База Бонстил на Косово (какви тајни крие)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Evo jas nesum, nitu Albanec,nitu Srbin, nitu Makedonec, ama kakva korist ke ima Makedonija ako pak se destabilizra Kosovo ?
Секако дека не си. Ама религијската блискост со Албанците не ти дозволува да бидеш објективен кога се во прашање односите помеѓу Албанците и другите (Христијани). И никогаш не си бил , ниту ќе бидеш. Исто и Турција, што го покажа за време на 2001. Нејзиното однесување тогаш беше еднакво како сега на пример Македонија да почне да и предлага на Турција да не го решава курдскиот спор со сила и да им даде на Курдите се што ќе посакаат.
Али те разбирам, пошто таков е начинот на Балканот.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Секако дека не си. Ама религијската блискост со Албанците не ти дозволува да бидеш објективен кога се во прашање односите помеѓу Албанците и другите (Христијани). И никогаш не си бил , ниту ќе бидеш. Исто и Турција, што го покажа за време на 2001. Нејзиното однесување тогаш беше еднакво како сега на пример Македонија да почне да и предлага на Турција да не го решава курдскиот спор со сила и да им даде на Курдите се што ќе посакаат.
Али те разбирам, пошто таков е начинот на Балканот.
Pa ako me sledese od pocetok,sega nemase vaka da mi pisuvas, nekolku pati imam kazano, nesum golem vernik, jas sum nacionalist, a ne religiozen po verata, pred se nacijata mi e, pa polse drugite raboti,ama ne radikalisticki verski idei, jas poveke od tebe ne gi sakam tie sto se fanatici po vera..
--- надополнето: 25 декември 2011 во 21:42 ---
jas sum protiv radikalnite hristijani, jas sum protiv radikalnite islamisti, jas sum protiv radikalnite evrei..
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Amerikanci odlaze sa Kosova


Američki vojnici uskoro odlaze sa Kosova, uprkos glasnim protestima albanskog lobija u SAD, koji tvrdi da bi takav potez mogao izazvati novu nestabilnost u regionu. Zatvara se i baza Bondstil, u kojoj je leta 1999. godine bilo čak 7.000 vojnika.
Link
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Америте си одат.
Се враќаат "Отпишаните".:)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
САД ќе изградат амбасада од 158 милиони долари во Приштина

Избрана е компанијата која ќе ја изгради амбасадата на САД во Приштина, тоа е Birmingham-based BL Harbert International.
Проектот ќе чини 158 милиони долари, а се очекува да заврши на крајот од 2017та година.

Во 2009 година , општина Приштина и подари на амбасадата 5 хектари земјиште со цел изградба на новиот објект.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Тајната на базата во Бондстил е тоа што може да се расклопи за 5 минути и да си отиде.
За разлика од ова тврѓавава на Кале.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
САД просто градат огромни амбасади насекаде. Тоа е желба и маниja за величие.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
САД ќе изградат амбасада од 158 милиони долари во Приштина

Избрана е компанијата која ќе ја изгради амбасадата на САД во Приштина, тоа е Birmingham-based BL Harbert International.
Проектот ќе чини 158 милиони долари, а се очекува да заврши на крајот од 2017та година.

Во 2009 година , општина Приштина и подари на амбасадата 5 хектари земјиште со цел изградба на новиот објект.

Почна изградбата на новата амбасада на САД во Приштина

Како што реков таа ќе кошта 158 милиони долари, на плац од 48.562м2 , а градежната површина ќе биде 170.000м2.

Колку за споредба, амбасадата во Скопје им кошташе 33 милиони евра.






Ова сигурно нема да биде само амбасада, 170.000м2 објект, па Косово е ова бе.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Почна изградбата на новата амбасада на САД во Приштина

Како што реков таа ќе кошта 158 милиони долари, на плац од 48.562м2 , а градежната површина ќе биде 170.000м2.

Колку за споредба, амбасадата во Скопје им кошташе 33 милиони евра.






Ова сигурно нема да биде само амбасада, 170.000м2 објект, па Косово е ова бе.
земете ја и оваа амбасада во Скопје и во гЗ набутајте си ја.Благодарам.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Почна изградбата на новата амбасада на САД во Приштина

Како што реков таа ќе кошта 158 милиони долари, на плац од 48.562м2 , а градежната површина ќе биде 170.000м2.

Колку за споредба, амбасадата во Скопје им кошташе 33 милиони евра.






Ова сигурно нема да биде само амбасада, 170.000м2 објект, па Косово е ова бе.

Zalno e ova nekako da se gleda. Amerikancite potpolno ne vladeat si gi gradat svoj paravladi vo nasite drzavicki i nie sme totalno nemocni.
Se znae deka ova e se samo Ambasada ne isto kako onaa na Kale sto e Objekt na CIA. Si mislam deka se osigurat ako dojde do Vojna za da mozat polesno da intevenirat amerkancite na teren t.e. Kosovo. Dodeka Amerika e na balkanot nitu edna zemja tamu nema da prosperira bidejki toa na niv ne im odgovara na niv im treba nestabilen Balkan za da mozat da ja ucenuvat evropa od tamu.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Zalno e ova nekako da se gleda. Amerikancite potpolno ne vladeat si gi gradat svoj paravladi vo nasite drzavicki i nie sme totalno nemocni.
Se znae deka ova e se samo Ambasada ne isto kako onaa na Kale sto e Objekt na CIA. Si mislam deka se osigurat ako dojde do Vojna za da mozat polesno da intevenirat amerkancite na teren t.e. Kosovo. Dodeka Amerika e na balkanot nitu edna zemja tamu nema da prosperira bidejki toa na niv ne im odgovara na niv im treba nestabilen Balkan za da mozat da ja ucenuvat evropa od tamu.
Смешно е да се мисли,дека само во амбасадата на САД работи нивната разузнавачка служба. Сека амбасада на држава,коja има интерес во државата домакин си има задолжени лица за разузнаване,кои са преко поврзани со службите на саответната држава.
Такви лица има и во американската и во руската и во френската и во британската и во турската и во србската и во бугарската и во албанската и така натаму...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom