Бар ова го нема кај нас :)

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
И овие од забава се тепаат во Америка? Прозиводот чини 4 долари.
Или епската компилација од тепачки за попусти во САД. Веројатно за забава ги прават тепачките...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
распродажба во Москва
кој вели дека нема стари лица:pos:

Баба против ескалатор:LOL:

 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Не знам колку ќе влијае мојот коментар на некој што на волку очигледна работа завзема „европска страна“, но ајде ќе се обидам.
Goethe има речено дека „да изеде змија богатиот, ќе речат од што е премногу паметен ја јаде; да ја изеде истата змија сиромашниот, ќе речат од што е премногу
глуп ја јаде.“. Ставот на Goethe е толку општоважечки што лесно ја енкапсулира скоро целава тема и скоро сите коментари.

Видно забележувам, сега а и на многу други места погрешно користење на зборовите „конзерватизам“ и слични на нив, кои некако (по пат на силна пропаганда)
ги натераа луѓето да мислат дека „сите конзервативци убиваат хомосексуалци“, „сите конзервативци ќе те убијат ако не се облечеш како што треба“, итн.
и такви некои малоумни работи и ставови.
Вистината е дека конзерватизам значи: да не експериментираме премногу. Веќе видено, веќе издржано, положил кај тестот наречен време, значи ако го менуваме,
да биде минимално. Што е некако и...здрава логика. Подоброто му е смртен непријател на доброто (Целото зло на светот доаѓа од ненаситноста на луѓето).
Нешто што е т.н. „мода“ сега е живеење како во експеримент („21 век, европски вредности“).
Тоа е навистина една модерна дрога. Значи, повеќе (личи дека) би сакале да изберат
да живеат несигурно („но, полно со андреналин!!!11“) отколку начин кој е испробан и кој ВЕЌЕ издржал (проверен е кај најсигурниот тест што постои: време).

Па, не знам како вие го разбирате кршењето на морално-вредносни системи, но ова е еден класичен начин.
Сигурно нема на врата да те прашаат: „Сега планираме да го уништуваме и тој морал што е на апарати (NB: ако и може да се каже дека постои сега.. веќе..),
сакаш ли да ни се приклучиш?“, не, така мал број луѓе ќе се приклучат (најверојатно не ни се ни важни тие).

Но, ако е презентирано како „модерно“, како „небалканско“, итн., тогаш по некаков автоматизам (повторно, станува збор за силна пропаганда),
тогаш е прифатено, тогаш прифаќаме и многу пострашни и настрани нешта.

Моментален стадиум на државава е како крајот на „Адвокатот на ѓаволот“; ќе речете „да“ на европскиот начин, дури и ако наметнува да шетате голи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.888
Поени од реакции
10.512
Кооооооооооолку понижувачки живеат ЕУропјаните:eek:

И после некој ќе речел во странство се збогатувале бргу ,та живееле ко бубрег у лој:pos:
ако е така што к*р се понижуваат за 270 евра?
скроз голи ги пустошат рафтовите од маркетот( ко невидени се тепаат кој што повеќе и побргу да зграби)

За да можат бесплатно да пазарат во вредност од 270 евра - купувачот МОРА во новоотворениот супер маркет да влезе ко од мајка роден

И да, ме радува што
Бар тоа кај нас го нема- (y)

http://www.youtube.com/verify_age?next_url=/watch?v=BKBsGB0Ptg4&feature=player_embedded#at=69
брат го нема али нека не те чуди и ако го има у блиска иднина...натаму работава тргнала.
нека дојде до оваа идеја некој што ке отвара маркет да видиш дали нашиве ке се потепаат или у ред мирно ке стојат :pipi:
 
S

Sagan

Гостин
Па никој не ги тера на сила да се соблечат и да пазарат за џабе во вредност до 270 евра.
Башка ова ќе влијае малку на свеста за тоа дека нема ништо срамно во голотијата на човечкото тело :D
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Алал нека ви е за споредбиве со Америка. Споредувате 300 милиони народ со 2 милиона народ.

А да, и сите вие анти-еуропјани двете мадиња би ги дале за да имате и четвртина од стандардот во Данска.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Па никој не ги тера на сила да се соблечат и да пазарат за џабе во вредност до 270 евра.
Башка ова ќе влијае малку на свеста за тоа дека нема ништо срамно во голотијата на човечкото тело :D
сакаш да кажеш дека сето тоа е нормално- и ти го одобруваш?
голотијата не е срамна доколку е на „правото место„ - но, шетањето низ маркети, по улици - за мене не е нормално
дали ќе ти биде мило родителите или бабата на твојот најдобар другаар ги сретнеш угол голи во некој бутик/маркет како се туркаат да земат нешто муфте?!
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 20:51 ---
Алал нека ви е за споредбиве со Америка. Споредувате 300 милиони народ со 2 милиона народ.

А да, и сите вие анти-еуропјани двете мадиња би ги дале за да имате и четвртина од стандардот во Данска.
можеш да зборуваш само во твое лично име
или можеби веќе го имаш дадено и „третото“ за таму - некаде
што везе има што сме 2 милиона?!
демек сакаш да кажеш тие се попаметни?!:pos:
 
S

Sagan

Гостин
сакаш да кажеш дека сето тоа е нормално- и ти го одобруваш?
голотијата не е срамна доколку е на „правото место„ - но, шетањето низ маркети, по улици - за мене не е нормално
дали ќе ти биде мило родителите или бабата на твојот најдобар другаар ги сретнеш угол голи во некој бутик/маркет како се туркаат да земат нешто муфте?!
Секако дека нема да ми биде мило. Би им бил бесен! Мислам, отишле сами а мене не ми кажале... :cool:
Шала на страна. Голо човеково тело секако дека е нормална ствар, ама дома, на нудистичка плажа и слични места.
Овде има злоупотреба на нивното достоинство. Но изгледа не им пука штом ја прифатиле понудата...
Како и да е, верувам газдата наскоро ќе банкротира.
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
Абе ОК си е ова, јас како што прочитав тој ден имало некаде рок концерт или нешто сл и затоа голем број од нив тоа го направиле и затоа купувале повеќе алкохол :D , инаку дефинитивно менталитетот ни е различен и тие не се замараат гол или не, за разлика од нас.
Добар маркетинг трик го има насекаде по вести и менаџментот си ја остварил замислената цел.(y)
 
S

Shaman

Гостин
Dechko Cool, da sporeduvash MK so Danska e idiotsko. Imash ti poima kakov e standartot u Danska? Ako toa go pusnat u Skopievo raia da pazari za 270Euro pola Skopie ke e golo. Pa misli malce. Drug pa go sporeduva MK so SAD, vie verno nemate poima na koi svet svetuvate. Toa e smeshno i tragichno istovremenno! :facepalm:
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Да да. верно неаме на кој свет светуваме
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 22:02 ---
Dechko Cool, da sporeduvash MK so Danska e idiotsko. Imash ti poima kakov e standartot u Danska? Ako toa go pusnat u Skopievo raia da pazari za 270Euro pola Skopie ke e golo. Pa misli malce. Drug pa go sporeduva MK so SAD, vie verno nemate poima na koi svet svetuvate. Toa e smeshno i tragichno istovremenno! :facepalm:
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Да да. верно неаме на кој свет светуваме
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
jebi ga ne sme site isti, ti ides u kino da gledas film jas idam za drugi raboti tamu
Да идеш гол да паззариш мора да си 100% ретардиран.
Колку и да немам/имам под ниво би ми било гол да одам во шопинг.
Уште ако се погоди некој неизмиен,испотен и усмрден да се бутка до тебе.
БЉААААК КОЛКУ Е ТОА ОДВРАТНОООООООООООО

Ќе дадеш 2-300 денари за карти во кино да се драпате во теница,а можеш истата работа да ја правиш ако платиш 500 денари преноќиште и нема да те пази никој
 
Член од
12 април 2005
Мислења
47
Поени од реакции
24
свакиаш? масраф? хора? навили?. . . In engilsh please? Или евентуално Српски бар сличен јазик е на Македонскиот
Обиди се во Google Преведувач со бугарски и српски и потоа напиши кој јазик е "сличен".
А инаку доста со овие комплекси - луѓето јадат и пијат , а вие голтате и дискутирате . За нив забава - за вас Сеир во PC.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Успорете малку луѓе, како успеавте од ова да направите социјално прашање?
Маркет си прави реклама (малку порадикална од другите). Наместо 5-10 луѓе (колку за видео клипче) налетуваат цела сурија Данци кои се на пат за рок концерт и нормално дека ќе искористат прилика да се снабдат со алкохол за без пари. Резултат - малку повеќе трошок за маркетот ама рекламата е тука. End of story.
Може да се зезаме тука и да одобруваме или не (јас лично не сум за ова), ама далеку е од ова од немаштија. Барем јас не сум видел сиромав човек да потроши 265 евра за алкохол и 5 евра за мастики.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Кооооооооооолку понижувачки живеат ЕУропјаните:eek:

И после некој ќе речел во странство се збогатувале бргу ,та живееле ко бубрег у лој:pos:
ако е така што к*р се понижуваат за 270 евра?
скроз голи ги пустошат рафтовите од маркетот( ко невидени се тепаат кој што повеќе и побргу да зграби)

За да можат бесплатно да пазарат во вредност од 270 евра - купувачот МОРА во новоотворениот супер маркет да влезе ко од мајка роден

И да, ме радува што
Бар тоа кај нас го нема- (y)

http://www.youtube.com/verify_age?next_url=/watch?v=BKBsGB0Ptg4&feature=player_embedded#at=69
Гледам и во Албанија имало нешто слично во еден трговски во Тирана. (Овие не ми изгледат зорлии за облека , но ете) :



 

Kajgana Shop

На врв Bottom