лош ифрит. Се се врти околу пари. Пријатели само ако се од твојот град од порано што ги знаеш, нови во скопје тешко. За деца што да ти кажам растат ко во секој голем град...
Од друга страна надвор од Скопје си е по ок и народ и сообраќај и деца можат да трчаат кај сакаат ама на крај пак треба да ги пуштиш во Скопје да студираат еден ден. Мое дете да треба да го пуштам во Скопје во животов би плачел би липал.

Да се разбереме австралиска виза е премија. Човек еднаш има таква прилика. А и самото селење било каде си е трошок, луѓе заеми земаат или станови продаваат за да одат Австралија.
Ne e nikakva tajna, vo Sydney sum, t.e vo predgraie na Sydney - western suburbs, Sydney kako Sydney e mnogu skap i nemozam da si dozolam da ziveam tamu kade sto bi sakal, a vamu kade sto mozam, ne sakam, da go delam vozduhot so nekoja stoka od bliski istok, asia, India i silcno ne fala.
Zosto ne bi odel vo drug grad? Posle 12 god borba tuka, ne mi doaga ni na kraj pamet da pocnuvam nov zivot od pocetok na nekoe drugo mesto.

Koga stanuva zbor za kaj nas sve mi e jasno,imam tamu prijateli i bliski od familija, funkcioniraat.
Toa sto luge prodavaat kuki ili zemaat krediti,kazav, sekoj so sreka, takov e trendot, ne deka se site se srekni slusnale Australia I ajde , posebno ne mozam da gi razberam ovie sto odat so studentski vizi.....
I za kraj ne sum od Skopje, Ohrid ke begam
 
Н

невидливио

Гостин
Ne e nikakva tajna, vo Sydney sum, t.e vo predgraie na Sydney - western suburbs, Sydney kako Sydney e mnogu skap i nemozam da si dozolam da ziveam tamu kade sto bi sakal, a vamu kade sto mozam, ne sakam, da go delam vozduhot so nekoja stoka od bliski istok, asia, India i silcno ne fala.
Zosto ne bi odel vo drug grad? Posle 12 god borba tuka, ne mi doaga ni na kraj pamet da pocnuvam nov zivot od pocetok na nekoe drugo mesto.

Koga stanuva zbor za kaj nas sve mi e jasno,imam tamu prijateli i bliski od familija, funkcioniraat.
Toa sto luge prodavaat kuki ili zemaat krediti,kazav, sekoj so sreka, takov e trendot, ne deka se site se srekni slusnale Australia I ajde , posebno ne mozam da gi razberam ovie sto odat so studentski vizi.....
I za kraj ne sum od Skopje, Ohrid ke begam
Ок. Ти пожелувам среќа.Ако имаш начин да вадиш 1500 евра месечно секој месец па до пензија Охрид е убав.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Abe nemase edna vakva tema od @Bojco, aufiderzen makedonija cinam se vikase. Bese epten popularna za vreme na rezimot i vo mugrite na sarenata revolucija.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Муабетов за селење не е за тие 5% на кои во Македонија им е топ. Нив ќе им е супер со години.

Муабетот е за тие што не знаат како ќе ја платат струјата зимава, а се на диета од ајвар со леб со години.
Е баш тие не можат да се ислелат, за селидба пари треба...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
Тешка и заебана тема .

Како што нашите плачат по југославија и тоа време, така и постарите "домородци" плачат по 70ти/80ти во странство. Не е тајна дека денеска младиве генерации го "јадат стапот", не само во мкд туку насекаде.Зборам за генерација на луѓе од 85та до 98ма. Оваа генерација израсна у рецесии, економски кризи, технолошки бум и во ера каде што цената на недвижностите во никој случај не корелира со реалните примања на луѓето.
Луѓе од странство ми зборувале како со жена домаќинка (значи само мажот работел и тоа не некоја wow професија, еве сметководител) можеле да си дозволат и куќа и образование за децата, и тоа како имигрант. Денеска брат, тоа тешко. Практично невозможно.
Уствари денеска е незамисливо да можеш да купиш солидна недвижност, и во МКД и во странство со некои океј примања (500 евра). Во странство со 2000 па и 3000 евричи, цел живот ќе си бидеш под кирија, да не се лажеме. Тука пак имаш некаква надеж за нешто свое. Може твоите да ти помогнат, пријатели вака-така (иако и тие муабети ретко држат вода).
Мора нешто да жртвуваш за да си ја дозволиш и тоа преку кредит, на кој ќе треба да му се тресеш неколку декади. Ќе биде во село, ќе биде во гето и такви жртвувања се многу common во странство, бидејќи проклето е тешко да купиш недвижност во нормална средина. Да не зборам колку е скапо.
Секој ама секој постар човек (50+) од странство ќе го каже истото - на младите денес им е потешко.
Плус, да не заборавиме дека работникот, односно вработениот секаде е девалвиран, немојте да мислите дека во Германија или на друго место е поинаку. Да, прекувременото е платено и слични тралалајки, ама тоа прекувремено тебе те сече од корен буквално. Тие дополнителни 2 саати на работа буквално ќе те "залепат" за кревет дома. Нема да можеш да мрднеш, не па еден мочан оброк да си направиш. ОСОБЕНО, ако работиш физичка работа. Ако имаш деца, нема да можеш муабет да им правиш од премореност.
Секаде платата на работникот/вработениот е константна и во премал раст, а работните задачи/одговорности се зголемуваат. Ова е ноторен факт и тренд.

И нормално дека работникот таму е повеќе платен од работникот овде. Тука нема дилеми. Но колку тој работник таму може реално да си дозволи повеќе од работникот овде, доколку таму се ПРЕСЕЛИ трајно?
- Не многу. Практично исто. Зборам за реални работи како недвижности, кола, образование и тн.
Таму може ќе јаде туна од 1 евро наместо ајварот што го јаде овде.

Сум видел што значи македонска имиграција во Германија и Шведска и доста од нив живеат исто скромно ко во Македонија. Јадат ствари што се тамошен синоним за ајварот овде. И не треба да го криеме ова.

Додај на ова фактот што ГОЛЕМ дел од нив незнаат да гукнат на шведски или германски, а веќе со години се таму. Штом 8 години не научиле ЗБОР на тој јазик, нема никогаш да научат. Освен можеби bruder, brot, hallo, wie gehts, guten tag и уште 3 збора. Е тоа ми е несфатливо. Тие луѓе нема никогаш РЕАЛНО да напреднат во животот пошто не сакаат да вложуваат во себе. Нешто што го задржале од овде. Очекуваат платиште а едвај чекаат денот да им помине на работа. На секои 45 минути праат по 15 мин пауза за цигара. Епа не бива браќа мои. Ако не научи јазик, цел живот ќе си биде на тоа работно место, нема теорија да мрдне нагоре по корпоративната скала.
И во македонија ако знаете германски, шпански италијански, скандинавски или друг јазик ви се отвара можност за некаква работа, дали стална или фриленс сеедно.

Се јаде го*на за сиријци, црнци и тн, кога и ние сме исти. Бесплатни курсеви по германски на СЕКОЈ ЧЕКОР значи, нашиве абер немаат да се запишат барем нешто да научат.
Но, убаво им е од 250 евра на 1200 у немачка. Не јадат ајвар, ами туна. Не пијат скопско ами оние грдите од алди што се 30 центи.

Она што е несфатливо за западњаците е каков живот ние водиме. Бегаме од држава каде што имаме роднини со ниви и органски производи. Бегаме од мали места со прекрасна природа и можност за долг живот, а се населуваме во "најзагадениот град во светот". Наместо спорт, рекреација, книги, образование, паркови, вложување во себе и здрави навики се тера кафе, алкохол, излегувања, блеење по социјални мрежи и тн.
200/250 евра плата а 90% пушачи. тие цигари ти го кратат месечниот буџет за 2-3000 денари. Логика?

Мажот иде вози камион по запад, жената и децата дома. Децата практично без родител растат.
Парите се битни за нив и нивната иднина - апсолутно, ама дали вреди децата твои да ги гледаш 2 месеци во годината? Дали они ќе бидат здрави индивидуи ако го гледаат својот татко 60 дена во годината? Или ќе израснат у дивјаци?

Не дека земам ХАРДКОР патриотски налик valvoline став. Но ова е длабока, длабока тема која е крајно индивидуална, и во секаков случај мораш да жртвуваш нешто, дали ќе останеш овде или ќе бегаш на страна. Несомнено западот нуди бескрајни можности и има милион позитивни страни.

За висококвалификуван кадар е далеку подобро на страна ради можноста за напредок пред се, иако и овде не се живее лошо за нив, не земајќи ги во предвид докторите и останат медицински кадар. И ова стриктно поради тоа што има можеби преголемо генерирање на ваков кадар од нашиве факултети (по 250? студенти само на УКИМ медицина, додај и Штип и други ако има) - што е премногу, и покрај трендот за иселување на страна.
Докторите мислам дека не треба да размислуваат дали да останат овде или да бегаат. Нека бегаат и ич да не му ја мислат.
IT секторот е исто така добро платен овде, да не се лажеме.
 
Н

невидливио

Гостин
Е баш тие не можат да се ислелат, за селидба пари треба...
Секогаш се наоѓа некој пријател со 3000 евра за заем. Ќе му ги вратат во првата година и решен проблем.[DOUBLEPOST=1535630083][/DOUBLEPOST]
Гренпа Рик!
Работник е баш подобро да е надвор. За работници и за млади на почеток на кариера одлуката е најлесна. Барем ќе заштеди некоја пензија, или децата ако ништо друго ќе ги школува таму ако ги бива... Во Македонија што ќе направи?

Овде дилемата е за други професии. Пример инжинер на 38 години кој има солидна плата...Или мајстор што си тера приватно... Или двајца учители... Јебеш тешка одлука е во тие случаи. Ваму имаат нешто, а никој не знае колку ќе трае, а ако си одат треба на ново да се снаоѓаат и никој не им гарантира успех.[DOUBLEPOST=1535631579][/DOUBLEPOST]Луѓето имаат невиден biaѕ малку коа ќе пркне државата и забораваат многу работи. Психологија на човек е тоа. Малку ќе дојде до некој денар и мисли најаметен на светов е, и удира на чалам. А забораваат дека во сржта на секој пазар е да има бум и баст. И дека тешки времиња секогаш мора да дојдат.

И глеам на пример сеа Турците како пишуваат за Турција коа некој странец ќе напише дека не им ја бива работата. Викаат Турција се развива, ние сме нешто друго дрн дрн. За 2 години ќе имаат 30% невработеност ќе молат за визи... Ама ела објасни им.
Еве гледај ја темата За бугарија и Романија на форумов. Последните 20 страни, невиден оптимизам, си мислиш Бугарија Америка станала... А колку ќе трае? 2-3-5-10 години?
Исто и програмериве...Нема вечно да е пазарот добар. Па маме му ебем во 97 братучед ми програмер не моеше да најде работа салам си отиде. Максимум што можеше е да отвори школа за курсеви за ворд.
До 2000 и некоја инжинери, проектанти, архитекти све тоа беше шутирано, по гранапчиња и кафани работеа и по нивите од дедо им в село, или одеа технолошки вишок/пензија ако беа постари, лекари со години требаше да волонтираат и тоа со врски...Кој ти гарантира дека нема да се повтори? Еве јас ќе ти кажам. Ке се повтори, мора... Јер таков народ сме...

Исто и кога е малку тешко имаат бајас во обратна насока. Мислат вечно ќе е лошо... Па до пред некое време сите вести беа дека Европа ќе се распадне. И се среди ситуацијата, никој не пропадна...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
Секогаш се наоѓа некој пријател со 3000 евра за заем. Ќе му ги вратат во првата година и решен проблем.[DOUBLEPOST=1535630083][/DOUBLEPOST]
Гренпа Рик!
Работник е баш подобро да е надвор. За работници и за млади на почеток на кариера одлуката е најлесна. Барем ќе заштеди некоја пензија, или децата ако ништо друго ќе ги школува таму ако ги бива... Во Македонија што ќе направи?

Овде дилемата е за други професии. Пример инжинер на 38 години кој има солидна плата...Или мајстор што си тера приватно... Или двајца учители... Јебеш тешка одлука е во тие случаи. Ваму имаат нешто, а никој не знае колку ќе трае, а ако си одат треба на ново да се снаоѓаат и никој не им гарантира успех.
Oh jeez :D

Абе види, ако си работник таму како нашиве 90% што само 5 збора германски/шведски/француски,норвешки знаат не е подобро. Ако веќе научат јазик е друг муабетов, имаат простор за напредок, имаат некаква појдовна точка за да се качуваат нагоре по корпоративната скала. Иако и овде можеш солидна работа да ќариш ако знаеш јазик, да не се лажеме.
Меѓу другото, како тоа е подобро за работник кој не знае јазик на страна да отиде со своите деца таму? Ако 100% од времето дома збориш на македонски како тоа дете ќе научи на пример шведски? До 7 години нема да има поим, гарантирам.

Знам луѓе кои како доктори отишле во Германија. Ми плачеле по телефон или на чет. Не фурам, не измислувам за да имам аргумент. Жива вистина.
Пошто тука им е незамисливо полабаво работното место и целата работна етика е на ниско ниво, доста од луѓево курташак си тераат на раб место, вклучувајќи и како доктор. Доктори на работа се сликаат за инстаграм. Само кај нас го има ова.
Мислам дека сме и единствената држава каде што има вработени кои не идат на работа.
Луѓе во IT сектор во Македонија гејмаат на работно место - дота 2ка си играат без проблем.
Кај го има ова?

Во Европа тешко тие муабети другар. Таму ќе ти се испоти газето од работа.
Да не спомнувам Америка која што е уште похардкор од Германија. Луѓе спијат на работно место. Имаат дедлајн? до 22 на работа ќе останат (овертајмот е неплатен ако работиш на фиксна плата, но имаш затоа бонуси базирани на перформанс на крај од година или квартал кои се доста солидни). Ги глеаш искачаат од работно место у длабока ноќ а тие со подочњаци до колена.

Кај нас само оние што се 3та смена остануваат толку касно.

Овие аргументи малце се игнорираат кај нас, колку се работи овде и колку се работи на запад.
Сеа некој ќе ми каже еееееееј пер остај тоа, се рмба и кај нас.
Никој и ништо нема да ме убеди дека кај нас се рмба како и таму.
Можеби ние "рмбаме" ради неорганизираност на работата и работното место или лудоста на газдата, но не ради тоа што имаме премногу работа.
Безброј примери имам за ова.
Кај нас шалтер во банка работи од 8-16 (ако не се лажам), во Германија 4/5 саати. За тие 5 саати кај нив ни за момент нема гужва или неред или нешто слично. Кај нас СЕКОГАШ има, делумно заради неписмени пензионери, делумно ради неажурност на вработените.
Па ц'цкање, негодување, превртување очи, нељубезност. Такви муабети нема на западната страна од земјината топка.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сигурно овие од ИТ сектор гејмаат на работа аха.
Не знам кој ви го кажува тоа. Ако го има во една фирма не значи дека во сите е така. Некој ќе ти даде пари за играње Дота да бе.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom