Барате некој закон?

Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Da ne znae nekoj dali postoi oruzje za samoodbrana sto e dozvoleno da se nosi vo kola ?? Signalen pistol ? Tejzer ?
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
lugje samo sto mi pisaa kazna od 300 evra, mi rekoa dokolku ja platam za rok od 8 dena ke bide 150. edni prijateli podupateni so pravni raboti mi rekoa da odam na sud i da podnsam zalba. me fatija so 84 km/h na mesto kade bilo 50 dozvoleno. neli od 10 do 30 km/h e 45 evra ili 20 kazneni poeni, se raboti samo za plus 4 km. pomagajte, preporacajte sto da pravam da ne si go podnapolni drzavava svojot budzet so moite tesko zaraboteni pari.... :S dali da odam na sud ?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
МИ треба ваша помош ваква е рботата, ме интересира дали уште важи законот за ослободување од данок на фирмите кои финансираат(спонзорираат) спортисти, спортски екипи и кои услови треба да се исполнат, како иде процедурата... Фала однапред!!! :smir:
Законот уште важи,но условите и процедурата незнам да ти ги кажам-прашај некој поинформиран :)
--- надополнето: Jun 20, 2011 1:30 PM ---
lugje samo sto mi pisaa kazna od 300 evra, mi rekoa dokolku ja platam za rok od 8 dena ke bide 150. edni prijateli podupateni so pravni raboti mi rekoa da odam na sud i da podnsam zalba. me fatija so 84 km/h na mesto kade bilo 50 dozvoleno. neli od 10 do 30 km/h e 45 evra ili 20 kazneni poeni, se raboti samo za plus 4 km. pomagajte, preporacajte sto da pravam da ne si go podnapolni drzavava svojot budzet so moite tesko zaraboteni pari.... :S dali da odam na sud ?
Плати си 150 евра,на суд ќе ти излезе 3пати поскапо.Внимавај следниот пат.
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Prasanjevo e mozebi off topic no ako moze nekoj da mi objasni kako moze da ja presmetam carinata na dva led tv, plus slusnav deka zakonski sekoj drzavjanin na R.Makedonija moze da vnese stoka vo vrednost od 350 evra bez da plaka carina, no dali dokolku sme dvajca vrednosta se sumira? Bi vi bil blagodaren dokolku bidete ljubezni da mi odgovorite...

P.S. Barav na carina.mk i pravo.org.mk no ne najdov nesto konkretno.. :cautious:
 
T

Tetro

Гостин
Prasanjevo e mozebi off topic no ako moze nekoj da mi objasni kako moze da ja presmetam carinata na dva led tv, plus slusnav deka zakonski sekoj drzavjanin na R.Makedonija moze da vnese stoka vo vrednost od 350 evra bez da plaka carina, no dali dokolku sme dvajca vrednosta se sumira? Bi vi bil blagodaren dokolku bidete ljubezni da mi odgovorite...

P.S. Barav na carina.mk i pravo.org.mk no ne najdov nesto konkretno.. :cautious:
Водичот за царинење си го скокнал изгледа
http://www.customs.gov.mk/html/vodic_2011_ver_4.pdf
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Ај ако го најдете овај правилников за осигурување шо е нов и актуелен ,шо треба да се применува од денеска....демек ,каде некои невработени треба да плаќаат одредена сума за да останат осигурани и др...пратете ми линкче...

.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ај ако го најдете овај правилников за осигурување шо е нов и актуелен ,шо треба да се применува од денеска....демек ,каде некои невработени треба да плаќаат одредена сума за да останат осигурани и др...пратете ми линкче...

.
Ти оди, пријави се во Агенција, и ќе ти кажат со оглед на приходите што си ги остварувал лани, колку треба (дали треба) да плаќаш.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Каде може да прочитам за овој новиот закон за Градење и легализирање на дивоградба..? Благодарам однапред...
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали куќите во селата треба да се легализираат или не? Од законот за постапување со бесправно изградени објекти неможам да сфатам. Ако знае некој сигурно нека ми одговори. Однапред благодарам
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Дали куќите во селата треба да се легализираат или не? Од законот за постапување со бесправно изградени објекти неможам да сфатам. Ако знае некој сигурно нека ми одговори. Однапред благодарам
Секако дека треба да се легализираат.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Каков е законот за здравствено осигурување за пререгистрација на невработени?
нели беше до 1 Септември или ќе може и покасно? во тие вкупни приходи од претходната година влегуваат сите приходи од сите членови на семејството или ...?
--- надополнето: Aug 30, 2011 7:39 PM ---
http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Каков е законот за здравствено осигурување за пререгистрација на невработени?
нели беше до 1 Септември или ќе може и покасно? во тие вкупни приходи од претходната година влегуваат сите приходи од сите членови на семејството или ...?
--- надополнето: Aug 30, 2011 7:39 PM ---
http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
Сигурно ќе може и подоцна, јас денес бев и прашав. Влегуваат тука сите приходи од потесно семејство, тука спаѓаат деца кои се школуваат и сопруга. Доколку не си женет се сметаш за посебен носител на здравствено и се сметаат само твоите приходи
Во врска со Законот за легализирање на бесправни објекти сакам да прашам, по колку време треба да се однесе Елаборат доколку непотполно се поднесе барањето.Во изјава што се потпишува пишува само десет дена и дека потоа се прекинува постапката. Дали тоа значи дека напразно ќе го поднесувам барањето доколку не однесам елаборат во рок од 10 дена?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Сигурно ќе може и подоцна, јас денес бев и прашав. Влегуваат тука сите приходи од потесно семејство, тука спаѓаат деца кои се школуваат и сопруга.
а што ако едно семејство брои 5 члена и само еден е вработен со приход 12000 месечно (нели до 11000 месечно нема да се плаќа за картончиња) и тогаш ќе мора и за картончиња да плаќа од тие 12000?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom