Батериски ламби

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
На толкав light pollution тврдиш дека 2км си светел со ТК75?

Тешко ми е за верување, да кажеше некаде надвор од град можеби и ќе поверував.
Од амбуланта у Ѓорче до зградите кај мостот на Вардар
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.526
Поени од реакции
7.115
Здраво да прашам каде има во Скопје продавници за батериски ламби со можмост да се полни со адаптер да не менувам батерии.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.526
Поени од реакции
7.115
Најдов во Анхоч.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Fenix-от се БОМБА, а со DeWalt-от немам искуство, огромни се за перформансите, не би користел или носел нешто такво.
Fenix PD35 Tactical го иам од 2014 некаде, со дифузер за факел (torch light) супер е, De Walt е воглавно за работа како spot light, се подесува и користи исти батерии како алатот шо го иам, тука е предноста.

Имам и MagLite шо го користев пред Fenix, ама тоа е смалена верзија на police со АА батерии, ништо во споредба со Fenix. Следно планирам Nitecore да земам, може и нешто појако од овие две, ептен тактичко, ама ќе видиме засега.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Fenix PD35 Tactical го иам од 2014 некаде, со дифузер за факел (torch light) супер е, De Walt е воглавно за работа како spot light, се подесува и користи исти батерии како алатот шо го иам, тука е предноста.

Имам и MagLite шо го користев пред Fenix, ама тоа е смалена верзија на police со АА батерии, ништо во споредба со Fenix. Следно планирам Nitecore да земам, може и нешто појако од овие две, ептен тактичко, ама ќе видиме засега.
Од сите марки, Olight ми се врвот. До сега имам 5 користено и 2 подарено, немам зборови за нив. Имав проблем со Manker и со Thrunite, неквалитетно беа изработени (лемени). Кога спомна 2014та, Fenix-от ми е од тогаш (само што испадна) со оригиналната RCR18650 батерија, нема гајле, секои 4-5-6 месеци ја трошам скроз и пак ја полнам за да и го задржам животот на батеријата, не го користам веќе 4-5г.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
И јас имам Fenix PD35 - супер е.

Имам и Fenix TK75 - многу ретко ја користам бидеќи е прејака за низ град.

Челна лампа имам Nitecore NU32 - одлична е и за презицна работа (блиску) и за движење низ темен простор. Најтопла препорака.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Olight, Nitecore, Fenix. Светото тројство :cool:
Сеа ми текна дека сакам да земам 1ААА лампа некоја за во несесер, па може некој предлог за тоа, секако ќе се нарачува од Кина кога ќе стигне лудилови, а и веќе нарачаните пратки ми дремат во Кина, чекаат авион веќе 2 месеци.

Локално во МК ништо нема 1ААА, нормално.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Сеа ми текна дека сакам да земам 1ААА лампа некоја за во несесер, па може некој предлог за тоа, секако ќе се нарачува од Кина кога ќе стигне лудилови, а и веќе нарачаните пратки ми дремат во Кина, чекаат авион веќе 2 месеци.

Локално во МК ништо нема 1ААА, нормално.
Потсети ме ако не ти пишам.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Сеа ми текна дека сакам да земам 1ААА лампа некоја за во несесер, па може некој предлог за тоа, секако ќе се нарачува од Кина кога ќе стигне лудилови, а и веќе нарачаните пратки ми дремат во Кина, чекаат авион веќе 2 месеци.

Локално во МК ништо нема 1ААА, нормално.
Olight i3 ios :) .
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Да, сите добри марки ААА големина се доста скапи, и инат ме фаќа.

Некако не ми се даваат $20 за ваква минијатурна лампа, така да најверојатно ќе идам на оваа - 6 eur сосе шипинг. А бидејќи планирам да ставам во повеќе несесери по една ќе купам 4-5 парчиња, на 2500 нарачки и 1250 ривјуа и 4.9 ѕвезди оценка не може да е толку лоша.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Да, сите добри марки ААА големина се доста скапи, и инат ме фаќа.

Некако не ми се даваат $20 за ваква минијатурна лампа, така да најверојатно ќе идам на оваа - 6 eur сосе шипинг. А бидејќи планирам да ставам во повеќе несесери по една ќе купам 4-5 парчиња, на 2500 нарачки и 1250 ривјуа и 4.9 ѕвезди оценка не може да е толку лоша.
image.jpg
Lumintop Tool 12-13$.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom