База Бонстил на Косово (какви тајни крие)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
S

Shellshock nam67

Гостин
интересен документарец на Црногорски новинар Марко Милачич кој ја разоткрива мистеријата што се крие зад базата на Американците во Косово.
со која цел е изградена истата ??
и кои се геостратешките интереси на американците на Балканот ??
и како и секогаш Нафта е во прашање :cautious:, Транс балкански нафтовод кој некој треба да го надгледува, и контролира.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Само Тито е за Американциве додека беше Тито на власт Американска војска немаше стапнато на цела Југославиа, Американциве си играат со оган и ќе се изгорат само незнам кога ќе биде тоа а што побргу сакам тоа да го видам.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Този човек дали не е сватил,дека нафтовода АМБО пропадна?!
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Този човек дали не е сватил,дека нафтовода АМБО пропадна?!
прашање на време е кога пак би се активирал, нафтаа сепак е од интерес на америте а после Саудиска Арабија, Каспискиот базен е 2 по големина базен на нафта.
Американското влијание е пристуно и на терен покрај базата ја имаат и најголемата амбасада во регионот а тоа е нашата (америкнската ) амбасада на Кале, значи нема никакви случајности сепак се работи на терен и на своите(американски) интереси.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Абе благодет е да имаш таква база толку блиску....поготово за нашите калаштури....не за џабе се испооженија со пола база у Косово....и затоа сега се ѓоспоѓи,со парички:P.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
прашање на време е кога пак би се активирал, нафтаа сепак е од интерес на америте а после Саудиска Арабија, Каспискиот базен е 2 по големина базен на нафта.
Американското влијание е пристуно и на терен покрај базата ја имаат и најголемата амбасада во регионот а тоа е нашата (америкнската ) амбасада на Кале, значи нема никакви случајности сепак се работи на терен и на своите(американски) интереси.
Това са митови и легенди на квадрат.
Многу држави от каспиjскиот регион договориха пренос преку Русиja и на нафта и на гас. Никоj не е луд да ризикува да товари нафта во бургаскиот регион,каде се добиват милиарди от туризам за жолти пари.
Относно амбасададата - този мит го слушам, слушам... и се чудам дали уште верувате на това?!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
:LOL: Абе појма немаат овие од животот..
Бондстил е привремена база и како мине времето таму има се помалку и помалку американци.Се живо и диво од нивниот сектор прибраа таму,Пољаци,Украинци,Турци и.т.н. за да не биде празна базата и пак пола ја срушија,така да,полека,полека целата база ќе ја затворат
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Само Тито е за Американциве додека беше Тито на власт Американска војска немаше стапнато на цела Југославиа, Американциве си играат со оган и ќе се изгорат само незнам кога ќе биде тоа а што побргу сакам тоа да го видам.
Де види како Тито се вклучи во војниот сојуз менаџиран од Американците, помеѓу Југославија, Турција и Грција.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
:) :) :) :) :) eeeeeeee :*
Ovaa bazata nemoj da me lazete deka ne znaete zosto e :) ?????

Pak stanuva zbor za pari i resursi be, a posle toa strategiska pozicija.

Pred 11.09.2011 vo svetot heroinot koj bese iznesuvan od afganistan e bil pomalku od 30% (od prilika kazano, ne sum siguren no znam deka ne e mnogu golem procentot).
Posle padot na bliznackite amerite vlegoa vo avganistan, i udrija kontrola vrz opiumot i polinjata so afion + kolku tolku nafta :).
Nekolku godini podocna, amerite dadoa drzava so ime kosovo za da mozat po lesno od afganistan da prenesuvaat toni i toni heroin vo kosovo so avionite nivni voenni ;).
Direktno po vleguvanjeto vo afganistan, proizvodstvoto i snabduvanjeto na svetot so heroin se vrsi povekje od 90% od afganistan.
Normalno.Se zima od afganistan, se nosi vo kosovo so avio transport (voennite avioni) i tamo vo laboratoriite se razrabotuva i celiot heroin vo evropa denes e od tamo.
Plus, albanskiot biznis so organite koi bese podeleno, organite se prodavale vo evropa i juzna amerika.A amerika vo glavno se snabduva so organi ot kina.

Taka da, bazava e napravena so sosema razlicni celi od onie koi oni gi kazaa.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Кат тат Американците ќе си заминат од Косово, па после ќе ги видам таканаречените борци за човекови права како ќе се снајдат..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Кат тат Американците ќе си заминат од Косово, па после ќе ги видам таканаречените борци за човекови права како ќе се снајдат..
Evo jas nesum, nitu Albanec,nitu Srbin, nitu Makedonec, ama kakva korist ke ima Makedonija ako pak se destabilizra Kosovo ?
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Evo jas nesum, nitu Albanec,nitu Srbin, nitu Makedonec, ama kakva korist ke ima Makedonija ako pak se destabilizra Kosovo ?
Единствената корист ќе биде во тоа што ќе можеме сами да донесуваме одлуки, нема да бидат диктирани од надвор како што беше во 2001.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom