Батериски ламби

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
На бетериите пишува: Built-in circuit board prevents over charging, over discharging and overdischarge current.
Твоите олајт имаат заштита, но обичните CR123A батерии кои не се полнат немаат никаква зашитата, затоа и се добри за тестирање, нема ништо измеѓу батеријата и лампата.
Инаку само што дознав дека е до батериите. Поврзав 18650-ка на електрикот и нема проблем. Исто свети и не ми изгаси.
Мене малку чудни ми изгледаат тие што ги имаш, јас го имам истиот модел олајт батерии и немаат онакво здебелување на телото ко твоите што имаат на + страната. Секако добра работа што испадна дека батериите се проблем а не самата лампа.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Твоите олајт имаат заштита, но обичните CR123A батерии кои не се полнат немаат никаква зашитата, затоа и се добри за тестирање, нема ништо измеѓу батеријата и лампата.


Мене малку чудни ми изгледаат тие што ги имаш, јас го имам истиот модел олајт батерии и немаат онакво здебелување на телото ко твоите што имаат на + страната. Секако добра работа што испадна дека батериите се проблем а не самата лампа.
Па тоа изгледа е тоа заштитно коло што го имаат вградено, е сега зошто е пошироко од твоето, незнам, моите се купени пред година и некој месец, тебе ако ти е од скоро земено ос батерија, може е некоја понова верзија, којзнае.[DOUBLEPOST=1483273767][/DOUBLEPOST]
Твоите олајт имаат заштита, но обичните CR123A батерии кои не се полнат немаат никаква зашитата, затоа и се добри за тестирање, нема ништо измеѓу батеријата и лампата.


Мене малку чудни ми изгледаат тие што ги имаш, јас го имам истиот модел олајт батерии и немаат онакво здебелување на телото ко твоите што имаат на + страната. Секако добра работа што испадна дека батериите се проблем а не самата лампа.
Па тоа изгледа е тоа заштитно коло што го имаат вградено, е сега зошто е пошироко од твоето, незнам, моите се купени пред година и некој месец, тебе ако ти е од скоро земено ос батерија, може е некоја понова верзија, којзнае.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Заштитното коло треба да се наоѓа на задната страна на батеријата, иако не е правило некое но досега немам сретнато батерија со коло за заштита на предна страна односо кај "+" страната на батеријата.

Моите ги имам од септември 2015 година, односно ги земав кога искочи S1 Baton.

Од каде ги зема? И дали имаш полнач кој може да го измери капацитетот на батериите? Незнам дали има фејк од овие батерии но чудно ми е та изгзледа така батеријата.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Заштитното коло треба да се наоѓа на задната страна на батеријата, иако не е правило некое но досега немам сретнато батерија со коло за заштита на предна страна односо кај "+" страната на батеријата.

Моите ги имам од септември 2015 година, односно ги земав кога искочи S1 Baton.

Од каде ги зема? И дали имаш полнач кој може да го измери капацитетот на батериите? Незнам дали има фејк од овие батерии но чудно ми е та изгзледа така батеријата.
Абе и мене ми се од тогаш порачани, прво нив ги порачав, после Олајтот, соа беше 2-3 месеци од кога испадна во продажба, ги земав од Алиекспрес. Инаку не ми се верува кинезите да прават кинески копии на нивни батерии, мислам, нема логика, немам ништо такво видено до сега. А таков полнач немам, користам Nitecore I4.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Немој да те чуди тоа, кинезите се познати по тоа дека прават и копија на копија :D Инаку olight иако кинески бренд важи за еден од лидерите во ова поле и многу битна работа е што се пробива со голема брзина и на пазарот во USA каде што Surefire, Мaglite, Elzetta владеат долги години.

Чудна работа со батериите како и да е, ме интересира колку им е реалниот капацитет, ако се движи околу 600-700mAh тогаш би требало да се океј.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Немој да те чуди тоа, кинезите се познати по тоа дека прават и копија на копија :D Инаку olight иако кинески бренд важи за еден од лидерите во ова поле и многу битна работа е што се пробива со голема брзина и на пазарот во USA каде што Surefire, Мaglite, Elzetta владеат долги години.

Чудна работа со батериите како и да е, ме интересира колку им е реалниот капацитет, ако се движи околу 600-700mAh тогаш би требало да се океј.
Ne GI racunaj Maglite, pominata my e modata of pred 20 godini vekje. Sega Surefire, Armytek, 4sevens i Zebralight se tamu dobri, speak tesko im odi so kinezite.
Za kapacitet pisuva 650 deka se, a kolku tocno nemam mereno.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Муабетот ми беше дека кинезите се спремни да направат фалц на било кој производ без разлика од каде потекнува ако е познат на големи пазари како америчкиот.

Ај да не биде празна оваа страна еве една фотка, S41S :)

 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Муабетот ми беше дека кинезите се спремни да направат фалц на било кој производ без разлика од каде потекнува ако е познат на големи пазари како америчкиот.

Ај да не биде празна оваа страна еве една фотка, S41S :)

Како си задоволен со диодата и спектарот на боите што ти ги овозможува?
Пред 3-4 дена порачав Manker LAD со новата Nichia 219C и како што читам по форумиве има многу добри перформанси, CRI 90+ , далеку подобри од 219A и за нешто подобри од 219B, па сега чекам да стигне за да видам со свои очи, бидејќи немам искуство со овие диоди. Имаше да се идберам меѓу XP-G3 и Nichia 219C и гледам дека нема разлика во цена и лумени и обрав Nichia.

http://www.ebay.com/itm/222343425527
 
Последно уредено:

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
S41Sот е со xpg3 диоди, намерно одбран така, и не е најдобар во тој поглед, односно диодите се прилично обични со околу 60-70CRI.

Инаку имам 219B 5000k 90CRI во BLF348 и две 219C 4000k 90+CRI во Convoy S2+ и C8, е овие вториве се лудило, неверојатно нешто. Кога осветлуваш нешто скоро и да нема разлика во боите споредбено со сончева светлина, дури од прва малце ме збуни не очекував толку добар приказ на бои, секој друг извор на светлина изгледа лошо споредбено со овие.

Следно нешто што ќе склопам ќе биде Convoy S2+ со три 219C 90+ CRI диоди, само чекам да искочи некоја нова боја од лампата. :D
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
S41Sот е со xpg3 диоди, намерно одбран така, и не е најдобар во тој поглед, односно диодите се прилично обични со околу 60-70CRI.

Инаку имам 219B 5000k 90CRI во BLF348 и две 219C 4000k 90+CRI во Convoy S2+ и C8, е овие вториве се лудило, неверојатно нешто. Кога осветлуваш нешто скоро и да нема разлика во боите споредбено со сончева светлина, дури од прва малце ме збуни не очекував толку добар приказ на бои, секој друг извор на светлина изгледа лошо споредбено со овие.

Следно нешто што ќе склопам ќе биде Convoy S2+ со три 219C 90+ CRI диоди, само чекам да искочи некоја нова боја од лампата. :D
Од каде ги зимаш деловите? Колку што знам, Фаст тек имаат најмногу избор, или има некоја друга подобра страна?
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
219C ги земав од еден момак на BLF, се друго од intl-outdoor, banggood, kaidomain.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Ја проба? Како си задоволен од светлината?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ја проба? Како си задоволен од светлината?
Многу добрар спектар, како што очекував, и за таа големина, светлото е многу силно, задоволен сум сега за сега, но ќе го отворам за да му ставам на накои места силиконска грес маст бидејќи кога вшмукувам воздух од USB влезот, воздух влегува од каде што е TIR оптиката и двете мали диоди. Истата финта ја правев и на Nitecore TUBE-от, само што тука очигледно има помали отвори и ќе биде полесно да се затворат, изгледа.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Па ваљда нема да ја потопуваш во вода па фабричкиот IPX-6 рејтинг да не е доволен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom