Барам информации за лечење од рак на бели дробови

Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
За оваа болест е најважно човек да не губи надеж.
Една моја познаничка откако и дијагностицираа рак на дојката, се излечи, пак се разболе, пак се излечи... така четири пати.
Имаше преголема воља за живот, но за жал на крајот нејзиното срце не ги издржа силните лекарства и почина од срцев удар.:toe:

При секое нејзино враќање во болницата лекарите и велеа дека близу и е крајот...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
205
Поени од реакции
13
Татко ми кој беше страсен пушач почина од рак на плуќата..Болеста се појави одеднаш и рапидно ја нападнала плуќата и тоа во рок од неколку месеци му ја уништи плуќата крајно што може да се каже дека остана без плуќа :(.. А негов пријател кој беше болен од истото живееше 7 години со ракот.. Дури и го надживеа татко ми..
Тешка е таа болест..
 
Член од
28 април 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Za zhal osven hemoterapija vo kobinacija so radioterapija,nema drug lek...ne se zalazhuvajte so nadri lekarstva.
 
Член од
19 март 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
So se slucuva so germanium 132-organski,znae li nekoj da mi kaze.tatko mi se operirase od pdkozen tumor pred 1 godina i e na inekcii tri pati nedelno sega ke gi prekine inekciite i ke ostane samo na imuno terapija pa vaka od mislenja slusnav deka geraniumot ima golemi efekti vo oblasta na maligni i benigni zaboluvanja gi snabduvalo kletkite so kislorod i jaknenje na imunitet
 
Е

експерт

Гостин
So se slucuva so germanium 132-organski,znae li nekoj da mi kaze.tatko mi se operirase od pdkozen tumor pred 1 godina i e na inekcii tri pati nedelno sega ke gi prekine inekciite i ke ostane samo na imuno terapija pa vaka od mislenja slusnav deka geraniumot ima golemi efekti vo oblasta na maligni i benigni zaboluvanja gi snabduvalo kletkite so kislorod i jaknenje na imunitet
Германиумот не е лек, тоа е елемент кој учествува во антиоксидациските процеси кои ги уништуваат слободните радикали, кои пак се причината за уништувањето на ДНК.
Ама и витаминот Ц е антиоксиданс. И зелениот чај е антиоксиданс. И витамонот Е е оксиданс.
ВО организмот има повеќе патеки преку кои се уништуваат слободните радикали, со германиумот е само еден од нив.
Еве една статија која вели дека германиумот е измама.
Не се согласувам целосно, се разбира дека има поволно дејство, ама не е и неопходен и пресуден и единствен за зголемување на имунитетот, посебно заради тоа што е и многу скап.
Причината што е популарен не е дека е најјак антиоксиданс и дека многу делува, туку големата маркетиншка кампања.
А всушност и самиот тој препарат во себе содржи витамини Ц и Е, флавоноиди, зелен чај.
Самите проценете дали ви се исплаќа да го купите.

Еве како слободните радикали делуваат во организмот




Состојки со антиоксидативен потенцијал

Витамин Ц и Е
минерали, најважен е селенот
растителни пигменти, каротени (морков) и флавоноиди (од други растенија)
 

zab

Член од
4 јуни 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
tatko mi pocina pred 6 meseci od rak bese na hemoterapija i samo mu se ubrza procesot zatoa .neznam sto da kazam
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Проблемот е што заради неговата тепка состојба, другаров малтене другиот ден почна со хемо-терапија, па затоа се интересирав какви се условите за лекување во Скопје. Мислев ако некој имал случај во семејството или познат, да сподели информации тука.

Луци Лу, те молам напиши конкретно се’ што знаеш за третманот во Русија.
Мој најдобар другар има рак на белите дробови беше на хемотерапија, ги остави алкохолот и цигарите и зема домашемн лек од кој му е одлично.Истиот овој лек го има мислам во хербатека.Едноставен е.200 парчиња од тегавец - сосе корен, средна големина се наливаат со вода и се варат додека водата се намали на околу 1/2 литар.Исто со 2кгр.моркови се варат убаво налиени и истотака да се намали водата на 1/2 литар.Процеденото од тегавецот и шаргарепата се меша со 1кгр. чист домашен мед.Се зема по две мали чашички 0,3 млл два пати на ден, Одлично му е со ова.Но постојано го зема, еве веке 5-6 години.Нормално се однесува и нема проблеми.Не прекинува со терапијава.Сам си ја прави.Не се оперираше - не му препорачаа - на лошо место бил туморот.Но не му се зголемува и добро е.Оваа терапија мислан дека ја има и во хербатека.Пред извесно време ја видов.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ne znam kolku e od korist informacijava no eve neshto shto vo USA e poznato kako lek protiv sekja bolest so prirodna hrana:

http://vitamix.mk/vashe-zdravje/vashe-zdravje/prevencija-od-rak

Eve go ima aparatot i kaj nas, licno go koristam i sum prezadovolen, ova e cudo od masina, koja vsusnost ovozmozuva sosema zdrav nacin na zivot.

Za sekakvi prasanja stojam na raspolaganje...

Pozdrav,
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
1
Не е никотинот туку катранот. Поради тоа на прво место страдаат пушачите, а на второ жителите во големите/загадените градови.

Ако ти треба уште совет слушај ме:

1. НИКОГАШ ама никогаш не барај помош во алтернативната медицина за болен од рак. Иљачите се премногу скапи а ефектите и се смешни (делуваат на се, но не и на ракот)

2. Штом пишувало дека е иноперабилен. Прво направете консултација уште со 1 или двајца специалисти/субспециалисти и тоа саалам оти се работи за живот или смрт.
И второ доколку потврдат дека е иноперабилен, соочете се со вистината НЕМА ЛЕКУВАЊЕ ЗАТОА ШТО НЕМА ИЗЛЕКУВАЊЕ!

Овозможете му квалитетен живот на твојот другар колку што е можно и не го мачете со непотребни операции, иљачи и разни глупости во последните денови од неговиот живот.

Знаеш зошто за најголем дел од болните нема лек, затоа што ВИЕ докторите, не знаете да направите една асална операција. Двајацата родители ми се починати од рак, и тоа знаеш зошто?? Затоа што двете операции не беа направени како што треба, односно туморот не беше отстранет целосно. Потоа, оние идиотине од Патологија, не ги интересира давањето резултати, туку се чека 10000 месеци за да ти дадат едни резултати кои ти се од ВИТАЛНО значење за продолжување на лекувањето. А да напоменам и случаите на мешање на резултати не е реткост.
Онкологија пак е друга приказна, бидејки таму доколку не си отиден на приватно никој не ти обрнува внимание . И затоа немој тука да кажуваш како некој заработува од ГЛУПОСТИ како Варуминот а не си гледаш пред носот што ти се случува и како твоите колеги ЗАРАБОТУВААТ исто како и тој што го создал Варуминот, на сметка на болниот!
Барем варуминот неможе да ти наштети ! И сум за секаква алтернативна медицина кога веке конвеционалната во Мкд неможе многу да ти помогне


пс. се извинувам што сум офтопик и што првиот пост ми е ваков, ама морав да реагирам, бидејки смачено ми е од Сезнајковци доктори кои можат поштено да те заебат!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Габата рејши - или во Кина попозната како габа на бесмртноста .За неа велат дека има најсилно изразено антираково дејство.

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ja ima li nekoj kaj nas gabava?
кај нас не верувам- впрочем како и се’ останато:tapp:- но во Бугарија ја има - а за Русија да не прајме муабет- (можеби и во Србија- којзае )

60 капсули по 50 мг екстракт и 200 мг прав од габата за само 600 денари

еве ти линк - и прочитај каде све се применува во делот Приложение:
http://www.biodarbg.com/product/16/bozhestvena-gaba-reyshi.html
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ја враќам темава во живот за сите засегнати и заинтересирани за ракот и за начините за негово лечење.

Многумина од вас не веруваат во алтернативни методи. Но има некои кои досега покажале резултати. Да чуеме кои се тие. Секој кој има позитивно искуство слободно нека го напише тука.


3а меланома велат дека Герсон терапија со масивни дози приридни сокови многу помага. Има ли некој искуство со Герсон?

http://www.gerson.org/GersonTherapy/gersontherapy.htm



Повеќе информации за ракот:

http://www.val-znanje.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1127:rak-sto-o-raku-ne-treba-znati&catid=25:tekstovi&Itemid=201
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Мој најдобар другар има рак на белите дробови беше на хемотерапија, ги остави алкохолот и цигарите и зема домашемн лек од кој му е одлично.Истиот овој лек го има мислам во хербатека.Едноставен е.200 парчиња од тегавец - сосе корен, средна големина се наливаат со вода и се варат додека водата се намали на околу 1/2 литар.Исто со 2кгр.моркови се варат убаво налиени и истотака да се намали водата на 1/2 литар.Процеденото од тегавецот и шаргарепата се меша со 1кгр. чист домашен мед.Се зема по две мали чашички 0,3 млл два пати на ден, Одлично му е со ова.Но постојано го зема, еве веке 5-6 години.Нормално се однесува и нема проблеми.Не прекинува со терапијава.Сам си ја прави.Не се оперираше - не му препорачаа - на лошо место бил туморот.Но не му се зголемува и добро е.Оваа терапија мислан дека ја има и во хербатека.Пред извесно време ја видов.
Kazi mu da pocne da ja primenuva terapijata Solarna Joga.Moze samo da mu se podobri zdravstvenata sostojba.Jas od vcera veke pocnav.


--- надополнето ---

Za zhal osven hemoterapija vo kobinacija so radioterapija,nema drug lek...ne se zalazhuvajte so nadri lekarstva.
Ova go pisuvas od neinformiranost ili si lekar odnosno farmacevt po profesija pa moras da si gi branis sponzorite sto ti plakaat razni seminari koga patuvas nekade.Ima eden kup lekovi izmisleno za rakot i poveketo se prodavaat kako vitaminski dodatoci zatoa sto bile zabraneti da se registriraat poradi nivnata smesna cena i zagrozuvanje na ogromniot profit sto se pravi so hemoterapijata.Kolku i da pisuvas ti i takvite cii interesi pocnuvaat da se zagrozuvaat deka nema lek za rakot fintata ne ti pominuva zatoa sto lugeto masovno se informiraat i veruvaat deka so godini se manipulirani pa poleka no sigurno stanuvaat rak so metastazi za cela farmacevtska mafija,svetskata zdravstvena organizacija i konecno unistuvanje na site planovi za masovno unistuvanje na naselenieto preku prodazba na genetski modificiranata hrana od strana na masonskite familii koi si planiraa nekakov niven poredok.Ne slucajno lugeto se pomalku odat na hemoterapii,pomalku se vakciniraat protiv izmisleni gripovi kako svinskiot ,pticjiot,kozjiot i sto uste ne samo da se prodavaat vakcini,primenuvaat prirodna medicina so poteklo od Indija i Kina bidejki zapadnava koja e nametnata da se uci na fakultetite e samo obicna izmama za da se zarabotuva na smetka na zdravjeto na lugeto.

--- надополнето ---

Tuka pisuva deka najefikasna terapija bila Budvig dietata.Doktorkata bila 7 pati nominirana za da dobie Nobelova nagrada no za zal nikogas ne dobila a se znae i zosto.
http://www.ivonazivkovic.net/KANCER-3.html
http://www.dijetalnaishrana.com/budvig_dijeta.html
http://www.forum.hr/showthread.php?p=22039266
 

Kajgana Shop

На врв Bottom