Аliexpress (официјална тема)

Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Се јавив во пошта имам некој таму и тие тврдат дека кај нив на тракингот ништо не излегува за овој број. Исто на сајтот за следење на Македонски пошти проверувале и тие. А кај мене ете излегува. Уште ми кажаа дека последниот месец била лудница во поглед на пратките од странство пошто неколку контејнери пристигнале и не знаат кај им е главата, затрупани биле во пратки.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се јавив во пошта имам некој таму и тие тврдат дека кај нив на тракингот ништо не излегува за овој број. Исто на сајтот за следење на Македонски пошти проверувале и тие. А кај мене ете излегува. Уште ми кажаа дека последниот месец била лудница во поглед на пратките од странство пошто неколку контејнери пристигнале и не знаат кај им е главата, затрупани биле во пратки.
цело време си лежат и сега малку зорт и они да видат
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.719
Поени од реакции
1.474

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
здраво
нарачав цд плеер за во кола од алиекспрес 140 долари но продавачот на пакетот напишал вредност 20 долари и сега ми бараат фактури за да го царинат радиото дали ке имам проблем со тоа што тој напишал друга цена на пакетот
Да, ќе имаш проблем. Ќе ти бараат да им ја приложиш трансакцијата од aliexpress. А таму пишува дека е 140 долари.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Не е реален јас имав ваков сличен број и пишува испорачано во Велес , а јас Скопје. По две недели ми стигна дури.
И порано се случуваа вакви лажни тракинзи, еден ке нарача од Македонија и ке му пратат вистински тракинг број а уште 10 други нарачки од Македонија кинезот им го праќа истиот број и сите го пратат истиот број и секој си се надева мислејки дека е неговата пратка а пратките на останатите уствари вистина патуваат не е дека не пуштил кинезот но без тракинг пратење, значи старата финта пак е актуелна.

Да, ќе имаш проблем. Ќе ти бараат да им ја приложиш трансакцијата од aliexpress. А таму пишува дека е 140 долари.
Нема да имаш никаков проблем, ке си платиш давачки на реалната цена од 140 и се ке биде ок а тоа дека си лажел со напишаната вредност од 20 долари не им е гајле и не се одговара за лагата. Е сега има и друга финта на некои им помина на некои не.. Ако имаш порачано друга роба од али во вредност од 20тина долари, ја праќаш таа трансакција во извештајот од банката обично стои дека е платено на АлиЕкспрес а не точно на кој продавач па со среќа.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
@goalien1 Да, како што кажа @total, нема да имаш проблем во смисол да те казнат или нешто, туку дека ќе треба да платиш царина и ддв на произдводот. Тоа ќе ти биде уствари проблемот.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Гледав еден производ.
Адреса е за пример.
Прашањето ми е :
Дали треба да отворам ESCROW сметка да платам со картица или може со картицата што е внесена во алиекспрес да се плати?
Постојат продовачи кои настојуваат да се врши плаќање преку ESCROW.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Гледав еден производ.
Адреса е за пример.
Прашањето ми е :
Дали треба да отворам ESCROW сметка да платам со картица или може со картицата што е внесена во алиекспрес да се плати?
Постојат продовачи кои настојуваат да се врши плаќање преку ESCROW.
Можеш да платиш со било која картичка, мене до сега никој не ми побарал ESCROW. (а често нарачувам и опрема и електроника и милион глупости)
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Ова сега што излезе со вирусот у кина, дали ке ги стопираат пратките?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Започна кинеска нова година, 14тина дена ја слават, ни пратки ни бутур за тоа време
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Започна кинеска нова година, 14тина дена ја слават, ни пратки ни бутур за тоа време
знам за нова година, ама да не пратат некој вирус навака со тоа пратките па да ги блокираат на царина?
 
D

Deleted member 107909

Гостин
Малку офтопик
Знае некој колку време ги чуваат пратките во царина пред да ги вратат назад кај продавачиве на алиекспрес?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
знам за нова година, ама да не пратат некој вирус навака со тоа пратките па да ги блокираат на царина?
FB_IMG_1580674177276.jpg

На ФБ групиве што се балкански за IPTV box уреди и за Аndroid Kodi читав коментар дека се стопирани пратки од Кина затоа што и авионите не полетуваат заради вирусов. Колку е точно не знам.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Дали знае некој што е проблемот ова што ми се појавува???

alieks.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom