Барам човек, човек.

  • Креатор на темата Geezer
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
барам човек,




...за да го убијам

(преку глава ми е од луѓе)
посигурно и побрзо дека ќе пронајдеш жив диносаурус или пак
со глава и капа а богами и мустаци жив Хитлер, отколку ЧОВЕК
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
посигурно и побрзо дека ќе пронајдеш жив диносаурус или пак
со глава и капа а богами и мустаци жив Хитлер, отколку ЧОВЕК
Интересни наоди ќе бидат тоа!
Вреди да се проба да се бара (y)
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Со извинение, ама драматичноста во темава ми е малку лицемерна.
Ако се соберат сите разочарани овде што не нашле Човек (се подразбира дека себе се сметаат за исклучоци) - ете ти цела буљумента човеци. Значи - решен проблем. Не сте сами!

Сите сме биле извисени, разочарани или повредени на било кој начин од ближните и приближните. Понекогаш намерно, понекогаш несакајќи. Боли ли? Е, боли, и затоа ќе си поренѕаме, ќе зар`жиме или ќе касаме.

Ама и едното и другото е човечки. Хомо хомини лупус ест.
Ете, признавам, и јас сум повредила. Сум била сурова. (Вие не?) За некои постапки се каам, за некои не.
Исто така, имало ситуации кога сум правела за некој сосема непознат и небитен повеќе отколку за себе.
И на крај, мислам дека процентот на Човеци во Толпата не е битно променет од пред 700 години.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Не знам кај живеете вие кај мене сите се добри, културни луѓе(disclaimer:сите не значи 100%) секогаш културни(барем во ситуации кога се очекува такво однесување) секогаш спремни да помогнат. дружељубиви, недволични.
Може да се каже секој е човек(повторно disclaimer)

Ваљда зависи каде живее човек вие некако ептен негативни сте ми :cautious:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Јас барам човек, нечовек. Да напрајме една организација, пошо преку глава ми е дојдено од добри луѓе околу мене, неможам да се вклопам.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
ЧОВЕК ?!

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Да не е малце претерано? Можеби во Скопје е токму така како објаснувате , но шознам , можеби дека сум од мало место немам видено толкави екстремности. Не дека и тука нема нечовечни постапки , но сепак има некој вид на "топлина" да го наречам , помеѓу луѓето.
 
M

Muranyi

Гостин
Биди среќен ако го најдеш и бори се да го задржиш покрај себе.
Последно што паметам,од многуте случаи на нелуѓе,беше кога еден хендикепиран,кој одеше со помош на штаки,падна на земја кутриот и не можеше да стане.Покрај него минуваа луѓе,му упатуваа празни рамнодушни погледи и ладно го одминуваа,имаше и такви му се потсмеваа,но никој не се понуди да му помогне затоа што беше Ром и затоа што беше валкан.
Затоа некогаш во мене се буди Хитлер кој посакува смрт на многу нелуѓе.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
Биди среќен ако го најдеш и бори се да го задржиш покрај себе.
Последно што паметам,од многуте случаи на нелуѓе,беше кога еден хендикепиран,кој одеше со помош на штаки,падна на земја кутриот и не можеше да стане.Покрај него минуваа луѓе,му упатуваа празни рамнодушни погледи и ладно го одминуваа,имаше и такви му се потсмеваа,но никој не се понуди да му помогне затоа што беше Ром и затоа што беше валкан.
Затоа некогаш во мене се буди Хитлер кој посакува смрт на многу нелуѓе.
1. Претпоставка: Ти му помогна.

2. Противречност: Хитлер сакал да го исчисти светот од Ромите и хендикепираните (покрај Евреите, хомосексуалците, Полјаците, католиците ...)
 
M

Muranyi

Гостин
1. Претпоставка: Ти му помогна.

2. Противречност: Хитлер сакал да го исчисти светот од Ромите и хендикепираните (покрај Евреите, хомосексуалците, Полјаците, католиците ...)
1.Да,секогаш сум чувствувал порив да им помагам на послабите,незаштитените и на сите на кои им е потребна помош;
2.Напротив,само се обидов да ја искажам огорченоста кон такви појави во општеството кои се чувствуваат супериорни во однос на останатите,во случајов се потсмеваат на човечката мака.Не појдов во воен поход на Европа,иако таквите појави не заслужуваат да живеат.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
Арно шо се отворила темава па да можат да си се пребројат Човеците на раат.
Дури ми залича на темата,ајде да изброиме до 1000 само без нумеролошки знаци.
Надвор салде Човек до Човек,само зависи кој со какви очи гледа.
Но дека во некого нон стоп владее само Човекот во него,алал да ви е на толкава самоувереност(да не речам самобендисаност),оти може па навистина сте салде човеци.
Не трудете се да го барате човекот наоколу,барајте го само во себе.
 
G

Geezer

Гостин
Да не е малце претерано? Можеби во Скопје е токму така како објаснувате , но шознам , можеби дека сум од мало место немам видено толкави екстремности. Не дека и тука нема нечовечни постапки , но сепак има некој вид на "топлина" да го наречам , помеѓу луѓето.


Седум пати нагласив дека не е муабетот за Скопје, туку во помало место од Скопје. Јеботе, ко во помалите места, сите совршени да се.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Јасно е одамна дека нема „човеци“, но има луѓе на планетава кои психички не се посилни од другите и не можат да ги издржат притисоците на секојдневниот живот и поради тоа и нема потреба да се обвинуваат дека се не знам си што.Тоа не значи сега дека тие луѓе се тотално неспособни, некои луѓе се способни за една работа и поседуваат некаква особена карактеристика за таа работа, некои не, сите се различни по карактер и затоа не треба да се гледа на тие луѓе како да се не знам што, нормално, не во случај на глумење и слично.И нема ама баш никој право да ги обвинува истите тие за плачење зошто може истото обвинување еден ден да ви се врати и да ви се удри во глава; можете и вие еден ден да станете исти како нив....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom