Аliexpress (официјална тема)

F

Flatter

Гостин
Веројатно си единствен што си изгубил спор 99% али суди за купувачот. Имаш купувачки сервис на агентот објасни го случајот и ќе те упати. Друго збори со продавачот за ситуацијатаи они не сакаат лош фидбек и незадоволни купувачи.
Koj go znae. Kako im tekne taka sudat na zimi majka eci peci pec. Ova e vtor dispajt da izgubam. Prviot bese za penkalo od 200den ne bese stignalo i presudija za prodavaco ne bese neso koj znae sto i vikam si aj so vreme kje trosam... ama sea eve 3 meseca star telefon radi toa sto defekten mi e noviot se utepav cekajki i na krajot korpa dobiv ni pari nitu mitofonceto.

Kako ode toa kupuvackiot servis pisuvav so niv 3 pati vrska si nemat samo vikat "I'm sorry to hear that..."
 
F

Flatter

Гостин
E sto da pisam traking uste od koga pisiva dostavena, koj gi znae kade ja dostavile... nema logika, nesto zamackani prsti... najloso sto mi paga na um e deka postarot posto sekoe sabajle ne sum doma ili ostava pratki po sandceto ili dojde vo dukanot kaj sto rabotam da donese. Pa nekoj da ne si ja lapnal od sandceto moe... sve e mozno vo ova drzava taka da nisto cudno

RB592604202SG
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Оти не ја користите апликацијава, ќе ве извести штом пристигне пратката во Цуни-лапни пошта? Тогаш да си им пошол да си ја побараш пратката... Џабе си отварал диспјут, пратката пристигната, испорачана, ти ја пееш "Минаха години без да те забравам ас..."

https://drive.google.com/file/d/18RlUwvDBhwkLnIhgY9M7VuXlf__jBMt_/view?usp=drivesdk

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
F

Flatter

Гостин
Оти не ја користите апликацијава, ќе ве извести штом пристигне пратката во Цуни-лапни пошта? Тогаш да си им пошол да си ја побараш пратката... Џабе си отварал диспјут, пратката пристигната, испорачана, ти ја пееш "Минаха години без да те забравам ас..."


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Кај ова да го најдам/симнам ? До сега јас само на posta.mk сум барал рачно. Оваа се автомацки зима податоци или морам јас да пишувам ?
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Кај ова да го најдам/симнам ? До сега јас само на posta.mk сум барал рачно. Оваа се автомацки зима податоци или морам јас да пишувам ?
TrackChecker на Google Play... Ќе ти пишам пп за повеќе инфо. Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Здраво
Дали некој има искуство дали некој знае дали може преку фирма да порачувам од алиехпрес,алибаба ? Со пратката да ми праќат и фактура,профактура и се да оде преку фирма ? ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Mozno li e tolku brzo da stigne pratkata kako so gledam pisuva skopje


^ Многу инфо ти фали пред да ја испратат пратката во СК/МК...

Пример:
https://drive.google.com/file/d/1JQItlLn7O3fkqPWpt73UM2p9IbqcxA-u/view?usp=drivesdk

Пробај одбери уште неколку поштенски услуги од апликацијата. Cainiao (AliExpress Shipping), 4PX Express, YANWEN International Express...

7 дена ти покажува од инфо-то со најстар до најнов датум. Обично штом го добиеш тракинг бројот ја креираш содржината во апликацијата, па со тек на време ќе добиваш тракинг информации. Тука во темава кога се фалиме кој кому поскоро му пристигнала пратката, обично го сметаме времето од почеток на креирање на самата нарачка или барем од првите поштенски информации за пратката. :D
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Друже стигната ти е дефинитивно пратката, имаш потврда за тоа и од македонска пошта :anco:

mkpost.jpg

Зато шо се работи за СингапурПост тие се озбилна компанија не е то она бесплатната кинеска курирска служба
И МК Пошти имаат обврска да го објават дојдовниот тракинг ако се работи за поозбилна пошта
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Зато шо се работи за СингапурПост тие се озбилна компанија не е то она бесплатната кинеска курирска служба
И МК Пошти имаат обврска да го објават дојдовниот тракинг ако се работи за поозбилна пошта
Поради нестандардни тракинг броеви навидум изгледа дека не ги објавуваат пратките во системот. За нестандардни тракинг броеви на пратките лепат друг тракинг број и по тој бр. раководат со пратките во МК. Би требало да го внесат во евиденција, покрај новиот тракинг бр. и тој нестандардниот, за да при проверка во системот од страна на примачот, истиот биде во тек со пратката.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Друже стигната ти е дефинитивно пратката, имаш потврда за тоа и од македонска пошта :anco:

Прегледај го приврзокот 200050

Зато шо се работи за СингапурПост тие се озбилна компанија не е то она бесплатната кинеска курирска служба
И МК Пошти имаат обврска да го објават дојдовниот тракинг ако се работи за поозбилна пошта
Da vide go i toa postamk . :pos: za neverovati znaci slednata nedela na domasna adresa
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
^Абе истите информации ги добиваш во апликацијата само треба да ја ажурираш на време и секој ден барем еднаш да проверуваш. Како изгледа тебе ќе ти дојде пратката на врата, а ти еднаш дали си проверил до каде е целава работа.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.375
Има и друга финта овде, понекогаш кинезите ставаат лажен тракинг број тоест тракинг бројот и движењето на пратката не се лажни туку тие се од некоја друга пратка која оди за Македонија а истиот број ти го даваат и тебе да го пратиш па на крај пратката со тој број и навистина стига во македонија али на адреса во Велес на пример кај човекот кој си порачал и си ја прима а Коле од Неготино и Цане од Волково го пратат истиот тракинг мислејки дека се работи за нивната пратка.

И мене ова ми го имаат направено кинезите, пратката сепак ми стигна по 4 месеци а на мое реагирање Кинезот ми се извини, демек згрешил тракингот место на правиот човек мене ми го дал.........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom