Бања

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ми треба предлози идеи за уредување на бања. Посебно на комбинација на плочки,боја , облик итн. Како и на елементите во бањата,туш кабина,мијалник,шкафче и сл. Секој предлог е добредојден. Во план сум ваква комбинација нешто да направам (со плочките),бордо на сиво..али може и да се предомислам.

купатило.jpg
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Печен си за модератор во подфорумов :icon_lol:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Малку ми е нападна оваа комбинација на боја, лично јас одев со класика небеско сино и бело комбинација со тоа што поставив мозаични коцки на двата sида.
Цитро кажи ги димензиите на просторот за да може да предложиме нешто.
Јас сум лично за када, генерално правам блиц тушеви, но знам еднаш до два пати на две седмици да ја наполнам, ставам од онаа миризливата сол, запалам миризливи стапчиња, пуштам музика, пригушени светла и полежам еден час во неа.
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
najdi si primeri na net, gledaj si kombinacii, boi; ima i programi na nekoi stranici sum naletal na niv amasega ne se sekavam bas koi bea, mozes od tvojata bajna da si vneses dimenzii i posle da ja ureduvar kakko sakas vo 3D da vidis kako bi izgledala.
barem sega imame internet majkomu zemi iskoristi go :icon_mrgr:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Малку ми е нападна оваа комбинација на боја, лично јас одев со класика небеско сино и бело комбинација со тоа што поставив мозаични коцки на двата sида.
Цитро кажи ги димензиите на просторот за да може да предложиме нешто.
Јас сум лично за када, генерално правам блиц тушеви, но знам еднаш до два пати на две седмици да ја наполнам, ставам од онаа миризливата сол, запалам миризливи стапчиња, пуштам музика, пригушени светла и полежам еден час во неа.
Бањата е неге околу 7-8 квадрати,има место за се да се стави.Само што во план сум да ја вадам кадата и да ставам туш кабина,т.е. без коритцето,само со стакло,а доле плочки.За тоа сум решен,пошто ја немам навика да лежам у када..уште па и свеќи ..:icon_mrgr:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Портокалово ко Кајгана... и со лавчето тек-тук декорирано.
Над шолјата да пишува „Остваруваме“.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Портокалово ко Кајгана... и со лавчето тек-тук декорирано.
Над шолјата да пишува „Остваруваме“.
Може бе,само направи у фотошоп ако не те мрзи,ако знаеш..да видам како ќе одговара визуелно.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Имам слушнато дека наспроти општото мислење дека треба сина боја за во бања, подобро е земјени нијанки за во поголема бања да се одберат за да се надополни со водата(т.е сината боја).
Еве еден пример.
Иако за помали бањи ок е и сината боја.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Бањата е неге околу 7-8 квадрати,има место за се да се стави.Само што во план сум да ја вадам кадата и да ставам туш кабина,т.е. без коритцето,само со стакло,а доле плочки.За тоа сум решен,пошто ја немам навика да лежам у када..уште па и свеќи ..:icon_mrgr:
Не знаеш што пропушташ Цитро.

Еве овде гледај има доста избор. Исто ова страница мислам дека ќе ти сврши голема работа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Во време кога власта ни ја цица секоја капка течност (пот) од нашето тело,
на некого му дошло до бања,за да се поти и испушта пот ако воопшто ја има.
----------------
ова важи за сите: Никако ѕидана када,сега има секакви украсни пластични капаци.
А кога да е ќе се затне нешто и мора да се руши,е за да не се руши, ЅИДАЊЕ НЕ.
Кој рушел знае и зошто, бактерии внатре како во кочина или штала,море бетер.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Мене не ми се свиѓаат вакви бои. Сепак бања е, нека биде нешто на бело кремово. Секако ако тебе ти се свиѓа вака (y)
Инаку:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Оваа е сува бања,еве и зошто,да не прашувате по комшии и партиски штабови.
ПАРКЕТ во бања. Жими мајка или мижи Асан да ти бајам, што не иде не иде.
Види слика на бр.13 - погоре
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мој совет е што поедноставно и внимателно со јаките бои.Тешки се за одржување.
Една капка да капне се познава. Да сум на поланскиот памет, само бели плочки ќе ставам.
Еве на друга тема ставив слики од едни дечко и девојка кои сами си ја уредуваат бањата. Ти имаш поголем зафат,но ѕирни ги сликите, чисто да видиш какава убавина дава една црвена кутија, или ѕрнѕупките што се закачени.

http://forum.kajgana.com/threads/Уредување-на-дом-Идеи-и-контакти-од-мајстори.46557/page-6

Според фенг шуи, не треба да се прави храм од бањата, туку да биде што поедноставна и понеупадлива.

пс: јас па кога ја видив темата, мислев прашуваш за на бања да одиш :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom