Аliexpress (официјална тема)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Мене денеска ми стигна порачката, ама дека од Германија ја испратиле, па брзо беше :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЛУГЕ ДАЈТЕ БРЕ НЕКОЈ БИЛО КОЈ РЕАГИРАЈТЕ НЕКАКО БАРЕМ ПРЕКУ ЕМАИЛ ЈАС СУМ ФАТЕН СО КОМПЈУТЕРИВЕ ПИСЕТЕ ИМ НА СИТЕЛ МИНЕСТЕР ИЛИ НЕКОЈ КАЗЕТЕИМ ЗА ПРОБЛЕМОВ НЕКА ГО РЕШАТ ЗАШТО МОЛЧИТЕ,ЕМ НЕРАБОТААТ ЕМ КРАДАТ,,,..,.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
100
Поени од реакции
15
Screenshot_2020-07-08-01-38-26-859_com.android.chrome.jpg

Уште ми ја немаат испорачано , и на страната на пошта не ја дава како стигната.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Ccc strasno. Od mart uste ti ja nemaat doneseno aiiii
може стои во пошта во КУПИШТА, ама никој ништо не работи...Корона е...
Одложено е и ЗАТВОР одење, нели ги пуштија тие двајцата од Велес...
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Нели од Штип беа?
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Пратки од почеток на Мај ми стигна вчера така да ако сте во тој месец постои надеж:)
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Мене ми стигна пратка нарачана на 12 април преку Сингапур, а од Март и Фебруар ги нема и ме рефундираа од алиекспрес, за две нарачки и датумот за диспуте ми беше истечен па преку чат супорт завршив работа.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Добро преку СИнгапур Пост побавно стигаат? Со што се праќаат пратките? Брат ми порача на 4 ти јули преку Латвиа му стигна веќе еве 12 јули сме. Јас од Јуни иам порачано преку Сингапур че чекам уште знам. Ама ова коментариве погоре и некои тука што спомнуваат дека од април нарачале па преку Сингапур и дури сега во Јули им стасале тоа ме кочи малку ме нервира и не ми е јасно. Знам дека ситуацијата има влијае ама некако нели не е исто ако си порачал априлл и сега јуни/јули во однос на времето наменето за стигнување на пратките.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Добро преку СИнгапур Пост побавно стигаат? Со што се праќаат пратките? Брат ми порача на 4 ти јули преку Латвиа му стигна веќе еве 12 јули сме. Јас од Јуни иам порачано преку Сингапур че чекам уште знам. Ама ова коментариве погоре и некои тука што спомнуваат дека од април нарачале па преку Сингапур и дури сега во Јули им стасале тоа ме кочи малку ме нервира и не ми е јасно. Знам дека ситуацијата има влијае ама некако нели не е исто ако си порачал априлл и сега јуни/јули во однос на времето наменето за стигнување на пратките.
Нема никакво правило...Мене од март ми стасаа две нарачки, една не, двете преку Сингапур...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Колку би била царина за електронски уред (LCD Display Module) со цена од некој 100 долари (вклучен шипинг од 20 долари) ?
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Јас купувам од Аliexpress подолго време и сфатив дека има повеќе начини да добиеш попуст. Попусти на празници, купони за попуст, а во последно време се трудам да направам повеќе нарачки наеднаш од ист продавач(продавница) за да добијам попуст. Истото важи и за eBay.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Данок 20%,царина не се плаќа.
Зависи како ке те закачат, може и да поминеш со 0 ден, а може и фулл да те царинат што излегува негде 33% данок +царина заедно рачунај на цена со поштарина заедно. Јас нарачував пумпа за трактор за пријател, за земјоделски машини и резервни делови царина по закон е 2% и им пишав кога ми побараа фактура на ципошта дека е за трактор делот и модел им дадов ама џабе пак не царинија фул 33% некаде беше, ама сепак многу пати ме имаат ослободено така да тоа ти е како ке те закачат, освен ако не ти доаѓа со ДХЛ или сличните е тогаш плаќаш царина и данок 100% фулл плус некои нивни дополнителни трошкови лежарина пишување на формулари + од 1500 до 2200ден.
 
S

ski

Гостин
Зависи како ке те закачат, може и да поминеш со 0 ден, а може и фулл да те царинат што излегува негде 33% данок +царина заедно рачунај на цена со поштарина заедно. Јас нарачував пумпа за трактор за пријател, за земјоделски машини и резервни делови царина по закон е 2% и им пишав кога ми побараа фактура на ципошта дека е за трактор делот и модел им дадов ама џабе пак не царинија фул 33% некаде беше, ама сепак многу пати ме имаат ослободено така да тоа ти е како ке те закачат, освен ако не ти доаѓа со ДХЛ или сличните е тогаш плаќаш царина и данок 100% фулл плус некои нивни дополнителни трошкови лежарина пишување на формулари + од 1500 до 2200ден.
Членот праша за електронски уред за кои се плака само данок,во твојот случај се работи за дел од машина/возило за кој се плака царина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom