Барате некој закон?

Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Ако може некој да ми каже дали во македонија има закон за пиратерија? и ако да каде може да го најдам.... Ја пребарав цела страна " pravo.org.mk" никаде не можам да најдам.
Фала Однапред
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ако може некој да ми каже дали во македонија има закон за пиратерија? и ако да каде може да го најдам.... Ја пребарав цела страна " pravo.org.mk" никаде не можам да најдам.
Фала Однапред
Закон за пиратерија не постои, ама постои Закон за авторско право и сродни права. Во глава петта и шеста се најверојатно работите кои те интересираат ;)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
а што ако едно семејство брои 5 члена и само еден е вработен со приход 12000 месечно (нели до 11000 месечно нема да се плаќа за картончиња) и тогаш ќе мора и за картончиња да плаќа од тие 12000?
Ако тој еден е вработен сигурно е осигуран, и пензиски и здравствено.Тоа значи дека тој нема потреба да плаќа за здравствено и на негово име може да си го осигура најблиското семејство. Значи законот важи за невработени лица кои имаат некакви приходи и не сакаат да плаќаат здравствено, на пр. земјоделците.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Барам нешто како закон или правилник (незнам како да го наречам) за стоматологија. Поконкретно ме интересира што по дипломирањето и одржувањето на една година стаж. Како може да се отвори приватна ординација според законските акти, кои услови е потребно да се исполнуваат за да се дојде до тоа, низ што се треба да се помине?
Ако има некој нешто такво нека стави линк или ако знае нека објасни.
Благодарам многу.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Барам нешто како закон или правилник (незнам како да го наречам) за стоматологија. Поконкретно ме интересира што по дипломирањето и одржувањето на една година стаж. Како може да се отвори приватна ординација според законските акти, кои услови е потребно да се исполнуваат за да се дојде до тоа, низ што се треба да се помине?
Ако има некој нешто такво нека стави линк или ако знае нека објасни.
Благодарам многу.
Вака ми изгледа првиот дел од прашањево како за правилник на факултет. Прочепкај по статутот на факултетот, и види си. Евентуално и на Министерство за здравство.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Барам нешто како закон или правилник (незнам како да го наречам) за стоматологија. Поконкретно ме интересира што по дипломирањето и одржувањето на една година стаж. Како може да се отвори приватна ординација според законските акти, кои услови е потребно да се исполнуваат за да се дојде до тоа, низ што се треба да се помине?
Ако има некој нешто такво нека стави линк или ако знае нека објасни.
Благодарам многу.
Конретно за тоа што бараш во твојата струка мислам дека ќе го најдеш во актите на комората
http://www.stomatoloskakomora.org/
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Друштво, можеби пишувам во погрешна тема (се извинувам ако е така). Ми треба учебник „Меѓународно јавно право“ од Фрчковски, Тупурковски и Ортаковски. Старо издание е... од 1995та Табернакул. Ако некој ја има, продава или може да ми ја набави нека ми каже па ќе се договориме.
Однапред Ви благодарам
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Друштво, можеби пишувам во погрешна тема (се извинувам ако е така). Ми треба учебник „Меѓународно јавно право“ од Фрчковски, Тупурковски и Ортаковски. Старо издание е... од 1995та Табернакул. Ако некој ја има, продава или може да ми ја набави нека ми каже па ќе се договориме.
Однапред Ви благодарам
Ја има, сум ја видел кај оние шо продаваат на старо учебници. Пробај прашај.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Прашав батко.. ја немаше и по нив.. ама сепак фала.. ќе се снаоѓам некако..
Прашај во Европски или ФОН библиотеката, некој другар ако имаш од таму, земи ја копирај ја и врати ја. Знам они учеа од неа порано.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
знае некој за законот за домување ме интересира : ако имам 2 стана на мое име , а живеам во еден ,другиот е празен, дали сум должен и за вториот да ги подмирувам обврските кои ги договори здружението во зградата ?
Ако си сопственик, мора да учествуваш во трошоците на сите заедници каде што ти се наоѓаат имотите, иако не живееш таму.

Член 47
3) Ако сопственикот не го уплатува својот дел во резервниот фонд, управителот
писмено го повикува да го стори тоа.
4) Доколку сопственикот не го плати својот дел во рок од 30 дена од денот на
приемот на повикот, управителот поведува постапка за наплата на долгот пред
надлежниот суд и истовремено го известува овластениот инспектор за домување
на општината.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
mi treba zakon pomos okolu stanarsko pravo, odnosno dali ima zakon za stanarsko pravo nekade?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Ај биди поконкретен за која област ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom