Барате некој закон?

Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
SOAD_f

Де те молам да се прецизираш, каков точно престој ти е дозволен. Прочитај го од личната карта, затоа што на странците во Бугарија му се дозволени следните видови престој, за кое претпоставувам дека си упатен:

„Краткосрочното пребиваване“ - за туристи до 90 дена,
„Д'лгосрочното пребиваване“ е:
1. „прод'лжително“ - со дозволен рок за престој до една година;
2. „постојанно“ - со дозволен неопределен рок на престој.

Кажи по кој основ престојуваш во БГ и ќе те упатам.
Ако сакаш и сам можеш да провериш на http://accinfo.persof.com/naview.aspx?type=art&id=249711
Продолжителна лична карта имам сега во моментот, и точно заради неа неможам да работам. Инаку студент сум тука во Софиjа. Ти благодарам многу за законникот , сега немам време ама ке се обидам да наjдам тоа што ми треба. Ако имаш уште некои такви страни те молам испрати ми ги или тука или по порака. Благодарна сум ти однапред:pipi: И да додадам , оваа лична карта jа продолжувам секоjа година ( тоа се подразбира) .
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Дознав дека имало закони со кои било уредено полагањето правосуден испит.
Закон за правосуден испит Сл.весник бр. 26/80 и измени и дополнувања Сл. весник бр.7/88 година. Дали знае некој како можам да дојодам до нив. Дали уште важат? Право.орг ги има од 92 навака. Плус нешто слушав дека оваа работа била регулирана со одлуки на факултетот. Можно е тоа?


п.с. Кај се полага правосуден?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Некој да не знае сајт за превенција на организиран криминал во ЕУ, и негова стратегија за спречување?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Вака сеа... Имам стар пасош, со австриска неограничена виза. И сеа треба да вадам нов пасош за да можам да патувам пак таму? А на друго место ке можам?
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.977
Сакам да знам во врска со законот за оружје, кои услови треба да ги исполнам за да можам да дојдам до мое сопствено оружје, знам дека е потребно пред се дозвола, но како одеа тие процедури нека каже некој што е по упатен.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Дознав дека имало закони со кои било уредено полагањето правосуден испит.
Закон за правосуден испит Сл.весник бр. 26/80 и измени и дополнувања Сл. весник бр.7/88 година. Дали знае некој како можам да дојодам до нив. Дали уште важат? Право.орг ги има од 92 навака. Плус нешто слушав дека оваа работа била регулирана со одлуки на факултетот. Можно е тоа?


п.с. Кај се полага правосуден?
Јави се во Министерство за правда, или оди на огласна табла имаш се што те интересира. Незнам која е цената сега, а ќе добиеш и програма за полагање и се што те интересира...
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Na site meraklii za polaganje Pravosuden ispit povelete informacija na:
http://pravda.gov.mk/resursi.asp?lang=mak&id=05

Taksa: 9000 denara i dopolnitelno se doplaca za povtorno polaganje.

Od fevruarskata sesija programata ce bide smeneta, ce ima nov ispit- Pravo na evropskata unija i pismenite delovi ce bidat eliminacioni za usno polaganje.

Novata programa uste ne e iznesena na saitot.



Вака сеа... Имам стар пасош, со австриска неограничена виза. И сеа треба да вадам нов пасош за да можам да патувам пак таму? А на друго место ке можам?
Avstriskata sengen viza vazi za celata Sengen zona, ali ako e turisticka- po viznata liberalizacija vece nemas potreba od nea. Ako e rabotna ili za postojan prestoj e driga rabota.

Pozdrav
 

D&E

Член од
15 февруари 2009
Мислења
87
Поени од реакции
1
Дали може некој да ми објасни за право за управување со странско возило (на бг табли) во РМ, поточно дали може да управува македонски државјанин возило на бугарски табли, доколку во истото се наоѓа сопственикот на возилото кое има бугарски пасош. Исто така дали со возило на бг табли може да управува македонски државјанин доколку во возилото се наоѓа лице кое има полномошо за управување со истото и притоа поседува бугарски пасош!

Однапред Благодарам!
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo. Jas sum ljubitel kosarkata i sakam da ve prasam dali postoi zakon so koj i se dozvoluva na policijata pri vlezot vo sala za vreme na kosarkarski natprevar da ve zastane , slika i legitimira?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Zdravo. Jas sum ljubitel kosarkata i sakam da ve prasam dali postoi zakon so koj i se dozvoluva na policijata pri vlezot vo sala za vreme na kosarkarski natprevar da ve zastane , slika i legitimira?
Не, таман работа на 1000 луѓе да го прави тоа во салата.
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ne e taman rabota ,toa go napravija na natprevarot pomegu Vardar Osiguruvanje i MZT i koga gi prasavme zasto go pravat toa tie obrazlozija deka takov e zakonot i koj nema da se slika nema da vleze bezrazlika kolkav e brojot na luge. Mi treba praven sovet vo vrska so ova a ne samo mislenje .
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
може некој да ми прати закон како да отварам забавиште за деца ви се заблагодарувм однапред
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
Дали некој знае од кога е дозволено отварање на летните бавчи по кафичиве
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Каде се регулирани висините за дневници за патувања во странство (за вработени во државна админстрација)
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae nekoja veb-strana, kade moze da se pronajdat zakoni od zemjite od EU, osobeno zakonite za policija i za vnatresni raboti na Germanija, Francija ili Grcija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom