Барам / Имам потреба од програмер, работа, часови, итн

Член од
12 март 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
mi treba za na school zadachava ama fibonachievive broevi ne gi znam ako mozhi da pomogni nekoj za vo C++


Да се испечатат сите Фибоначиеви броеви помали или еднакви на природниот број N.


Првите неколку Фибоначиеви броеви се: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, ... Притоа, секој број е збир од претходните два броја (2=1+1, 3=2+1, 5=3+2, итн). Првите два броја се 1.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
mi treba za na school zadachava ama fibonachievive broevi ne gi znam ako mozhi da pomogni nekoj za vo C++


Да се испечатат сите Фибоначиеви броеви помали или еднакви на природниот број N.


Првите неколку Фибоначиеви броеви се: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, ... Притоа, секој број е збир од претходните два броја (2=1+1, 3=2+1, 5=3+2, итн). Првите два броја се 1.
Што добиваме ние ако ти помогнеме ?

Само ќе ти пишам прочитај за рекурзија и пробај сам да ја решиш , најдобро е со рекурзија да се реши, а вака нема никогаш на научиш, на секоја задача ли ќе тражиш да ти се реши ?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Превод од C# десктоп апликација во PHP или Javascript (десктоп -> веб) веб интерфејсот е готов ми треба само да се преведат C# класите.
Има ли некој познавање?
За цена ке се договориме...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
40
Поени од реакции
6
Еве како е без рекурзија (најефективен начин да научиш е сам да пробаш и со рекурзија и вака и дури поинаку, тро појќе закаснав али то е)
______________________________________________________________________________
Код:
int max=0;
    int i=0;
    cin>>max;
    cout<<"Brojot e :";
    cout<<max;
    cout<<"\n";
    int c[max];
cout<<"Fibon. broevi se:";
cout<<"\n";
for(i=0;i<max;i++)
    {
            if(i==0 || i==1)
            {
            c[i]=1;
            cout<<c[i];
            cout<<" ";
            }
            else
            {
            c[i]=c[i-1]+c[i-2];
            cout<<c[i];
            cout<<" ";
            }
}
 

creator_92

haker4e
Член од
16 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
3
znachi mi treba proekt za u petok potrebno e :


Потребно е да напишете C програма која што ќе имплементира одредени операции со бинарни броеви претставени во формат SM, DC или RC. Даден ви е темплејт во кој потребно е да имплементирате методи кои што ќе ги реализираат бараните операции. Во темплејтот имате main метод во кој ви е поставен код за тестирање (со чија помош можете да тестирате на неколку примери). Сепак, овој код за тестирање треба само да ви помогне да ја имплементирате вашата задача.

1. Реализација на множење со Бутов алгоритам (RC)
2. Реализација на делење со обнова

ima i templejt.....hitno e kazete cena u pp
 
Член од
18 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
1.Pocetnata strana da se podeli na dva dela i toa:
-Небо,обоено со Linear Gradiend начин на боење со премин од сина кон бела бојa
-земја, обоена со зелена боја
Neboto i zemjata trebat da se oddelat so pomos na kriva linija (path).

2. Na zemjata treba da se kreira DRVO koj ke bide sostaven od slednive objekti:
-Стебло кое претставува нацртан правоаголник обоен со кафеава внатрешна бојa
- Круг обоен со зелена боја на кој ќе го примените филтерот GaussianBlur.
На земјата исто така да се постават пет објекти цветови кои ќе претставуваат слики (во .png или .JPEG формат)

3. На небото да се креира објект сонце кое е составено од еден круг со жолта боја со RadialGradient начин на боење со премин од жолто кон портокалево и портокалева граница и зраци кои претставуваат линии во портокалева боја. Исто така на небото има два облака. Секој облак е составен од три елипси со боја кои се сечат.

4. Кога ќе се клине на сонцето, треба облаците да се придвижат, два облака на лево, и два облака на десно. При тоа бојата на облаците треба да се промени од бела во сива.

5. Кога ќе се кликне на дрвото треба да се појави вашето име кое излегува од горниот лев агол на небото, сед вижи кон долниот десен агол наз емјата каде и завршува и останува.

Odnapred Vi blagoradam,
hitno mi treba za fakultet, ovaa e laboratoriska vezba
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Потребно е да напишете C програма која што ќе имплементира одредени операции со бинарни броеви претставени во формат SM, DC или RC. Даден ви е темплејт во кој потребно е да имплементирате методи кои што ќе ги реализираат бараните операции. Во темплејтот имате main метод во кој ви е поставен код за тестирање (со чија помош можете да тестирате на неколку примери). Сепак, овој код за тестирање треба само да ви помогне да ја имплементирате вашата задача.

- Реализација на множење со Бутов алгоритам (RC)

Цена во пп !
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
часови во јава некој?? ми треба општо значи класи,конструктори,низи односно за факултет не зборам за напредно
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Здраво, ако ја чита некој темава воопшто .
Е сеа вака,

Треба да направам проект на тема "Инструкциско множество на операции за реализација на потпрограми" . Ако може барем да ме посочите каде да барам, што да барам ... би бил многу благодарен .
Што воопшто треба да пишувам во овој проект? :confused:

Па ако има некоја добра душа на форумов да пише 2-3 реченици ...

:D
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
Ми треба професор или некој што има позавање во ц++. Се работи за објектно програмирање (прва година на факултет-наследување,виртуелни функции,констртори ) односно за 4 задачи кој треба да ги разгледаме подетално.
Ако има заинтересирани нека ми пишат бројче во порака, ќе се договориме цена и термин ( до 26 мај).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ми треба некој да ми реши една задача за проект ако може....
Да се реализира функција која ќе има вредност 1 доколку е точно една од влезните променливи има вредност 1.
Задачата може да се реши во Ц, или Ц++.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Ми треба некој да ми реши една задача за проект ако може....
Да се реализира функција која ќе има вредност 1 доколку е точно една од влезните променливи има вредност 1.
Задачата може да се реши во Ц, или Ц++.
Ова не требаше во Hades, со документација ? :)
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ако има некој расположен програмер што знае да прави фејсбук апликации кои ќе работат во координација со сајт на wordpress, нека ми пише порака да се договориме што точно ми треба и нормално за цена :) .
 
Член од
4 декември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
4
Здраво,

Дали има некој на форумот што може да направи симулација слична на следната http://www.jibjab.com/ecards/category/sy_sports
симулација за Diving, треба да се измени во симулација за Bungee Jumping. Симулацијата треба да се направи за http://www.gojump.com/ каде што моментално работам. Ако има заинтересирани пишете порака ќе се договориме за цена.

Благодарам,
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom