Барање на работа

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Cap ain't dead, 14 април 2019.

 1. Cap ain't dead

  Cap ain't dead Гостин

  Здраво, јас имам 14 години и би сакала да направам оглас за вработување. Дали некој знае некоја македонска веб страна за барање на работа?
   
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.970
  Допаѓања:
  9.024
  не смееш да работиш на 14 години, после 18 е мислам дозволено
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cap ain't dead

  Cap ain't dead Гостин

  Можам на 15 години да се вработам (законски е, проверив) за минимална плата. Исто така ме барам целосно работно време тука нешто ситно или да бидам појасна да бејбиситувам.
   
 4. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Веројатно си 8мо одделение, уживај во детството и тинејџерството кое ти следи, не ги троши најубавите години од животот да работиш, имаш време за работа, поздрав и мој совет не седи по форуми, фб, и слично, еден час надвор играње фудбал или друштвена игра со твоето друштво создава многу повеќе убави спомени отколку седење пред компјутер :)
   
 5. MSE

  MSE

  Член од:
  13 мај 2017
  Мислења:
  198
  Допаѓања:
  242
  Зошто мислиш дека би барала работа на таа возраст ако не е приморана?
   
 6. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Не може 14 годишно дете да биде приморано, а да седи на нет, тие што се приморани не седат на нет, веројатно нејзините не ни знаат дека бара работа, инаку не верувам да дозволат па макар и во било која ситуација, повеќе мислам дека е за џепарлак плус или водење на инат кон нејзините што е нормално за таа возраст. :)
   
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.836
  Допаѓања:
  159.881
  Исто и мене вака ми викаа кога бев дете и 15 години подоцна сега истите тие се гребаат за 100 денари за кафе. Океј може е подобро да си го троши детството на уживање ама ако сака да заработи, нема ништо лошо да му биде во иднина :)

  @Cap ain't dead види со фриленс нешто почни или како келнер, шанкер нешто на лето.
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Зависи од самиот човек, тие што така ти викале изгледа не им се работи, или прибираат многу за работа.
  Јас на мои 14 години освен играње фудбал и дружба не ме интересираше ништо друго, првпат започнав да работам на 26 години, и воопшто не се каам дека не сум работел како тинејџер или подоцна додека студирав, тогаш ми беше време за учење, за искачање, луди години..., а работа?
  Цел живот ќе треба да се работи, но сега не сум исфрустриран и не ме фаќа ,, лудило" како многу кои ги знам што од свои 15-16 години работат, или пак како оние кои учеа 24/7 и освен книга ништо не гледаа пред себе, и сега кога ги гледам од страна жално ми е, 30+ годишни се пијанчат по паркови на клупи, киснст по кафани, одат по дискотеки кои 90% се полни со средношколци, воглавно сите оние кои работеа и само учеа во своите тинејџерски денови, сега со 30+ години се однесуваат како 15+ годишни, дури ми е жал за нив, али тоа што е, животни фази не се рипаат, оти човек си мисли дека прави еден чекор напред а всушност два чекори назад... :)
   
 9. MSE

  MSE

  Член од:
  13 мај 2017
  Мислења:
  198
  Допаѓања:
  242
  Како увиде дека "седи на нет", по двете пораки што ги има на форумов?
  Или во смисла, 14-годишник чим има интернет значи е од ситуирано среќно семејство :LOL:

  Може и бездомник да има интернет во денешно време, не е тоа проблем. Од блиски кафулиња, кладилници, од добри луѓе итн...

  П.с Ете и бездомник ја направивме, само зошто се интересира за работа од нејзини лични причини кои и не мора да ги каже на форум, посебно не како малолетник..
   

Сподели преку: