Бакарна Архитектура

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
БАКАРОТ ВО АРХИТЕКТУРАТА И ДИЗАЈНОТ

I. Бакарот има заслужено место на почит во областа на архитектурата,
градежништвото и дизајнот на ентериери.
II. Историската застапеност на бакарот во архитектурата се должи на неговата издржливост,
отпорноста на корозија, престижниот изглед и способноста да формира сложени форми.
III. Со векови, занаетчиите и дизајнерите ги користат овие атрибути за да изградат
естетски пријатни и долготрајни градежни системи.
IV. Најпознатата особина на бакарот е неговиот премин од светла метална боја
преку блескаво кафеава до речиси црна боја
и на крајот зеленикава патина.
Source:https://www.archdaily.com/786783/lahti-travel-centre-jkmm-architects


Source:https://www.bdcnetwork.com/12-projects-win-2016-north-american-copper-architecture-award
Автоматски споено мислење:

Музеј на Огнот | Зори | ПОЛСКА

Архитекти: OVO Grabczewscy Architekci.
Локација: Зори, Полска.
Одговорни архитекти: Барбара Грабчевска, Оскар Грабчевски.
Површина: 642,0 м2.
Година на проектот: 2015 година.
Фотографии: Томаш Закржевски | архифолио.
Source:https://www.archdaily.com/592195/museum-of-fire-in-zory-ovo-grabczewscy-architekci
Автоматски споено мислење:

Јавно средно училиште | Лабарт-Сур-Лезе | ФРАНЦИЈА

Архитекти: LCR Architects.
Локација: 1047 Route du Plantaurel, 31860 Labarthe-sur-Lèze, Франција.
Површина: 7463,0 м2.
Година на проектот: 2012 година.
Фотографии: Силвен Мил, Дејвид Оберт.
Производители: Alucoil.


Source: https://www.archdaily.com/544730/public-middle-school-of-labarthe-sur-leze-lcr-architectes
Автоматски споено мислење:


Ајде малку исторски БАКАР, повторно од Франција. Шчо би рекол еден од дежурните Бугарофили овде, Франкофил беше Франкофил си остана Византијецу. Ја ќе вратам, well како дете на Византија морам да видам како изгледа домот на Крстоносците, и да ги простудирам ој силните им момци шо го згмечија Балканот.

Париската Опера, не мора да додавам инфо овде. Just wow.
Архитектонски Стил: Втората Империја.


Paris Opera by Kari, on Flickr
By User: Lumijaguaari-on-Wikimedia


Apollon opera Garnier Jastrow [Public domain], from Wikimedia Commons
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Патничка постојка | Лахти | ФИНСКА

Архитекти: JKMM Architects.
Површина: 11000,0 м2.
Година на проектот: 2016.
Фотографии: Мика Хуизман.
Производители: Three L Technologies - Латвија, UPPE - Латвија,
Graniittikeskus, Rinaldo, Arston, Lahtinen & Partners.


 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.143
Браво...:aplauz::aplauz::aplauz:

Воудешевен сум кога во овие мрачни времиња ќе пронајдам вака позитивно инспирирани тематики. Кога ќе ги достигните моите години, ќе сватите што е поентата
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Воудешевен сум кога во овие мрачни времиња ќе пронајдам вака позитивно инспирирани тематики. Кога ќе ги достигните моите години, ќе сватите што е поентата

Glad someone likes it! (y)
Солидна количина на Бакар во куполите и полу-куполите на ова Бриселско Нео Византиско - Арт Деко, ремек дело од 30те на 20ти век. Инспирирана е од Светата Мудрост, во некогаш нашиот главен град на Босфорот.

По површина, густо и тесно влегува во листата на најголеми Цркви во Европа и Светот. Затоа и е доделен статусот на Базилика. Иако пропорциите имаат Нео Византиски аспирации, таа истовремено плени и со Модернизам и Индустријализам, типичен за грмливите европски 30ти.

Базиликата на Исус | Брисел | БЕЛГИЈА


Бонус бриселска Бронза - четирите чувари на Палатата Стоклет.
Дизајнирана е од Австриецот Јозеф Хофман. Изградена е за банкарот Адолф Стоклет.Адолфо Стоклет бил интересен лик, се оженил со Сузане, внука на сликарот Алфред Стивенс. Опишан бил како шармантен маж од страна на неговите современици (со Сузане имале два сина и една ќерка), екцентричен. Носел брада како Асирискиот Крал, Ашурбанипал.

 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Следнава зграда е во Данска. Надворешноста се води по принципот на Нордиски Рационализам и штедење на ресурсите - аглеста и обична. Во внатрешноста, ѕвездата на ентериерот се скалила од мазна Бронза.

НАУЧЕН ЦЕНТАР • ХЕЛЕРУП | ДАНСКА

Архитекти: CEBRA.
Површина: 25000 m²,
Година: 2017 година.
Фотографии: Адам Морк.
Изведба: Alucoil, TECU®, VELUX Commercial, AE Stålmontage.
Странава ја наполнив со европски примери. САД е едно од најголемите наоѓалишта на Бакар.
Американците, бакарот и неговата посакувана тиркизна Патина, го поистоветуваат со Европа. Ги потсеќа на бронзените куполи од барокните Цркви на Прага. Или на францускиот подарок (Мома Слобода). Оттука - го обожуваат овој метал и често пати бронзата предвреме ја третираат со киселини, за да ја постигни својата финална белузлава, сино-зелена боја. Така е и со следниов пример од Чикаго. Проектот е на Генслер, мојата омилена северно американска фирма за архитектура и градежништво. Тој што се интересира за нивните проекти, нека ги гугла.


Центарот Женевје и Вејн Гратц | Чикаго | САД

Галерија на Четвртата презвитеријанска црква.
Архитектонско Биро: Генслер | Северна Америка
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Наредниот пример вклучува бронзени панели на фасадата кои се третирани со киселина за да посинат, додека остатокот е излакиран за да зачува металниот сјај на бакарот.
Изградена 2006та, сеуште свети.


ЦЕНТАР ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ • СОЕДИНЕТИ ДРЖАВИ | АРИЗОНА

Архитектура: Ричард Кенеди Архитекти.
Површина: 47000 ft².
Година: 2006.
Фотографии: Бил Тимерман.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.947
Поени од реакции
33.499
haramocuprum_032.jpg

Објект комбиниран со додатоци од бакар преставува и 9-катна зграда за станбена и комерцијална употреба пред станицата Накагами Акишима, предградие на Токио чиј локалитет се наоѓа во рамките на градскиот пат на кој било дозволено да се градат само згради од 2 ката или помалку,

haramocuprum_052.jpg

постоело ограничување на употребата во рамките на локацијата, што постави ограничување на висината од 9 ката на предната страна на локацијата и 5 ката на задната страна, како резултат на тоа, оваа зграда има три покриви, секој со различна висина, располага со 29 соби за закуп и 7 канцеларии, а покривот со 3 ката е поврзан со кафуле.

haramocuprum_062.jpg

Податоци
Наслов: haramo cuprum
Архитекти: Џо Нагасака+Кусуке Бандо+Такајуки Такамото;
Локација: Акишима, Токио
Користење: стан (29) продавница (7)
Градежништво: Градежна индустрија Матуи
Површина на подот: 1627,78 м2
Завршена: 03/2004
Фото:Сосуке Оги

haramocuprum_072.jpg
haramocuprum_082.jpg

П.С.
малку насловот е незгоден, не постои „Бакарна архитектура“ туку можеби „Примена на бакар во архитектура“ !
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Бакарна Архитектура звучи посекси.

Базилика на Марија во Полска. На нејзиниот кров сведочиме атестација на потентноста на Бакарот да создавава сложени форми што и пркосат на Физиката, на евреинот Исак Њутн и на Универзумот.
+ Барокно интериор кенди.

Базилика на Марија | Кшешов | Камијена Гора | ПОЛСКА
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.107
Поени од реакции
27.119
Grdo.
Se moli avtorot da se odluci dali e temava za bakar ili negovi leguri.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.947
Поени од реакции
33.499
Бакарна конзола, реализирана идеја за рестарвација на стар објект.

Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-38.jpg


Педро Даниел Сантос, главниот архитект, реновирал зграда стара 200 години во португалскиот град Фигеира да Фоз,

zgrada.jpg

со конзолната конструкција од бакар над дворот, „балонот“ каде се сместени рецепцијата и главната канцеларија

zgrada1.jpg

... на прв поглед обичен реновиран стар објект,

Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-01.jpg

со футуритички внатрешно решение.

20200520-PEDRO-DANIEL-SANTOS-EDIFICIO-ESCRITORIOS-FIGUEIRA-DA-FOZ-063-900x600.jpg


... бакарниот дел од покривот бил забележителен од далечина, што му давало посебен отсјеј и специфична убавина на реновинариот двестагодишен објект.

zgrada2.jpg

... изграден нов паркинг простор со станица за полнење на електрични возила, како и технички простор, дворот сега станал главен влез во зградата, а пристапот до катовите се овозможува преку скали и лифтови.

Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-11-640x960.jpg Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-06.jpg

...интериерот со бели орнаменти и висок таван,

20200520-PEDRO-DANIEL-SANTOS-EDIFICIO-ESCRITORIOS-FIGUEIRA-DA-FOZ-063-900x600.jpg

Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-35-640x960.jpg Second-skin-by-Pedro-Daniel-Santos-03-640x960.jpg

... за адекватно искористување на вториот кат, било извршено мало зголемување на покривот во периферните области (гребенот го задржа истото ниво), така што покрај рационализирање на користењето на постоечкиот простор со користење на поткровјето на покривот меѓу прозорците на покривот, се истакнала меѓусебната врска помеѓу старото и новото со давање современ изглед на објектот без мешање на урбаниот пејзаж околу него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom