Барам / Имам потреба од програмер, работа, часови, итн

Член од
22 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
3
Другар ако ти е за основните работи можам да ти помогнам.
Колку за "Основи на програмирање" знам понешто.
Ама би ти препорачал има една збирка по C++ на македонски јазик, има многу задаци преку кои би ти се разјасниле многу работи.
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Јас кога го учев јазиков пред неколку години , ако заглавев негде барав помош на mirc на каналот #c++ . Дирекно на канал прашуваш и одма без проблем ти објаснуваат . Незнам дали уште е така , пробај
Се уште е така :) истото и јас го правев :helou:
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Glej, ne e isto koga rabotis sam so profesor i koga si vo grupa. Koga si samo ti so profesorot, poveke vnimanie ke ti obrne na tebe normalno.

Sepak, jas licno preferiram da ucam vo grupa. Kako prvo, nema profesorot se da ti sodzvaka tuku ke mora malku poveke sam da rabotis. Doadja do izraz i natprevaruvackiot duh, pa ke se trudis sekogas da bides podobar od drugite, ke znaes do kaj si vo odnos na drugi ucenici, ke mozes da razmenis mislenja i idei so drugi na cas, da diskutirate i slicno.

Koga si sam so profesor tie raboti ne mozes da gi dozivees i zatoa jas licno bi odel na kurs. Inaku za C++ plus plakav 500 denari mesecno, i toa navistina solidna programa, za 2 meseci do klasi stignavme, ama vo Kumanovo, zasto od tamu sum, a sega vo skopje ne znam kako idat cenite no pretpostavuvam deka e 3 pati poskapo.
Каде?
Во Куманово,во E-Net, јас научив C++ за 1 месец, со 1000 денари месечно, бевме 5 души во група...Завршивме класи, со наследување од други класи, конструктори и виртуелни функции...
 
R

Reve0ke

Гостин
Каде?
Во Куманово,во E-Net, јас научив C++ за 1 месец, со 1000 денари месечно, бевме 5 души во група...Завршивме класи, со наследување од други класи, конструктори и виртуелни функции...
Јас тоа за една недела го завршив во јава...

Ама сепак зависи колку ти фаќа кликерот и колку вежбаш се разбира...
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Би цакал да се надоврзам и ако можете да ми одговорите на прашањево:
Дали има некој курс во Велес за програмски јазик C++.А доколку нема сакам да знам дали може да си набавам учебник/книга (од некоја библиотека или било каде) преку која ке можам да го изучувам C++ и комплетно се што содржи овој јазик.Се надевам дека ке ми помогнете.
Ви благодарам однапред!
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Би цакал да се надоврзам и ако можете да ми одговорите на прашањево:
Дали има некој курс во Велес за програмски јазик C++.А доколку нема сакам да знам дали може да си набавам учебник/книга (од некоја библиотека или било каде) преку која ке можам да го изучувам C++ и комплетно се што содржи овој јазик.Се надевам дека ке ми помогнете.
Ви благодарам однапред!
Има,имаш во убавиците на последен спрат (над фото Весна). Застани пред зградата и погледни нагоре,ќе видиш едно големо огласно пано. Таму обрати се.
Цената (не) е толку ефтина,мислам дека беше 3000 =30 часа или така некако. Колку часови неделно - тоа се ствар на договор.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Аха, сначи тоа ке дојде во ИНТЕЛ.Над фото весна има ИНТЕЛ, и има курсеви за компјутери такви работи.Не верував дека во ИНТЕЛ има за C++ ама денеска се уверив и плус разговарав со еден човек и ми викаше во интел дека има.

И фала за информацијата ElekrtiX :salut:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
пре-скрипт: пилот тема. Да видиме дали ќе има некој прогрес. Ако е ок, ке го доживее стандардниот бел ден, ако не, отиде у ќенеф.

Гледам на повеќе места на подфорумот доаѓаат некои инкогнита и бараат семи-професионална помош. Неретко, нудат соодветен паричен надомест. Поради тоа, ја отворам оваа тема за двонасочна комуникација.

Слободни програмери (т.н. фриленсери) пишувајте постови за вашите способности и познавања. Гледајте истите да ви бидат ажурирани доволно за оние кои посетуваат да имаат добар приказ за вас. Ако имате проблеми (а ке имате) со едитирање, контактирајте ме по ПП.

„Клиенти“, вашите барања кратко, но доволно, склопени, постирајте ги тука, чекајте одговор и што ќе правите понатака е ваша работа.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Значи на мене ми треба помош за семинарска работа. Имам вежба.

Кој е заинтересиран да ја направи, нека пише на ПП. Таму ќе направиме договор, доколку се договориме за пари и за се друго. Поздрав.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Проектна задача

Креирајте датотека за пресметка на чинење за надградба на компјутери во една фирма. Фирмата располага со 100 компјутери. Секој компјутер во датотеката има свој запис (record) кој се состои од следните полиња:
Опис на полето
Тип на податок
Макс. должина на поле или ранг на вредности
Име на корисникот
string
15
Презиме на корисникот
string
15
Реден број
int
1 реден број ≤ 100
RAM-капацитет
int
во MB
Дата на надградба
int
GGMMDD


1. При внесување на влезните податоци да се прави валидација

2. На крајот од процената, датотеката се сортира (подредува) по Презиме, Име и RAM-капацитет. На тој начин се формира датотеката Sort.dat”.

3. Датотеката Sort.datда се користи како влезна датотека за добивање на цена на надградбата. Сите компјутери треба да имаат 3GB RAM-меморија. Цената за надградба на 1GB е 1500 денари. Фирмата има на располагање 20GB дневно.

4.[FONT=&quot] [/FONT]Излезниот податок за извршената надградба:
Број на надградени компјутери:
Вкупно надградена меморија:
Денови потребни за надградбата:
Цена на надградената меморија:




Се нафаќа некој да ја реши проектната задача? Модератор незнам зошто ми беше избришан претходниот пост, да не те навредих?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Незнаев каде да го сместам постов, па за да не отварам нова тема само за ова ќе го пишам тука, па модераторот нека одлучи ако постов е не е за тука. :)

Бидејки курсот „Information retrieval and web search“ започна токму денес, такада малце каснам со информацијава, али како и да е за една недела стартува курсот „Data mining - Practical tools and techniques“.

Значи како и да е, еве ви детални информации и за 2та курса:

Information retrieval and web search (1st - 4th February, 2010)
- Lecturer: Др. Игор Трајковски (Master of Computer Science at Max Planck Institute for Informatics)
- Description: http://edu.time.mk/feit/FEIT-CS020-1.html#Description
- Schedule: http://edu.time.mk/feit/FEIT-CS020-1.html#Schedule

Data mining - Practical tools and techniques (8th - 11th February, 2010)
- Lecturer: Др. Игор Трајковски (Master of Computer Science at Max Planck Institute for Informatics)
- Description: http://edu.time.mk/feit/FEIT-CS030-2.html#Description
- Schedule: http://edu.time.mk/feit/FEIT-CS030-2.html#Schedule

Курсевите се одвиваат во просториите на Факултетот за електротехника и информациски технологии на англиски и македонски јазик... подетални информации околу курсевите можете да најдете на линковите погоре.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Ќе може некој да ми направи страна слична ко оваа eolithic-team.co.cc нека се вика aggressive-team.co.cc ај белки некој ќе ми направи следуе награда.:pipi:
 

Razielbt

Fucktard
Член од
12 ноември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
За на школо ми побараа да најдам како се инсталирало Microsoft Visulal Studio 6.06. Кај да му барам незнам ми требаат и слики и триста чуда ако може некој да пушти линк или било шо? :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom