Аliexpress (официјална тема)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Уште 4 дена имам од роков за да ми стигнит, а не е стигната шо да напрам?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Уште 4 дена имам од роков за да ми стигнит, а не е стигната шо да напрам?
Пиши му порака на кинезот да ти го продолжи рокот за испорака. Јас сум го правел ова повеќе пати, бидејќи Македонија за нив е на крај на светот , па пратките доажаат доста покасно
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Napraviv poracka pred 2dena ama se uste ne e pratena,mi pisuva uste 5 dena i samo ke napravi cancel order,kazete mi dokolku jas sam go prekinam dali ke mi bidat vrateni parite?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Napraviv poracka pred 2dena ama se uste ne e pratena,mi pisuva uste 5 dena i samo ke napravi cancel order,kazete mi dokolku jas sam go prekinam dali ke mi bidat vrateni parite?
Значи да ти кажам вака имаш време на процесирање на нарачкаво твојот случај се 7 работни денови . Ако продавачот не ја прати во рок од тие седум дена нарачката се затвара , а парите ти се враќаат на сметка за 7-20 дена. Доколку сеуште сакаш да ја откажеш нарачката затоа што очигледно си “измамен“ барај затварање на нарачка одбери причина и парите ќе ги добиеш откако продавачот ќе ја затвори нарачката за 7-20 дена.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Значи да ти кажам вака имаш време на процесирање на нарачкаво твојот случај се 7 работни денови . Ако продавачот не ја прати во рок од тие седум дена нарачката се затвара , а парите ти се враќаат на сметка за 7-20 дена. Доколку сеуште сакаш да ја откажеш нарачката затоа што очигледно си “измамен“ барај затварање на нарачка одбери причина и парите ќе ги добиеш откако продавачот ќе ја затвори нарачката за 7-20 дена.
The supplier is processing your order...Momentalno ova go pisuva,e sega neznam so e popametno,dali da ja otkazam narackata ili da pocekam uste malku,predhodni naracki se procesirale za 3,4,5 casa,ako slucajno go zatvori shopot otidoa parite ili? Aj kazi so popametno da napravam?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
The supplier is processing your order...Momentalno ova go pisuva,e sega neznam so e popametno,dali da ja otkazam narackata ili da pocekam uste malku,predhodni naracki se procesirale za 3,4,5 casa,ako slucajno go zatvori shopot otidoa parite ili? Aj kazi so popametno da napravam?
Другар оваа порака стои и значи дека пратката се процесира кон испраќање некогаш се испраќат за ден -два , а некогаш се чека и по 5-6 дена зависи од продавачот и компанијата која се испраќа. Во случајов твоите пари се во системот на алиекспрес продавачот ги добива парите откако ти ќе ја потврдиш нарачката дека ти е стасана. Како што ти објаснив погоре доколку не ја испрати за 7 дена колку што ти велиш дека е време за процесирање нарачката се затвара и ти се враќаат парите назад. Доколку продавачот ја затворил продавницата али има страшен проткционизам за купувачи не се секирај парите ти се побезбедни од кај нас во банка.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Napraviv poracka pred 2dena ama se uste ne e pratena,mi pisuva uste 5 dena i samo ke napravi cancel order,kazete mi dokolku jas sam go prekinam dali ke mi bidat vrateni parite?
Најубаво контактирај го продавачот и кажи му да ти ја прати пратката што може побргу, ништо страшно, парите од таму не ти гинат, како што кажа macko i погоре, таму ти се посигурни отколку да ти се во наша банка. Мене вакво нешто ми се случи првите нарачки кога не го разбирав многу експресот, му кажав дека ми се брза и дека нарачките се за роденден и ако може да ги прати веднаш, тогаш колку што памтам, order processing time беше 10 дена, и кога поминаа 3-4 дена од кога платив, му пишав и ги пратија за едно 2-3 часа.
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Сакав да ви го споделам https://alitop.mk .
Портал на кој што се излистани рачно избрани продукти од Алиекспрес. Дали ви се допаѓа концептот и изборот на продукти?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Здраво на сите. Сакав да ви го споделам https://alitop.mk .
Портал на кој што се излистани рачно избрани продукти од Алиекспрес. Дали ви се допаѓа концептот и изборот на продукти?
Дали претходно имате купувано од продуктите кон кои имате линк од вашиот сајт?
Или филтрирањето го правите на база на оценки и коментари (или пак ни на тоа)?

Ми се допаѓа идејата доколку веќе сте го нарачале продуктот и сте се увериле во квалитетот, брзината на испорака и слично, па го препорачувате и на другите потенцијални купувачи.
Во другиот случај, оценки и коментари и сами можеме да си погледнеме на aliexpress :D
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Има некој купувано семе за одреден вид на цвеќе? Дали можи некој проблем да настани? Сакам да порачам ама да не е забрането внесување на такви работи во државава?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Има некој купувано семе за одреден вид на цвеќе? Дали можи некој проблем да настани? Сакам да порачам ама да не е забрането внесување на такви работи во државава?
Jas mnogu pati sum poračuval...bema problem...so toa što seminjata mi deluvaa dosta isušeni
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
не е до семето, ви не знајте да ги одгледувате :D
семе, храна и додатоци, лекови од кина не е многу безбедно да се порачува. бар ја така мислам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Kaj mene seminjata ne se fatija...no mislam deka jas neznam da gi rtam ili nemam dobri uslovi.

Inače poračuvav seminja od palmi i jagotki..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom