Бабини деветини, суеверија

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Гледањето во огледало ноќе не било добра работа. Ме интересираше како мал зошто е тоа така, но не ми кажаа. Има повеќе толкувања, некои ги прочитав погоре. Веројатно огледалото и огледувањето секогаш биле чудни за луѓето - двојник, друго, потсвесно и веројатно непријателско јас, кое може да изврши присилна размена преку огледалото и да завршиме таму (ова е уште едно верување, освен ако не сте претерано нарцисоидни :) )
За да не се исполнат лошите соништа помагало нивното „испраќање“ (што и да значи тоа) со гледање низ прозорец и при миење лице по спиењето.
Накриво запетлана облека го упропастувала целиот ден.
Истурањето сол било лоша работа, што е и разбирливо. Во минатото солта во некои краишта тешко се набавувала и била скапа.
На 1 март, ако не се лажам, се врзувало, а можеби и сега се врзува, црвен конец на облеката. Тоа би требало да носи среќа, до следниот март.
Несаканите и досадни гости сте можеле да ги испратите порано ако им посолите малку сол во обувките (ако ги соблекле). Хм, ова може практично да се провери :)...
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
A дали гледањето на кафе е суеверие?? И немој да кажете вие жените дека не (сте) гледале на кафе :icon_lol: Или карти.
Мислам дека е суеверие ама немам поим како настанало, знам само дека се има проширено во Европа, Азија дури и Африка. Интересен факт е тоа што секаде кај што гледале на кафе горе доле важат истите правила и поими
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Професионалните (повеќето) шофери демек кога поаѓаат некаде мора прво на напред да појдат, иако треба да одат во рикверц за да излезат од (гаража, паркинг или томе слично) хаа глупости живи...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.537
Гледањето во огледало ноќе не било добра работа. Ме интересираше како мал зошто е тоа така, но не ми кажаа. Има повеќе толкувања, некои ги прочитав погоре. Веројатно огледалото и огледувањето секогаш биле чудни за луѓето - двојник, друго, потсвесно и веројатно непријателско јас, кое може да изврши присилна размена преку огледалото и да завршиме таму (ова е уште едно верување, освен ако не сте претерано нарцисоидни :) )
За да не се исполнат лошите соништа помагало нивното „испраќање“ (што и да значи тоа) со гледање низ прозорец и при миење лице по спиењето.
Накриво запетлана облека го упропастувала целиот ден.
Истурањето сол било лоша работа, што е и разбирливо. Во минатото солта во некои краишта тешко се набавувала и била скапа.
На 1 март, ако не се лажам, се врзувало, а можеби и сега се врзува, црвен конец на облеката. Тоа би требало да носи среќа, до следниот март.
Несаканите и досадни гости сте можеле да ги испратите порано ако им посолите малку сол во обувките (ако ги соблекле). Хм, ова може практично да се провери :)...
off-topic: http://www.imdb.com/title/tt0790686/ eve nesto sto dobro bi se nadovrzalo za ogledaldata..;)
on-topic: toa so solta deka bila mn skap zacin tocno e i posledica na toa e veruvanjeto deka ne smees da ja isturis,ama za ova so kondurive i nepozelnive gosti ne sum cul. Baba mi mi ima kazano deka troski od masa ne se jadat zaso nosat siromastija...Jas ova go protolkuvav kako lebot treba da se jade a ne ostatocite (bidejki ostatocite se za siromasnite) i zatoa na kraj troskite od masata se sobiraat i im se davaat na pticite za da gi izedat i odnesat daleku od tuka ...
Ako ima nekoj cueno za ova veruvanje ili pak pologicno objasnuvanje rado bi sakal da go spodeli :ROFLMAO:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Исто така, на софра не треба да му ја подадеш солта на тој што ја бара дирекно во рака, туку да ја ставиш пред него на маса.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.537
Ако си се појавел гол пред огледало ќе ти излезела таа крвавата Марија.
Знаев уште али не ми текнуваат.
па коа идеш да се бањаш у купатило не поминуваш гол пред огледало ???!!! или со јакна стариве се бањале....
Мене до сеа требаше на секое бањање да ми искача..Може страв и е да не ја силувам :pos:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Исто така, на софра не треба да му ја подадеш солта на тој што ја бара дирекно во рака, туку да ја ставиш пред него на маса.
Првпат слушам за ова,а во врска со солта имам слушнато дека,ако се плашиш од маѓии треба да се посипе куќата со сол....незнам,така сум слушнала:(
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.537
Баба ми Цена имаше обичај да сече пити и буреци на четвртини (поретко на осмини -- ако имаше поише калабалак у куќа) али никако на деветини. Бабите на некои мои другари умееја да сегментираат сукани работи на деветини.

Екстремен пример на баба која практицираше метод на деветини беше баба Пелагија (увек носеше шамија со дезен на амеби и парамециуми) и имаше тртка на брадата од која стрчеа неколку влакна. Она викаше дека „свекое зло е или збок маѓија или збок заради клетва од црна наречница.“ Еднаш се поболе едно дете у маало и температурата не му се симнуеше. Море доктори, лекои, бутури -- ништо. Дојде баба Пелагија, ја скенира ситуацијата инстантно, и само отсечно рече: “детево е вржано со самовилска коса и има наступено на маѓеснички круг.“ Некои скептици веднаш ја отфрлија теоријата на баба Пелагија, но, неколку разбрани личности ја замолија да интервенира со контрамагија. Пошто бев мал и пошто пристапот на профани не беше дезволен во контрамагиската интервенција, не можам да кажам што се случи. Знам само дека детето стана од кревет следниот ден.

Глеам има упатени во оваа тематика, па ме занима кој е коренот на оваа мистерија како би ја разглобиле истата.
Помалце да се гледа Хари Потер :pos: Иначе вакви примери има 10000000 од колумбиски шамани,до вуду врачови од Хаити,до хинду свештеници...
--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:18 ---
Е јас како дете не верував па ме прескокунуваа и после бев секогаш при крајот на редот кога не редеа по висина. Се мислам може да има вистина во ова :eek:

Мене дека не ме прескокнуваа ко мал затоа сеа сум 193 цм и у влез сите ме бараат за мењање сијалици,а стариве за чистење пајажини,местење тегли на вискои рафтови и берење јабуки,сливи и кајсии....и затоа мн сум срекен што сум висок:mad:
а коа сме кај пајажините и пајаците....пајаци не се убивале зашто си ја убиваш сам среката(треба само да ги избркаш) o_O
--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:38 ---
Тој период на глува доба и мене ми го напоменуваат. "Еј не си иди 15 до 12 е , или чекај да помине 12 и 15 па после фаќај патот."
А ако не ги послушам, следи .." aко веќе тргаш не поминувај низ раскрсници", е не бе ќе ги прерипам.
Тоа со раскрсниците муабетот е дека наводно таму вечераат самовили. А сите што сакаат да имаат сјајна кариера и сакаат да направат пакт со гаволот за да имаат сјајна кариера,треба во торбичка да стаат своја слика и некој 300 гомнарии ....невр мајнд и најбитно од се е што треба да се закопа на раскрсница таа торбичка.... :sneaky:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Првпат слушам за ова,а во врска со солта имам слушнато дека,ако се плашиш од маѓии треба да се посипе куќата со сол....незнам,така сум слушнала:(
Da posipam solta pa poe dedomi da me posipe so bastunot po glava:)
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
За тоа со поминувањето под бандера го тестирав.
Еден ден имавме тест математика. И јас намерно после тестот пројдов под бандера. После една недела ми го даваат тестот со се' можни. Жими се. Затоа не верувајте (=
mozebi kaj tebe imalo sprotivno dejstvo ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
off-topic: http://www.imdb.com/title/tt0790686/ eve nesto sto dobro bi se nadovrzalo za ogledaldata..;)
on-topic: toa so solta deka bila mn skap zacin tocno e i posledica na toa e veruvanjeto deka ne smees da ja isturis,ama za ova so kondurive i nepozelnive gosti ne sum cul. Baba mi mi ima kazano deka troski od masa ne se jadat zaso nosat siromastija...Jas ova go protolkuvav kako lebot treba da se jade a ne ostatocite (bidejki ostatocite se za siromasnite) i zatoa na kraj troskite od masata se sobiraat i im se davaat na pticite za da gi izedat i odnesat daleku od tuka ...
Ako ima nekoj cueno za ova veruvanje ili pak pologicno objasnuvanje rado bi sakal da go spodeli :ROFLMAO:
Мене ми имаат кажано дека ако си ги јадел трошките од масата нема да си се оженел/омажила.

Исто така имам чуено дека ако си пеел додека си јадел на маса како мал, кога ќе си пораснел ќе си земел Циганка за жена:D


Помалце да се гледа Хари Потер :pos: Иначе вакви примери има 10000000 од колумбиски шамани,до вуду врачови од Хаити,до хинду свештеници...
--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:18 ---



Мене дека не ме прескокнуваа ко мал затоа сеа сум 193 цм и у влез сите ме бараат за мењање сијалици,а стариве за чистење пајажини,местење тегли на вискои рафтови и берење јабуки,сливи и кајсии....и затоа мн сум срекен што сум висок:mad:
а коа сме кај пајажините и пајаците....пајаци не се убивале зашто си ја убиваш сам среката(треба само да ги избркаш) o_O
--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:38 ---


Тоа со раскрсниците муабетот е дека наводно таму вечераат самовили. А сите што сакаат да имаат сјајна кариера и сакаат да направат пакт со гаволот за да имаат сјајна кариера,треба во торбичка да стаат своја слика и некој 300 гомнарии ....невр мајнд и најбитно од се е што треба да се закопа на раскрсница таа торбичка.... :sneaky:
И јас имам чуено дека пајаци не се тепале, среќа носеле........, ама одкога ми влезе пајак минатото лето голем 10×5цм трауми набив, сега се што е наречено пајак го елиминирам:):D
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150

OIU

Член од
21 декември 2012
Мислења
124
Поени од реакции
261
Aко чистиш навечер или седиш на ќош од маса нема да се мажиш :tapp:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.675
Поени од реакции
4.788
Не се фрла ѓубре навечер.
Не сечи нокти навечер.
Не пеј насабајле да не плачеш до вечер.
Ако ти падне нож ќе имаш кавга во блиска иднина.
Не се дава нож како поклон ако не биде возвратено со монета.
Од тројца пријатели на заедничка слика , најчесто прв умира тој шо е сликан повеќе пати во средина.
Не се разделувај со пријатели на мост.
Ако ти влезе бела птица преку прозор , смрт во куќа.
Паѓање на огледало без причина - смрт во куќа.
Еж пред влезна врата - несреќа.
Конци, крвови,катанци и сумњиви ствари насабајле ако видиш у двор се дело на хари потер бабите-магионичарки.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Најново што го слушнав - Кога некој близок роднина/пријател оди на пат, додека не стигне не се чисти/пере по дома. :rolleyes:

Кој знае какво било по дома кај Пенелопа, дур Одисеј не се вратил ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom