Балкански новогодишни/божиќни филмови

Член од
13 август 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Се обидов да најдам но никако да успеам. Дали знаете некои новогодишни и/или божиќни филмови снимени на Балканов? А ако има таква тема отворено веќе, ако може линк, зошто ни тоа не најдов. Како и да е фала :)
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
826
Поени од реакции
200
Се обидов да најдам но никако да успеам. Дали знаете некои новогодишни и/или божиќни филмови снимени на Балканов? А ако има таква тема отворено веќе, ако може линк, зошто ни тоа не најдов. Како и да е фала :)
Конкретно за Бугариjа - немаме некои омилени родни новогодишни и/или божиќни филмови.
Има Smart Kоледа, но го немам гледано:

Во Русиjа имат омилен новогодишен филм, коj руските телевизии го емитуват секоjа Нова година:
Иронија на с'дбата или честита банја
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Постојат неколку.

Хрвативе го снимија Sve najbolje (2016). Искрено мене не ми се допадна. Ко некој лош обид за римејк на Love Actually, али не значи дека тебе нема да ти се свиѓа.

Србите имаат неколку тв драми: UOČI BOŽIĆA (2015), BOŽIĆNA PEČENICA (2007), NA BADNJI DAN (2004), POLAŽAJNIK (2006). Немам ништо гледано од ова, ми делува преаматерски. Ако сакаш да погледнеш некој од овие, ги има сите на Јутјуб, само кликни на имињата.

Македонија нема, oсвен ако не постои некоја тв драма.

Црна гора имаат серија Božićni ustanak. Jа немам гледано, али мислам дека само дејството е околу Божиќ, а не е божиќна. https://www.imdb.com/title/tt4310408/

Кај Романците најдов еден новогодишен. :D

Балгарите го имаат чудово.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Збогум на 20-иот век. По-новогодишен филм од ова нема да најдете. :icon_mrgr:
Се мислев да го пишам дека имаше еден дел што се дешава за Нова година, али не е цел филм. :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Препорака за некој божиќен филм?
*Строго Амерички (америчка продукција)
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
65
Поени од реакции
69
Ja non stop gledam onaj tv kanal diva jeste da su niskobudzetni filmovi al makar su bozicni
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Македонија нема, oсвен ако не постои некоја тв драма.
Имаше еден: Што сонува кучето, на Маја Младеновска, со една култна реплика на Дедо Мраз додека моча (парафразирано): пред некој ден за да мочам, место к**от, сум го извадил јајцето. Цел утоп се направив. Сега ги вадам сите три, па нека моча кое сака. :pos:

Го утепав од барање тој филм, го нема никаде. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom