Баба Ванѓа предвидела трета светска војна во 2010

Статус
Затворена за нови мислења.

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.226
Поени од реакции
6.707
Читав демек во 2008 во Индонезија требало да има конфилкт....па муслимани ја освојуваат Европа,па во Франција се раѓа партизан против муслиманите....бла бла бла и јас од утре ќе ја предвидувам иднината
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Jas ne veruvam deka baba Vanga bila nekoja vidovita zena. Nisto cudno taa seto toa da go kopirala od nostradamus. Bidejki sto toa toj go predvidel predvreme.Sega i jas mozam da vi kazam deka 2012 ke ima 3 ta svetska vojna, so znaci deka i jas sum vidovit. Od kade znaete deka jas toa ne sum go kopiral od baba vanga.Sakam da kazam kade se dokazite.
Ne veruvam na nekoj sto ke predvidi nesto koe e veke predvideno.
 
Г

Господ

Гостин
Според мене гатање=бабини деветини.
Никој не може да ја предвиди иднината од една проста причина.
Иднината НЕ постои.Луѓето често на иднината гледаат како на некојси хронолошки список со настани и тој список е демек само некои гатачи знаат да го читаат односно гледаат.Не постои константна иднина.Иднината е секогаш во движење и секоја постапка води кон различна иднина.Гледајте на иднината како безкраен лавиринт со многу врати и соби секоја почудна од претходната а животот едноставно како прошетка низ тој лавиринт.А животот е непредвидлив.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: NYC

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Истиве овие предвидувања (или можеби слични на нив), не се сеќавам точно, и јас ги имам прочитано дека се на Нострадамус. Но изгледа луѓево сакаат да веруваат во предвидувања, па затоа постојано нешто им се сервира. Исто или видоизменето, во зависност од потребите...

Знам дека на МТВ на времето се прикажуваше емисија за Нострадамус и за 3 СВ мислам дека кажаа околу 2000 г. И годините поминаа, па затоа 3 СВ постојано се поместува...

Дека се битни толкувачите а не наводните пророци јасно е и од случајот со Нострадамус. Имено неговите катрени (или како и да се викаа) т.е. стихови намерно се напишани нејасно, за да им остават широки можности на толкувачите, да ги толкуваат спрема потребите. И ваквото пишување не било негова оригинална идеја... Пред него имало некој, познат како Црн Пајак.

Причините зошто Нострадамус станал многу попознат од овој другиов (Црниот Пајак), е машината за печатење на Гутемберг. Неговото дело било после Библијата, најмногу печатено.
И спрема потребите, во новите изданија биле додавани стихови.Негде прочитав дека оној многу познат катрен, за Наполеон кој што е доста прецизен е дополнително додаден... Катренот со кој што наводно се опишува Хитлер, во 19 век му се припишувал на некој друг. Изгледа дека не било тешко да се предвиди дека низ вековите ќе се појават типови како Хитлер, Наполеон ...
 
N

n/a

Гостин
Религијата и суеверијата се измислени за слабите!
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Според мене гатање=бабини деветини.
Никој не може да ја предвиди иднината од една проста причина.
Иднината НЕ постои.Луѓето често на иднината гледаат како на некојси хронолошки список со настани и тој список е демек само некои гатачи знаат да го читаат односно гледаат.Не постои константна иднина.Иднината е секогаш во движење и секоја постапка води кон различна иднина.Гледајте на иднината како безкраен лавиринт со многу врати и соби секоја почудна од претходната а животот едноставно како прошетка низ тој лавиринт.А животот е непредвидлив.

Имаш грешно разбирање.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
А како шо е еконоскава криза,би требало да има војна
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
baba vangja predvidela treta svetska vojna vo 2012 godina,a istoto go kaza i eden covek od srbija isto taka gledac deka vo 2012 godina ke ima treta svetska vojna i deka ke bide ubien pretsedatelot na amerika
kolku e tocno neznam
daj boze da ne e tocno
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Сте слушнале вие за proxy war? Трета свецка некаде е реалност...батали 2012,15, или 2565...

А за такви предвидувања има иљадници...и датумот се поместува после секое нивно неточно предвидување...не мислеле де на 2000 било 2006 ама пак можда 2012...тогаш ќе речат - 2021 беше...
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Јас можам да ви кажам од најсигурни извори дека Ванга имала моќ да ја претскажува иднината на ЛУЃЕТО.Дедо ми е биден кај неа и кажа дека СКОРО све му погодила но има и работи кои не сака да ни ги каже.А за ова за војни и предвидувања на светот не знам, но дека погодувала за луѓето сум 100000% сигурен
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Колку шо имаше војна во 2000 толку ќе има и во 2010? А инаку 2008 помина, а во Индонезија никој не се степа. За трта светска можи да имам според сегашнава ситуација ама точно датумот тешко дека некој можи да го пгоди или па да го одреди крајот на светот.
 

Soulscar

Uber macedonische
Член од
29 мај 2009
Мислења
154
Поени од реакции
8
Предвидела она или не во 2010 ке биде посеизгледа војна и тоа на среде балкан. МНОГУ е реално........ а имам чуено и дека истото го предвидел и Нострадамус и тоа баш за балканот а и условите се баш погодни.

БИЧЕ РАТА БРАТЕ???

БИЧЕ, БИЧЕ - велат на лепа села лепо горе, и многу се у право.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
А нека ми каже некој како заостанана и нешколувана баба како баба Ванѓа користе такви модерни изрази??Нема си врска предвидела...не верувам...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom