Банкарски сметки во странство

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Дали правно лице од Македонија законски смее да има нерезидентна сметка во земја членка на ЕУ или во некое EMI? Со оглед на тоа дека законски се дозволија payment procesori од типот на Пејпал, како е ова со EMI решено затоа што и тие се еден вид на paymeny procesori.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.636
Поени од реакции
9.418
Колку што знам мислам дека до сега Правните лица го решаваа тоа со представништва и фирми ќерки во странство... а наводно Донесоа некој измени во досегашните комуњарски закони, т.е. сега може и МКД физичко лице резидент да тргува на странска берза а и има право да купува недвижнини во странство ( да уплаќа преку Банка во странство)..
Се ова може најдобро да се праша во Народна Банка ..
 
На врв Bottom