Барам човек, човек.

  • Креатор на темата Geezer
  • Време на започнување
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
И во денешно време ретко некој сака да влегува во ризик, ова од искуство. Колку си понастрана од некоја случка толку подобро, не знаеш кој како ќе реагира.

Пред 10тина години на една жена и се превитка ногата и од тротоар падна на улица, тој пред мене што помина со колата не ја ни закачи да речеш еве виновен и ја прегази. Застанав и јас и излеговме да видиме дали и треба помош, да се носи на лекар и таа фала дечки ништо не ми е, се е во ред.
После неколку месеци покана и за двајцата, среќа имаше сведоци и таа го загуби случајот и плати оштета. Еве јас ќе бев виновен демек и сум ја закачил после него иако застанав понастарна и испаднав да помогнам.
Лани ова време карши влада, вртам десно и еден со точак ми паѓа со точак пред кола, среќа не возев брзо избегнав у лево и не го ни допрев. Излегов од кола да видам што се случува и дали е добро, станува овој со точаков се превиткува и ми се дере Глеаш ли кај возиш бе, што леташ ќе ме прегазиш пцуе вика, у меѓувреме доаѓа полиција и почнаа распит шо било како било. Едниот од џандарите почна виновен си што паднал си го уплашил, скршен точакот итн.
Кога од другата страна шипо врти полукружно на семафорот и застана, а кога искочив од кола ми се дереше, терај бе брат ТЕРАЈ НИШТО НЕ МУ Е, НЕ СИ ЈА ЗЕМАЈ БЕЉАТА!
Застана дечково и им вика на полицајциве, јас се видов бев паркиран од другата страна точкаров му рипна пред кола на човеков, еве ви документи број се што треба јас ќе сведочам ако треба нешто. И мене ми даде број и податоци у случај ако треба нешто да му се јавам.
Секогаш сум гледал да помогнам без разлика дали некој застанал на пат со дефект, сообраќајка, паднал или било што друго кога требало помош да се даде. Ама како поминува времево и како гледам дека е повеќе има гомно карактери и избегнувам веќе било како да се инволвирам во било какви ситуации.
Не дека и мене у тој момент не ми се најде тој што застана и дека ќе наебев ако не застанеше, туку кој ќе се ебаваше по судови и заебанции.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
И во денешно време ретко некој сака да влегува во ризик, ова од искуство. Колку си понастрана од некоја случка толку подобро, не знаеш кој како ќе реагира.

Пред 10тина години на една жена и се превитка ногата и од тротоар падна на улица, тој пред мене што помина со колата не ја ни закачи да речеш еве виновен и ја прегази. Застанав и јас и излеговме да видиме дали и треба помош, да се носи на лекар и таа фала дечки ништо не ми е, се е во ред.
После неколку месеци покана и за двајцата, среќа имаше сведоци и таа го загуби случајот и плати оштета. Еве јас ќе бев виновен демек и сум ја закачил после него иако застанав понастарна и испаднав да помогнам.
Е вака ќе ти кажам една работа: Ќе влегуваш во ризик доколку некој човек за тебе влегувал во ризик, а и обратно ти за некого пред тоа што си влегувал во ризик треба и тој истото да го стори тоа...

Не може ти @Forza Milan пример си ги бранел, си се бијал, тепал, за некои твои најблиски другари и на крај ти се наоѓаш во таква ситуација некој те нападне те малтретира и другарите твои да избегаат ко пички и да најдат оправдание „абе ти беше крив зш да те бранам,“ или ми се одеше итно во ВЦ... После тоа ќе ги сметаш тие за другари???

Ако веќе некој не е способен за таа работа да си го брани својот другар, па тогаш што го кошта одма да го земи телефонот и да заврти на бројот 192???
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Денеска гледам еден случај за сиромав човек којшто растовара роба на повеќе тезгаџии на пазар кој е пијан камен луѓето телефонираат брза помош и на крај брзата помош им вика „добро бе за овега пак ќе не замарате“??? Си заминува брзата помош веднаш...

А да е некој паднат пијан човек којшто е богаташ одма брзата помош ќе дојде за 2 минути и ќе ангажира лекарски тим од 10 души...

Да бидеме реални во нашата земја односот кон човекот 90% од луѓето го темелат на тоа што можат да добијат од него...
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Денеска гледам еден случај за сиромав човек којшто растовара роба на повеќе тезгаџии на пазар кој е пијан камен луѓето телефонираат брза помош и на крај брзата помош им вика „добро бе за овега пак ќе не замарате“??? Си заминува брзата помош веднаш...

А да е некој паднат пијан човек којшто е богаташ одма брзата помош ќе дојде за 2 минути и ќе ангажира лекарски тим од 10 души...

Да бидеме реални во нашата земја односот кон човекот 90% од луѓето го темелат на тоа што можат да добијат од него...
Не е само кај нас вака. Имам гледано експеримент каде еден човек облечен во стари валкани алишта глуми дека паѓа во несвест во центарот на голем град. Само еден или двајца се стрчаа да му помогнат. Потоа ја повторија ситуацијата со истиот човек, само сега облечен во костум и со актовка во рацете. Сега еден куп луѓе притрчаа на помош. Жално, ама психологијата на повеќето луѓе функционира така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom