Бебиња и се за нив, грижа, играчки, поплаки, совети итн...

Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Кажете мислење за Др.Аспазија Софијанова да одиме кај неа,а ремедика термин кај специјалист педијатар дури по еден месец
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кажете мислење за Др.Аспазија Софијанова да одиме кај неа,а ремедика термин кај специјалист педијатар дури по еден месец
Видете и со неа, колку повеќе мислења толку подобро. Кажи дека ти е итно и објасни им го проблемот, па може ќе ти најдат нешто меѓутермин.
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Видете и со неа, колку повеќе мислења толку подобро. Кажи дека ти е итно и објасни им го проблемот, па може ќе ти најдат нешто меѓутермин.
Ја замолив Докторката во Ремедика и ми закажа за во 19:30 за денеска
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Zdravo bevme na pregled za obravceto mnogu ubavo ja pregledaa se dijagnosticira deka ima vrodena mana ☹☹ednata strana od teloto i e podrazviena od drugata i taka i ke ostane,treba da se sledi ponataka mozno e da ima problem vo odenjeto,mene mi e navistina mnogu tesko cel pat placev zosto morase da bide vaka
Секогаш оди на второ мислење, тоа од искуство ти го кажувам.

Нема тема на која не сте се закачале меѓу себе вие две...:cautious:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Почитуван Дамблдор, зошто не нè означите? Вака сега изгледа како да зборувате позади нашиот грб.
Ако ве ставам во иста реченица, мене очите ќе ми ги извадите. :D Имате ПП за кавги, не за друго, казнени ќе добиете.

Чим, Zlati реагирал, а он обично има многу трпение, значи дека малку сте претерале. :)
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Ние сега се вракаме од Скопје за тоа што е проблемот со едната страна на бебенцето ни рекоа да не се секираме ке треба вежби и да се следи,кога ја наслушаа на срцето наслушаа шум треба да одиме кај докторка лиле на ехо да ја види,и плус тррба да направиме уште едно ехо на црниот дроб и мозочето
Автоматски споено мислење:

Секогаш оди на второ мислење, тоа од искуство ти го кажувам.

Нема тема на која не сте се закачале меѓу себе вие две...:cautious:
Бевме во ре медика истото ни го кажаа ке почнеме со вежби ке се следи па се надеваме на подобро
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Искуство со близнаци? Ама 3ка. Што ми треба, од се по 3? Постои количка за 3 деца? За близнаци сум видела, ама за 3?! Кога ни кажаа не бев во паника, ама сега... Денес особено бидејќи сум дома, само на тоа мислам. Во 12та недела одам на Нифти тест па ќе знам и пол на бебушките. Кога се купува? Досега контакт со бебе само на другарка ми и на братучетка ми малите што сум ги почувала, сум им купувала, ама не да сум ги пркнала од трошка мевце. На татково не му е прво, ама и он збунет, вика како 3 наеднаш, има да се мрднеме... Многу сум среќна, ама и збунета. Рано е уствари да купиме сега нешто? Во моментов средуваме дома, па едната соба од детските од старт стана бебешка сега и ја искречивме во пастелни тонови, ама за мебел ми е рано мислам. Помош за со бебиња, ќе ми треба сигурно, наоѓавте дадилки преку агенции или?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.117
Искуство со близнаци? Ама 3ка. Што ми треба, од се по 3? Постои количка за 3 деца? За близнаци сум видела, ама за 3?! Кога ни кажаа не бев во паника, ама сега... Денес особено бидејќи сум дома, само на тоа мислам. Во 12та недела одам на Нифти тест па ќе знам и пол на бебушките. Кога се купува? Досега контакт со бебе само на другарка ми и на братучетка ми малите што сум ги почувала, сум им купувала, ама не да сум ги пркнала од трошка мевце. На татково не му е прво, ама и он збунет, вика како 3 наеднаш, има да се мрднеме... Многу сум среќна, ама и збунета. Рано е уствари да купиме сега нешто? Во моментов средуваме дома, па едната соба од детските од старт стана бебешка сега и ја искречивме во пастелни тонови, ама за мебел ми е рано мислам. Помош за со бебиња, ќе ми треба сигурно, наоѓавте дадилки преку агенции или?
Леле, леле, леле! Три пати леле! Ти посакувам многу среќа и здравје - прво во текот на бременоста, а после и откако ќе се родат. Ќе ти треба! Ние бевме вакви за првото дете. Второто после е многу полесно, ама сепак предизвик. Ама 3 наеднаш? :несвест: За купување, не е рано. Почнете уште сега, ако треба со ситници: памучни пелени, шведски пелени, бодија, чорапчиња, пиџамчиња, парталчиња... Многу работи ќе ви требаат, затоа поделете ги трошоците секој месец по малку, и таман ко ќе дојдат на свет да бидете спремни барем 90%, па ако треба уште нешто, само да докупите. За количка немам поим, не ни притребала таква, ама сигурно има. А за дадилки, ние сме смениле неколку, ама дури по првата година, пред тоа не сме имале, зашто сопругата била дома. Ама претпоставувам со 3 може и да ви треба и пред тоа. :D Инаку, без страв, и без паники. Се ќе биде ОК, иако се изгледа страшно и конфузно сега, па дури и јас, погоре. :P Со лесно!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
И да немаш искуство ќе се научиш. :D

Не знам дали ќе најдеш, ама количка за 3 никако и онака сите не може заедно да ги возиш, заедно да ги заспиваш во неа, кога ќе пораснат ќе си пречат, ќе зафаќа место итн
Секако ќе имаш придружба и ќе ги возите и со друга. 2+1 подобро

Се купува откако ќе се знае полот. Од облека гледај повеќе работи да се за од 56-62 број највеќе ќе се износат, 50 број за почеток нели близнаци и ќе бидат помали. Исто за комплет тренерки, фармерки такви работи не требаат и онака првите месеци ќе бидете дома.

Бодиња, чорапчиња, ракавици, пелени, постелнини, вреќи за спиење, комплет шишиња 0+ обавезно. Шпихозни побрзо ќе ги израснат, панталони поспоро. Слинг марама исто ќе ти врши работа кога се повеќе бебиња.
По што ние за едно купувавме по 5-6 работи, нешто по 10 пара е тебе ќе ти требаат по 3 пати од ова, па рачунај. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.117
Да, плус и да најдеш количка за три, не знам како ќе поминеш со неа по нашиве тротоари (секако, ако живеете во Скопје), зашто тротоарите се обично зафатени со паркирани коли. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.639
Поени од реакции
36.305
Рано е уствари да купиме сега нешто?
... со среќа нека ти е бременоста,(ин витро?) нека помине со убаво, па купувањето не е проблем, количка ќе купиш исти три па ќе ги завариш кај мајстор :) ... тројка е и тешка задача на мајката да ги носи, мисли на тоа, пиј витамини и одмарај не се замарај со купување од сега, нели самата ни пишуваше за присуство на петарди и други особи кои ете ќе љубоморат... седи и уживај и не им давај повод! ...се разбира мое мислење! :smirce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom